0   

tmt @tmt 26. Nov 2012, 11:56

P44F, za ratterjevo in lialovo fotografijo to drži, saj so vodne kapljice in prah bili dovolj veliki in blizu za neposreden dovolj močan odboj svetlobe, ki se preko objektiva odraža na senzorju. Pri sebi (bolj zase premlevam teorijo v glavi, da se nekako blagi odboj fleša v številnih zelo drobnih prašnih delcih, ki se sicer ne bi bistveno odrazil na senzorju , nekako skozi objektiv toliko skoncentrira in usmeri, da z uklonom svetlobe na prašnih delcih senzorja povzroči viden svetel odsev .
Sicer sam ničesar ne zatrjujem , ampak zgolj sprašujem. In če bodo pri petrub po čiščenju senzorja, ki ga ne stane veliko, čistilke postale bolj pridne, tako kot v mojem primeru in flekov na odrskih zavesah ne bo več, potem se zagotovo splača to naredit.
 0   

Aleš @lial 26. Nov 2012, 12:29

Jaz se predam.
Pa naj bo prah na tipalu.
 0   

P44F @P44F 26. Nov 2012, 12:39

Morda naj Peterb preden da za pucanje senzorja raje parkrat ponoči bliskne grin

L.P.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 26. Nov 2012, 12:49

Lepo vas prosim….

Dajte spucat senzor, leče, še baterijo pa očala si spucajte zaradi mene, potem pa pejte v meglo z direktnim flešom slikat. Pa poročajte.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Uroš Miklavčič @Ulrich 26. Nov 2012, 13:06

No, tmt, potem pa pusti, da se senzor na DSLR spet zapaca (ti častim kasneje mokro čiščenje na uradnem servisu, ni problema) in mi repliciraj svoj primer. Ni osnovnega pogoja, da bodo packe na senzorju na fotki bele. Prah in bliskavica gor ali dol.

Pike s tvojega primera so pa popolnoma enakega izvora, le da jih je manj. Tudi vizualno se ne razlikujejo veliko od danega primera s prahom (lialov primer).

Ali pa reciva takole: najdi mi en dokazljiv primer, ko se je smet na senzorju reproduciriala kot bela lisa na fotografiji pa bova od tam naprej debatirala.
blog: [url=http://blog.miklavcic.si]blog.miklavcic.si[/url] | twitter: [url=http://twitter.com/uros_m]@uros_m[/url] | galerija: [url=https://www.slo-foto.net/portfolio/Ulrich]SloFoto[/url] | podjetje:[url=http://miklavcic.si] miklavcic.si[/url]
 0   

tmt @tmt 26. Nov 2012, 14:11

Ulrich, zenzorje na aparatih raje čistim sam, kot da bi jih prepuščal dobri ali slabi volji serviserjev. Nimam pa časa se igrat s tem in mi tudi ni pomembno. Kajti zgolj sprašujem, ker sem se spomnil teh dogodkov pred leti in kljub temu, da je najbolj logična razlaga, ki jo tudi sam vem brez tega ponavljanja in ciničnih komentarjev o pucanju očal. Bi pa bilo potrebnih v tem mojem primeru preveč naključij, da bi ta najverjetneja teorija tudi vzdržala v praksi ( in ko peterb omenja zgolj fleke na zavesah in ne drugje sem pomislil na to, ni pa nujno da je res). Sicer se pa skozi leta dela spomnim marsičesa, kar je bilo v teoriji kot pribito, v praksi smo pa to morali reševati na povsem drug način - včasih celo na videz popolnoma skregano z logiko.
 1   

Jernej Lasič @Sviri 26. Nov 2012, 14:45

pa daj logično pomisli… saj ti je ulrich že vse objasnil.
če nekaj blokira vstop svetlobe na senzor, bo tam potem črna pikica ali bel zmazek?!
a ko spustiš rulete na oknu, soba rata svetlejša ali temnejša?

kakšne kvasite nekateri...
Zahvala: sixtoo
 0   

porkoja @porkoja 26. Nov 2012, 15:22

Hehe že prav zanimiva debata je nastala iz teh flekcev... smile
No, jaz priznam, da se mi kaj takega res še nikoli ni pripetilo. Res je, da sem delo s kompaktnimi aparati odpisal kakšnih 8 let nazaj, vgrajene bliskavice na dSLR-jih pa nikoli ne uporabim, četudi pa z dSLR-ji fotografiram zunaj, verjetno ne navijam bliskavice na polno moč in mogoče tudi zaradi tega ne dosežem takšnega efekta.
Vse moje dosedanje prispevke na Slo-Foto sem napisal izključno na podlagi lastne prakse, zato sem v tej temi pomislil, da mogoče pa je krivec prah. Čeprav ja, bilo mi je zelo čudno zakaj bi se pojavil v taki obliki, ker pri meni, če imam te težave, se odraža v temnih pikah/lisah.
Zato pa je forum, da se naučimo česa novega. S pepelom pa valda, da se bom posipal, ker mi ni do tega, da širim krivo vero, poleg tega pa vsak zdrav človek mora stati za svojimi besedami in jih v primeru napačnega podajanja, biti sposoben konstruktivno razložiti ali vzeti nazaj.
Hvala ostalim, ki ste s slikovnim in tekstovnim gradivom razložili ta pojav.
 0   

tmt @tmt 26. Nov 2012, 19:44

Sviri, sem kar zadovoljen, da sem tako ozkogleden, da gledam precej širše. Pobrskal sem celo malo po spletu in naletel na še nekaj ozkoglednežev, ki so težave odboja svetlobe od prahu pred objektivom rešili s čiščenjem senzorja ali zadnje leče objektiva - na kompaktih kar prednje leče. Nekako nočem nikakor biti tako širokogleden, da bi hotel iz misli izpustiti to, da je pred senzorjem filter in je zraven običajnih temnih senc vse možno, kakor tudi to, da se del prašnih delcev v aparatu lahko dvigne ob dvigovanju zrcala in odprtju zaklopa.
Prilagam le en link ker je ravno v debato vključen še en slovenski ozkoglednež link, če pa malo pobrskaš pa najdeš mnogo več.
 1   

P44F @P44F 26. Nov 2012, 20:10

Način da pridemo do konca te počasi že mučne teme: peterb pobska malo po disku in najde se en primer, da vidimo pozicijo flekov na drugi fotki. Smeti, prah, sneg, dež in mušice letijo torej bi bile na 2. poziciji.

L.P.
Zahvala: Ulrich
 0   

Janez Ule @ulej 26. Nov 2012, 21:08

Ta pojav se je meni pojavil na kompaktu in prav tako na dslr. V obeh primerih sem uporabljal vgrajeni flash. Ko sem to prvič opazil na kompaktu sem takoj pogledal prvo lečo in na njej ni bilo nič sumljivega. Lečo sem vseeno obrisal, a problem je ostal. Z uporabo dodatnega fleša, pod drugim kotom glede na objektiv je problem skoraj izginil. Po malem razmisleku sem prišel do spoznanja da je za ta pojav kriv prah, oziroma večja količina prahu v zraku. Nato sem naredil kratek test v megli in v dežju. Skoraj enaka zadeva. Beli madeži. Črni se pa vidijo, če je nek delec prahu v objektivu.
 0   

Tomaž @sixtoo 26. Nov 2012, 23:13

Me mika, da bi Vam pokazal en video, ampak se bojim, da boste nekateri šokirani. Te beli "flekci" se celo premikajo!!! Aja, filmček je posnet s telefonom, pa fleš je prižgan biggrin
Če kdo želi, ga lahko povabim enkrat fotkat v prašen in temen prostor. šifra:umazan senzor biggrin
 0   

tmt @tmt 27. Nov 2012, 07:54

sixtoo je napisal/a:
Me mika, da bi Vam pokazal en video, ampak se bojim, da boste nekateri šokirani. Te beli "flekci" se celo premikajo!!! Aja, filmček je posnet s telefonom, pa fleš je prižgan biggrin
Če kdo želi, ga lahko povabim enkrat fotkat v prašen in temen prostor. šifra:umazan senzor biggrin

To, kar je najpogosteje in iz česa se dajo delat s pomočjo prahu v zraku, kapljic, opilkov, žagovine..., tudi zanimivi posnetki že vsi vemo in nam je vsem jasno. Ravno tako o temnih sencah zapečenega prahu na senzorju in tudi o žaluzijah.
Vendar pa, če nekdo pove, da se mu je to začelo pojavljat in se stopnjuje, v mojem primeru se po čiščenju ni nikoli več pojavilo ( ne gre za kompakta in vgrajen fleš) in mi na srečo pri normalnem fotografiranju tudi ne uspe več dobit, potem bo razlog verjetno potrebno iskat nekje drugje, kot v tem, da je naenkrat ves notranji in zunanji svet v takem prahu, da se ne da več posnet fotografije brez flekov.
 0   

P44F @P44F 27. Nov 2012, 08:17

tmt, dajva skupaj prebrati 1. post, da pa se ne boš izgubil v "prostranstvu" teksta ti bom izločil bistvene besede:

peterb je napisal/a:
pri redkih slikah

peterb je napisal/a:
podobni

Torej stvar se dogaja pri redkih slikah, in niso vedno enaki.

Če pogledava link do pertove fotke bova videl, da so fleki ki so blizu fotografu zablurani, če pa boš kliknil na sliko se bo ta povečala. Če boš še malo bolj napel oči boš videl da so fleki ki so v fokusu majhni in ostri, bližje kot so objektivu (tisti izven fokusa) pa posajajo vse bolj zablurani. Tudi objektiv je bil verjetno popolnoma odprt, saj boke tvori lepe okrogle krogce, če pa bi ga malo zapru bi nastali mnogokotniki, koliko kotniki pač odvisno od št lamel,....

Če pa še vedno vidiš smeti na senzorju, potem pa ti ni več pomoči in sem obupal.

Lep dan vsem še naprej.
 2   

Aleš @lial 27. Nov 2012, 08:46

In če še malo zapletem debato (mi je dolgčas grin ), naj opozorim na stavek:
peterb je napisal/a:
Hvala vsem za odgovore, sicer slika ni moja ampak je vzeta iz spleta

Pa smo tam.
Kaj pa če so njegovi 'fleki' samo podobni tem iz spleta?
In gre za popolnoma druge zadeve, na primer kaj v povezavi s prerokovanjem Majev?
Ali celo za nikoli potrjene, vendar zanesljive dogodke okrog Roswell-a?
Samo s tem stavkom ki ga je zapisal 'peterb' se odpre množica novih vprašanj!

Takle mamo grin grin
Zahvala: sixtoo, P44F
 0   

P44F @P44F 27. Nov 2012, 09:10

Mhm, tnx, moja napaka nisem preletel vseh postov ker sem kmalu postal utrujen;)

Drugače pa na priloženi fotki lahko trdim isto kot sem na pisal, na tistem česar ne vidim ne morem;)

L.P.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 27. Nov 2012, 11:47

tmt je napisal/a:
Sviri, sem kar zadovoljen, da sem tako ozkogleden, da gledam precej širše. Pobrskal sem celo malo po spletu in naletel na še nekaj ozkoglednežev, ki so težave odboja svetlobe od prahu pred objektivom rešili s čiščenjem senzorja ali zadnje leče objektiva - na kompaktih kar prednje leče. Nekako nočem nikakor biti tako širokogleden, da bi hotel iz misli izpustiti to, da je pred senzorjem filter in je zraven običajnih temnih senc vse možno, kakor tudi to, da se del prašnih delcev v aparatu lahko dvigne ob dvigovanju zrcala in odprtju zaklopa.
Prilagam le en link ker je ravno v debato vključen še en slovenski ozkoglednež link, če pa malo pobrskaš pa najdeš mnogo več.

velja, živi naprej v zmoti. očitno nočeš verjet pojasnilom.
ko boš imel pa fotke stresene bo pa baterija kriva. in ko bo fotka preosvetljena bo kriva foto torba. ko bo pa fokus falil bo pa stojalo ktivo.
 0   

Bostjan @Archie 27. Nov 2012, 15:50

Btw.. jst tud gledam širše (in vidim dlje .. tko nekako kot Zver - sam da ne bom kandidiru za nič!) in očitno sem imel v aparatu enga angelčka, ki je delal bele fleke, pa je zdej zginu. Zdej je pa zgleda not en mali hudiček (po moje je tam nekje med AA filtrom in senzorjem), ki ljudem pri fotkanju s flešem dela rdeče oči. A kdo ve, kaj pride pol za tema dvema (mogoče Miklavž?), al pa vsej kako nazaj dobit angelčka? No, kdorkol že pride .. naj prosim ne sirje več po senzorju, ker so pa ti kakci v obliki črnih pik resnično moteči.

smile biggrin
 0   

tmt @tmt 27. Nov 2012, 18:41

Archie je napisal/a:
Btw.. jst tud gledam širše (in vidim dlje .. tko nekako kot Zver - sam da ne bom kandidiru za nič!) in očitno sem imel v aparatu enga angelčka, ki je delal bele fleke, pa je zdej zginu. Zdej je pa zgleda not en mali hudiček (po moje je tam nekje med AA filtrom in senzorjem), ki ljudem pri fotkanju s flešem dela rdeče oči. A kdo ve, kaj pride pol za tema dvema (mogoče Miklavž?), al pa vsej kako nazaj dobit angelčka? No, kdorkol že pride .. naj prosim ne sirje več po senzorju, ker so pa ti kakci v obliki črnih pik resnično moteči.

smile biggrin

KLIK in KLIK
Saj vem da tega ni, ker ne obstaja in ni možno. Ampak kaj češ, fotografi s 30 letnimi delovnimi izkušnjami funkcioniramo pač tako, da za streseno fotografijo zamenjamo baterijo...In še malo bolj extremno na kameri KLIK
 0   

Aleš @lial 27. Nov 2012, 19:40

Evo dokaz, da so moja predvidevanja o Roswell-u potrjena (iz enega od linkov):

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati