0   

Uroš Uršej @Lucifix 19. Okt 2005, 18:12

balž je napisal/a:
jaz pa ne bi glih uzakonil tega. Zakaj bi se moral nekdo z izpiti dokazovat, če pa lahko kvaliteta njegovega dela govori zanj. Saj ne nosi nobene odgovornosti in ne more povzročiti neke škode s tem, ko naredi slabe fotke. Za razliko od tvojega ali mojega poklica in podobnih.

Če je nekdo car in zna vse, zakaj bi mu predpisal neka dovoljenja. Ker pri fotografiji se pa res da marsičesa (ali vsega) naučit brez formalne izobrazbe.
Svoboda umetnosti!!! indian

Samo če želiš odpreti s.p. in pod glavno dejavnostjo navesti Fotografija, Obrtna zbornica od tebe zahteva naziv Mojstra - takšno informacijo sem namreč včeraj dobil.
 0   

Matev @Matev 19. Okt 2005, 18:16

Citiram:
Saj ne nosi nobene odgovornosti in ne more povzročiti neke škode s tem, ko naredi slabe fotke.

Zame je slabo narejena fotka kar zadostna škoda.
Da ne govorim o uničeni ali izgubljeni.

Tudi pek (uradno) naj ne bi bil vsak - pa tudi ne more narest kake večje škode kot to da speče slab kruh.
 0   

Matej Herbst @matto 19. Okt 2005, 18:40

Lucifix je napisal/a:
balž je napisal/a:
jaz pa ne bi glih uzakonil tega. Zakaj bi se moral nekdo z izpiti dokazovat, če pa lahko kvaliteta njegovega dela govori zanj. Saj ne nosi nobene odgovornosti in ne more povzročiti neke škode s tem, ko naredi slabe fotke. Za razliko od tvojega ali mojega poklica in podobnih.

Če je nekdo car in zna vse, zakaj bi mu predpisal neka dovoljenja. Ker pri fotografiji se pa res da marsičesa (ali vsega) naučit brez formalne izobrazbe.

Samo če želiš odpreti s.p. in pod glavno dejavnostjo navesti Fotografija, Obrtna zbornica od tebe zahteva naziv Mojstra - takšno informacijo sem namreč včeraj dobil.

Ja če hočeš delati to zakonsko moraš biti mojster fotografije, ali imeti vioko fotografsko šolo, ali pa ne vem že 10 let izkušenj kot samostojni fotograf.
Za pridobitev mojstrskega izpita pa 2 leti izkušenj v fotografiji.
Tako, da zakonsko ni tako enostavno priti do naziva "fotografske storitve" Vam povem iz lastnih izkušenj. Smo se fejst nažulili za naziv "foto storitve".

Pri kulturnih delavcih "fotografih" pa tudi zdaj delajo čistke, tako da če hočeš izstaviti uraden račun ne bo šlo mimo tega, tukaj ne pomaga niti doktorat iz fizike, še vedno morš naredit mojstrski izpit, pa še prej kam po malo prakse.

Jaz temu novemu zakonu pravim dobro in slabo. Dobro je da so to malo ločili, slabo je pa to da tisti, ki ima pravo in pošteno voljo za delo "uradno ne na fuš" mora narediti cel kup stvari in porabi lahko tudi par let, da pravno uredi papirje.

@matev ne bom delal reklame lahko ti pošljem kopijo računa nekateri servisi imajo uro še več kot 10k, Sem dvignil avto od mame iz servisa pred pol leta me je skoraj infarkt, ko sem videl urno postavko. Ja pa še brez ddv je bila
 0   

sanja @sanja 19. Okt 2005, 18:46

Lucifix je napisal/a:
balž je napisal/a:

luc kot sm ze zadnjic rekla more bi tu nekje lukna
moj fotr ma sp za vse pa nobene izobrazbe samo ma prokuratorje (al neki taga)
sicer ne vem al jih rabis zaposlit samo glede na to da jaz nism
po moje ni trebe, to bi se mogu pozanimat
midva mama pogodbo da lahko ma tgovino, ker mam jaz ekonomsko
tako da ce bi ti en fotograf sel na uslogo bi tudi slo mal se pozanimaj
 0   

noname @xpr0ject 19. Okt 2005, 21:27

Kar se tice 10k na uro ps.a se mi zdi popolnoma primerno ce za racunalniku sedi vrhunski poznavalec letega...
http://glennferon.com/portfolio1/index.html ...ce ti nekdo tako obdela fotke..rabi za to dobro mero znanja v ps.u ki ne pride cez noc. Tale tip racuna uro dela s tem programom 100 evrov(in ima menda posla, da ne sfolga vsega), seveda ne v Sloveniji.

LP
Xpr0
 0   

Jero @Jero 19. Okt 2005, 21:58

> recimo tudi za mojo stroko, tudi če imaš končano fakulteto, ne moraš
> kar odpret firme in delat projekte, treba šrej še izpit pri zbornici nardit ipd,
> da lahko štemplaš projekt in se podpišeš kot odgovorni, tudi zakonsko,
> če gre kaj narobe. tako se me moreš iti polprofesionalizma...

Izo... kaj je tvoja stroka če ni skrivnost? Gradbeništvo? Arhitektura?
 0   

Matev @Matev 19. Okt 2005, 22:10

hehe
tale je huda:
http://glennferon.com/portfolio1/portfolio15.html
 0   

iztok @izo 20. Okt 2005, 00:31

@jero:
odgovor b grin
 0   

Jero @Jero 20. Okt 2005, 08:06

aha. Fajn! Si že diplomiral? Kje delaš? Če ni skrivnost... laugh
 0   

Jaka @Guda 20. Okt 2005, 09:08

Zanima me:
Kako dokažeš stranki (recimo malo bolj zoprni smile), da si delal eno uro s PS?
Koliko ur se zaračuna za npr. odpravljanje rdečih oči v PS?

Saj se ve, kako se dela, če se plača na uro in na drugi strani, če se plača na opravljeno delo!
 0   

David Vatovec @davidv7 20. Okt 2005, 09:23

@Guda: kako ti mehanik dokaže, da je porabil 3 ure za menjavo olja?

Hec na stran, po mojem je najbolje računat na delo in ne na uro. Recimo odprava rdečih oči 1.000 SIT al kaj takega.
Ker nekateri bodo za isto zadevo porabili 15 min. drugi 3 ure, ne vem pa zakaj bi stranki drugače zaračunal, če gre za isto stvar.

Na trgu se pa itak izkaže, da stranke diktirajo temp, če nisi res izjemno izviren in z imenom!

Aja, še nekaj, saj vsi tu razumemo, da obstaja razlika med fotografsko storitvijo in mehanikom ne? biggrin
 0   

Matej Herbst @matto 20. Okt 2005, 14:22

sanja je napisal/a:
Lucifix je napisal/a:
balž je napisal/a:

luc kot sm ze zadnjic rekla more bi tu nekje lukna
moj fotr ma sp za vse pa nobene izobrazbe samo ma prokuratorje (al neki taga)
sicer ne vem al jih rabis zaposlit samo glede na to da jaz nism
po moje ni trebe, to bi se mogu pozanimat
midva mama pogodbo da lahko ma tgovino, ker mam jaz ekonomsko
tako da ce bi ti en fotograf sel na uslogo bi tudi slo mal se pozanimaj

@Sanja eno je s.p. drugo je d.o.o. kjer imaš lahko prokurista ali pa partnerja z ustrezno izobrazbo, za s.p. pa moraš zaposliti ali pa narediti pogodbo o delu
 0   

sanja @sanja 21. Okt 2005, 09:47

jaz nimam nc s fotrom nobene pogodbe, razn ce to velja da je moj fotr
in edin kar mam je to da me stipendira, samo tut zaradi placila solnine
in zato da nam gre stipendija v stroske
ne vem tocno bom pa popoldne vprasala kako in kaj
 0   

Goran @darkdragon 28. Maj 2006, 20:24

a ima kdo mogoče nov cenik za fotografske storitve?
Nobody Is Perfect, But I Am Pretty Fucking Close ! Don´t Hate Me Because Of That !
 0   

daylight @daylight 28. Maj 2006, 23:25

A obstaja kasen nov cenik?
Jaz mam se vedno samo strarega.

Samo nekaj bi dodal na vse to. Seveda se vsem zdijo bizarne te cene, to pa zato ker smo sami to dosegli. Ce bi se od zacetka drzali enih pametnih cen bi ble te cene zdej normalno zasidrane na trgu in se nebi noben nic pritozeval. Tako kot je na veliko drugih področjih. Ker pa je vsak mali "janezek" z digitalcem ze profi fotograf ki nardi vse skor zastonj je pa situacija jasna.

In tisti kolegi fotografi, ki se vam zdijo te cene previsoke: zracunite si ceno fotoaparata, objektivov, opreme, racunalnika, programske opreme, najema studia(bognedaj nakupa), telefona, elektrike in ostalih "drobnarij" pa še DDV-ja ki se ga lepo odbije, pa potem rečte da je 10.000sit preveč za eno studijsko fotko.
potem pa si bom še jaz skopiral vaš poslovni načrt smile
 0   

Goran @darkdragon 30. Maj 2006, 18:56

daylight a bi te lahko prosilce mi posljes ta cenik ker bi ga nujno rabil al pa link na katerem ga najdem ker ne unem mojem linku ga ni več.

hvala vnaprej.
Nobody Is Perfect, But I Am Pretty Fucking Close ! Don´t Hate Me Because Of That !
 0   

daylight @daylight 31. Maj 2006, 14:22

seveda.. ni problema..

a ti ga pošljem kar na mail ki ga imaš v profilu?
 0   

izzydoor @izzydoor 31. Maj 2006, 14:47

"Vsak mali Janezek je profi..."
Ja če se je Janezek znajdu, bo dobro živel od tega. Največji problem je v glavah naročnikov. Zakaj bi plačeval fotografa za poroko, če pa je sosedov mulc kupil nov aparat, pa cele dneve samo slika. Bo pa še to poslikal, pa smo prišparal 50 kovačev.
Danes je vse samo v marketingu. Prepričaj ljudi da si ti boljši kot sosedov mulc in da so tvoje fotografije vredne svojega denarja, pol boš pa kasiral.

Moj stric, ki je bil slaščičar, mi je enkrat rekel: "Jaz nisem pekel dobre torte, samo ljudi sem prepričal, da so dobre".
 0   

daylight @daylight 31. Maj 2006, 16:04

ja.. sej to je pa druga stvar. Če naročniki nimajo nekih jasnih predstav kaj je dobra in kaj je povprečna fotografija.. potem si itak naj*** že v štartu.

sam problem je tudi v tem da so med temi "janezki" tudi taki ki čisto uredu delajo, samo jim fotografija ni ravno poklic, pač pa bolj neki hobi za zravn, zato jih boli k za amortizacijo opreme itd. in naredijo neki za par soldov.
 0   

Goran @darkdragon 31. Maj 2006, 18:35

ja dej kr na un mail poslji prosim

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati