0   

TadejZ @TadejZ 8. Feb 2012, 10:07

Zdravo.

Nevem ali sem napisal temo v pravo runriko. Imam eno težavo. Izdelujem slider za DSLR kamero in potrebujem en motorček in regulator hitrosti. Imam vodilo dolgo 1m. Motorček mora omogočati da pride kamere iz ene strani na drugo v najhitrejšem času v 5s. Najdaljši čas pa pol ure ali več. Zelo bi bil vesel, če mi bi lahko dali kakšen link ali vsaj nasvet kje lahko to iščem.

HVALA ZA POMOČ!
 0   

iztok @izo 8. Feb 2012, 10:25

probaj recimo na forumu strojnistvo.com ipd. tako na prvo žogo mi pade kakšno vodilo z jermenskim pogonom in koračnim motorjem iz npr. kakšnega starega ploterja. sicer pa danes tega res ni problem dobit, dobiš že razne robot kite, mogoče bo samo kontroler malo problem za tako dolge čase, vendar tukaj najbrž lahko kakšen astronom pomaga (sledenje neba recimo v teleskopih je tudi recimo kr počasno).
 0   

TadejZ @TadejZ 8. Feb 2012, 10:26

problem ni v vodilu, ki ga že imam. Problem je samo v motoršku in sistemu za regulacijo hitrosti.
 0   

iztok @izo 8. Feb 2012, 10:31

ja nč, malo se zakopat v priročnike, pa zračunat prenose zobnikov ipd, hehe. nardiš recimo dva prenosa enega za hiter, drug za počasrn premik, pa menjavaš po potrebi, ali še bolj v eni škatli z menjalnikom.
malo še polepšaš zadevo, daš na net in prodajaš vsem fillmoljubcem po svetu. sigurno pa je nekdo to že nardil pred tabo..
 0   
 0   

Ime Priimek @poetski 8. Feb 2012, 10:43

Poskusi v katerikoli modelarski trgovini (npr. Mladi tehnik v BTCju). Tam ti bodo lahko malo bolj pomagali (je pa tako, da boš z najcenejšim motorčem čisto v redu prišel skozi). Je pa potrebno osnovno znanje branje navodil in diagramov, prav tako uporaba spajkalnika.

Drugače ti je pa lahko mogoče tudi to v pomoč (http://cheesycam.com/diy-motor-driven-time-lapse-slider/)
 0   

Klemen Blokar @kleb 8. Feb 2012, 10:45

No, da se oglasi astronom... grin Koračnega motorja ni problem peljat poljubno počasi, problem je le, če je zaželjena izjemna zveznost premikanja. Če ni problem, da vsake toliko aparat malo "sune" naprej, je izvedba relativno enostavna. Če je potreban velika zveznost premikanja, potem pa je treba zagotoviti tako prestavno razmerje, da se sunkov ne čuti več - ampak s tem pa izgubiš velike hitrosti.

V splošnem je težje doseči veliko hitrost, kakor poljubno počasno... Jaz bi se te zadeve lotil s kakim mikrokontrolerjem, ker je to najlažje skupaj spacat. Poglej si posebej za take zadevice izdelano mikrokontrolersko ploščico Arduino. Tega je enostavno programirat, ima tudi že izdelane programčke za vozit koračne motorje, če se ne motim. Cena je pa pod 30€, kar je kar ugodno v primerjavi s časom, ki bi ga porabil, da bi vezje sam skupaj pacal...
 0   

TadejZ @TadejZ 8. Feb 2012, 13:18

fotoaparat nesme nič cukniti, se more gladko premikati po vodilu. Malo sem že bral po forumih da bi potreboval motorček 2RPM vendar nebi znal zvezati z kakšno napravo za uravnavanjem hitrosti
 0   

Klemen Blokar @kleb 8. Feb 2012, 13:32

Z arduino ploščico, enim koračnim motorjem in potenciometrom gre takole:

http://arduino.cc/hu/Tutorial/StepperUnipolar

Programčič že spisan, mogoče je samo kako vrednost še za nastavit po potrebi, od vezja rabiš samo en čip, ki zna dat od sebe dovolj moči za furanje motorčka (ULN2003A v teh navodilih) in napajanje...
 0   

Klemen Blokar @kleb 8. Feb 2012, 13:35

Pa še za druge vrste motorjev z arduinom:

http://www.ladyada.net/make/mshield/use.html
 0   

sergio @heiniken 8. Feb 2012, 17:41

poetski je napisal/a:

Drugače ti je pa lahko mogoče tudi to v pomoč (http://cheesycam.com/diy-motor-driven-time-lapse-slider/)

Tole imam jaz doma (še nisem uspel do konca skupaj zložit..), pa ni pogojev, da pride v 5s 100cm daleč biggrin

Na uč bi rekel, da mu vzame ene 5-10 minut na najhitrejši brzini...
 0   

Rok @RokHudobivnik 12. Apr 2012, 15:53

Če si lahko malo sposodim tole temo, bi vprašal... Se da dobiti Konova Slider v Sloveniji ?
 0   

uroš @urossx 1. Maj 2016, 16:57

Pozdravljeni;

Že en teden berem forume v angleščini in spremljam debate o sliderjih za DSLR fotoaparate.
Mnenj je veliko in ko se že odločiš katerega boš kupil, naletiš na komentar, ki te od tega odvrne in spet si na začetku.

Slider bom uporabljal za video. Iščem nekje dolžine 1m. Gor bo Canon 6D.
Slider bo večino časa na tripodu.
Fino pa je, če se kasneje lahko doda motorček (nikoli ne veš kdaj prav pride).

Kar sem se naučil je, da raje dam nekaj več in imam za dlje časa in bolj kvalitetno.
Zanima me katerega predlagate iz vaših izkušenj.

Najprej sem si rekel, da bom kupil nekaj srednjega ranga in ko sem že mislil kupiti slider Konova K5, sem nato prebral neko mnenje, da ko ga daš iz škatle je brezhiben in se lahko kosa z dražjimi, vendar "kitajska roba" čez par mesecev rata skoraj da neuporabna.

Naredil sem ožji seznam:
- Kessler Stealth slider (lahko se doda motor)
- Manfrotto slider (Samo manualno, so pa ostali manfrotto izdelki, ki jih imam, zelo kvalitetni - ne vem samo zakaj je o njihovem sliderju tako malo napisanega)
- Edelkrone (nov mehanizem)

Ali pa potem nižje razredni:
- Konova (za 3 mesece super, potem lahko problemi)
- Rhino (kickstarter kampanja-zelo ga pohvalijo, vendar izgleda tako "švoh" - pa še carina iz amerike)
- Shark

To je to kar sem raziskal. Kakšno je vaše mnenje? Hvala

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati