0   

Iris @4meIris 12. Apr 2007, 10:44

Pozdravljeni,

nevem ce je ze bla tema glede dpija, no vglavnem nisem je nasla : )
zanima me kak dobis na fotopoaratu ce fotkas na najvecji resoluciji jpg formata 300 dpi? ve kdo kje se to nastavlja na fotoparatu?

nekak mi je logicno da ce fotkam v raw formatu bo avtomaticno 300 dpi,
ampak ce ne, je sploh mozno dosec tak standard?

Avec Amour,
Iris
la femme. think of me sweetly.
 0   

Matej Ružič @mat 12. Apr 2007, 11:24

300 dpi se nikjer na nobenem fotoaparatu ne da naštimat ker to ni kakšna posebna funkcija!

dpi=dots per inch=pik na palec!
palec pa je merska enota in mislim da je 1 palec približno 2,5cm(zelo na grobo).

300 dpi se uporablja pri tiskanju fotografij in taka gostota pomeni dobro kvaliteto slike. Vendar tudi 200 dpi še, po moje, zagotavlja dobro kvaliteto printa, je pa seveda odvisno od tega kakšno kvaliteto natisnjenih footografij rabiš!

Še primer: če ima tvoj aparat resolucijo 3000*2000 pik, boš lahko z resolucijo 300dpi natisnila fotografije do maksimalne velikosti 10*6,6 palcev, kar je 25*16,5 cm.
To je zelo grob in le zelo približen izračun iz glave, ki pa se meni osebno zdi zelo enostaven in praktičen. točne velikosti ti bojo itak v fotostudiu povedal oz. bodo že naredili tako da v redu.

Pri isti resoluciji oblika formata (RAW, JPEG, TIFF) z dpi nima nobene zveze.

Sicer ne vem točno za kaj fotografije uporabljaš, ampak mislim da se s tem ne rabiš preveč obremenjevat. Edino če boš razvijala večje formate (A4, A3...) bi znalo biti malo bolj relevantno.

Upam da niem preveč zapleteno napisal in da bo kaj v pomoč! biggrin

Lp Mat
 0   

Oracle @Oracle 12. Apr 2007, 17:32

dobro napisano, naj pa dodam še to, da večina ljudi večjih printov ne pregleduje z mikrokopom in se tudi fotke z manj dpi na en meter vidijo zadosti dobro. če pa si picjzel je pa kriza pri povčavah nad A3!
 0   

Iris @4meIris 12. Apr 2007, 18:30

zal rabim ker pac narocnik zahteva 300dpi.

zanima me, kje pol nastavis to na fotoparatu??
sploh obstaja funkcija za to?
al nevem pol v Photoshopu sam spremenis na 300 ?
 0   

Oracle @Oracle 12. Apr 2007, 18:34

kateri fotič imaš?

drugače pa v PSu nastavi ja...
 0   

daylight @daylight 12. Apr 2007, 18:37

da.. spremeniš v photoshopu... na fotoaparatu ne moreš tega nastavit.
samo pazi.. ko spreminjaš v photoshopu da nimaš označenega polja resample image.. tako namreč samo spreminjas dpi.. če imaš pa obkljukano polje resample image pa tudi spreminjaš velikost slike.
 0   

Iris @4meIris 12. Apr 2007, 19:27

okaj,
bom probala, hvala
 0   

Miran @fisheye 12. Apr 2007, 21:53

Kdo zahteva dpi? Meni se zdi malo čudno! Zame je mirodajno koliko imaš največ pikslov. To je največja "zmoglivost" fotiča ki ga imaš, zdej ne vem kolko je to 6 mio ali... Dpi pomeni, kot je že napisano, dots per inch=pikna inčo (inča = 25,4 mm). Na primer: če imaš max 6 mio pik, in naštimaš 400 dpi ti bo po izračunoratala fotka 152,4 x 127 mm z 300 dpi 254 x 169,33 mm in tako naprej ... Matematični izračun. Večina strojev za izdelavo fotk iz digitalnega formata "dela" na 400 dpi. če fotka ni prilagojena temu mora stroj porabit več časa za procesiranje v svoj format in barvni profil. Glede tega si jaz nisem nikoli belil glave. Imam Nikon D70 in ima privzeto 300 dpi, občasno pa uporabljam Canon 10D, kateri pa ima privzeto nastavitev 180 dpi. Pri Canonu naj bi bila fotka veliko večja, kar je posledica izračuna. Pred časom, ko še nisem imel digitalca, mi je nek "mojster" skeniral dia na cca 2900 x 1933 pikslov in v 1dpi. Nisem dal pozornosti in sem imel probleme saj je bila (matematično) fotka ogromna (poizkusi izračunat). Jaz si iz tega ne bi delal skrbi v ps bi popravu in to je to, če naročnik že zahteva. Zame je mirodajno koliko ima max točk fotič (6 mio je prav dovolj za fotko 30 x 45 cm, če je pa več točk toliko bolje). In ne se preveč obremenjevat s temi številkami raje uživajmo...

LPM thumbsup
 0   

Iris @4meIris 12. Apr 2007, 22:35

heh,
canona 5d mam
; )

anyway, hvala.
 0   

Uroš Oblak @Abakus5060 13. Apr 2007, 06:59

Če naročnik zahteva 300 dpi ti mora pač še povedati kakšna bo velikost slike. Potem si pa sama izračunaš kaj rabiš s pomočjo prejšnjih odgovorov
 0   

Aleš @lial 13. Apr 2007, 07:23

Morda bi ne bilo slabo najprej razčistiti pojme dpi (dot per inch - pik na palec) in ppi (pixel per inch - točk na palec) To dvoje je sicer povezano, ni pa isto, zato marsikomu razumevanje tega predstavlja problem.
Predlagam TOLE STRAN v branje.

LP

Aleš

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati