0   

Boris @Bauci 14. Jan 2007, 16:22

Sem nov v svetu DSLR. Prej sem imel S2 in ker sem že malo v letih, sem imel stabilizator stalno vklopljen in slike OK. Sedaj imam že skoraj en mesec Canon 400D s kit objektivom 15-55 in 50/1,8 II in mi je velika večina (lahko bi rekel skoraj vse) slik neostrih. Ko pogledam izrez 1:1 so slike neostre ne glede na to ali uporabljam za ostrenje vse točke ali ostrim samo s posamezno točko. Vem, da je potrebno slike še obdelati v zato primernih programih ampak ostrina bi pa morala biti tudi brez obdelave ta prava. Nekatere lahko popravim v DPP ampak moram dati sharpnes do konca. Ker v forumih berem, da sta ta dva objektiva kljub cenenosti ostra me zanima ali je mogoče, da do neostrine prihaja samo zaradi mojih utrujenih rok in bi to odpravil objektiv z IS ali je lahko kaj narobe s fotoaparatom?
Lep pozdrav, Bauci
 0   

primoz75 @primoz75 14. Jan 2007, 16:26

na kaki blendi delaš?

ali si siguren da so neostre, ali so stresene?
 0   

Boris @Bauci 14. Jan 2007, 16:31

Ker se šele učim slikam enake stvari z različnimi nastavitvami. Neostre ali stresene? Ne vem. Kako pa to ugotoviš?
 0   

Lenart Senica @lenyn 14. Jan 2007, 16:39

stresena fotografija nastane pri uporabi predolgega časa, neostra pa zaradi grešenga fokusa ali velike blende (te tapocen zumi so ponavad čisto odprti kar mehki, fiksni so druga stvar)
mogoče imaš nastavljen predolg čas. ker si prej imel IS v kompaktu ti je le-ta stabiliziral tresenje rok in si lahko uporabil daljši čas. v teh dveh objektivih pa nimaš ISja, zato rabiš za nestreseno fotko krajši čas. na filmu je veljalo : kolikor ima objektiv milimetrov toliki del sekunde naj ima zaklopni čas. npr 50mm in 1/50.
na digitalu morš to še pomnožit s crop faktorjem.

mogoče je to

mogoče pa je mehkoba risa slike objektiva pri odprti zaslonki. poskusi zapret kit objektiv na ~f8 pa primerjaj s 3,5 na wide oz s 5,5 na tele koncu. morala bi bit razlika.
možno je pa da gre za zgrešen fokus. velikokrat se pojavi back in front fokus, to pomeni da ti objektiv ostri malo pred oz malo za objekto ki bi ga ti rad imel ostrega. za to so krivi včasih objektivi, včasih aparati. treba je potem dat na servis da ti skalibrirajo itd.

lp upam da sm pomagu
 0   

Boris @Bauci 14. Jan 2007, 16:40

En primer
http://shrani.si/files/img0693r3jx.jpg
1/100, F 7,1, ISO 100, 55 mm
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 14. Jan 2007, 16:41

Jaz imam skoraj enako zgodovino kot ti... 18-55 mi dela ok, ostrina normalna... Pri sigmi apo dg macro 70-300 pa je pri večjih goriščnicah skoraj vse streseno (pa tudi fokus v slabih svetlobnih pogojih oz. kontra svetlobi pri tej sigmi odpove.......Fotke narave so blede, sprane.... npr ljudje, portreti pa zelo ok!

Poglej na kolk imaš ostrino v picture styles...Pri kitu imam jaz 3-4, pri tej sigmi pa sem kar na 5 dal... LP!
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 14. Jan 2007, 16:49

Kaj bi pa še rad, tale fotka ki si jo poslal je normalna za ta objektiv...
 0   

Boris @Bauci 14. Jan 2007, 16:54

Ko jo pogledam se mi zdi, da je premalo ostra. Ali to pomeni, da bi z boljšim objektivom dobil tudi večjo ostrino?
 0   

Lenart Senica @lenyn 14. Jan 2007, 16:56

ok, ko smo že pri kitih...

tole je 100% crop mojga oly kita, čisto odprtega, ne glejte šuma biggrin

45mm, 1/40, f/5,6

men se zdi kr ostro, nč ostreno
 0   

Lenart Senica @lenyn 14. Jan 2007, 17:17

Bauci je napisal/a:
Ko jo pogledam se mi zdi, da je premalo ostra. Ali to pomeni, da bi z boljšim objektivom dobil tudi večjo ostrino?

nasplošno ja.
če pa ima body back ali front fokus je pa drugače.
poskusi s kakšnim ravnilom in poskusi ostriti na npr oznako za 2cm. poglej če je ostro na 2cm, če ni, poglej če je ostroi spredaj ali zadaj tiste oznake na katero si ostril. probi pri različnih blendah.
poskusi z obema objektivoma ki jih imaš. če je polje ostrine zamaknjeno samo pri enem gre najverjetneje za nenatančnost objektiva, če je poljeostrine zamaknjeno pri obeh, gre lahko za krivdo v bodyju...
ne vem, bojo še drugi kej napisal.
 0   

czy @czy 14. Jan 2007, 18:50

lenyn je napisal/a:

če pa ima body back ali front fokus je pa drugače.
poskusi s kakšnim ravnilom in poskusi ostriti na npr oznako za 2cm. poglej če je ostro na 2cm, če ni, poglej če je ostroi spredaj ali zadaj tiste oznake na katero si ostril. probi pri različnih blendah.
poskusi z obema objektivoma ki jih imaš. če je polje ostrine zamaknjeno samo pri enem gre najverjetneje za nenatančnost objektiva, če je poljeostrine zamaknjeno pri obeh, gre lahko za krivdo v bodyju...
ne vem, bojo še drugi kej napisal.

Takšn preverjanje je napačno.
Nekoliko bol natančno je tto
 0   

Janez Šturm @jj65 14. Jan 2007, 19:27

Tale zgornji chart je za sprobat. Upaj da je to. Sicer pa nisi edini, ki se pritožuje (potožuje), da 10Mp in kit leče niso ravno tisto, kar naj bi bilo. Lp J
 0   

Boris Fošnarič @borito 14. Jan 2007, 20:30

Pred mesecem dni sem si nabavil Canon 400D in objektiv 50mm 1,8. Rezultati so slike enako ostre kot pri kompaktu. Je bilo pa potrebno vsaj 1000 fotk, da naštudiram nastavitve. Avtomatske nastavitve in avtofokus v vseh točkah so mi dajali slabše rezultate kot moj kompakt.

Najbolje je iti ven na lep sončen dan in dati na avtomatske nastavitve. Pri dobri svetlobi ne bi smelo biti stresenih slik. Vedno obstaja možnost da dejansko ni kaj v redu z opremo.

Pri primerjavi ostrine fotk iz kompakta in DSLR je smiselno fotko iz DSLR najprej korigirati (vsaj Picasa2) potem pa upoštevati ločljivost. Primerjati na ekranu fotko v povečavi 1:1 iz fotoaparata z 5 in 10 M pik ni realno. Jaz sem jih primerjal tako, da sem fotko 10M iz 400D v pogledu pomanjšal na velikost primerljivo z pogledom na fotko iz 5M pik.

Za občutek kaka je ostrina fotk prilagam crop 1:1 neobdelane fotke 10M pik, vendar upoštevaj da sem tudi sam začetnik pri DSLR.

Lep pozdrav.
 0   

Boris @Bauci 14. Jan 2007, 21:00

Hvala za pomoč. Da preverim back focus in front focus - kakšna naj bo razdalja med objektom spredaj in zadaj in kakšne nastavitve naj uporabim?
 0   

Peter Atanackov @Geo 14. Jan 2007, 21:18

Citiram:
Hvala za pomoč. Da preverim back focus in front focus - kakšna naj bo razdalja med objektom spredaj in zadaj in kakšne nastavitve naj uporabim?

Naredi portret z celo glavo v kadru in ostri na oceh in imej cisto odprto blendo (Misfits varianta thumbsup ).

Ali pa najdi podolgovat predmet, recimo kaksno palico in cisto odpri zaslonko in osstri na enem delu. Ce bo na fotki ostro na sredini potem je ok.

Seveda pri obeh variantah moras imeti ostrenje nastavljeno na sredinsko tocko.
 0   

Janez Šturm @jj65 15. Jan 2007, 07:16

Glej za front/back fokus je najbolje, kar je že czy napisal in podal link: http://www.focustestchart.com/focus21.pdf .
Zadnjo stran tega dokumenta tiskaj na laser črnobel in postavi pod 45stopinj (100%). Postavi fotoaparat na stativ (nujno) in fokusiraj v srednjo črto. Blenda čisto odprta in čas kot ga pač nastavi. Rezultat bi moral biti 1/3 globinske pred črto in 2/3 za črto. Vse ostalo je fouš.
Seveda lahko slikaš tudi portret oči, ampak objekt se giblje/premika. Osebno se navadno pri slikanju nagnem nezavedno naprej (backfocus), zato preskus s stativom in listom pod 45.
Sicer slikce ne bodo boljše, vedel pa boš kje je 'feler'. Lp J
 0   

Damijan @DamijanD 19. Jan 2007, 23:14

jj65 je napisal/a:
Glej za front/back fokus je najbolje, kar je že czy napisal in podal link: http://www.focustestchart.com/focus21.pdf .
Zadnjo stran tega dokumenta tiskaj na laser črnobel in postavi pod 45stopinj (100%). Postavi fotoaparat na stativ (nujno) in fokusiraj v srednjo črto. Blenda čisto odprta in čas kot ga pač nastavi. Rezultat bi moral biti 1/3 globinske pred črto in 2/3 za črto. Vse ostalo je fouš.

DOF (globinska ostrina) ni vedno porazdeljena na tretjine, ampak je lahko pomaknjena bolj naprej ali bolj nazaj... Vglavnem 1/3 spredaj 2/3 zadaj je nek neresnični mit, ki velja samo v določenih primerih.

Meni osebno sigma 17-70 dela malo back focusa na 400ki (na dveh bodijih).
 0   

Vili @reber 4. Mar 2015, 21:36

Imam težave z avtomatskim ostrenjem v slabih in zelo slabih svetlobnih pogojih
Aparat EOS 400D, objektiv EFS 17-55 2.8 IS USM in ostrenje nastavljeno na sredinsko točko, fotografiranje brez fleša, ISO ni pomemben je povsod enako, svetlobni pogoji pa... slabši so, slabše je ostrenje. Pri dobrih svetlobnih pogojih je ostrenje normalno in tudi hitro, tako kot mora biti.
Mi je povsem logično, da v slabi svetlobi aparat ne more ostrit, zato me zanima, če ima EOS 400D kakšno lučko, npr tista bela "lučka" med tipko sprožilca in objektivom, kaj je to? kakšno funkcijo ima? je to samo za signalizacijo samosprožilca ali zna kaj pomagat pri ostrenju?
Zakaj to rabim? včasih kaj na hitro poslikam za na bolho in mi fotke s flešem pogosto ne odgovarjajo, dodatne osvetlitve se mi ne da postavit, zato nabijem ISO in poslikam, itak se šum kar precej porazgubi in ostrina poveča, ker so fotke za na bolho z nizko resolucijo, zato mi tak tip fotografije za hitro predstavitev popolnoma odgovarja, saj so še vedno opazno boljše kot narejene s kompaktom.
 0   

Gregor Gomboc @George 5. Mar 2015, 10:49

400D nima AF lučke.
Lahko pa odpreš fleš, izostriš, ga nato zapreš in fotografiraš.
Čeboš slikal s flešem zapiranje pač odpade.
 0   

andyz @andyz 5. Mar 2015, 19:36

Ti si klasičen primer tistega, ki gre s kompakta na EOS.
Prej so bile fotke OK, potem pa šit. Nekateri celo prodajo aparat prej, kot se naučijo slikat.
Je pa res, da je med 200 in 2000 EU vrednim objektivom le neka razlika, sicer bi bilo brezveze dajat takšne denarje.
andyz

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati