0   

lukacuden @lukacuden 25. Jun 2013, 12:36

Zdravo. Se takoj opravičujem, če sem ponovil temo ampak nikakor ne najdem nečesa kar sem bral nakj časa nazaj tu na forumu...

bila je debata o filtrih predvsem nd 400 pa me zanima, če bi mi lahko kdo povedal kaj/kje je kakšna bolj "cheap" alternativa hoye nd 400 pa da ni tok "cheap" da bi mela barvni štih...
 0   

porkoja @porkoja 25. Jun 2013, 18:20

Poglej filtre Haida, serija Pro. Jaz imam od njih sicer ND 3.0 oziroma je to ND 1000 in se obnese odlično. Cena pa je precej nizka napram Hoya filtrom (ne vem več točno, ampak iz Nemškega eBaya sem s pošnino vred dal manj kot 50 €). Barvnega štiha ni opaziti. Mogoče napram Hoya filtrom, Haida producira rahlo hladnejše tone.
Ker imam večino objektivov s premeri filtrov 77 mm, sem poskusil kaj drugačnega od Hoya ali Marumi. B+W, Tiffen in Schneider ter podobni so mi pa predragi glede na to koliko potrebujem ND filter.
En konkreten link do ND 400: http://www.ebay.de/itm/Haida-Slim-ND-Graufilter-Pro-II-MC-ND400-77mm-/400333328746?pt=DE_Foto_Camcorder_Filter&hash=item5d35b9d16a
 0   

lukacuden @lukacuden 25. Jun 2013, 18:45

hvala! zakon mislem da sm lih tega gledal ja... dej mi še povej kko je pa kej z izgubo ostrine? se kej opaz ali ne?
 0   

Miran @smukec 25. Jun 2013, 19:29

@porkoja mogoče veš kakšna je razlika med haida filtroma iz tvojega linka in tem, ki je na linku tule:
http://www.ebay.de/itm/Haida-ND-Neutro-Pro-II-MC-ND400-67mm-/251257317182?pt=DE_Foto_Camcorder_Filter&hash=item3a801a673e

Tudi jaz bi si nabavil enega ampak imam 67mm objektiv.
 0   

porkoja @porkoja 25. Jun 2013, 21:44

Glede izgube ostrine, je jaz nisem opazil. Sicer, po pravici povedano je tako, da sem motiv, ki sem ga fotografiral prek ND filtra, fotografiral samo z njim. Nisem naredil pred ali po tem fotografije istega motiva brez ND filtra, da bi lahko primerjal "s filtrom" in "brez filtra". Ampak tisto kar sem fotografiral, je ostalo zelo ostro, z veliko detajli kakor so bili vidni s prostim očesom. Za primerjavo: testiral sem le vzporedno ta Haida filter in nekoliko boljši filter (sicer ne ND 1000 ampak ND 8), katerega finančna vrednost je približno 4-krat višja od tega Haida. In sta se obnesla na oko povsem enakovredno. Enaki detajli, enaka ostrina. Le Haida je prikazal vse barve rahlo hladnejše.

Razlika med tistim iz mojega linka in tem, ki si ga objavil, smukec, bi rekel, da poleg širine (moj, 77 mm, tvoj 67 mm), je samo še v tem, da je tisti na mojem linku slim verzija, se pravi zelo tenka izvedba, npr. primerna za ultra širokokotnike, dokler kot kaže tisti na tvojem linku, je "normalna" izvedba, s širšim robom z navojem. Ostalih razlik ne opazim, na tekst in sploh slike v opisu, se pa ni 100% za zanašati.

Moj zaključek okrog Haida filtrov je ta, da ponujajo veliko za relativno malo denarja. Ampak dobre so samo "pro" verzije, dokler pri običajnih (cenejših) menda rado prihaja do odstopanj v barvah, do čudnih flekastih pojavov na fotografijah ipd.
Če na Googlu vpišeš "haida lens filters", se najde kar precej čtiva in tudi primerov ter komentarjev lastnikov. Nad "pro" verzijo, je veliko navdušenih.
Jaz sem (bil) prav tako, od samega dokaj luksuznega načina pakiranja, do kvalitete med fotografiranjem kot tudi zgradbe.
 0   

Andrej Horvat @triky 26. Jun 2013, 05:13

Ali imaš izkušnje tudi z drugimi filtri tega proizvajalca, saj so cene kar ugodne ?
 0   

andyz @andyz 28. Jun 2013, 07:14

Ne vem, kakšne zahteve imate, ampak cene teh 400 so kar zasoljene.

Zato sem kupil in ravno včeraj dobil filter Tianya gradual Pro... 77mm.
Izdelava odlična, deluje tako, kot Cirkular polarizator, zatemni pa tam nekje od 8 do 400.

Ko bom imel kakšne praktične izkušnje z njim, pa povem.
Ja, bistveno seveda - cena je 24.-EU na Ebayu !
andyz
 0   

Miran @smukec 28. Jun 2013, 07:48

Če se ti da, pripopaj kake fotke ...
 0   

andyz @andyz 28. Jun 2013, 08:42

Saj sem rekel, da ko bom imel kakšno. Še nisem imel časa preizkusiti.
Mislim pa, da je pomemben predvsem pravi motiv.
andyz
 0   

santo @santo 28. Jun 2013, 10:00

Če prav razumem, gre za variabilni ND filter, kjer z vrtenjem sprednjega elementa dosegaš različne stopnje zatemnitve. Sem pa za te filtre slišal, da se ob njihovi uporabi na fotografijah pojavljajo razni svetlobni artefakti, zato so baje skoraj neuporabni. No mogoče imaš ti kakšno bolj uporabno verzijo. Boš povedal, ko ga boš preizkusil in če je OK, bo tudi meni zanimiv.
 0   

Miran @smukec 29. Jun 2013, 13:24

Sem se odločil, da tudi jaz nabavim haida pro nd filter. Na ebayu sem našel 2 ponudbi in imam samo še eno vprašanje pred nakupom, saj gre v teh dveh primerih za enak filter?

http://www.ebay.co.uk/itm/251122009614?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
http://www.ebay.co.uk/itm/271113003859?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
 0   

porkoja @porkoja 29. Jun 2013, 15:20

smukec je napisal/a:
Sem se odločil, da tudi jaz nabavim haida pro nd filter. Na ebayu sem našel 2 ponudbi in imam samo še eno vprašanje pred nakupom, saj gre v teh dveh primerih za enak filter?

http://www.ebay.co.uk/itm/251122009614?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
http://www.ebay.co.uk/itm/271113003859?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Gre za enak filter.
Pri prvi ponudbi gre za nemškega prodajalca (od tega sem kupil jaz, filter je bil pri meni v samo dveh dneh), v drugem primeru gre za angleškega prodajalca (verjetno čas potovanja do 4-7 delovnih dni).
Pri prvem imaš zraven še pokrovček filtra, pri drugem to ni posebej omenjeno.
 0   

lukacuden @lukacuden 1. Jul 2013, 11:37

Za tiste ki jih zanima: Sem naročil haida nd 400 77mm stal je 50 eur hodil pa je okoli 6 delovnih dni
stestiral sem ga nahitro doma, ker trenutno ne morem hoditi...

Filter res pobere ogromno količino svetlobe (spominja me na švas masko) zato razumljivo metering in avtofocus ne dela pravilno (avtofokus dela le pri močni sončni svetlobi) izgube ostrine ni oz jo je zelo malo barvnega štiha ni avtomatične nastavitve wb koregirajo za spremembo wb, ki vleče bolj na hladno...

za primerjavo pri dnevni svetlobi (sonce skozi oblake) dobiš pri iso 250 f/2.8 - 5 sekundno exspozicijo isto kot brez filtra iso 100 f/2.8 1/250

boljši test bom naredil ko se noga odloči aktivirati... lahko dodam tudi kakšno sliko...
 0   

andyz @andyz 6. Jul 2013, 09:21

Evo, sprobal tale Tianya variable ND filter za 24 eu.
Zadeva deluje do kakšnih 4 ali 5 blend navzdol. Potem pa začne kazati čudne vzorce. Pri max. zatemnitvi dobiš v cenru in proti vogalom temno liso (križ), deli ob stranicah fotke, pa so svetlejši. Torej vse skupaj en shit.
Tako je pri 17mm. Pri večjih goriščnicah se zadeva bolje obnaša.
Uporabno torej do približno ND16, dalje pa le od 100mm naprej.

Če rabiš ND400, potem s tem filtrom nimaš kaj počet.
andyz
 0   

Miran @smukec 6. Jul 2013, 11:10

Jaz sem včeraj naročil tega http://www.ebay.co.uk/itm/261076937982?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649
Bom pripopal kake fotke, ko ga dobim in sprobam smile
 0   

Sašo @HRCo 6. Jul 2013, 12:05

imam vprašanje.. kakšen ND filter bi zadostoval, da bi dovolj potemnil da bi pri dnevni svetlobi vseeno lahko uporabljal F1.4 pri hitrosti 1/4000 ( več žal fotič ne dopušča )... ?
 0   

Ratter @Ratter 6. Jul 2013, 18:28

HRCo je napisal/a:
imam vprašanje.. kakšen ND filter bi zadostoval, da bi dovolj potemnil da bi pri dnevni svetlobi vseeno lahko uporabljal F1.4 pri hitrosti 1/4000 ( več žal fotič ne dopušča )... ?

Vprašanje mi zveni malo čudno.Kaj konkretno bi pa rad fotografiral?
 0   

skorpijoncek66 @skorpijoncek66 6. Jul 2013, 19:14

Ja, veliko lažje bi bilo svetovati, če bi povedal, kaj bi rad pofotkal... najbrž gre za kakšen specialen posnetek, glede na to, da mora biti čas tako kratek.
 0   

andrazh @andrazh 6. Jul 2013, 20:09

Verjetno se mu gre bolj za zaslonko f1.4.
 0   

andyz @andyz 7. Jul 2013, 09:17

Res malo čudne zahteve.
Za kratek čas seveda ne rabiš ND filtra. Očitno gre za čimmanjši DOF.
andyz

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati