Remi, Robi in ostali fani Fujija S9500. Ta aparat je v super ugodni prodajni akciji. Mi je čisto jasno, zakaj imajo znižanega. Lahko si pogledate fotke. Glede na to, da si niče od vas ni upal dati na ogled kakšne svoje umetnine, jaz prilagam še nekaj Fujija.
http://www.3bm.si/images/novice/Fuji_S9500_koca_i.zip
http://www.3bm.si/images/novice/Panasonic_FZ-50_Koca_i.zip
Sliki sem zaradi prostora na strežniku samo malo odrezal brez kakršnihkoli drugih sprememb. Pa poglejmo. Skoraj isti motiv - koča v Vratih. Samo enkrat slikana od spredaj, drugič od zadaj. S Fujijem v deloma jasnem vremenu, s Panasonicom FZ-50 v temačnem dnevu. To se vidi tudi po času: FZ-50 1/50, S9500 1/200s na avtomatiki. ISO je na S9500 200, na FZ-50 100. Zoom je pri Fujiju zaradi različne oddaljenosti 2x, pri Panasonicu 6x.
Res se pri Fujiju ne vidi šum. Zato ker je cela slika tako zelo neostra, da se ves šum v njej izgubi. Pa naj bralci ocenijo razliko.
Pa še ena jesenska fotka Fuji, ki jo lahko primerjate z že objavljeno Panasonicovo.
http://www.3bm.si/images/novice/Fuji_S9500_mecesen.zip
http://www.3bm.si/images/novice/P1160474.zip
Ne vem sicer, po kakšni logiki je Fuji S9500 v jasnem dnevu izbral ISO 400. Pa kljub temu. Tudi ta slika je zelo neostra. Takšne s svojega Panasonica ali HP-ja samo pobrišem. Umetniki Fotoshopa pa najbrž iz nje naredite umetnino. Če ne za drugam, pa za na razstavo abstrakcije.
Ja, Remi, Robi in ostali ljubitelji Fuji, upam, da mi boste lahko dali kakšne boljše fotke s Fuji S9500 ali s kakšnega drugega kompakta, neobdelane, s podobnim motivom in enakim ISO, da jih bomo lahko primerjali. Če bodo dobre, me boste prepričali. Ti dve in ostalih 30 Fujijevi, ki jih imam, me niso prepričale. Samo čudno se mi zdi, da pri vsem lapanju o šumu in slabi sliki Panasonica FZ-50 še nihče ni bil pripravljen pokazati svojih super fotk. Kdor je pa zadovoljen s takimi, kot so tele moje Fuji, mora imeti pa res zelo zelo ohlapne kriterije, kaj je to ostra slika.
Šum
-------
Kaj pa šum? Šum definitivno je. Ne le pri Panasonicu, ne le pri kompaktih, tudi pri DSLRih. Tukaj se najbrž vsi strinjamo.
Od česa je šum odvisen. Od velikosti senzorja, od količine svetlobe, ki je na voljo in tudi od ostrine. Aparat s slabim ostrenjem ima tudi razmazan šum. To se da preveriti. Z nastavitvijo povečane ostrine v meniju se poveča tudi šum in obratno.
Zakaj pa ne uporabljamo vedno ISO 100 in bi bile vse fotke na vseh aparatih skoraj brez opaznega šuma? Zakaj torej ISO 200, 400, 800 in še več? Zato, ker zaradi omejene občutljivosti senzorja nimamo vedno dovolj svetlobe za nepremaknjeno sliko. Pri ISO 800 je čas odprtja zaslonke namreč 8x krajši, kot pri ISO 100. V dobrih svetlobnih razmerah je zato prava neumnost, da poslabšujemo sliko z visokim ISO.
Povečevanje ISO je smiselno edino takrat, ko imamo malo svetlobe ali se fotografirani objekt hitro giblje. Pri belem dnevu lahko z ISO 100 naredimo odlične posnetke recimo smučarskega skakalca, ki se giblje 100 km na uro, smučarja na veleslalomski progi ali žuželke v letu. Visok ISO je potreben na dirkah formule 1, na košarkarski tekmi, v slabo osvetljenih prostorih in zunaj, ko se večeri.
Pri analogni fotografiji je veljalo eno pravilo: toliko, kolikor milimetrov je goriščna razdalja objektiva, tolikšen del sekunde je lahko odprta zaslonka, da ne premaknemo fotke. To velja tudi pri digitalnih aparatih, če upoštevamo 35 mm ekvivalent. Pri širokem kotu 35 mm je tako najdaljši čas 1/30 s, pri 300 mm pa 1/300 s. Vendar to velja samo za aparate brez stabilizatorja slike, kakršen je Fuji S9500 in tudi naslednik S9600. Pri aparatih z dobrim stabilizatorjem, kakršen je Panasonic FZ-50 je ta čas lahko 10x daljši pa bo slika še vedno ostra. Pri širokem kotu torej lahko naredimo dober posnetek tudi na 1/3 s, pri teleobjektivu pa 1/30 s. Sedaj smo pa tam. V enakih slabih svetlobnih pogojih, kjer Panasonic lahko še uporablja ISO 100 MORA imeti Fuji nastavljen ISO 800, da lahko posname enako kvalitetno fotografijo, kot Panasonic, ki ima stabilizator slike. Je mogoče kdo tudi mnenja, da ima Fuji na ISO 800 manj šuma kot Panasonic na ISO 100? Te trditve veljajo za mirujoče ali počasi gibajoče objekte.
Takšne razmere so samo pri širokokotnem objektivu, kjer imata aparata enako svetlobno jakost. Na tele področju se stvari spremenijo na slabše za Fujija (S9500 in S9600). Pri 300 mm ima Panasonic FZ-50 svetlobno jakost 3,6, Fuji pa 4,9. Na videz majhna razlika pa pomeni, da je čas zajema slike pri Fujiju še enkrat daljši kot pri Panasonicu. Na tele področju bi moral Fuji za enako kvaliteten zajem slike uporabiti ISO 1600.
Naj strnem zgornje ugotovitve primerjave šuma med Fuji S9500 proti Panasonic FZ-50 v dve točki:
1. Šum je pri Fujiju precej manj opazen zato, ker je cela slika veliko bolj neostra.
2. Fuji mora pri malo slabših svetlobnih pogojih uporabljati ISO 800 na širokokotnem področju in ISO 1600 na tele področju, da lahko zajame enako kvalitetno sliko kot Panasonic FZ-50 s stabilizatorjem in večjo svetlobno jakostjo objektiva. Pod kvalitetno sliko mislim enako osvetljeno, ne pa tudi enako ostro.
Pa še nekaj. Kdor ne verjame lestvici v Digitalni kameri in 1. mestu Panasonic FZ-50, si lahko pogleda podobno lestvico v zadnjem Monitorju. Tudi tukaj je Panasonic FZ-50 na prvem mestu pred Fujijem S9500. Res je čudno, da so tudi pri Monitorju ugotovili težave z ostrenjem na Fujiju. Očitno jih Panasonicov šum manj moti kot Fujijeva neostra slika. Mogoče kdo misli, da prodajajo Panasonica?