| Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
| Avtor |
Sporočilo |
Nikio
Član/-ica

Pridružen/-a: Oct 21, 2005 Odg: 724
|
Objavljeno: 10. September 2006 04:47 Naslov sporočila: Pushanje |
|
|
Na željo enega izmed članov (pa tudi sam sem interesent) odpiram temo o pushanju filmov. Vabljeni ste, da delite svoje izkušnje.
Kot sem jaz izvedel, je za pushanje primerna Provia, s katero na ta način še nisem delal. Sem pa pushal Sensio 400 na 800 in na 1600 asa in lahko povem, da se odlično obnese. Barve so pristne, žive in nasičene, "šuma" ni, zrno pa je zelo sprejemljivo. Precej Siddhartinih fotk je narejenih na ta način.Klik (po spomnu četrta in pa zadnje 4 - pushano na 1600).
Ne vem pa kako bi bilo z ekstremnim pushanjem na 3200 ali celo 6400.... Ima kdo kake izkušnje?
Negativ se po mojih izkušnjah slabše pusha... bolj se pozna na zrnu. Tudi pri ČB filmih. _________________ Bolj kot resnica, sloves vleče rajo!
Bedaki mnenje ustanove po sili,
še preden delo ali vzrok poznajo!
Dante - |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
Batjushka
Član/-ica

Pridružen/-a: Jan 20, 2006 Odg: 24 Kraj: Kamnik
|
Objavljeno: 10. September 2006 08:39 Naslov sporočila: |
|
|
Sicer na svojih filmih to redko počnem, vendar sem kolegu pogosto pushal čb negative. Rezultati so večinoma povsem sprejemljivi na večini 400 ASA filmov, če so pushani za dve blendi (na 1600). Je pa dobro vzeti primeren razvijalec, Ilford ima recimo Microphen, Kodak ima D-76 (ful podoben ID-11) in Tmax, s katerim sem pri pushanju dobil že kar dobre rezultate. Enkrat sem dobil film delta 100, ki je bil po nesreči podosvetljen za štiri blende, na 1600. Razvil sem s Tmaxom, čase si je bilo treba malo izmislit, oziroma izpeljat, pa so rezultati pogojno še kar uporabni. Vidi se kaj je gor. Izgubi ogromno detajlov v sencah, ampak zrno pa začuda ni bilo tako veliko. Torej po mojih izkušnjah dela push process na ČB filmih zelo dobro, sploh na novejših. Sicer pa so bili navadno ČB filmi precej bolj raztegljivi kar se ekspozicije tiče kot pa barvni, sploh diasi ...
Zadnjič sem poskusil provio 400 na +1, torej 800. Nisem še pogledal na veliko, zaenkrat pa bi rekel, da zrno sicer je večje kot na 100 (najbrž a ne) ampak da je rezultat zelo zadovoljiv. |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
fotokaj
Član/-ica

Pridružen/-a: Mar 05, 2005 Odg: 1380
|
Objavljeno: 10. September 2006 15:45 Naslov sporočila: |
|
|
Kodak T-max-a 3200 sem jaz navil že na iso 12.000, ga razvil z Rollei High Speed razvijalcem, 13X18 povečave so pa ZAKON! _________________ Dnevno sveža fotografija iz življenja mesta Logatec: http://logatec.blogspot.com/ |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
sevenmore
Član/-ica

Pridružen/-a: Aug 10, 2006 Odg: 54 Kraj: Podgorje - milina.
|
Objavljeno: 10. September 2006 20:53 Naslov sporočila: |
|
|
ISO 12000
A je to mozno? Dobro to je pushano na 4×, pol pa je kolk svetlobe pa šuma ? |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
JackWhite
Član/-ica

Pridružen/-a: Jan 14, 2006 Odg: 76
|
Objavljeno: 10. September 2006 21:17 Naslov sporočila: |
|
|
| a mi lahko kdo bol natančno opiše to pushanje? |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
izo
Moderator


Pridružen/-a: Mar 04, 2003 Odg: 7100 Kraj: črnomelj, slovenia
|
Objavljeno: 10. September 2006 22:36 Naslov sporočila: |
|
|
| vzameš en navaden recimo iso 400 film, na fotiču natsaviš, kot da imaš recimo iso 800 notr, pofotkaš in daš v labu razvit kot iso 800 film. obratni sistem je "pulanje", če jst kaj vem, se pravi probaš fotkat pr nižjem iso, kot je dejansko film, kolk je pa to uporabno v praksi in če so rez razlike v opaznosti zrna, pa ne vem. |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
bockorek
Član/-ica

Pridružen/-a: Nov 09, 2004 Odg: 368
|
Objavljeno: 11. September 2006 01:37 Naslov sporočila: |
|
|
| Ja, mene zanima ravno pulanje. Ker z filmi nimam ogromno izkušenj me zanima, ali gre pulanje tudi "normalno" za 2 blendi navzdol pulat, recimo da mam film iso50 in ga slikam na iso12? Ne zanima me toliko razlika v zrnu, rad bi dobil le čim daljše čase osvetljevanja. Je kdo kaj podobnega prakticiral in s katerim filmom? |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
wsaj
Član/-ica

Pridružen/-a: Oct 02, 2004 Odg: 83
|
Objavljeno: 11. September 2006 15:50 Naslov sporočila: |
|
|
| bockorek je napisal/a: |
| Ja, mene zanima ravno pulanje. Ker z filmi nimam ogromno izkušenj me zanima, ali gre pulanje tudi "normalno" za 2 blendi navzdol pulat, recimo da mam film iso50 in ga slikam na iso12? Ne zanima me toliko razlika v zrnu, rad bi dobil le čim daljše čase osvetljevanja. Je kdo kaj podobnega prakticiral in s katerim filmom? |
Jaz v te namene uporabljam filter ND8 ... še ena slikca... ki daje kar dobre rezultate, čeprav ni lih špica (cokin). Svetujem ti kakšnega bolj kvalitetnega!
Bolj me zanima če je že kdo pušal Velvio100... nevem na 200 ali celo na 400? |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
wsaj
Član/-ica

Pridružen/-a: Oct 02, 2004 Odg: 83
|
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
aleks
Član/-ica

Pridružen/-a: Dec 15, 2005 Odg: 34 Kraj: Soška dolina
|
Objavljeno: 21. September 2006 11:43 Naslov sporočila: |
|
|
Kolikor vem fotič sam "prebere" ISO filma. Se pravi, da lahko hljub temu na aparatu določiš drugi ISO in daš razvit kot le-tega?
Kakšne pa so prednosti pušenja, npr iz 100 na 400? |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
milosh
Član/-ica

Pridružen/-a: May 18, 2004 Odg: 1187 Kraj: SLO
|
Objavljeno: 21. September 2006 12:32 Naslov sporočila: |
|
|
prednosti pusanja so predvsem ce mas 100asa film rabu bi pa 400 zarad pogojev
pac te zdejsni filmi so v principu isti v skatlcah za 100, 200,.. sam pac oznako majo drugacno. seveda to ne velja za kaksne drazje filme,.. sam naceloma pr pocenskih ni razlike a pushas iz 100 na 400 al pa ce bi direkt 400 kupu
kaj pa vecji iso pomen pa vsi vemo, vecja zrna in ponavad mal vec kontrastov zarad tega... |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
izo
Moderator


Pridružen/-a: Mar 04, 2003 Odg: 7100 Kraj: črnomelj, slovenia
|
Objavljeno: 21. September 2006 15:36 Naslov sporočila: |
|
|
| aleks je napisal/a: |
Kolikor vem fotič sam "prebere" ISO filma. Se pravi, da lahko hljub temu na aparatu določiš drugi ISO in daš razvit kot le-tega?
Kakšne pa so prednosti pušenja, npr iz 100 na 400? |
ž
ja fotič sam prebere kodo filma (zato so tisti kontakti ntr, kamor vstaviš film) in primerno njemu nastavi iso število, to številko lahko ročno komot povoziš, ko greš v kakšne manual nastavitve oz. canon ima posebej prv funkcijo za to na dial gumbu.
prednosti so recimo te, če nimaš iso 400 filma, da nastaviš namesto iso 100 iso 400 in slikaš pod temi pogoji in potem daš razvit kot iso 400 film (no, poenostavljeno). pri pušanju se dobi tudi malo drugačne kontraste, zrno itd, samo sam tega še nisem uporabljal, razen pr enem čb filmu. |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
matto
Član/-ica

Pridružen/-a: Aug 03, 2004 Odg: 2187 Kraj: Izola, Slovenija
|
Objavljeno: 22. September 2006 09:33 Naslov sporočila: |
|
|
Zanimiv proces ima ČB DIA scala200, narejen je tako da nastaviš ISO od 100 do 1600. Pred razvijanjem samo poveš za vsak DIA kako si ga eksponiral. Rezultati odlični čez ceč proces.
Posebni so tudi ČB filmi za C41 proces, ki jih exponiraš od 50-800 ISO in vedno razviješ standardno kot vsak film. Seveda najboljše rezultate naredi od 200-400 ISO.
Sam pa za ČB najrajši uporabljam Kodak TRI-X 400 pushan na 800 razvit z rodinalom. Fotke dobijo neverjetno črnino in kontrast.
Drugače pa navadnih negativov in DIAsov nikoli ne pusham, ker se veliko izgubi na kvaliteti. (razen v sili, ko nimaš s seboj ustreznega filma)
@Nikio za pushanje DIA400 bi ti priporočal Provio400F, ki jo lahko brez skrbi pushas do 4800. Do 3200 je pa tudi zelo mala izguba na kvaliteti in barvah. Omenjen film je pushan na 800 še vedno boljši kot navadna sensia na 400. _________________ moj blog......http://blog.slo-foto.net/matto
 |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
gtyrant
Član/-ica

Pridružen/-a: Jul 30, 2005 Odg: 669 Kraj: Ljubljana-Javor
|
Objavljeno: 22. September 2006 15:33 Naslov sporočila: |
|
|
ravno dans sem kupil prvi č/b film in sicer ILFORD PAN 400 pa me zanima če ga je že kdo pushal in kako se obnese,.... zanima me zato ker grem ju3 s šolo v nemčijo pa če bi bla si la bi ga dal tam na iso 800....  _________________ Musick ta kill for !!! .... |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
milosh
Član/-ica

Pridružen/-a: May 18, 2004 Odg: 1187 Kraj: SLO
|
Objavljeno: 22. September 2006 15:48 Naslov sporočila: |
|
|
| komot |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
gtyrant
Član/-ica

Pridružen/-a: Jul 30, 2005 Odg: 669 Kraj: Ljubljana-Javor
|
Objavljeno: 22. September 2006 15:56 Naslov sporočila: |
|
|
hvala  _________________ Musick ta kill for !!! .... |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
GreGor
Član/-ica

Pridružen/-a: Apr 30, 2003 Odg: 309 Kraj: Maribor
|
Objavljeno: 22. September 2006 16:14 Naslov sporočila: |
|
|
Da ne odpiram nove teme. Imam par vprašanj glede filmov. Do zdaj se kaj bolj nisem poglabljal v analogno fotografijo. Zdaj pa sem doma našel en oldtajmer fotoaparat, pa bi ga rad spravil v tek.
Zanima me, kateri ČB filmi se vam najbolj dopadejo, zakaj, pa kje jih je možno dobit (konkretne trgovine). Kere ČB filme se da dobro pushat? Pa kateri ČB filmi imajo velik dinamični razpon?
lp Gregor |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
JackWhite
Član/-ica

Pridružen/-a: Jan 14, 2006 Odg: 76
|
Objavljeno: 23. September 2006 18:56 Naslov sporočila: |
|
|
| mam nikon f75, i n mi prepozna kok iso film mam če ma kodo DX kodo, to majo pa večinoma sam barvni, če ni kode pa aparat avtomatsko sklepa da je 100asa. a lahko jst vseen kje sam naštimam kok asa mam al pač nič ne morem |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
ghandaed
Član/-ica

Pridružen/-a: Oct 10, 2004 Odg: 841 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 24. September 2006 15:12 Naslov sporočila: |
|
|
sevenmore: pri filmu se ni za sekirat glede šuma
Drugače pa jaz vse filme pusham +1 samo portretnih ne, oz. če nočem premočnih barv. Meni najljubši film, ki se ga da komot pushat za 2,3 blende je Kodakov E200. _________________ acta non verba! |
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
Nikio
Član/-ica

Pridružen/-a: Oct 21, 2005 Odg: 724
|
|
| Nazaj na vrh |
|
 |
|