Tomaž,hvala.
Zato tudi je spletna stran

, da pomaga tistim ki kaj potrebujejo.
Čeprav sem mogoče včasih res preveč za računalnikom in premalo "za objektivom".
Tudi vse dane informacije niso zrasle na "mojem zeljniku" in mojih preizkusih,ampak tudi prebiram tuje teste.Ker sem precej menjal kompakte in iskal nove (in boljše) rešitve,sem se marsičesa naučil.Na žalost je to precej občutil (z stalnimi menjavami - z izgubo seveda) tudi moj žep.
Zato bi rad nekaj tega prihranil tistim,ki jih to še čaka ob iskanju pravega in najbolj primernega fotoaparata.Najboljšega ,se ve,pa tako ali tako ni.
Pa nazaj k temi.
Najbrž Mat uporablja DSLR (ali SLR) fotoaparat,ko govori o 110 mm preračunane goriščne razdalje (za 35mm format Leica).
To sicer ni ravno 3x optični zum ,bližje 4x optičnemu.Kar pa ni bistvo.
Nekje pri 100 mm (ne me zdaj vleči za jezik-podatek je približen) je razmerje slike 1 :1 v naravi.Toda to velja samo pri DSLR in SLR! Sem bil lastnik SLR Sigme in vem o čem govorim.
Pri kompaktih se ta povečava zaradi manjšega senzorja (in objektiva) začne pri nižji točki (ali pri manjši začetni povečavi).Tako da 100 mm pri kompaktu tudi približno ni enaka povečava kot 100 mm pri DSLR.
Za primerjavo lahko povem,da trenutno preizkušam Canon A710IS.
Po tehničnih podatkih ima 6x optični zum ,od 35 - 210 mm (preračunano).Lahko iz prakse povem,da pri največji optični povečavi (210 mm) objekt na zaslonu še vedno ni enako velik kot v naravi.Ampak malo manjši.Se pravi,da pri 6x povečavi (pri kompaktu) še vedno ne dosežemo 3,5x optične povečave pri DSLR.To pove vse.
Zato je kar nekaj novopečenih lastnikov malih kompaktov kasneje razočarano tudi zaradi tega.Poleg drugih stvari,kot so nižja kvaliteta slik (glede na DSLR),slabša kontrola globinske ostrine,nezmožnost menjavanja objektivov,itd..
Toda vse to ni nujno moteče,odvisno od namena uporabe pač.Če nekdo slika samo od blizu,ne bo pogrešal premajhne optične povečave.
Če pa bo potrebno na izletu poslikati grad ali cerkvico na nasprotnem hribu,ali kakšno živalco ali kaj drugega bolj oddaljenega - potem optičnega zuma sigurno "zmanjka".
Kar pa se tiče Fuji kompaktov.
Sliko imajo dobro (ampak tudi kakšne druge znamke),prednost je predvsem v boljšem senzorju od konkurence.
Zaradi tega se lahko lažje uporabljajo višje vrednosti ISO.To pa lahko v slabših svetlobnih razmerah veliko pripomore k boljšim rezultatom.Marsikatero fotko je mogoče narediti tudi brez bliskavice,kljub pomanjkanju svetlobe.
Tako kot dobre pa imajo fotoaparati tudi kakšne slabše performanse.In tudi Fuji ni izjema.Objektivi imajo nekaj kromatske aberacije (ki pa jo imajo z odstopanji skoraj vse znamke).Se pravi pri snemanju direktno ali delno proti sončni svetlobi,se pojavijo vijolčni robovi ,ki pa so vidni bolj pri povečavah.Pri navadnih družinskih fotografiranjih to sploh ni tak problem.
Bolj je moteče da žepne verzije Fuji modelov ne premorejo prav veliko ročnih nastavitev (razen F31).Minus je seveda tudi,ker Fuji (še) nima optične stabilizacije pri žepnih kompaktih ampak samo digitalno (za razliko od nekatere konkurence,ki jo že nekaj časa uporablja).
Ker mora tudi Fuji varčevati imajo F20 in F40 precej slabšo baterijo od F30 in F31,ki zmoreta precej čez 500 posnetkov,kar je najbolje v konkurenci žepnih modelov.
Za primerjavo je pri Canonu ravno obratno.Ixus modeli so znani po precej "kratki sapi" kar se baterije tiče.Odvisno od modela sicer toda med 150 in 250 (najnovejši model) posnetkov.
Face detection je pa tako bolj prodajna "fora".Pri vseh znamkah spoh ne deluje 100 %,tako ali tako pa lahko večina uporabnikov sama nameri direktno v obraz (tudi v Avto modu) in izostri sliko pred posnetkom.Ne morem reči,da zadeva nič ne pripomore,toda....
Za rezervni fotoaparat (sploh,če ima lastnik že DSLR) bo mogoče bolj primeren kompakt z malenkost več zuma in seveda obvezno z vsemi ročnimi nastavitvami.
Pri neki drugi temi se je omenal Ricoh Caplio R6 (7x zum),v to kategorijo pa sigurno paše tudi Canon A720IS (6x zum) in dolgo pričakovani Canon PS SX100IS,ki je "na poti" (10x zum).Panasonic TZ3 po mojem ne spada zraven,ker je skoraj brez nastavitev .
http://ceneje.si/canon-powershot-a720-is
http://ceneje.si/ricoh-digitalni-fotoaparat-caplio-r6
V tujini bodo cene še nižje.
Canon G7 se mi zdi precenjen (in predrag),sploh je G serija nekaj izgubila na "blišču".Da ne govorim o 12 MP pri G9...

.Le kam peljejo te vojne z mega piksli....
Jaz sem z Canon A710IS zadovoljen,samo od makra ni pričakovati preveč.Pri velikih približanjih je zum praktično neuporaben,ker pri povečani goriščnici potem ne more izostriti objekta.Tudi bliskavica se včasih polni tudi 2-3 sekunde (ko je že slabša baterija),toda še vedno zelo uporaben fotoaparat.Sploh,ker ga imaš lahko vedno ob sebi v manjši torbici za pasom.
Osebno (pač zaradi vsesplošne uporabe) vedno "navijam" za več optične povečave.
Kot vedno pa moramo razmišljati poleg namena uporabe tudi o kompromisih.
But that´s just my opinion...
Nobody Is Perfect , I´m Nobody