0   

Iztok @gizto 11. Sep 2006, 06:54

Nič, ker sem pregledal stare poste, sprobal nekaj nasvetov in še mi vedno ni jasno, odpiram to temo, i.s.: imam 350D. Do zdaj sem zmeraj slikal v Jpeg formatu, včeraj sem se pa igral nekaj z raw-om. Ne bi blo problema, če me ne bi klical foter in zagnjavil za slikanje neke fuzbal ekipe... Seveda, jaz sem pozabil preklopit nazaj na Jpeg in zdaj imam slike v raw-u.
Problem je pa ta, da so te slike računalniku nevidne. Windowsi jih ne prepoznajo in je mapa prazna, imam photoshop cs, kjer sem tudi inštaliral plug-in za raw, pa nič, pa še z nekimi drugimi programi sem probal pa nič ne valja...
Kaj je tu za naredit?
 0   

iztok @izo 11. Sep 2006, 07:28

mislim, da je neka finta pr cs in 350d raw formatom, a se ne štekata preveč, al kako že. definitivno potegni dol najbolj svež popravek za cs oz raw podporo za 350d, če je. si ziher, da si tudi plugin/nadgradnjo pravilno inštaliral ipd, katere druge programe si probal?
mislim, da picasa 2 podpira raw fajle in je zastonj, pa še najhitreje boš v njej vse opravil, se mi zdi.
http://picasa.google.com/
 0   

Iztok @gizto 11. Sep 2006, 07:42

nisem čisto ziher, da sem prav inštaliral...sledil sem sicer navodilom, ki so napisana na tisti download strani...po moje nisem mogo kaj dosti falit...
Sprobal sem z Irfanview, tusi s picasa 2, pa še z enim, ki sem ga pa že dol vrgo in se zdaj ne spomnim kak se mu reče... Picasa mi je potegnil dol vse fotke razen tiste, ki so v raw-u. čudno se mi zdi, ker je povsod isto. tudi windowsi ne najdejo fajlov. Mapa se vidi, ko jo pa odpreš pa je prazna... Isto je doma na in tukaj v službi. Bom danes nesel kartico k enemu izmed razvijalcev fotk, pa da vidimo, če mi lahko slike na cd zapeče...
Je možno da je kaj s samim fotoapratom?
 0   

Denis Ferlič @DenisF 11. Sep 2006, 07:56

A raw fotk ti sploh ne prikaže v mapi? Canon prilaga neke programe za obdelavo fotografij pa za arhiviranje, ravno čeraj sem preizkusil in zelo lepo pretvarja raw v tif ali kateri drug format, sedaj trenuntno nevem točno kako se programu reče si pa ga sigurno dobil zraven nakupa canona.

Obstajajo pa tudi plugini za PS s katerim lahko komot odpreš RAW ter ga shraniš v drug format.

lp, Denis
 0   

Iztok @gizto 11. Sep 2006, 09:43

Google je res zakon...ampak vedno pa ne reši... smile Sem inštaliral Raw Viewer pa se ne spremeni čisto nič. Isto je vse. Na kartici je 187 slik, windows jih pa najde 119, picassa isto, photoshop isto... Ta razlika 68 jih je posnetih v Rawu...

Zraven Canona je program Zoom Browser... Moram počakat da pridem domov, ker ga v službi nimam... Sicer mi ni všeč, ampak bom probal. Če ne dela bo pa verjetno problem kje v kameri sami... Ne vem... Bom javil ko rešim... Če je še pa kak nasvet pa prosim...

hvala
 0   

tjaz ocepek @tjaz 11. Sep 2006, 09:55

Mogoče brezveze pa vseeno.. Ali ne ob slikanju v raw istočasno fotoaparat dela tudi jpg-je? Mogoče te rešijo ravno te slike.. Vsekakor pa moraš rešit problem z raw fajli za naprej..
 0   

Iztok @gizto 11. Sep 2006, 10:09

če izbereš funkcijo, da shranjuje oboje potem ti dela, če pa izbereš samo raw pa dela samo raw... in jaz sem žal izbral to drugo varianto...
zdaj me pa tak firbec matra da delat ne morem prav v službi, samo opcije iščem po netu, pa kolege kličem... smile
 0   

rokin_ @rokin_ 11. Sep 2006, 10:15

Raw+jpeg moraš nastavit, če hočeš oboje.

Mi je pa zelo čudno kako ma to kenon pošlihtan glede rawa, da jih windowsi niti ne zaznajo bigeek
Vsekakor je najboljš uporabt priložen program, če pa še to ne dela, potem je pa kakšna napaka- sam bo sigurno delal z original programom.
 0   

Iztok @gizto 11. Sep 2006, 10:16

nič...grem domov po original cd...ne morem več, da ne bi vse opcije sprobal...
 0   

Miha Rekar @[email protected] 11. Sep 2006, 11:03

To je pa res čudno, da Picasa ne najde confused
Mam 20D, pa mi je zmer zaznala, isto fotošop, še windowsi, odkar je sp2. Maš kakšn čitalc al pa kej, al direkt s fotkiča vlečeš?
[url=http://mr-foto.net/zsfb.html][img:aa918317cc]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:aa918317cc][/url]
[url=http://mr-foto.net/][img:aa918317cc]http://www.kalisce.com/miha/userbars/mihaowner_userbar.png[/img:aa918317cc][/url]
 0   

tjaz ocepek @tjaz 11. Sep 2006, 11:10

rokin_ :
Ma seveda jih spoznajo.. sam nimam nobenega problema s tem.. Nisem priloženega cdja niti vzel iz škatle pa vse štima.. Verjetno je problem kje drugje.. Za obdelovanje uporabljam PS cs2, za kopiranje iz kartice pa čitalec in Total Commander (mogoče je problem v Win.explorerju)..
 0   

Martin Peca @mPECA 11. Sep 2006, 11:55

kaj pa če so windowsi krivi? katero verzijo imaš?
 0   

Iztok @gizto 11. Sep 2006, 12:38

evo niti zoom browser ne dela. tj original priložen program... res mi ni jasno več... windowsi tudi verjetno niso krivi, ker imam doma professional xp, tu v službi pa home edition... v bistvu sem zdaj opazil da ni problem v programih, ker slika do programa niti ne pride... za računalnik so raw slike na fotoaparatu nevidne... nimam nobenga čitalca vmes.... je to nujno? potem je logično da ne gre...
 0   

rokin_ @rokin_ 11. Sep 2006, 13:08

Sicer nimam kenona ...,
jaz vedno priklopim na USB kabel in potegnem dol v windowsih čist po kmečko brez problema tudi raw.
Je možno, da si v fotiču nastavil kaj, da ti je skrilo slike, zaklenilo al pa kej podobnega?
Na tvojem mestu bi poklical na servis in se tam pozanimal.
Pa v fotiču lahko pogledaš te slike - tako, da si prepričan, da kartica dela normalno?
 0   

Iztok @gizto 11. Sep 2006, 13:24

tudi jaz ponavadi kr po kmečko v windowsih dol potegnem s kartice... nimam nič posebej nastavljeno... kartica dela super, ker direkt na fotiču gledam slike brez problema...
saj druga kot da grem na servis res ne preostane...

hvala vsem za pomoč
 0   

iztok @izo 11. Sep 2006, 17:17

čist tako, a ti veš, da se pr raw fajlih shranijo tudi jpeg thumbi zraven (mogoče zato dvojno štetje). mislim, da lahko na 350d te thumbe izlkjučiš, lahko pa da ni tako nastavljeno.
probaj še digital photo profesional od canona, ki je tudi zastonj in zelo dobro obdela raw fajle, ampak vseeno bi ti že kakšna picas ipd moral najt raw datoteke, nekaj ti ziher ne dela prav.
http://www.canon-europe.com/Support/software/dpp/
 0   

dobran laznik @marcelmai 11. Sep 2006, 17:59

jaz sem imel enkrat podobne težave ko sem priklopil 20d gor. ker stvar ne deluje kot plug&play kot moj nikon je zahtevalo driverje. ok, potegnem iz neta, fotiča lepo zazna, potegnem dol vse mape in vse tiste z raw fijli so ble prazne. čudno. jpg pa ok. nobeni driverji niso pomagali. pomagalo je edino to da sem dal kartico v čitalec in jih tako potegnil na kompjuter. direkt iz kabla pa ni šlo. poskusi tako če še nisi.
 0   

noname @xpr0ject 11. Sep 2006, 18:04

kartico v citalec, pa bo slo.

LP
Xpr0
 0   

Aleš Poštrak @alip 11. Sep 2006, 21:16

tako kot je izo rekel uporabi original program :digital photo profesional od canona

tu pa imaš link za raw format za tvoj fotoaparat, ki je za fotoshop cs2

http://www.adobe.com/support/downloads/thankyou.jsp?ftpID=3364&fileID=3167

tale file samo skpoiraj v mapo:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\Plug-Ins\file formats\*.*

in dela

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati