0   

Heretic @Heretic 13. Nov 2007, 20:57

Pozdravljeni!

Okej, najprej povem, da sem nalašč odprl novo temo, čeprav jih je že par na forumu, ampak ker mam že zdaj občutek, da bom imel na vsake par dni par vprašanj, sem odprl kar novo. Luc, če je potreba, pa združi s kakšno staro.

Torej, skrajni čas je, da se spravim končno razvijat ČB filme doma. Nekje pod dozami prahu me že par let čaka šenkana "prenosna ruska temnica". Ja, kako je to uporabno sploh? Gre za masiven kovček, na katerega se pritrdi povečevalnik. Zraven imam še dozo.

Najprej me zanima, kako je sploh kaj uporaben ta povečevalnik? Saj bom kasneje dodal še fotografije, da dobite malo vtisa, o čem govorim.

Seveda sem si pomagal z razno literaturo, tud člankom tukaj na SF, ampak itak imam še strah in nisem ziher.

Glede nakupa kemikalij in papirja, kje bi to dobil? Foto Tivoli?

Hvala za odgovore, bom še kaj vprašal:)
 0   

Klemen @DkleMAN 27. Jan 2008, 17:20

Vidim da je kar stara tema brez odgovorov:) Danes sem se tudi jaz odločil, da končno grem v nabavo stvari, ki mi še mankajo za temnico. Sam imam podobno zadevo kot ti. Star šenkan ruski povečevalnik (v kovčku). To je uporabno, če dela luč in je dobro očiščen.

Kemikalije se dobi v foto tivoliju, pravtako paper. Ponavadi je fikser uporaben za film in za paper, razvijalec pa rabiš različen za obe stvari.

Kaj vse rabiš za temnico:

Povečevalnik
Gradacijska sita ( z njimi uravnavaš kontrastnost )
Rdeča temnična luč
Ura (povezana z povečevalnikom in ti odšteva sekunde/minute osvetlitve paperja)
Ostrilec (da izostriš zrno filma na paperju)
Masko za paper
Doza (za razvijanje filma)
4 banjice (1razvijalec 2voda 3fikser 4voda)
Pinceta
Halja smile
Potem so pa še kemikalije in paper

postopki mislim da so že opisani, če te pa še postopek zanima povej. al pa klikn na msnju;)
 0   

Heretic @Heretic 27. Jan 2008, 20:13

u, revolucija, nekdo je odgovoril smile hvala.

gradacijska sita, ostrilec, ura... kje lahko to staknem? verejtno na kakšni bolhi a ne? oz. je ura nujna? saj ne gre za na desetinko natančne osvetlitve..? ne bi mogel ročno vklapljat in izkljapljat luči..?
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 27. Jan 2008, 22:38

gradacijska sita = filtri, stanejo kakih 30 E in se za začetek da shajat brez njih

tudi brez ostrilca se da delat (jaz delam že 7 let in čisto OK). Pred ostrenjem odpreš "crop" loputo, da se vidi perforacijo in številke filma in na tistem izostriš brez problema.

Luči ti ni treba ročno izklapljat in vklapljat, ker imaš rdečo zaklopko pod objektivom, s katero odpiraš in zapiraš pot svetlobi.

Tudi brez ure se da. Če imaš glasbeni metronom, ga naštimaš na 60 in šteješ sekunde.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Heretic @Heretic 28. Jan 2008, 00:00

hvala, zdaj si mi nekako olajšal vse smile

me pa nekaj zanima.. mgooče bo totalno mimo, ampak vprašam, ker ne vem upset

ali lahko pri razvijanju razvijaš iz negativa, ki ti ga naredijo v studiu? torej preskočiš domače razvijanje negativa..
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 28. Jan 2008, 08:00

Ja, iz ČB negativa lahko razvijaš, ne glede od kje si ga dobil. Ne vem točno, kako je s C-41 ČB filmi, ki so prirejeni za razvijanje v mašini. Če so narejeni na oranžno-rdečem celuloidu, zna bit problem, ker papir teh odtenkov ne zaznava preveč. Iz istega razloga ne boš mogel zadovoljivo razviti slik iz barvnega negativa. Vsekakor pa je najbolje, če sam razvijaš.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Stane Crnjak @staneC 28. Jan 2008, 08:09

Romantika... biggrin
 0   

Heretic @Heretic 28. Jan 2008, 20:59

romantika, ja smile

hvala nikio

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati