Motiš se. Paus papir je odlična zadeva, le pravilno treba razumeti njeno delovanje. Tudi med navadno bliskavico in studijsko lučjo v principu ni prav nobene razlike.
Glede difuzije treba razumeti sledeča fizikalna dejstva:
1. difuzija v osnovi pomeni to, da točkast vir svetlobe spremenimo v ravninskega. Točkast fleš, ki meče stožčasto poravnane žarke (zatorej ostre sence) treba spremeniti v ravninsko polje svetlobe, kjer bodo žarki, ki prihajajo iz različnih predelov tega polja, en drugemi posvetili v senco. (diagram 1)
2. pri difuznem odboju (matirano ogledalo) ali prehodu svetlobe (paus papir) je potrebno upoštevati relativno velikost motnje na površini glede na velikost in oddaljenost, tako objekta kot svetila. Motnje reda velikosti 1cm ali na nivoju velikosti človeške glave ne bodo povzročale difuzije, pač pa več manjših individualnih dobojev. Primer za to je nagubana alu-folija (svetleča stran). Matirana stran folije ima motnje veliko manjšega reda velikosti, zato deluje difuzno, čeprav je ravna.
3. Pri difuznem odboju ali prehodu moraš upoštevati relativne razdalje med izvorom in objektom (diagram 2).
Prav tako je potrebno upoštevati razdaljo med izvorom in motnjo (diagram 3). Če nalimaš paus papir na fleš, s tem dejansko nisi naredil prav ničesar drugega, kot stran vrgel potrebno svetlobo.
Če boš stavil rjuhe ali pause pred luči, poskrbi, da so na čim večji razdalji. Seveda pri tem izgubljaš količino svetlobe, pridobivaš pa na difuznosti. Difuznost bo večja tudi, če bo objekt čim bliže rjuhi.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size