0   

iztok @izo 25. Maj 2007, 08:25

brincelj je napisal/a:
Zakaj pa "napake", izo? Saj on sprašuje po aparatu z dobro dinamiko..
!

zato, ker večina najbrž sploh ne ve, kjer način merjenja svetlobe je imel vklopljen in ta dratično vliva na to, kakšno fotko dobiš. zelo pomaga tudi zaklepanje svetlobe ipd (tista zvezdica na knofu), če res nočeš, da je kaj skurjeno gor, samo bo pa ostal del slike precej temen..
digitalci so pač bolj občutljivi na to in treba bit zelo natančen, ni tolk odpuščanja kto npr pr negativ filmu. zato pravim, da je večrat kriva napaka uporabnika, kot sam dr fotiča.
 0   

matej brezovšek @brincelj 25. Maj 2007, 15:33

OK, fair enough cool
 0   

Matej Černetič @krt 22. Maj 2008, 23:07

Še vedno me muči ta težava - mi zna kdo odgovoriti, če je dinamični razpon pri 400D ali 450D kaj boljši v primerjavi s 300D?
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 23. Maj 2008, 07:45

Jst tudi opažam, da se da veliko več iztisnit iz fotografije, če ne slikaš na avtomatiko. Sploh če slikaš raw se splača vsaj 1/3 blende podosvetljevat. Sicer uporabljam 1Ds in treba rečt, da se stara mašina pri teh stvareh veliko bolje obnese kot ta nove igrače.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

stm @stm 23. Maj 2008, 08:52

krt, zakaj potem ne narediš tako, da bo izgledalo naravno (poizkusi štartati s tem namenom). Napaka je v tem, da bi folk rad pokazal vse.

Kaj pa 5d? Isto, samo full frame ali ima kaj večji dinamični razpon?
 0   

iztok @izo 23. Maj 2008, 09:10

krt je napisal/a:
Še vedno me muči ta težava - mi zna kdo odgovoriti, če je dinamični razpon pri 400D ali 450D kaj boljši v primerjavi s 300D?

po mojem da je, vsaj po mojih izkušnjah v primerjavi 300d:30d. 300d hitrejš skuri svetle dele slike, sploh kakšno nebo itd.

glede 5d-ja: naj bi imel boljši dr napram crop senzorjem (večji pixel ipd), čeprav naj bi recimo 40d bil kako na enakem novoju (ali celo boljši) glede tega, mogoče zarat 14bit procesiranja. v praksi je te precej težko izmerit, tako da jst bom rekel, da bo 5d še vedno boljšo fotko nardil kot 40d, ne glede na kaj. in to večina uporabnikov potrdi, ki uporabljajo oboje.
sicer pa kot sem že napisal, treba se je naučit, kako kamero vidi svetlobo, pa ne bo z nobenim dr-jem problem fotke nardit. ko je kriza, lepo fleš gor dat, pa je (če ne pa hdr za pokrajine ipd)
 0   

stm @stm 23. Maj 2008, 09:48

izo, se strinjam glede razumevanja (tudi glede ostalega). sam se pa počasi premikam nazaj na film in 50mm.
 0   

iztok @izo 23. Maj 2008, 10:05

potem pa glih debata zate, hehe
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1032&thread=28028818
 0   

Pentagor @Pentagor 23. Maj 2008, 10:19

Izo, ko si omenil, da sta pomembna način in izvedba merjenja svetlobe.. ali imaš morda kakšno generalno usmeritev za slikanje pokrajine? Kakšen način merjenja svetlobe uporabljaš, če na primer slikaš hrib in svetlo nebo zadaj? Na kateri točki v takem primeru "zakleneš" ekspozicijo? Ali lahko podaš praktičen primer?
 0   

stm @stm 23. Maj 2008, 10:28

pogledal. hvala. ni bil moj namen primerjati zrna in pikslov oziroma filma in senzorja. treba je delati na sebi (kar tudi nekako zagovarjas skozi svoje poste). ostalo so detajli. smile
 0   

iztok @izo 23. Maj 2008, 10:29

pri kontrastnih scenah nekih bližnjic ni, ni kamere, ki bo zajela vse tone notr (brez dodatne osvetlitev ipd). jst dostikrat uporabim spot al kaj takšnega, pa malo "popikam" po sceni in zaklenem ne kakšno srednji vrednosti al pa če je kakšen del, ki ima srednjo vrednost (merjenje kamera vidi v čb, no vsaj večina, zdej s temi liveview-i ipd so se malce stvari spremenile).
v glavnem, pri pokrajinah je težko, zelo pomembno je tudi, kater del dneva izbereš za fotografijo (sploh za barve) in kako sonce osvetli kader itd. vsi pokrajinski fotografi znajo povedat, da je tajming glaven pri tej zvrsti fotografije. pa tudi uporaba nd in poli filtrov itd. jst nisem glih tolk v tem, tako da rajš koga bolj izkušenega (jih je dovolj tukaj) vprašaj glede teh stvari, jst na splošno govorim bolj.
 0   

Pentagor @Pentagor 23. Maj 2008, 11:16

Hvala izo za tvojo razlago!
No, zdaj pa bolj izkušeni, prosim. Res bi rabil nasvet.
 0   

andyz @andyz 23. Maj 2008, 12:01

HDR je že v redu, samo narediti ga je treba prav.
Večina pri HDR pretirava in potem dobiš takšne nenaravne efekte.
Povsem logično je, da je HDR v osnovi povečanje DR in to najbolj naravno.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati