0   

MatjazG @MatjazG 9. Jan 2010, 00:10

Zdravo

Kupil sem prvi D-SRL aparat - Nikon d90 z AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3,5-5,6G.
Prvi vtisi so dobri, ampak sem že naletel na prvo težavo z ostrenjem objektov v ozadju. D90 naredi za moje pojme zelo lep posnetek predmeta/osebe v bližini , ozadje pa je zamegleno. Brskal sem po navodilih in nikakor ne morem izostrit oddaljenega predmeta. Ali s to kombinacijo aparata in objektiva to sploh gre?

Hvala in lep pozdrav
 0   

Žiga @thunder_road 9. Jan 2010, 00:21

Si kaj probal, če pomaga, ko spremeniš vrednost zaslonke? Recimo, če povišaš cifro (če povem domače; če zapiraš blendo no) biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
 0   

andraz korosec @androw 9. Jan 2010, 00:23

Globinska ostrina, ena izmed osnov fotografije.

Bolj kot je zaprta zaslonka (višja številka, npr. f/16 ali f/22), bolj je ozadje ostro, daljši mora biti čas osvetlitve. Pazi na stresene fotke.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 9. Jan 2010, 07:13

Preberi si kaksno knjigo o osnovah DSLR fotografije in zivljenje ti bo dosti lepse smile
Za zacetek pa upostevaj zgornja navodila....
Mogoce kar se tvoje tezave tice: http://digital-photography-school.com/aperture
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Branko Dolinar @grizliboy 9. Jan 2010, 07:26

Še ena lepo razložena in domačem jeziku, ravno pravšna za začetnike v DSLR svetu. Na levi imaš še druge zanimivosti, drugače se pa sprehajaš naprej/nazaj spodaj.

http://www.astrokaktus.com/DigitalPhotography/splet/splet_fotoaparat_zaslonka.html
 0   

Stane Crnjak @staneC 9. Jan 2010, 08:41

po moje je težava v temu, da je nastavljena samodejna izbira ostritvene točke- AF auto. Ta navadno izbere in izostri točko točko v ospredju. Nastavi ročno izbiranje ostritvene točke, izberi sredinsko in bo ostro tisto, kar boš nastavil - izostril na tej točki.
 0   

Hana @Hana 9. Jan 2010, 09:15

Evo bi se še jaz pritaknila zraven.Meni pa tole ostrenje ne potegne preveč.... Kaj je najboljš izbrat za začetnike ? Zdaj dam na sredinsko in pol z polovico stisnjenim gumbom za slikanjem naredim kompozicijo, sam popravici povedano slike niso vedno točno to kar hočem.

Pa tud nevem , če kadar mi ostri na kakšnem delu , si sam aparat izbira mesto ostritve, al moram točno tisto ostrit?
Ta navodila olyja so osnovna....ne preveč super za začetnika....

Čakam tečaj.....
Sem ugotovila, da bo tečaj vseeno potreben, pa še ceno so lepo znižali na 160 eu , če se ne motim za 25 ur, tako, da se ga udeležim, nekaj bo sigurno pomagalo.
Hvala za nasvete.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 9. Jan 2010, 09:35

Hana, pocasi se dalec pride...vjemi da bo bolje ce teh 160 eur zapravis ali za nakup dodatne opreme, ali pa za kej tebi bolj pomembnega....Ne vem no...

Prave izbire za zacetnike ni....jaz trenutno najvec slikam na centralni tocki ostrenja, in potem z pomocjo AF-L gumba delam kompozicijo. Drugace si pa preberi kaksne vodice ali knjige, ki jih je na internetu in v knjiznici kar dovolj...
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Hana @Hana 9. Jan 2010, 09:47

Ja saj vem Geccko, sam pr meni je tako, da mi oprema ne pomeni nič, če je ne znam uporabljat.Tale tečaj baje poteka večinoma na terenu in mislim, da bi lahk dost odnesla od njega.Pa tud malo nas bo, če se bo sploh izvedel, ker zaenkrat ni dovolj vpisanih in mislim, da bom imela lepe možnosti vse kar ne znam povprašti direkt fotografa.
Sem kolebala bi ali ne, pa kljub vsem prebranem, v praksi še vedno ne znam pravilno uporabljat vsega, da pa mam na auto, pol boljš, da uporabljam ixusa in tega prodam....

Bom p še pogledala kako je s temi nastvaitvami af...hvala.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 9. Jan 2010, 10:08

No sej, ce po pravici povem sem tudi jaz razmisljal o cem podobnem, pa tudi pri tecaju je velik + ker se druzis z fotografi.....na zalost tukaj na tem portalu druzenja (kuhano vino) "vedno" odpade...hehe...malo heca....moje mnenje je pac tako, da ze sama radovenost dalec pripelje....sploh je pa vsaj mene tale portal ze veliko naucil, ker sem bil popolni zacetnik, zdaj pa vsaj osnove vem...ceprov se o veeeeeeeeliko stvareh pojma nimam in potem tukaj tezim....drugace je pa AF dokaj logicna zadeva, malo poguglaj in probavaj ter sprasuj in ti bo lazje biggrin
 0   

Stane Crnjak @staneC 9. Jan 2010, 10:18

Daj na sredinko točko in izostri tam, potem pa ne premikaj aparata. Premikat začni potem, ko boš vedela kaj delaš. Ja, kaj pa pravilo tretjin? Obreži v PS ali Picasi.

Ko bo pa malo več prakse, pa začni uporabljati še ostale točke ostrenja. Seveda, če so razmetane po po celem polju. Če so tri ena zraven druge, je bolj malo koristi, zato uporabljaj sredinsko, ki je navdno križna.

Pa še to. Navodila je treba brat in uporabljat skupaj z aparatom. Bežen prelet je enako nič grin

Na tečaj pa kar pojdi.

Hana je napisal/a:
Evo bi se še jaz pritaknila zraven.Meni pa tole ostrenje ne potegne preveč.... Kaj je najboljš izbrat za začetnike ? Zdaj dam na sredinsko in pol z polovico stisnjenim gumbom za slikanjem naredim kompozicijo, sam popravici povedano slike niso vedno točno to kar hočem.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 9. Jan 2010, 14:13

...
 0   

FotoGruL @FotoGruL 27. Jan 2010, 22:01

in kje in kdaj bo ta tečaj - kdo ga organizira
 0   

Hana @Hana 28. Jan 2010, 08:06

FotoGruL je napisal/a:
in kje in kdaj bo ta tečaj - kdo ga organizira

Atelje 2050, kreativna šola.Tečaji so v Kopru in Ljubljani.Lp
 0   

Rok @svaba 6. Feb 2010, 16:31

no tud jaz imam nekaj vprašanj kar se ostrenja na d90 tiče.

Bom kar na primeru vprašal...kako vi npr. neko stvar, ki se ˝skriva˝ za vejami drevja. Če ostiš avtomatsko boš moral 10×pritisniti sprožilec do polovice, da bo izostril tisto stvar v ozadju. Kako takšne stvari izostriti? Ali daste na ročno ostrenje ter sami izostrite?...kaj pa funkcija da bi sam izbral točko ostrenja in da bi se tista izostrila??...vem da je to možno v MAKRO načinu, da sam izbereš točko ostritve (nastaviš iz L-ja na piko - pri d90) in ti potem to točko tudi izostri.
V MANUEL načinu pa jaz envem kako na takšen način izostriti?

Pa tudi nevem kakšna je ravno razlika med temi tremi različnimi opcijami ostrenja (sredninska točka, ona druga sredinska ter da ostri vse ), ko jaz to probujem mi v vseh treh načininh isto ostri oz. če imam na primer nastavljeno na sredinsko točko ostrenja, mi ne ostri vsamo na sredinsko točko (sredinski okvirček v iskalu), ampak vsaj v iskalu pokaže več okvirčkov ostrenja in ne samo sredinskega....
 0   

urosm @urosm 6. Feb 2010, 17:04

Moj nasvet je, da si najprej malo priročnik za uporabo fotoaparata prebereš. Tam so vse te točke in različni načini in režimi ostrenja navadno zelo lepo opisani.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 6. Feb 2010, 17:13

V meniju imaš od a1 do a7 možnosti za autofocus....probej a1 nastavit na single point....pol pa to točko premikej kamor želiš da ti ostri...
 0   

Rok @svaba 6. Feb 2010, 18:32

geccko...uspel mi je....to jaa:))....hvala ti

urosm....preden sem napisal ta post sem še enkrat prebral poglavje o ostrenju ampak nisem našu odgovora an to kar sem iskal.

Zdej me pa še zanima k ravn tole probavam mal...kakšna je razlika pri AF-ju med singl point al pa 3d-tracking...saj lahko pri obeh ročno nastavljam točko ostrenja?
 0   

Jan Kajfež @Geccko 6. Feb 2010, 18:48

Brez zamere, samo tega se mi pa ne da pisat...imaš vse lepo napisano v navodilih na strani 173 biggrin
 0   

Rok @svaba 7. Feb 2010, 01:20

ok....hvala:)...tud tak nasvet pride prav

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati