0   

Peter Bernik @Noob 18. Nov 2008, 19:34

togrizek je napisal/a:
Noob je napisal/a:
In zato sledi hackintosh. Mac OS, ostalo bom pa rihtal sam. Če bo kaj crknilo (če se bo nadaljevala dosedanja statistika okvar je to na 10 let oz 20x manj pogosto kot pri macbook proju), skočim v trgovino, zamenjam in dela. Oz nesem na PRAVI servis, kjer mi to v garancijskem roku menjajo takoj (kupil bom tam kjer je to porihtano, tam kjer sem kupil zadnji PC je vse v nulo).

Good luck http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

Tnx za tole, super link. Zgleda pa da ni tako enostavno, kot le izbrati prave komponente, naložiti OS in delati. Bom res rabil to srečo laugh
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Elvis @NaKarpoV 18. Nov 2008, 19:40

Zanimivo da nihče niti ne omeni Dell XPS ali pa Alienware mašine tiste ki so namenjene grafičnemu oblikovanju:) To so pravi stroji za grafiko saj premorejo kar 3 grafične kartice naenkrat, da ja zagotovijo najvišjo zmogljivost. Sam kaj ki ne delajo take reklame kot Apple.

Pa xps in alienware sta veliko lepša navzven, res pa da sta malce debelejša sam se ve zakaj:))
 0   

J @Natrix 18. Nov 2008, 21:13

Omeniti velja tudi Sun Microsystems.
 0   

Klemen @Klemen3314 18. Nov 2008, 21:20

NaKarpoV imaš tudi prav.. obstaja še dosti drugih "makin" tudi od Lenovo, Sony Vaio ... ampak ... ampak.. cena teh je ravno v rangu recimo Apple MBP-jev (okrog 2200 EUR)..

In če mene vprašaš ali bi za grafično oblikovanje izbiral OS, bi izbral MAC OS, kar gre v prid MBP.

Treba je razumeti, da je elektronika en kup svinjarije in da tu ni in ne more bit 100%-tnega zagotovila, da ti bo zadeva delala v roku garancije. Veliko je odvisno tudi od posameznika kako ravna z elektronskimi napravami (prenašanje na vroče/hladno in obratno, prah-statika, ...) in s tem podaljša delovno dobo.

Jaz pravim, da je vredno poizkusit in en in drug sistem. Noob je na pač krut način prišel do odgovora, da mac, ki si ga lasti njemu ne odgovarja in bo zato prešel na drug sistem. Sam sem vedno bil proti Macu predvsem zaradi skomercializiranosti (namesto ipod-a sem nalašč kupil microsoft zune predvajalnik in druge bedarije :S ) pa me je na koncu zaneslo na mac-a, kar ne obžalujem, je pa res da tudi brez PC-a ne morem.
 0   

ogabe @ogabe 18. Nov 2008, 22:35

Natrix je napisal/a:
Omeniti velja tudi Sun Microsystems.

Sun ni bil nikoli sistem za graficne postaje. Je pa od nekdaj stevilka ena pri serverjih... z razlogom.
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

Elvis @NaKarpoV 18. Nov 2008, 22:51

Vsekakor se da tudi na Dell XPS in Alienware inštalirati OS X če je potrebno, vendar večina grafičnih oblikovalcev (pa mislim v težki industriji kot je kinematografija) pa uporabljajo Win-se ker tam poganjajo programe kot so 3D Max in Maya, kar je veliko bolj zahtevno of PS-ja

Čeprav so cene tam tam pa vendarle je zmogljivost na ceno krepko močnejša pri teh dveh ponudnikih.

PS. pri alienware se da kupiti garancijo do 5 ali 6 let če se ne motim, kar ni od muh.
 0   

iztok @izo 18. Nov 2008, 23:09

no, rendering ipd ne spada glih pod okrivlje grafičnega oblikovanja. ravno za grafiko je mac zelo priljubljen, ker ima že od nekdaj bolj prilagojen sistem za bave ipd, ampak danes take rezlike več ni, če se mene vpraša. no, način dela in bolj domiseln grafični vmesnik (čeprav spet, veliko stvari je že dost podobnih) je mogoče boljši na mac-u oz. tako bom rekel (malo za hec, malo za res), bolj umetniško nadarjenim dušam bolj ustreza tak način kjer lahko vse premikaš in premetavaš, hehe.
meni winsi od xp-jev (mislim,da so šele takrat postali en celovit os, mi so pa tudi win nt ostali v spominu kot zelo hitri in znesljivi, se spomnem kako hitrejš so delali nekateri programi v njih kot v recimo win98) naprej čist ustrezajo.
bčasih je bil mac res superioren z svoj tehniko (drugečn procesor, firewire, scsi vodila, preizkušen sistem itd, sem jih nucal, no vsaj tako bežno, ziher več kot pred 10 leti nazaj že) napram pc-jem, ampak zdej pa res ni več takih razlik
 0   

Klemen @Klemen3314 18. Nov 2008, 23:10

Sedaj za filme ti ne bom trdil, lahko pa trdim za celovecerne animirane filme (Shrek ipd.), da dreamworks (Dreamworks/PDI) uporablja software Emo, ki teče na Linux-u predvsem zaradi stabilnosti sistema! Potem recimo tudi Pixar je iz zelo močnih SGI delovnih postaj prešen na IBM delovne postaje, na katerih prav tako teče linux...

Še bi lahko našteval v tej smeri..
Sploh ne vem zakaj si omenil tu kinematografijo, saj če ne upoštevamo manjših studijev, so to celi računalniški centri - workstation ni navaden PC, ki ga lahko kupiš na prodajnih policah. Tam gre za ogromno procesorsko moč (renderiranje itd..), tako da je to čisto druga scena.

P.S.
Tudi pri macu lahko dokupiš apple care (3 leta) samo se moraš za to stvar zapeljati k sosedom, ker v slo tega ne ponujajo v ponudbi, lahko pa to v slo uveljaviš.
 0   

J @Natrix 18. Nov 2008, 23:13

Sun je po novem zelo uporaben kot grafična postaja. Vsaj kar se hardwarskih zahtev tiče thumbsup .
 0   

Elvis @NaKarpoV 19. Nov 2008, 00:21

Omenil sem tudi kinematografijo (animirani filmi) ker spadajo pod renedering in grafično oblikovajne. Tudi CAD software je grafično oblikovanje pa sem prepričaan da ga ne boš našel na MAC-u

Ja tile XPS pa Alienware workstationih se da tudi v SLO dobit na policah in cena niti ni bistveno različna od MAC-a ampak znova ponavljam glede cene/performans pa oba ponudnika prekašata Appla.

Ker v teh dveh sistemih je bistveno več moči in manj šminke kakor je ravno obratno pri Applu. Samo še vedno je vse odvisno od končnega uporabnika, enim ustreza mac enim pc.

Pred tednom sem kupil pravi konjski namizni računalnik, se mi je predvsem šlo za kvalitetno grafično kartico saj se jo da koristiti pri nekaterih programih za procesiranje namesto osnovnega CPU in razlika je tudi do 15x Če vas pa zanima pa si boste že našli programe pa teste na netu.
 0   

ogabe @ogabe 19. Nov 2008, 07:55

Klemen3314 je napisal/a:
Potem recimo tudi Pixar je iz zelo močnih SGI delovnih postaj prešen na IBM delovne postaje, na katerih prav tako teče linux...

Zakaj? Ker SGI ze kar nekaj let ne dela vec graficnih postaj. grin SGI ze dolgo ni vec to, kar je bil 15 let nazaj in danes v svetu grafike ne pomenijo prakticno nic vec.

Klemen3314 je napisal/a:
Še bi lahko našteval v tej smeri..
Sploh ne vem zakaj si omenil tu kinematografijo, saj če ne upoštevamo manjših studijev, so to celi računalniški centri - workstation ni navaden PC, ki ga lahko kupiš na prodajnih policah. Tam gre za ogromno procesorsko moč (renderiranje itd..), tako da je to čisto druga scena.

Mesas stvari grin Eno so rendering farms, kjer imas zares serverje brez grafike, drugo pa so delovne postaje, kjer imas grafiko in veliko manjso procesorsko moc, pa zato toliko vecjo moc graficnih kartic. In danes so vse graficne postaje taksne, kot si jih lahko sestavis sam... res pa da ne za 1000eur. Vcasih so bile stvari drugacne in na PC platformi ni bilo nicesar uporabnega.
PS: Tako za info... sam sem kar nekaj let delal recimo na SGI Indigo Extreme in potem SGI o2, poleg tega je bila pa moja diploma na faxu ravno 3d grafika in animacija (pa ne zgolj teorija), tako da eno malenkost od teh stvari poznam grin
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

Peter Kasal @kasali 20. Nov 2008, 22:12

Da se jaz povem svoje mnenje.

Pribljizno en mesec uporabljam Macbook pro-ja in sem zadovoljen, ne pravim pa, da je almighty. Imel sem Ipod video(super zadeva, super sound, nikoli nobenih tezav, baterija je bil odlicna), sedaj si lastim Ipod touch( super, mogoce je sound nekoliko slabsi, je pa uporabnost veliko vecja)...Nocem izpast navaden devetnastletn apple fanatik, ampak moram priznat, da do sedaj ( cca 3 leta), z apple izdelki nisem imal tezau...Doma imam tudi PC. Prva stvar, ki se ti pojavi na monitorju ob vklopu, je takoj nek error...in to se kar nadaljuje...in teh opozoril, ki jih redko kdo razume je vedno vec in vec...pol sledijo virusi, dolg start up time, ker se ves mozni software uptejta...in na koncu ugotovis, da moras use formatirat in zacet znova...kje je point? pri MAC-U vsega tega ni...res je da krasa, zelo redko ampak se zgodi...ni virusou, update se tako simple, da bolj ne bi mogu bit...truckpad je super, monitor je krasen...mogoce so edino tipke(shortcut-i) malo smotane, stvar navade. Res je, in se strinjam, da je zadeva precenjena ampak, ce pogledas, kaj ti nudi, se na koncu koncev splaca...Neki se je pa treba zavedat( kar se pa vecina ljudi se ni). Apple je v Sloveniji se velika exotica in temu je pogojen support.Mislim, da ce si v Lj kupis Masseratija in ti crkne obratomer ga sigurno ne bos dobl tako hitro, kot bi se to zgodilo, ce bi imel Golfa.

In nekaj si zapomni Noob: Nemogoce je, da je na svetu en pameten in sto smotanih najbrz je glih obrato.Ne mores generalizirat in bit najbolj pameten clovek na tem svetu in oh in sploh... Ce se je tebi zgodila ta neprijetna okvara ne mores popljuvat vse naokoli in pocez..Treba je stvari razumet!

P.S. Spostuj tuje mnenje, imaj ta tudi lastno mislenje(murat and jose).

LP
 0   

Peter Bernik @Noob 20. Nov 2008, 23:49

Ampak jst sm najpemetnejši!

upset upset upset upset
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 21. Nov 2008, 01:00

Nisem vsega bral, ampak zdi se mi, Noob, da malce preveč posplošuješ. Če se je tebi slučajno Mac sessul, pol niso kar na enkrat vsi taki. Imam iMaca že več kot leto in po novem še MacBooka (ta belga) in vse špila kot namazano. Na ta malem belem celo fotek editiram (seveda z dodatnim monitorjem) in zadeva leti kot nora. Glede na to, da ni nobenih virusov, spama, adawara in da sploh ne terja nobenega vzdrževanja in da progarmi in fajli ostanejo tam kjer so, ko naložiš nov sistem, je že brez vsega dizajna več kot vreden svoje cene. Sam pomisli, koliko časa pcjarji zapravijo za vzdrževanje (virusi, zaščita, adaware, črvi, bluescreeni, sessuvanje...), pa pretvori to v evre na uro!

Tko da...kvarjo se vsaj hardversko v končni fazi vsi - sam če se kvari Mac je to tko kot če dama tipa Nicole Kidman prdne. Nekaj, kar si pač težje predstavljaš, je pa še vedno povsem normalno, zato ni treba zganjat take gonije po forumu.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

gasper trampus @gtyrant 21. Nov 2008, 07:53

jaz res ne vem kaj počnete na pc-jih,da imate take težave kt jih v zgornjem sporočilu opisuje Nikio.

spomladi konec aprila je bil na mojem pc-ju zamenjan trdi disk,(prejšni 5 let star je odpovedal)takrat je bil moj komp nazadnje formatiran.

in kar je najblj zanimivo od tistega dneva, ni bilo nobenega modrega zaslona,sesuvanja,problemov z virusi(gor nod 32).do sedaj se še nisem spravil k brisanju le teh.težav nobenih.
pa nalagam in igram igrice,brskam po netu,ps,...disk je že nekaj časa skoraj čisto poln pa računalnik deluje enako hitro kot prvi dan,pa ni neka huda mašina,ker bo kmalu star 3 leta.

se pravi ne porabljam časa za vzdarževanja pc-ja. 0 € 0 ur.

mogoče pa imal le tako srečo.zaenkrat.
Musick ta kill for !!! ....
 0   

Stane Crnjak @staneC 21. Nov 2008, 08:13

Nikio je napisal/a:
Glede na to, da ni nobenih virusov, spama, adawara in da sploh ne terja nobenega vzdrževanja in da progarmi in fajli ostanejo tam kjer so, ko naložiš nov sistem, je že brez vsega dizajna več kot vreden svoje cene. Sam pomisli, koliko časa pcjarji zapravijo za vzdrževanje (virusi, zaščita, adaware, črvi, bluescreeni, sessuvanje...), pa pretvori to v evre na uro!

Za vzdrževanje ne zapravim nič časa. V 4 letih še nisem formatiral diska, blue screena še nisem doživel. Stari Compaq na trda goriva včasih zaštrika, pritisnem črn knof, se na novo postavi in stvar spet špila. To je najverjetneje posledica tega, da na njemu laufam programe, za katere ne dosega niti minimalne konfiguracije.
Če šteješ za zapravljanje časa pregledovanje računalnika z anitivirusom 1x tedensko, potem, da imaš prav. Delno. Sam štejem to za kvalitetno preživet čas, ker takrat nisem za računalnikom biggrin Sicer pa, če imaš pameten AV, sploh ne veš da ga imaš.
 0   

Klemen @Klemen3314 21. Nov 2008, 08:23

gtyrant -
če nisi v 3eh letih pognal ne av, ne anti-spyware, ne defragmentacije, potem je trditev, da ti sistem po tako dolgem času deluje enako kot prvi dan - naravnost neverjetna in nemogoča. Busted!

Poglej winsi ti razdelijo posamezno datoteko na stotine delcev - fragmentov. Ti se tekom uporabe menjajo na posameznih naslovnih lokacijah podatkovnega nosilca, zato mora sistem te datoteke iskati in to se tekom časa podaljšuje. Ravno v ta namen se uproablja defragment software, ki te delce optimizira oz. jih spravi bližje en drugemu.

Prav tako ni verjetna trditev, da ti ob polno zasedenem podatkovnem nosilcu, hitrost ostaja nespremenjena, ker je to nemogoče. Razlog je tu predvsem virtualni pomnilnik, ki ti neprestano piše na disk in še druge stvari, ki sistem naredijo izredno ohlapen. Busted!

Za windowse XP je bila narejena pred leti zanimiva raziskava. Ugotovili so, da je novo postavljeni sistem brez av zaščite ostal "varen" le slabe 30 min, potem pa je bil tarča spywera in drugih groženj. Meni to dosti pove.

Sam imam doma tudi PC, službeno brez winsow ne morem živeti in ti povem, da vsaj na 14 dni poganjam defragment tools in druge pripomočke. Če imaš na računalniku tudi kakšne certifikate, potem se vse premalo zavedate nevarnosti kraje le teh in posledice, ki lahko zaradi tega nastanejo.

Žal mi je, da je tale post na meji na offtopic, vendar je potrebno opozoriti na nevarnosti in posledice, ki so razlog lahkomiselnosti vseh nas ljudi.
 0   

kras @kras 21. Nov 2008, 09:11

Za večino teh gromozanskih problemov z virusi, sesuvanjem, errorji... ste krivi uporabniki sami. Razlog pa je v napačnem ravnanju ali nepoznavanju sistema. Je pa res da je že sistem tak da omogoča viruse, kar pomeni da imate z Macom potuho ki kompenzira slabo ravnanje.
Jaz se ne spomnim kdaj sem nazadnje imel virus ali kakšen error na PC-ju. Pa imam gor naloženih cel kup programov, polno obremenjen sistem, ki teče praktično nonstop. PC izklopim mogoče enkrat na 2 meseca... V štirih letih sem dodal še en disk in dokupil ram, servisa pa v skoraj 20 letnem delu s PC-ji še nisem potreboval.
Zato vsem ki imajo takšne probleme z windows okoljem, svetujem da premislijo kaj sami delajo narobe, da prihaja do takšnih problemov.
 0   

gasper trampus @gtyrant 21. Nov 2008, 09:13

Klemen3314 je napisal/a:
gtyrant -
če nisi v 3eh letih pognal ne av, ne anti-spyware, ne defragmentacije, potem je trditev, da ti sistem po tako dolgem času deluje enako kot prvi dan - naravnost neverjetna in nemogoča. Busted!

Poglej winsi ti razdelijo posamezno datoteko na stotine delcev - fragmentov. Ti se tekom uporabe menjajo na posameznih naslovnih lokacijah podatkovnega nosilca, zato mora sistem te datoteke iskati in to se tekom časa podaljšuje. Ravno v ta namen se uproablja defragment software, ki te delce optimizira oz. jih spravi bližje en drugemu.

Prav tako ni verjetna trditev, da ti ob polno zasedenem podatkovnem nosilcu, hitrost ostaja nespremenjena, ker je to nemogoče. Razlog je tu predvsem virtualni pomnilnik, ki ti neprestano piše na disk in še druge stvari, ki sistem naredijo izredno ohlapen. Busted!

Za windowse XP je bila narejena pred leti zanimiva raziskava. Ugotovili so, da je novo postavljeni sistem brez av zaščite ostal "varen" le slabe 30 min, potem pa je bil tarča spywera in drugih groženj. Meni to dosti pove.

Sam imam doma tudi PC, službeno brez winsow ne morem živeti in ti povem, da vsaj na 14 dni poganjam defragment tools in druge pripomočke. Če imaš na računalniku tudi kakšne certifikate, potem se vse premalo zavedate nevarnosti kraje le teh in posledice, ki lahko zaradi tega nastanejo.

Žal mi je, da je tale post na meji na offtopic, vendar je potrebno opozoriti na nevarnosti in posledice, ki so razlog lahkomiselnosti vseh nas ljudi.

nod32 se vsakokrat sam zažene, vendar zadnje pol leta ga sam dodatno nisem zaganjal in z njih brisal virusov.

jaz samo povem,da mi zadnjih 6 mesecev(toliko časa imam nov disk) pc deluje brez problemov, brez da opravljam tako imenovano vzdrževanje.vem pa to stanje ne bo trajalo še naslednjih x mesecev.
glede odzivnosti ob bolj ali manj polnem disku pa ni nekega opaznega slabšega delovanja.
za nekoga je 1sekunda že to mač, jaz teh problemov nimam.
trenutno so moje izkušnje take, sem res zadovoljen z delovanjem!
sicer pa saj ni važno ali je pc ali mac, meni je oboje super. sem zadovoljen da sploh imam kaj od tega.
zdaj pa ne bom več OT.
uživajte!
 0   

gasper trampus @gtyrant 21. Nov 2008, 09:15

kras je napisal/a:
Za večino teh gromozanskih problemov z virusi, sesuvanjem, errorji... ste krivi uporabniki sami. Razlog pa je v napačnem ravnanju ali nepoznavanju sistema. Je pa res da je že sistem tak da omogoča viruse, kar pomeni da imate z Macom potuho ki kompenzira slabo ravnanje.
Jaz se ne spomnim kdaj sem nazadnje imel virus ali kakšen error na PC-ju. Pa imam gor naloženih cel kup programov, polno obremenjen sistem, ki teče praktično nonstop. PC izklopim mogoče enkrat na 2 meseca... V štirih letih sem dodal še en disk in dokupil ram, servisa pa v skoraj 20 letnem delu s PC-ji še nisem potreboval.
Zato vsem ki imajo takšne probleme z windows okoljem, svetujem da premislijo kaj sami delajo narobe, da prihaja do takšnih problemov.

pa si pojasnil,kar jaz s svojim nerodnim izražanjem nisem uspel.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati