0   

Stane Crnjak @staneC 27. Jun 2005, 08:55

Pri očetu sem "našel" Zenit TTL s Helios objektivom, bliskavico in UV filtrom star vsaj 20 let. Kljub temu, da ga vsaj 10 let nihče ni uporabljal, še vedno dela. Edini gumb za določanje DIN/ASA vrednosti je malo sumljiv
Zanima me, če bi bil primeren za učenje fotografiranja v ČB tehniki? Kateri film bi bil primeren? Ali se še dajo dobiti tele-objektiv(nekje med 100 in 200mm)?
Hvala za odgovore.

LP
Stane
 0   

iztok @izo 27. Jun 2005, 09:25

fotič je čist ok, predvsem je važno, da delajo časi pravilno in merjenje svetlobe. na zanit grejo objektivi z m42 navojem, ti pa so dost poceni, veliko rabljenih se jih da dobit naokoli. ti helios so zelo fajn, že s tem ki ga imaš gor, lahko nardiš zelo lepe fotke.
med 100 in 200 mm se bo tudi marsikaj našlo, mogoče poglej za heliosa 85/f2, ki ga lahko ponucaš za portrete. drugač pa so tudi carl zeiss jena zelo fajn, na voljo je 100, 135 in 200mm.
ti stari objektivi imjao večkrat boljšo kvaliteto od dražjih novejših, zato kar veselo na bolšjaka, hehe
http://www.rus-camera.com/lenses.php?lens=m42zenit
http://m42.povlab.org/
 0   

iztok @izo 27. Jun 2005, 09:36

samo za občutek, kaj se da tudi z zenitom nardit in pravo rasvetljavo..

BVLGARI by Jay Y Javier
Lens used is Russia-Lytkarino MC Industar 61L/Z 52.42mm f/2.8-16.0
--------------------------------------------------------------------------------
Shot with an I-61-L/Z and a cheap Zenit-E slr. Film was Fujicolor. Lighting with 2x 1.000W Fresnel Tungsten heads.
This shot was made for the local seller of "Bulgari" jewellery.
Very expensive products, very sophisticated model, and very cheap camera! The superb rendering of the close-focusing I-61-L/Z and the ability of the Zenit-E to shoot like this prove that this Lens and Camera are JEWELS in their own right. :-)
 0   

Matej Herbst @matto 27. Jun 2005, 09:42

Ja saj to je bilo vedno znano, da je važen fotograf ne pa fotoaparat :mrgreen:
 0   

iztok @izo 27. Jun 2005, 09:54

no, to itak. samo kaj ko smo razvajeni na te nove point&shoot nzadeve, hehe..
 0   

Martin Košir @Buchman 27. Jun 2005, 11:57

zenit ttl je dbest
.:Bučman:.
[url]http://spaces.msn.com/members/buchaman/[/url]
 0   

Stane Crnjak @staneC 27. Jun 2005, 12:33

Hvala za izčrpen odgovor.
Že iščem.

lp
stane
 0   

dejanb @dejanb 13. Okt 2006, 08:44

Jaz imam doma zenita, vendar mi svetlomer ne dela. Se splača sploh popravit?
 0   

Gasper @gash 14. Feb 2007, 09:54

tudi jaz sem se dokopal do Zenita TTl in se bojim, da svetlomer ne dela. Tisti ki ga imate z delujočim svtlomerom (ta na iglo in +/-) Vas prosim, da mi poveste, v kolikšnem času se svtlomer odzove in ali se drastično spremeni, če blendo zmanjšam za dve stopnji. Moj OM1, ki ima podoben svetlomer, se na dve blendi odzove zelo, pri mojem TTL pa če ga obrnem proti luči ga nabije v + ko pa ga umerim na 0 pa se tudi če 2 blendi spremenim ne odzove kaj preveč (ne gre v -). Potem je verjetno celica zanič, ali pa kaj druga?
Hvala
 0   

Danijel Žagar @Danijelz 14. Feb 2007, 10:09

To pa tudi mene zanima. Mam Zenit 12, ki pa ima, kot kaže, fuč svetlomer, ali pa kakšne kontakte. Če nastavim asa 16, se igla odziva na spreminjanje hitrosti zaklopa in zaslonko, če pa ga dam na 400, je ne sploh ne dvigne. Se splača to popravljat al ga je boljš prodat nekomu, ki ga rusi bolj veselijo?
 0   

Martin Peca @mPECA 14. Feb 2007, 10:23

viagro namesto baterij not bigrazz pa se bo igla dvignila grin

ontopic: meni tudi ne dela na minolti... je celica dotrajana... ni pomoči... :/
 0   

Gasper @gash 14. Feb 2007, 12:13

Jaz ga bom nesu na servis pa jih povprašam koliko bi stalo. Sporočim.
Če pa kdo že ve, da se ne splača, pa z besedo na dan.
 0   

Janez Novak Mlajši @Leicafan 14. Feb 2007, 12:45

Jaz imam pa Konico TC X, Hexanon ar 40mm F1.8, fleš megablitz 20BC4. Staro nekje 22 let...
Vprašanje kot staneC:
Zanima me, če bi bil primeren za učenje fotografiranja v ČB tehniki? Kateri film bi bil primeren? Ali se še dajo dobiti tele-objektiv(nekje med 100 in 200mm)?
 0   

Stane Crnjak @staneC 14. Feb 2007, 13:24

Za učenje fotografiranja v ČB tehniki uporabi DSLR, daj na ročne nastavitve in se začni učiti. Mnogo hitreje, mnogo ceneje kot s filmom. Ko boš pa enkrat nekaj znal, potem pa 400ISO film v aparatek in posnet kaj za svojo dušo. Če ravno želiš.
Sam pri moji Yashici elektro samo še na prazno navijam in prožim in se čudim, kakšni mojstri fino-mehanike so jo morali narediti. Vse je ravno prav mehko-trdo, klik je KLIK, ročica za navijanje filma je takšna kot včeraj narejena in čutiš vsak zobek, ko "repetiraš", teče pa kot po maslu.... Canon AE1 je pravi plastik fantastik v primerjavi s tem mehanskim čudom.

PS
Canon ima x-sync pri 1/60, Yashica pa pri 1/125sec bigeek
 0   

Samo Rovan @le-samo 14. Feb 2007, 14:15

Filmi (če komu kaj koristi):
v bistvu sem v vsej svoji karieri uporabljal le Kodakove T-max-e.
T-max 100 - lepe sivine,
T-max 400 - odličen film, lahko ga navijaš do 1600, tudi 3200, odlični kontrasti,
T-max 3200 - res veliko zrno,
drugače pa mi je bil zelo pri srcu tri x pan 400, takisti kodakov, ampak se ga potem ni več dobilo.
Ilfordov pa nisem uporabljal, ker so bili za skeniranje bolj kao manj prozorni, vsaj tako je govoril moj šefe takrat, potem sem pa ostal na kodaku. Tako da Ilforda in ostalih ne poznam.
 0   

Gasper @gash 28. Feb 2007, 13:36

Ne popravljajo teh zadev, ker se kao ne splača. Verjetno je celica slaba.
Če bo ga kdo rad imel, ga prodam, ker nedelujočih zadev ne morem met doma.
 0   

aleksander @aleks 5. Mar 2007, 09:20

gash je napisal/a:
tudi jaz sem se dokopal do Zenita TTl in se bojim, da svetlomer ne dela. Tisti ki ga imate z delujočim svtlomerom (ta na iglo in +/-) Vas prosim, da mi poveste, v kolikšnem času se svtlomer odzove in ali se drastično spremeni, če blendo zmanjšam za dve stopnji. Moj OM1, ki ima podoben svetlomer, se na dve blendi odzove zelo, pri mojem TTL pa če ga obrnem proti luči ga nabije v + ko pa ga umerim na 0 pa se tudi če 2 blendi spremenim ne odzove kaj preveč (ne gre v -). Potem je verjetno celica zanič, ali pa kaj druga?
Hvala

Jaz imam Practico MTL 5B z enakim svetlomerom, za katerega sem tudi mislil, da ne dela. Ko pa sem si nabavil objektiv Pentacon electronic je svetlomer začel delovati. Objektiv "electronic" namreč ima kontakte za svetlomer. Morda pa tvoj objektiv nima teh kontaktov?
 0   

Gasper @gash 13. Mar 2007, 21:21

Zenit nima kontaktov za prepoznavanje zaslonke. žal.
 0   

Janez Šturm @jj65 13. Mar 2007, 21:48

Glede svetlomerov je nekako tako (napake niso izključene, ker sem že v letih):
Če ima fotoaparat baterijo je verjetno svetlomer ccd ali nekaj podobnega. Če nadomestna/nova baterija ni predraga (se sploh dobi) je smiselno poskusiti, če svetlomer dela. Problem so lahko kontakti in korozija le teh v samem ohišju fotoaparata. Če vse dela približno točno, je zmaga tu.
Drug tip svetlmerjev iz 20 let nazaj in več je selenski in nima baterije!!! Teh nima smisla popravljati, saj je potrebno zamenjati foto element z novim (beri novim in ne starim). Stvar se izrabi!!
Glede fotoapratov Zenit/Praktica/Pentax(stari) imajo M42 navoj za objektive. Tega je ko salate (sploh NDR in ruskih) in je bagatela. Vmes se najdejo tudi kakovostni npr: Carl Zeiss Jena 200/2.8, 20/2.8, Pentacon 29/2.8, ok 50-tke,... japonska optika tistega časa je draža a ne nujno kvalitetnejša.
Način fotografiranja je arhajičen. Po mojem, so čb filmi dragi, sploh tisti, ki se razvijajo po barvnem postopku. Mogoče je ceneje uporabiti barvnega in ga skenirati z dobrim film scanerjem tipa Nikon 5000. Konec koncev je pa to dražje od digitalne fotografije! Pa smo tam. Lep večer J
 0   

Gasper @gash 22. Mar 2007, 16:04

TTL ima elektronski svetlomer in baterije se vedno dobijo. Nimajo sicer vedno usterzne napetosti, ampak se da svetlomer skalibrirat. Ni problem v servisu, ampak v tem, da stane servis najmanj 40 evrov (že samo, da ga da narazen in skupaj), nov fotič pa tudi 40, tako, da se navadno ne splača popravljat.
To, da je dražje od digitalnega pa itak. Ampak če ugotoviš, da dobiš za 100 evrov fotoaparat zz tremi objektivi, ki so kar se tiče optike boljši od objektivo za dslr v razgu 1000 evrov je pa tudi nekaj. In s solidnim skenerjem za 100 evrov so stroški filma minimalni. Moraš jih precej pofotkat, da opravičiš investicijo v digital.
Pa to sploh ni pomembno. Saj je logiga analognega in pristop k fotografiji (čisto tehnično) popolnoma drugačen. Ravno strošek te prisili da pomisliš kaj in kako boš fotografiral, ne pa da fotkaš in s poskušanjem ugotoviš kaj je kaj in na koncu nikoli ne veš zakaj je tako, ker pač vedno poskušaš.
No samo moje mnenje, ker sem se digitala naveličal.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati