0   

Boštjan @loomy 15. Okt 2006, 21:06

Zdravo!

Imam Sigmo 18-50 DC EX 2.8 in Nikona D70s. Za Sigmo sem kupil IR filter Hoya R72.
Evo, tako bom povedal - pri IR fotografiji sem čist začetnik. Povejte mi prosim kje najdem kakšne tutorale ali karkoli o postprodukciji in fotografiranju z IR filtrom.
Opazil sem, da ko posnamem fotografijo s filtrom imam na sredini slike nek vijoličen ali rdečkast flek. Sonce mi je bilo za hrbtom pa tudi iskalo sem pokril.

White balance je menda najbolje izmerit s filtrom, drugače so slike ful rdeče.
Ali pa mogče ta moj objektiv ni primeren za IR? bigeek

Podoben rezultet je pri meni, če imam na auto white balance (rdeča fotka):
http://www.e-fotografija.com/forum/viewtopic.php?t=9034&postdays=0&postorder=asc&start=30&sid=0ccacd646aa46b21c9cf89ccf91470d7

Če pa izmerim white balance na travo, pa dobim bolj rjavkasto sliko z rahlim vijoličnim centrom.

Kako za vraga dobit takšne fotke?
http://www.photo.net/photodb/folder?folder_id=402211

Hvala za kakšen nasvet.
Mojstri IR-ja mi pa lahko kaj napišete na ZS smile
 0   

iztok @izo 15. Okt 2006, 21:15

jah, prek bližnjic ne gre. tudi jst bi lahko reku, kao za vraga naj nardim takšno fotko in prilimam gor eno delo mojstra. veliko vaje, informiranja, učenja in predvsem še nekrat vaje rabiš, da kaj malce bolj orenk nardiš, sploh v fotografiji.
mislim, da na netu najdeš ogromno napisanega o ir fotografiji, ponucaj tisto za začetek, boš pa tudi tukaj ziher kak dober nasvet dobil. vendar tisto kako za vraga ni blo čist na mestu, na photo.net se najde kr nekaj zelo dobrih mojstrov fotografije, nasploh je povprečje fotke na visoki ravni, se mi zdi in tak nivo ne dosežeš čez noč, no.
ja pa tudi pr ir tako kto za vso digitalno fotografijo, obdelava skoraj pol posla, poleg talenta za fotografiranje, idejo itd.
 0   

Boštjan @loomy 15. Okt 2006, 21:20

Ja, saj ne mislim biti čez noč profi IR-ja smile Začet pa nekje treba...Zaenkrat me moti to, zakaj je center fotke drugačnega odtenka kot ostalo.

Upam, da mi bo "brokoli" vedel kaj svetovat, saj kar lepo obvlada IR.
Pa tudi "bockor" ve kako se tej stvari streže.
 0   

M_M @M_M 15. Okt 2006, 21:22

vijoličen ali rdečkast flek se imenuje hot spot in je posledica nekaterih objektivov.
Tukaj imaš napisanih nekaj objektivov, kateri so in kateri niso primerni za IR.

Orginal fotka, ki nastane v fotoaparatu je v rdečih odtenkih.
Obdelava:
- Auto Levels
- Zamenjan moder in rdeč filter
- po želji pretvorba v B/W ...
 0   

misfits @misfits 15. Okt 2006, 21:23

pri sosedih imaš kar dosti o IR, glede kroga pa, a je tvoj objektiv primeren za IR? ker pri določenih objektivih nastanejo ti krogi.
 0   

Gregor @GreGor 15. Okt 2006, 21:24

Tudi jaz imam D70 in Hoya R72 IR, pa zadeva deluje super.
Najprej je treba naštimat white ballance. Filter imej privit na objektiv. Belino zmeri z PRE nastavitvijo. Izmeriš pa jo kar na motiv ki boš ga fotkal. Na displeju moraš dobiti znak good in zadeva je kul. Nato začneš s fotkanjem. Vedno glej histogram. Pazi, da vedno podosvetliš za kak stop ali pa stop in pol. Sem ugotovil, da tako ne dobiš več okroglega fleka na sredini. Znebiš pa se tudi čudnih prežganin, ki sicer na histogramu ne zgledajo kot prežganine. Važno je da dobiš občutek za fotkanje. Tako se boš potem lahko zanesel na svoje izkušnje. Nikoli ne glej skozi filter proti soncu, ker ti lahko pokvari oči.
Potem fotke prenesi na PC. Najprej jih nekje preglej in zberi finaliste. Nato pa jih odpri v Nikon capture ali Capture NX in jih shrani kot tiff ali jpeg brez kakšnih korekcij. Potem pojdi v PS in tam obdelaj. Najprej zamenjaj kanale v channel mixerju_ red channel: red 0% in blue na 100% ter še blue channel: red na 100% in blue na 0%, nato pa še levelse in male malenkosti. In to je to. Za konverzijo v ČB uporabiš tudi channel mixer.
Pa veliko sreče.
Moje IR fotke pa si lahko ogledaš, če klikneš na userbarja spodaj.

lp Gregor
 0   

Boštjan @loomy 15. Okt 2006, 21:25

Kje pa naj pogledam, če je primeren?
 0   

Boštjan @loomy 15. Okt 2006, 21:32

Shemal: Torej naj naredim podosvetljene fotke? Naj fotkam v RAW in naj tam popravim osvetlitev? Imam lahko hkrati Hoya UV filter in nanj Hoya IR?

Kako pa dobiš recimo iz rjavkaste oz.. rdeče fotografije (odvisno od WB ) modro vodo, modro nebo in vse ostale detajle...A je ta korekcija v PS-ju dovolj, kar si navedel...Če je preveč skrivnosti za javnost, mi lahko še daš kakšen nasvet na ZS.
A imam objektiv primeren za IR?

Hvala.
 0   

misfits @misfits 15. Okt 2006, 21:38

tole temo si preglej:
http://www.VSTAVI-fotografija.com/forum/viewtopic.php?t=9034&postdays=0&postorder=asc&start=75

namesto VSTAVI napiši e
 0   

Gregor @GreGor 15. Okt 2006, 21:49

loomy je napisal/a:
Shemal: Torej naj naredim podosvetljene fotke? Naj fotkam v RAW in naj tam popravim osvetlitev? Imam lahko hkrati Hoya UV filter in nanj Hoya IR?

Jaz vedno IR fotke delam v RAW. Je najboljše. Uporabo dveh filtrov odsvetujem. Se zna zgodit, da se ti bo pri širokem kotu videl rob zunanjega filtra. Poveča pa tudi moćnost kakšnih refleksij.

Citiram:
Kako pa dobiš recimo iz rjavkaste oz.. rdeče fotografije (odvisno od WB ) modro vodo, modro nebo in vse ostale detajle...A je ta korekcija v PS-ju dovolj, kar si navedel...Če je preveč skrivnosti za javnost, mi lahko še daš kakšen nasvet na ZS.
A imam objektiv primeren za IR?

Hvala.

Ja to je glavna korekcija ja, da spremeniš kanale. Potem pa je še nekaj malenkosti, za katere je najboljše da pogledaš malce po netu in sam preizkusiš. Glede objektiva ne vem. Meni pa kit objektiv deluje lepo. Le podosvetljevati moram malo, pa je vse ok.

lp Gregor
 0   

Boštjan @loomy 15. Okt 2006, 22:00

Shemal: Glede na te podatke ni ravno Sigma DC EX 2.8 najboljša
http://folk.uio.no/gisle/photo/ir.html#lenses Zaradi IR-ja pa ne bi kupoval novega objektiva in novega filtra zanj.
Sicer pa si rekel, da se da s podosvetljeno fotko znebit hot spota, ne?
 0   

Gregor @GreGor 16. Okt 2006, 06:44

loomy je napisal/a:
Shemal: Glede na te podatke ni ravno Sigma DC EX 2.8 najboljša
http://folk.uio.no/gisle/photo/ir.html#lenses Zaradi IR-ja pa ne bi kupoval novega objektiva in novega filtra zanj.
Sicer pa si rekel, da se da s podosvetljeno fotko znebit hot spota, ne?

Jaz osebno nimam te Sigme, zato ne vem kaj se da narediti. Jaz imam malokrat hot spot. In če ga imam, se ga ponavadi rešim, da podosvetlim. Poskusi tudi ti. Mogoče pa bo le šlo.

lp Gregor
 0   

Boštjan @loomy 16. Okt 2006, 16:50

Kakšen objektiv pa imaš za IR?
 0   

Gregor @GreGor 16. Okt 2006, 16:54

loomy je napisal/a:
Kakšen objektiv pa imaš za IR?

Kit: Nikkor 18-70 3.5-4.5

lp Gregor
 0   

Boštjan @loomy 16. Okt 2006, 19:38

Tale ima tudi 67mm filter, ne?
 0   

Gregor @GreGor 16. Okt 2006, 19:42

loomy je napisal/a:
Tale ima tudi 67mm filter, ne?

Da.
 0   

matej @shining 2. Nov 2006, 10:48

Heej.
Mene pa zanima če bi se z kompaktom dalo igrat z IR fotografijo?
Imam fuđija s5600...
 0   

iztok @izo 2. Nov 2006, 10:53

mislim, da ni neobene razlike med kompraktom in dslr-jem, pač kupiš filter (ki ni gloiu poceni) in to je to.
pr dslr-jih vem samo to, da imajo nekateri malce bolj močan tist filter pred senzorjem, ki blokira ir spekter, tako da z njimi no takšnega efekta (recimo za canon 20d vem, da ima probleme s tem). kolk pa je to na kompaktih, pa pojma nimam, po mojem ni problema gelde tega.
sicer pa lahko na brzino stestiraš, kako pobira ir spekter, usmeri daljinca (za tv recimo, tisti diodo) proti fotiču, stisni tipko in pofotkaj. če bo na fotki dobro vidno, kako dioda "žari" potem lepo "pobira", hehe.
 0   

matej @shining 2. Nov 2006, 11:01

Heej.
Hvala za hiter odgovor. Sprašujem zato d anebom šel za BZ kupovat filtra(ga nihce od znancev nima).
Torej,potrebujem nekaj na 55mm. Mixi ima Hoya IR 72, bi bilo to uporabno? nekaj za zacetek,ne mi priporocat filtra za 20kSIT smile Kakšen drug predlog?
 0   

iztok @izo 2. Nov 2006, 11:05

za ir filter je 20k sitnica, znajo bit še precej dražji. kupi nekaj dobrega, če hočeš met dober rezultat. pa sej je blo že nekaj postov na to temo, prebrskaj malo.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati