0   

iztok @izo 18. Dec 2006, 19:50

dejte še malo, je že malo dolgcajt brez prerekanja biggrin
 0   

miran @fenix 18. Dec 2006, 20:27

fotokaj, precej pretiravas, se izkljucujem iz te debate
 0   

Andrej @blur 18. Dec 2006, 21:11

Jaka83 je napisal/a:
Če pogledam RAW posnetek K10D napram ostalim, (roko na srce) je boljši. Pri JPEG so ga pa pač posrali (al tester al pa Pentaxovi razvijalci). Za tisto neostrost JPEG-a se pa jaz ne bi sekiral, ker (tako kot je že pred mano nekdo omenil) na A4 printu tega še opazil ne boš.

pokaži mi kje je boljši....in povej mi zakaj je boljši....
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 18. Dec 2006, 21:25

Kot sem rekel, poglej si tole RAW primerjavo: http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk10d/page21.asp

Poglej recimo zamašek na Martiniju, etiketo na Martiniju (oboje ima več detajlov, kot recimo Nikon D80 in manj prežgane barve), baterije na levi se veliko bolje ločijo od bele stene, kot pri Nikon D80, na globusu so napisi in črte bolj ostri oziroma imajo za moje pojme boljši kontrast ... in še in še bi lahko našteval. Slika od K10D je nasplošno malce temnejša ampak ne preveč. Tko da v RAW posnetku se mi zdi K10D boljši od D80.

To je seveda moje osebno mnenje, ki ga s svojimi argumenti lahko spodbiješ kadar hočeš. Nedvomno pa so to taki detajli, ki jih na printu res težko opaziš. Sploh, če RAW fotografijo še obdelaš tako kot se zagre.
 0   

Grega @GrGa 18. Dec 2006, 21:37

Se mi zdi, da vsake oči malo drugače vidijo.. Ne vem pa, če ste opazili, da so vsi testirani aparati imeli objektive 50 f1.4, le Nikon je imel f1.8, ki je nekajkrat cenejši od f1.4 verzij..
 0   

Andrej @blur 18. Dec 2006, 21:39

Jaka83 je napisal/a:
Kot sem rekel, poglej si tole RAW primerjavo: http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk10d/page21.asp

Poglej recimo zamašek na Martiniju, etiketo na Martiniju (oboje ima več detajlov, kot recimo Nikon D80 in manj prežgane barve), baterije na levi se veliko bolje ločijo od bele stene, kot pri Nikon D80, na globusu so napisi in črte bolj ostri oziroma imajo za moje pojme boljši kontrast ... in še in še bi lahko našteval. Slika od K10D je nasplošno malce temnejša ampak ne preveč. Tko da v RAW posnetku se mi zdi K10D boljši od D80.

To je seveda moje osebno mnenje, ki ga s svojimi argumenti lahko spodbiješ kadar hočeš. Nedvomno pa so to taki detajli, ki jih na printu res težko opaziš. Sploh, če RAW fotografijo še obdelaš tako kot se zagre.

edino ene stvari nisi opazil. da je fotka od k10d bolj ostrena kot pa d80 kar ti daje občutek več detajlov, ki jih jaz (roko na srce) ne vidim več.

glede prežganosti smo že povedal, da se vsak senzor in procesiranje oziroma merjenje svetlobe razlikuje od kamere do kamere. Glede prežganosti barv po eni fotki ne moraš kar posplošit da ima sedaj d80 zanič barve.

Kar se mene tiče ima k10d precej zelenega pridiha na fotki.

In pa kot sm že povedal se mi zdi fotka k10d bolj ostrena kot pa d80. sedaj ali je to napaka testerja ali pa k10d potrebuje manj usm-ja kot pa d80.

lp
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 18. Dec 2006, 21:43

Ne obračat besed, nisem rekel, da ima D80 zanič fotke ... ravno obratno, menim, da je super aparat. Tukaj se men ne gre za to kdo ima večjega tiča, bolj se mi gre za to, da dobim funkcije na aparatu, ki so uporabne in zaenkrat mi Pentax K10D bolj ustreza od D80. Seveda če bi imel debelejšo denarnico, bi si mogoče privoščil kaj v višjem rangu. Samo za tak denar menim, da mi K10D ponuja največ.
Nisem nek frik na malenkosti v fotografiji, samo odgovoril sem na tvoje vprašanje zakaj se mi zdi določena reprodukcija slike boljša.
 0   

Andrej @blur 18. Dec 2006, 21:48

poglej še flašo martinija pod zgornjo nalepko. videl boš da ga na sliki d80 že malo manjka. Verjetno ga je mal cuknu pa se je kakšna luč premaknila laugh

hotel sem povedat da je lahko že malenkostna razlika v postavitvi luči in že dobiš tisto kar ti praviš "sprane barve" in več detajlov na steni itd....

čudi me da bi imel več detaljov v svetlih delih , ker je tudi test DR pokazal da močno peša za konkurenco. pa naj bo to nikon ali canon.
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 18. Dec 2006, 21:55

Še dobr da sem šel zdajle EXIF podatke gledat od teh dveh primerjav (K10D / D80).
Se vidi, da je pri Nikonu Exposure compensation +1 step, pri Pentaxu pa 0. Pa tudi datuma se kar razlikujeta ... Nikon - 09/18/2006 15:02, Pentax - 12/07/2006 11:37

Tko da osvetljitev je skoraj sigurno drugačna. Potem je takšna primerjava skoraj nesmiselna.
 0   

Andrej @blur 18. Dec 2006, 22:09

tako je.

in še tole si poglej...

v CS2 sem pretirano dodal še malo več sharpeninga na fotko iz D80 in k10d iz testa.

http://shrani.si/?d80sharpenpd28.jpg
http://shrani.si/?k10dsharpepd27.jpg

Nastavitve za unsharp mask so bile:
Amount: 250
Radius: 0.6
Threshold:2

Sedaj pa mi povej kako se ti zdi. Meni so detajli na steklenici od K10d prevec nekako zmazani (poglej si zgornjo nalepko martinija).

lp,
blur
 0   

rokin_ @rokin_ 18. Dec 2006, 22:22

[quote="GrGa"]Se mi zdi, da vsake oči malo drugače vidijo.. Ne vem pa, če ste opazili, da so vsi testirani aparati imeli objektive 50 f1.4, le Nikon je imel f1.8, ki je nekajkrat cenejši od f1.4 verzij..[/quote

"We've had a few enquiries asking why we use the Nikkor 50 mm F1.8 instead of the F1.4, simply because the F1.8 is sharper at the aperture we're using for these shots (F9), we've been using the F1.8 for Nikon comparisons for quite a while now."

Zdej vsi vemo, da ne prebereš celega testa laugh
 0   

Grega @GrGa 18. Dec 2006, 22:56

Se posipam s pepelom.. Tega res nisem videl.. pa verjetno še česa ne.. Zdelo se mi je pa čudno, da je bil edini f1.8..
 0   

Andrej @blur 19. Dec 2006, 12:54

jaka83: se vedno boljši RAW?

Primerjava RAW
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 19. Dec 2006, 16:21

Sprintaj na A4 in ti dam za pir če bo razlika vidna.
 0   

Andrej @blur 19. Dec 2006, 17:15

Jaka83 je napisal/a:
Sprintaj na A4 in ti dam za pir če bo razlika vidna.

ja saj ti sam pravis da je roko na srce RAW iz k10d boljši. torej ti printaj pa ti dam za pir laugh
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 19. Dec 2006, 17:26

Si mal zgrešil bostvo mojega posta. Morš se vprašat, kaj ti tile 100% cropi pomenijo.
Sploh pa sem že rekel, da nisem nek fanatik na take detajle, enostavno se mi zdi fotka boljše definirana na K10D, če jo pogledaš v taki velikosti, kot bi jo recimo printal.
Zdej mi pa povej kolk printov narediš v enem letu in na kakšni velikosti. Jaz priznam, da naredim bore malo printov in večino fotografij gledam na računalniku na 21" ekranu, kar niti približno ni 100% crop. Nisem tak, da bi šel pa zdej fotko povečat do konca in gledat kje ga fotoaparat serje. To je isto kot če bi kupil kos pohištva in vzel lupo pa gledal kje je mizar zasral ... point mojga posta je bil kaj ti več pomeni - prvi vtis ob pogledu na fotografijo ali detajlirano picajzlanje. Tebi očitno to drugo pri nakupu fotoaparata več pomeni zato se tukaj razhajava in je brezveze naprej debatirat.
Prav, zate je RAW iz Nikona boljši kot iz K10D, men pa recimo več pomeni to, da lahko slikam v DNG in da tudi JPEG za prebiranje slik na računalniku ni tolk švoh da je za v koš. Profi pač nisem zato mi je to dovolj. Če bi si pa s tem služil kruh bi bila pa druga pesem (kot sem že zgoraj povedal).
 0   

Peter @perom 24. Feb 2007, 13:16

Pozdravljeni!

Imam pentax K10D, pa me zanima ce so zunaj ze slovenska navodila. Original sem dobil nemska, na pentaxovi strani sem si pobral angleska, da sem lahko kaj razumel.

Ce je kdo kaj prevedel, ali ce ima slovenska navodila, bi ga lepo prosil ce mi to lahko zaupa

Hvala in lep dan se naprej

Peter
 0   

iztok @izo 24. Feb 2007, 13:21

ne vem, če je kdo omenil, pa bom še tukaj:
na pentax k100d in k10d se da prit v skrit meni z eno kombinacijo tipk, kjer potem lahko štelaš front/bcak focus, podobno kot pri novi canon enki, le da ni možnost za različne objektive, ampak za vse enako.
v bistvu naj bi to bila finta za serviserje, vendar tako lahko tudi doma poštimaš zadeve, ne pa odgovarjam za nič, to delate na lastne odgovornost. samo spomnim, da obstaja, hehe.
postopek pa najdete po raznih forumih, se mi ne da iskat zdej, bo kakšen prelet na dpreview ipd bil dovolj, najbrž..
 0   

iztok @izo 24. Feb 2007, 13:55

no, evo dam copy paste še jst:

If your K10D have problem with focus, you can adjust it yourself.

Someone in Korea figured it out himself.

He is not a employee of Pentax or related company.

He just found out by trial-and-error with key-set.

Of course, You yourself is responsible for doing something scribed below.

Here's How-to-adjust-focus.

1. Your K10D' firmware version must be 1.10.

2. Test shot for focus trouble.

3. Turn the camera OFF.
While pressing [PLAY]+[OK], Turn the camera ON.
You can see firmware version on LCD screen.

4. Firmware version is appeared,
then press [Fn]->[Fn]->[INFO]->[MENU] within 5 seconds.
You get service menu!!!

5. by pressing [right key]
,Make DEBUG MODE to DEBUG MODE .
then press [OK].
(save and LCD will be black out)

6. Press [MENU] and go to SETUP tab.
then, Press [Up key], you can see TEST MODE.

7. Select AF TEST menu. now you have AF correction menu.
If you have Front-focusing, reduce the value.
If you have back-focusing, increase the value.
after adjust some value, press [OK] and quit out of setup menu.

8. TEST for focus, find out that focus is correct.
(repeat this from 6 for correct focus.)
9. Go to service menu(step 3,4).
Make DEBUG MODE to DEBUG MODE .
then press [OK].(save and LCD black out)

10. Go out and enjoy nice photos!!!

* vse na lastno odgovornost!
 0   

Renato @rcaval 6. Mar 2007, 16:49

L.P.
Sem imel namen kupit k10d ker imam nekaj opreme od P30n in me je malo zaskrbelo glede jpg ker raw formata ne poznam in ne vem,če to zame ni preveč komplicirano.Mogoče bi bil kdo tako dober in mi poslal na zs kakšno testno sliko,da bi se lažje odločil,če ne zahtevam preveč. Foto imam namen imeti za hobi sedaj imam kompakta

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati