0   

Luka @prasicek 18. Jul 2007, 13:08

olympus0501 je napisal/a:
d 40x slike http://www.dpreview.com/gallery/nikond40x_samples/

Te slikce sem že videl. Res so ful lepe. Precej lepše kot posnete z 400D, če gledaš na isti strani.
 0   

Peter Podbevšek @s56vpe 18. Jul 2007, 13:17

Tudi jaz sem bil v isti dilemi in sem se odločil za D40. Razlika v ceni je bila kar konkretna (200$), tako da je bil canon za cetrtino drazji od nikona. Upabljal pa sem pred kratkim tudi 400D. Drugace pa baterija pri D40 drzi super. Kit objektiv od canona ostri bistveno hitreje od kit objektia pri D40. 9 AF polj se tudi kar pozna. Kvaliteta slik je primerljiva (resolucija je pac pri onem vecja) Sam obcutek je pa pri nikonu boljsi. V bistvu me najbolj moti pri D40 da ne morem dat gor 50mm/1.8 (in imeti AF). Vse ostalo je kul. Tudi to da moras za vsako stvar v menije na canonu pa ne so buce.
Je pa res da sem pristas nikona in bi ga izbral v vsakem primeru biggrin Je pa tudi res da je v slo canon tako agresiven, da bos tezko kje prebral da je nikon boljsi. Tu gre bolj za stvar ideologije in kater sistem mislis uporabljati v prihodnosti. Oba fotica sta super tako da v nobenem primeru ne mores falit.

LP
Pero
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 18. Jul 2007, 13:21

sam res, falit ne moreš... idea
 0   

Luka @prasicek 18. Jul 2007, 13:23

Res sem vsem ful hvaležen za vaše odgovore. Se vidi, da imate veliko izkušenj. Res pa je, da se bom moral na koncu sam odločiti in najverjetneje bo to D40 zaradi cene.

Moram pa priznat, da sem pričakoval, da je več fotografov, ki uporablja D40.
Vedno je lepo slišat mnenje iz prve roke. Če sprašuješ po trgovinah so prodajalci precej pristranski in kaj hitro te začnejo usmerjati k dražjim modelom (imajo več zaslužka kot pri cenejših modelih). Uporabniki pa ti lahko bolje povedo, kaj jim je pri določeni kameri všeč in kaj jih moti. Na podlagi tega se je laže odločiti, katere funkcije so ti bolj pomembne in kupiš aparat temu primeren.
Naprimer, V veliko testih ti naštervajo neke tehnične izboljšave in prednosti. To je sicer super ampak zelo malokrat prebereš, da da so funkcije nerodno postavljene, vkomponirane v menije in kamero. In tako rata ful huda kamera z hudimi tehničnimi lastnostmi popolnoma neuporabna.
Zato polagam zelo velik povdarek na mnenje uporabnikov.

Še enkrat hvala vsem za odgovore.
 0   

Marko @nikondigital 18. Jul 2007, 13:40

Uporabljam Nikonove aparate (to pove že moj nickname), vendar moram v tem primeru pritrditi tistim, ki zagovarjajo Canon 400D (ali starejšo različico 350D). Intenzivnost barv oz. saturacija je mogoče pri Nikonu v startu res boljša (npr. za moj okus bolj avtentičen ten kože), dobra je tudi i-TTL povezava z bliskavico (zadeva res deluje), vendar je vse ostalo v prid Canonu. Pa pustimo zdaj večne in 1000x prežvečene debate o šumu pri višjih ISO vrednostih.

Za začetnika je zelo pomembno enostavno rokovanje s kamero, torej njen uporabniški vmesnik, funkcijske tipke,..... Tu Nikon D40 (z X ali brez) dobesedno pogori napram Canonu 400D. Tudi to, da nima več statusnega LED-displaya na vrhu, mu zelo zamerim. Imel sem ga na testu 3 dni in se nikakor nisem mogel navaditi na to veliko pomanjkljivost. Včasih fotograf potrebuje informacijo o stanju aparata TAKOJ! Tudi ostali kolegi, ki vrsto let uporabljajo Nikonov nabor aparatov, so bili nad D40(X) totalno razočarani z vidika user-friendly.

ERGO: kupi Canon 400D.
 0   

Alien @Alien 18. Jul 2007, 13:51

Kakšna je to pomankljivost, da ti ni treba več sukat aparata za 90 stopinj, ampak imaš vse informacije "takoj" na glavnem ekranu.
 0   

Marko @nikondigital 18. Jul 2007, 13:54

Velika!
 0   

Alien @Alien 18. Jul 2007, 14:12

No, potem je pa res bolje 400D kupit. upset
 0   

Grega Podobnik @sajko 18. Jul 2007, 14:16

nikondigital: 400D tut nima display-a na vrh smile
 0   

Marko @nikondigital 18. Jul 2007, 14:20

ima pa veliko bolje razporejene tipke za Quick-access. Malo površno sem vse skupaj napisal. To z ekrančkom se je nanašalo na to, da mu nikonaši zamerimo kot velik korak nazaj. Na splošno se mi je zdel 400D veliko bolj prijazen do uporabnika.
 0   

Primož @Zebdi 18. Jul 2007, 14:26

Oj!

Vidim, da si v podobni dilemi, kot sem bil sam pred mesecem dni. Tudi jaz sem se odločal med d40x in 400d, na koncu pa sem se - tipično - odločil za d80. K temu je pripomoglo dejstvo, da že imam en 70-300 objektiv za Nikona (ki ga na 40x ne bi mogel uporabljati, ker ni AF-S), pa tudi Nikonovi kit-objektivi so baje dosti boljši Canonovih; jaz sem vzel 18-70, ta baje precej izstopa.

Od nakupa d40x me je najbolj odvrnilo to, da bi z njim lahko uporabljal zgolj AF-S objektive (ker se mi res ne da ročno ostrit vsake fotke).

Če bi se odločal samo med d40x in 400d, bi definitivno vzel 400d. Če ti je cena zelo pomembna, ti svetujem, da greš na geizhals.at in malo pogledaš, kako je s cenami v tujini. Mislim, da dobiš 400d z objektivom 18-55 za okoli 650e + poštnina, ki pa ponavadi ne presega 25, 30e...

Veliko sreče pri nakupu!
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 18. Jul 2007, 14:37

@Zebdi:

sam med D80 in 400D je poleg razlike v ceni, tudi razlika v stopnji, saj je D80 za napredno uporabo, 400D pa spada v vstopni razred.

P.S. Slovenske cene 400D je 750€, D80 pa cca. 1200€...
[img:9135e59418]http://shrani.si/files/canonuserb1078961.png[/img:9135e59418]
 0   

anonimnez @scano 20. Jul 2007, 11:24

Replika na starejši alienov post:
Seveda ima postavitev in število točk veze z kompozicijo. Če pogosto slikaš da uporabiš pravilo tretjin (ubistvu tak skoraj nikoli ne daješ motiva na center slike), pri canonu izbereš točko v kateri naj ostri in pritisneš. Pri nikonu boš pač moral premikati fotoaparat, če motiv ne bo ravno v eni izmed premnogih treh točk. Verjetno pri uporabi stativa 3 točke še dodatno zakomplicirajo situacijo.
Meni se za nejbolj uporabne na 400D izkažejo ravno 4 točke, ki niso niti navpično niti vodoravno na sredini.
 0   

brbo @brbo 20. Jul 2007, 12:00

imam d40 in je spodoben fotoaparat, za wb in iso (razen če imaš auto iso) greš pač v menu nastavit

ima pa 1/500s flash sync , kar pomeni da lahko slikaš s flešom pri 1/500 kar drugi vstopni foto aparati nimajo, z 1/500 lahko slikaš leteče/hitre objekte, z 1/200 ali 1/250 bolj težko

6mp je pa dovolj za moje pojme
 0   

Mitja Hari @hary 30. Jul 2007, 16:44

Da malo obudim temo..

Tudi jaz sem v dvomih glede fotoaparatov (ja, še vedno). Že pred mesecem ali več sem vprašal na forumu, kaj bi naj kupil (canon, nikon,...). Vendar sem še zdaj v dvomih kaj kupit..

Ravno danes sem bil pri fotografih in sem spraševal malo glede DSLR fotoaparatov in odgovori so bili nekako po pričakovanjih:

1. Odgovor 1. fotografa: Kupi definitivno CANON - tudi sam ga uporabljam za profesionalno uporabo,...

2. Odgovor 2. fotografa: NIKON ali FUJI - nikon so daleč najboljši, imajo najhitrejši procesor,... Trenutno najboljši po uporabi,... je nikon D40 z X ali brez, razlika je le v MP,..

3. Odgovor 3. fotografa: NIKON. Vendar sem pri tem na po daljšem pogovoru ugotovil, da on uporablja SONY. coffee

Skratka.. zdaj sem še vedno malo zmeden glede nakupa in bom videl kako bo. Res je, da imajo NIKON D40X kit, kjer imaš poleg 2 objektiva (prvi je standardni, drugi pa je 50-200). Tale kit pa stane 999 EUR. V roko lepše sede D40 kot 400D. 400D mi deluje nekako ceneno.

Potem pa sem še gledal za Canon eos 30D, vendar mi ga nihče ne more pokazat, ker ga nimajo v nobeni trgovini!! KRIZA!! Videl sem ga pri enem fotografu, ampak si ga nisem mogel bolje pogledat, ker se mu je mudilo, tako da..

Nekako se moram še "rokovati" s Canonom 30D. In gledal sem nekaj po netu in sem zasledil, da je na sceni že od leta 2000. Mogoče se splača malo počakat, da bi v kratkem dobil naslednika.

Gledal sem tukaj:
http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_20th_Anniversary/1999-2003.asp
 0   

iztok @izo 30. Jul 2007, 16:45

mogoče d30, ne 30d, ta je zunaj kakšne dve leti (pa še to nisem ziher), po mojem.
 0   

misfits @misfits 30. Jul 2007, 16:46

tisto ni 30D, ampak D30, je velika razlika
 0   

Janez Novak Mlajši @Leicafan 30. Jul 2007, 20:07

Glede ostrenja- jaz imam ostrenje na d80 narejeno na eno točko, zaklenem ostrenje in pač postavim kompozicijo, kot sem si jo zamislil. Torej ni problema??

pri avtomatiki pa nikoli ne veš, kam ti bo ostrilo(bi dodal eno fotko-kjer je izostrilo čisto mimo želja, pa mi ta imageshack ne more naložit slikce)
 0   

Mitja Hari @hary 30. Jul 2007, 20:31

Aha, potem sem pa zamenjal D30 in 30D.. Se zgodi..
Priznam napako! grin

Verjetno bo kmalu dobil naslednika (upajmo). Bom še malo počakal in potem kupil "en stroj".
 0   

Janez Šturm @jj65 30. Jul 2007, 20:32

Ko je prišel ven d40 sem bil mnenja, da je pomanjkanje 'hišnega' motorja minus. Seadaj razmišljam, da bi imel enega, tako za popotovanja z 18-200VR. Razmišljam celo o 6Mp, saj je v večini primerov dovolj. Ta senzor se je dobro odrezal že v d70 (ki sem ga imel), tu je pa procesiranje še 'porihtano'. Je pa res, da mi ob prvem snidenju ni pasal v roke. Je mičken.
Kar se tiče canon/Nikon je bilo izrečenega že zelo veliko (pa tudi napisanega). Poskusi iti s strani, katere objektive potrebuješ in šele nato katero ohišje. Če boš potreboval teleobjektive 400mm in več s stabilizatorjem potem C, če potrebuješ potovalni objektiv tipa 18-200VR in/ali boljše širokokotnike (mogoče boljši flash sistem) potem N. Vse ostalo je stvar okusa.
Saj kaj se pa zgodi, če fališ in ti izbor ne bo všeč? Prodaš in kupiš drugo. Največ kar boš zgubil je nekaj denarja (vsaka šola nekaj stane), ki bo od 0 do 30% vrednosti nakupa. Lp J

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati