0   

Samo Rovan @le-samo 2. Okt 2007, 10:38

Fotokaj, kure kure. smile
Dennis Stock ja, daj njegove fotke v galerijo pa boš videl kaj bo. smile
Daj tvoje, pa boš videl kaj bo. smile

Slo-forum, dobro da imate fotokaja tule! Enga direkta z jajci. Ki vam povrhu vsega hoče le dobro in vas kaj naučiti. Predvsem to, da je potrebno gledati zelo na široko. Na 12mm, če hočete v fotoabecedi. smile

Bravo Drejc.
 0   

Stane Crnjak @staneC 2. Okt 2007, 10:55

Archie, se strinjam v celoti. Obstaja pa lakmus test. Photo net. In ničkoliko hudo visoko ocenjenih fotografij s tega in sosednjega portala je tam pristalo na realnih tleh... So pa tudi taki, ki na PN pridejo in razturijo. Zadnje čase v MAKRO fotografiji. Nekako "zaničevani" tu in pri sosedih...
 0   

noname @xpr0ject 2. Okt 2007, 10:58

Torej, vsaka stvar ima dve plati (morda se kaksno vec) pa vendar:
Marcelmani je povedal dobro, ko govori, da je najlazje naredit dobro fotko pri odprtih blendah. No, tukaj gre za zanko, namrec to so redko kdaj dobre fotke,: odlicna fotografija ima skoraj vedno koncept- ta koncept pa vizualno seveda predstavljajo detajli....torej texture, mase, logika, prostorski kljuci, izraz, atmosfera(slednjo lahko dobis z neostrino polja)...itc. Majhna globina ostrine(globinska ostrina ravno ne obstaja) torej dodobra unici vse zgoraj nasteto, fotografijo naredi sterilno(beri bolj revno), brez malenkosti ki znajo fotografijo potisniti na visji nivo. Ima pa seveda tudi prednost: fotograf lahko izolira dolocen element, ki naj v fotografiji dominira(kar je velikokrat na prvo zogo, saj je mnogo varijacij, da gledalca pripeljemo do bistva tudi drugace), druga pa bo ta, da je vcasih minimalna globina ostrine suzila med drugimi tudi za to, da so fotografi nevtralizirali moteca odzadja, elemente, ki niso nikakor v kontekstu z bistvom fotografije in tu je kljuc: ko ne rabis vec razmisljat o tezi, o okolju, o vezavi in vseh tistih malenkostih, ki so nakoncu poglavitnega pomena in vidis le tistih par cm informacij na fotografiji, je lahko stvar veliko preporostejsa. Povezovat zadevo pa zna bit mentalno precej hujsi zalogaj.
Pri portretni fotografiji pa je ta "minDOF" vsekakor zazeljen takrat, ko hoce fotograf povdarit lepoto portretiranke in ne kaksnega globjega karakternega znacaja.

LP, V
Xpr0
 0   

Marjan Sever @BaTeMaN 2. Okt 2007, 11:15

Jaz zdaj ne vem, kak stil ima kdo,... spremljam pač ta forum, se tu pa tam kaj naučim, spremljam tud druge forume,.. rečem lahko da smo slovenci hitro kritični in redkokdaj koga pohvalimo za kogarkoli glede na tujino...

Kdor je PRO je pač PRO, jaz rad pogledam fotke od vseh vas, sam ne bom kmalu objavil česarkoli, sem pa vesel da drugi objavljajo, saj tako dobim ideje zase...
Mi je pa noobov blog prvi padel v oči in vse od njega mi je ponavadi všeč, vprašal sem ga tudi za kak nasvet in je povedal kako in kaj,.. vse lepo in prav,... tudi leninov blog preberem in se nasmejem, ker mi je na nek čuden način zelo zabaven in me spomni na težave samega kake 15 let nazaj smile sicer na drugih področjih na drugačen način ... a vseeno... smile

Nisem opazil, kakršnega koli pritiska... s strani moderatorjev,.. kot sem ga občutil od moderatorjev na kakem drugem forumu,.. ali pa od drugih "glavnih carjev"...
Morda sem se pač najprej naučil zase naredit bolši portret z zamegljenim ozadjem, kar mi je všeč in ponadi je tudi tistim, ki jih fotkam to všeč,... makro res rad pogledam magari me to ne zanima... ampak res se mi ne zdi da so edino to 1A fotke in da dominirajo tukaj ter da je vse ostalo.... slabo. Ali karkoli, če je nekomu nekaj všeč in to deli z nami je pač ok. Kdo te pa sili da bereš od kogar blog ali gledaš fotke od kogarkoli.
Če nekdo slabo prenese kritiki ali pa jo obrne v lastno korist je pač to tako... ravno toliko - koliko, ima nekdo svobodo objave, prav tako drugi do kritike in spet tretji ali prvi do obrambe ali kontranapada, ali pa se iz te kritike celo nekaj nauči... smile

V glavnem,.. od prvega posta berem to temo in ne vem, če je cilj tega... le, da hočete nekomu povedat, da je doktoriral na enem področju in da je čas, da gre naprej ali pa kaj drugega... ampak, pač kot dobronameren nasvet... ali pa? Kot kaj... pristnega slovenskega.. ali pa smile Bye
 0   

Sigma @Sigma 2. Okt 2007, 11:38

Jao jao.

Ko sem to tem zdaj bolj nahitro prebral, sem dobil tak občutek, ampak resno, da ste nekako človeku fouš. Mogoče ni res, ampak sem dobil tak občutek, pa brez zamere.
Pa dejte pustit človeka, da dela kar mu paše in se ne preveč obremenjevat s tem. Glejte, fotografija je že nekaj časa prišla do te mere da skoraj ni več mogoče odkriti česa novega izvirnega, vse je bilo že videno tako ali drugače. Zdaj če vi vidite vsak noob-ov portret enak, potem se morate najprej naučiti gledat, kajti meni se ne zdijo. Res da nekateri so si podobni sam tako zelo pa spet ne. Mogoče se le drugače poglobim v fotografije in jih drugače vidim.

Skratka nekomu sede to nekomu ono, tko pač je in ne more biti vsem vse všeč.
In na portalu katerega redno čekira ogromno folka (tako SF kot tudi Photo.net in še kateri[tudi po tujini]) je za pričakovati da bo prihajalo do različnih mnenj in različnih okusov. Sam tko je povsod, ne morte zdej se spravt na nekoga ki fura svoje (svoj stil), pa četudi je vedno "eno te isto".

Moje skromno mnenje. cool
I don´t suffer from insanity. I enjoy every minute of it.
 0   

T @kookie 2. Okt 2007, 12:05

tale debata sicer niha iz ene skrajnosti v drugo (od tehnike in stila do osebnih obračunov), kar sicer ne bi bilo nič slabega, če bi se glavni (po mojem mnenju nekateri neupravičeno prevečkrat omenjeni) akterji česa naučili in se nehali obnašat kot furmanski konji in vseznalci, ki so 'nad vsem' (čeprav v očeh le redkih), pa vendar:

glede načina fotografije bi lahko vsako podzvrst popredalčkali in povsod se najdejo taki, kot v minDOF-u. problem, ki ni v samem stilu fotografije na tem forumu, je predvsem v glavah nekaterih, ki bi morali biti neobremenjeni (no, nujno je samo umret, ampak sej verjetno veste kaj mislim...) in kot že zgoraj napisano sprejemat tud negativne kritike.
sej verjetno se vsakemu zgodi, da ma mal ustvarjalne krize, ko je navajen slikat po določenih vzorcih če hočete. zadeve se začnejo ponavljat in kot so nekateri že zapisali, če ti je to hobi in delaš to zase, probaš kaj novega. če ti je vseeno in ti 'enake' slike ne predstavljajo problema pa moraš vsake tolk tud požret kakšno na svoj račun.
midva z lenynom sva mela en 'obračun', preden se je umaknil za določen čas zaradi čist banalne zadeve, ampak se morm strinjat z nekaterimi, ki pravite, da razvija svoj slog (priznam, meni osebno ta fotografija ni ljuba verjetno zato, ker se nisem nikoli ukvarjal s takim načinom slikanja. ne vem, mogoče bi bil pa dober, če bi probal. upam, da kdaj bom). so mi pa všeč nekatere njegove fotke tudi zato, ker zna izbrat osebo, ki je zgodba že sama po sebi. brez mejkapa, brez (umetnih) jošk pa brez fafnžnablov (sej ne rečem, da ni fajn pogledat dobre bejbe na sliki, če je ta dobra). ampak 100x iste joške iz 100 različnih kotov je še zmeri samo en par enakih jošk...

ne vem kako nekateri gledate na to, ampak sam osebno rad pogledam sliko ne zato, da jo kopiram (oz se ji probam približat) ampak zato, da se iz nje kaj naučim in uporabim po svoje.

sam sem objavljal slike zato, ker sem mislil, da se bom kaj naučil. in sem se (čeprav sem si želel več feedbacka, pa ga zaradi nekaterim dobro znanih razlogov tukaj nisem uspel dobit). pa nisem nikoli imel problema s kritiko samo, če je bila utemeljena. mi gre pa na k.... to, da kritike ne morm napisat, da mi nebi težil vsaj en od 'taglavnih' (sej nekateri ste prou fajn, čeprou včasih zgledate strogo biggrin). zato (mi) je fajn, da se nekdo kot je fotokaj loti 'problematike', ker njemu pa res noben ne bo težil. podobno kot v galeriji, ko ovce vidijo ime avtorja in ob pogledu na komentarje fašeš sladkorno. čeprav tam v veliko primerih neupravičeno, tukaj pa velikokrat opravičeno. zato je omejevanje tovrstnih debat čist brezveze. jajca gor ali dol...

lp
 0   

Peter Zakrajšek @FotoPritisk 2. Okt 2007, 15:48

Rad bi spoznal tega Fotokaj-ja. Bi mu jest dal MIN DoF. Folk začnite mal delat, ne pa prazne slame mlatit!

LP
 0   

Peter Atanackov @Geo 2. Okt 2007, 18:24

ma vi ste mi dobri res smile

Lahko na novo ustanovite tole ce vam je bigrazz
http://en.wikipedia.org/wiki/Group_f/64
 0   

Stane Crnjak @staneC 2. Okt 2007, 18:31

Jest se takoj včlanim v obe grupi: Group 64 in minDOF group. A to pomeni, da dam blendo na f/64 in delam pokrajine kot Ansel Adams. Če dam pa blendo na f/1,8 , delam pa portrte kot Lenyn ali Noob? Skrivnost je razkrita... laugh
 0   

alteredego @alteredego 2. Okt 2007, 19:17

0   

mimia @mimia 2. Okt 2007, 19:58

aaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahhahahahahahahhahahahahahahahahahah!

ta razprava ni nič drugo kot tipični slovenski debatni krožek...

fotografije se ne ocenjuje po okusu...
a beseda kritik kaj komu pomeni?
a je kdo lahko kritik? še bolje... a se lahko kdo ima za kritika?

i don't think so.........

vsak naj dela kaj mu paše...

če kdo ne objavi vsak poiskus- ni prav, če kdo objavi- spet ni prav, če kdo ne raste- ni prav, če kdo raste( se uči), ni prav....

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!

a lahko vsi skupaj začnete gledat svoje delo, svoje fotografije? objektivno poglejte nazaj.. in nato še naprej!!! tuhtajte, probajte, se naučite iz vsakega poizkusa nekaj... al pa tudi ne.... vaša stvar!!

osebne nesporazume pa rešujte s komunikacijo, ne pa kot petelini na egotripu svojga lajfa....

mater ste se razpisali... s kakšno stvarjo se strinjam, s kakšno spet ne... ampak to je OKUS!!!!! ne kritika.....

fotograf je bit človek... ne samo tehnika, motivika... itd....
je celota...

lp,
mimi
 0   

Jernej Lasič @Sviri 2. Okt 2007, 21:23

Berem in moram reči da razumem obe plati zgodbe.
Mislim, da je ta minDOF res tehnika, ampak verjamem pa tudi, da tehnika lahko preraste v stil, osebni stil. V stil posameznika.
Tudi meni je osebno ta tehnika všeč, pa ne samo pri portretih. Za primer dam tole fotografijo Mixija, ki je bila pred kratkim objavljena v galeriji.

https://www.slo-foto.net/galerija_slika-34782.html

Nekako me privlačijo take fotografije, pa naj bo to pri portretih ali pri takih abstraktih in verjamem, da nisem edini. Vem, da nisem. Kakor je že bilo rečeno, vsakomur svoje.
Veliko je tudi slabih "minDOF" fotografij, kar pa mislim da noobove in lenynove niso. Ne rečem da so vse super dobre in oh in sploh, so pa po večini na nivoju.
Pa če so vedno podobne so pač vedno podobne. Če jima ne bi bilo všeč ne bi takih pritiskala. Mogoče ju bo minilo, mogoče ne... njuna stvar. Ravno to mislim, da je čar fotografije. Da lahko ustvarjaš zase, da izražaš sebe, svoj stil(?).

Vem, da moj post ni čisto v kontekstu z prvotnim namenom fotokaja, če sem dobro razumel... pa vendar.

PS: mi lahko kdo prosim razloži kaj je UWA? Hvala...

Lep večer, v dobro dobre debate.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Lenart Senica @lenyn 2. Okt 2007, 21:30

Sviri je napisal/a:

PS: mi lahko kdo prosim razloži kaj je UWA? Hvala...

Ultra Wide Angle.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 2. Okt 2007, 22:20

doooh bigrazz

hvala, me je že fejst mučlo devilish
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

tomaž @mju 3. Okt 2007, 00:18

Bruhajoče se mi zdi, da ste pred slabim letom orgazmirali ob Noobovih fotkah, ki so dandanes še vedno na istem nivoju, pa kurcate.

Slogan Jelinčiča ? Ja, verjetno ga bo res treba volit ...

Če pač Noob ne more oziroma noče prestavit v višjo predstavo, zakaj mu težite?
Na njemu je, če hoče šaltat ali ne, dokler mu finančno nese fotografija bolj kot neko moralno zadoščenje, sej mu ni treba, ko bo rabil pomiritev za dušo, bo že prestavil ?
Mu hočete prijateljsko svetovat ???? "Daleč je Afrika ... "

Noob, ta famozni dof je postal famozni zarad tebe in tudi pica je dobra do takrat, do kadar je privilegij, da jo žreš, ne pa da jo moraš žret. Ti si nam jo častil vsak dan in zdaj nam gre pač na kozlanje, ko samo slišimo zanjo.

Point je, da to isto spet delaš z Bloganjem.

Lenyn ma tukaj eno strašno prednost. On ma rad DOF, ta mu nudi sprostitev in zabavo, zabavo z odličnimi rezultati, katere mamo radi. Ko pa se odloči pa meni nič, tebi nič, naredi kakšno yes fotko, kjer dof ne igra nujno neke neposredne vloge, ali pač.

Mi je pa všeč, da se malo pljuvate, to vam manjka, se boste lažje sprostili.
 0   

Matej Herbst @matto 3. Okt 2007, 07:39

Po res dolgem času, bom kaj napisal.

Lahko nekateri pišete kar hočete o min DOF-u, o blendah 64 (ki so bile na velikoformatnih kamerah nekaj normalnega zaradi veliko manjše globinske ostrine) UWA itd.....

Če malo pogeldamo v slikarstvo...vsak slikar eno obdobje dela z tehniko in svoje znanje in izkušnje počasi pili v nekakšno novo svojo tehniko oziroma svoj stil.

Lahko pljuvate kolikor hočete po Noob-u vendar je v teh letih fotografsko zrasel in si pridobil veliko izkušenj. Tako kot poznam nooba iz teh let gre njegova pot po nekih obdobjih, kar sam smatram za pravilno. Tukaj se spomnem se njegovih začetkov obdobja klošarjev oziroma mestnih naključnih portretov.

Zakaj bi moral fotkat drugače, če mu to odgovarja oziroma se tu izpopolnjuje.

Ne skrbet, bo že sam ugotovil, kdaj bo šel naprej oziroma kaj bo dodal drugačnega v svoje fotografije.

Za na konec, če ne bi gledali samo pičk na njegovih fotkah bi opazili, da je njegova tehnika vedno boljša, od svetlobe, postavitev, vnos drugih elementov v fotko, izraznost itd.... a to na fotkah ne potrebujemo?
moj blog......[url]http://blog.slo-foto.net/matto[/url]

[img:ee1b1cfb29]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
[img:ee1b1cfb29]http://www.a2ubambi.com/userbars/canon_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
 0   

Sigma @Sigma 3. Okt 2007, 09:28

Citiram:
Za na konec, če ne bi gledali samo pičk na njegovih fotkah bi opazili, da je njegova tehnika vedno boljša, od svetlobe, postavitev, vnos drugih elementov v fotko, izraznost itd.... a to na fotkah ne potrebujemo?

(Citiram matto-ta, sam nekak ne znam narest da bi pisal matto je napisal...)

Točno to sem mislu. cool
I don´t suffer from insanity. I enjoy every minute of it.
 0   

abo01 @abo01 3. Okt 2007, 20:11

Matto, saj Andrejev prvi komentar ni letel na Petra, ampak na vsesplošno navdušenje nad minimalno ostrino, ki je ob tem nastalo. Da so le te fotke nekaj vredne in so oh in sploh. Ja, morda gre za razvoj fotografa, mu takšen način dela trenutno daje dobre rezultate, je pa zagotovo potrebno stopiti tudi korak naprej in pokazati še kaj drugega. In to je vse, kar je Andrej želel.

Medsebojno obračunavanje pa žal kaže na stopnjo kulture.
 0   

Aleksander @discom 4. Okt 2007, 07:56

abo01......... yes yes

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati