Oznaka AF-S velja za Nikkor objektive z lastnim SW ostritvenim motorjem (Silent Wave Motor) v ohišju objektiva, AF, AF-N in AF-D pa označujejo objektive s konvencionalnim ostrenjem, kjer je motor v ohišju aparata, v objektivu so pa samo zobniki, ki prek kardanskega prenosa premikajo leče in tako objektiv ostri.
To najbrž ve večina.
Kar večina ne ve, je pa to, da ni vsak AF-S objektiv tisti "pravi" in enako velja za Canonove EF in EF-S objektive z USM (UltraSonic Motor, enakovredno SWM ali HSM - Hyper Sonic Motor - pri Sigmi, SSM pri Sonyju itd).
Tako pri Nikonu kot pri Canonu poznamo pod enotnim imenom (SWM/USM) dva načina ostrenja in pri teh dveh načinih je edina opazna razlika le v hitrosti, obema načinoma pa je skupna skorajšnja neslišnost in bistveno višja natančnost kot pri konvencionalnem ostrenju.
Boljši, torej tihi, natančni in hitri SW motor imajo objektivi višjega (kakovostnega) razreda, ta počasni SW motor, ki pa to v samem bistvu sploh ni, pa imajo cenejši objektivi (denimo 18-XXX kit zumi), pri katerih ostrenju hitrost ni (ali naj ne bi bila) pomembna.
AF-S Nikkor 18-55/3.5-5.6 tako nima SW motorja, ki bi bil enak/enakovreden tistemu v AF-S Nikkorju 17-55/2.8 - to je jasno, da v objektivu najnižjega možnega ranga ne bo enakega ostritvenega pogona kot v profesionalnem zum objektivu in enako velja v primeru AF-S Nikkorja 70-300/4.5-5.6 ter AF-S Nikkorja 70-200/2.8.
Kako deluje "pravi" SW ali US motor si lahko ogledate na spodnji povezavi ...:
http://www.photoscene.com/sw/tour/inside.htm
... pri drugem načinu pa (poenostavljeno) ne gre za prav nič drugega, kot posodobljen konvencionalni "kardanski" ali "zobniški" način ostrenja; zobniki tako ostajajo, vgrajen ni nikakršen ultrasoničen ali kakršenkoli motorček že, je pa zadeva narejena bistveno bolj "fino" in z lastnim sistemom za vklop in izklop (torej zobniki ostajajo, kardana pa ni več in ohišje kljub temu ne rabi motorja za prenos rotacije v objektiv), zato je vse skupaj tišje in natančnejše, obenem pa je jasno, da hitrost in natačnost pri konvencionalnem ostrenju ne gresta skupaj, in to velja tudi za nekatere objektive s "pravim" US motorjem (denimo Canonov 85/1.2, kjer je pri max odprti zaslonki tako majhna in kritična globinska ostrina, da se hitrost enostavno ne bi obnesla in zato ta objektiv ne slovi po hitrem AF).
Ista je štorija pri Tamronu; tipi objektive prodajajo za tako (relativno) nizke denarje, da si enostavno ne morejo privoščiti vgrajevanja tovrstnih motorjev v svoje objektive, vseeno pa oglašujejo "svoj" BIM (Built-In Motor), motor, v primeru katerega gre prav tako le za posodobljen konvencionalni način. Zato se mnogi uporabniki po forumih pritožujejo, da je objektiv 17-50/2.8 pravzaprav počasnejši od prejšnjega brez BIM; jasno, ker je tastarega vrtil motor v šibkem D40 klošarsko počasi, vsaj na D200 pa zaradi močnejšega motorja v ohišju bistveno hitreje, zdaj pa je objektiv postal enako klošarsko počasen ne glede na razred ohišja; tako so pri Tamronu na boljšem le tisti, ki jim je šel na živce zvok objektiva med ostrenjem, objektiv pa ni nič hitrejši (prej počasnejši) in nič natančnejši. Ima le lasten sistem za vklop in izklop, pa še to le zato, ker Nikon v vstopnih razredih (D40x, D60) ne ponuja več aparatov, torej ohišij z motorjem za AF.
In zakaj sem vse to napletel? Ker je štorija pri novem AF-S Nikkorju najbrž enaka; objektiv je tišji in natančnejši od starejše verzije, ni pa tudi hitrejši. Kar je hecno je to, da tudi če bo Nikon naredil še eno, bolj "pro" 50-ko, z večjo svetlobno jakostjo (morda f/1.2) in vsemi tutti frutti lučkami, pišukami ter premazi, ta ne bo prav nič hitrejša, saj bi bila ovira velika svetlobna jakost f/1.2... Tudi pri Canonu je f/1.4 verzija najhitrejša, slediji f/1.2L, tretja po hitrosti pa je f/1.8 verzija, čeprav ima 50L "pravi" USM.
In ja, prasci Japonci nam prodajajo dve različni stvari pod enim izrazom ...!
Če je kdo ravno v fazi nakupa; itak da ta novo, AF-S verzijo, ni debate; razen hitrosti AF, ima v vseh drugih priemrjavah zgolj prednosti.