0   

Mitja @sirij 16. Nov 2007, 15:14

Pred dnevi sem postal ponosni lastnik Pentaxa K100d super, vendar se je pojavil problem, in sicer kako vklopiti shake reduction funkcijo. Zraven fotoaparata sem sicer dobil navodila, vendar so v francoščini, iz angleških navodil, ki so na internetu, pa ne razumem preveč. Problem je sledeči. Ko vklopim SR funkcijo na ohišju, se mi sicer v okularju pokaže znak, da je funkcija vklopljena, vendar ni nobenega učinka (testiral sem s časom 1,5 in 0,8 s). V angleških navodilih, ki sem jih napol razumel, sem prebral, da bi moral nastaviti goriščno razdaljo, vendar pa ne vem, kako, pa tudi nastavitve shake reduction v meniju ne morem spreminjati.
Lepo prosim za pomoč.
CS, Mitja
 0   

Robert @Kroma 16. Nov 2007, 15:21

Pa se ti zdi, da pri 1,5 sekunde lahko kateri sistem zagotovi ostro sliko biere
 0   

Aleš @lial 16. Nov 2007, 15:50

Goriščno razdaljo nastavljaš na objektivu (zoom). Večja je, bolj se vidi razlika zaradi tresenja, kar kompenzira AS.
Vendar pa ti AS pri časih daljši od 1/30 ne bo prav veliko korisstil.
Najprimernejši časi za testiranje, ali deluje ali ne, so 1/90, 1/60 in 1/30, te čase pa poskušaj pri različnih goriščnicah in boš videl razliko.
 0   

Mitja @sirij 16. Nov 2007, 16:19

lial je napisal/a:
Goriščno razdaljo nastavljaš na objektivu (zoom). Večja je, bolj se vidi razlika zaradi tresenja, kar kompenzira AS.
Vendar pa ti AS pri časih daljši od 1/30 ne bo prav veliko korisstil.
Najprimernejši časi za testiranje, ali deluje ali ne, so 1/90, 1/60 in 1/30, te čase pa poskušaj pri različnih goriščnicah in boš videl razliko.

Hvala za nasvete. Ugotovil sem tudi, da se mora ročno vnesti goriščna razdalja pri objektivih, kjer fotoaparat sam ne ugotovi, kakšna je, tako da je jaz ne rabim vnašati.
 0   

Aleš @lial 16. Nov 2007, 16:22

Hm.
Kako to misliš 'ročno vnašati'? Kam?
 0   

miha @mihaaa 16. Nov 2007, 16:25

ja verjetno (govorjeno na pamet) ko aparat ne prepozna objektiva oz ne dobi povratne ninf oo goriscnici da opcijo da rocno navedes oz vneses karakteristike objektiva,.. ceprav to se ponavadi bolj rabi za pravilnejse merjenje svetlobe,.. (to na koncu ni govorjeno na pamet)
 0   

Mitja @sirij 16. Nov 2007, 16:35

lial je napisal/a:
Hm.
Kako to misliš 'ročno vnašati'?

Točno tako, kot je miha napisal.
lial je napisal/a:
Kam?

Če sem prav razumel navodila, potem v meniju poiščeš možnost Shake rediction, in potem tja vneseš. Te možnosti pri pri Kit objektivu in ostalih objektivih, kjer aparat sam določi vrednost goriščne razdalje, ne moreš izbrati.
 0   

iztok @izo 16. Nov 2007, 16:37

po mojem gre bolj zato, da se informacijo o goriščnici zapiše v exif, ipd, čeprav je najbrž ni samo to.
fotič je bil pa ziher v tisti 444 akciji, hehe, al kaj je že bla al je še.
 0   

Aleš @lial 16. Nov 2007, 16:55

Aha, sem sedaj videl, da ima to možnost pri starih objektivih.
Zanimivo in uporabno.
Pentax me vedno na novo preseneti.

LP
 0   

Mitja @sirij 16. Nov 2007, 16:59

izo je napisal/a:

fotič je bil pa ziher v tisti 444 akciji, hehe, al kaj je že bla al je še.

Ne, ni bil. Naročil sem ga konec avgusta ali pa v začetku septembra (se več ne spomnim) preko e-baya, vendar sem ga šele sedaj dobil. Cena je bila 480€.
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 26. Nov 2007, 22:56

No, bom jaz malo bolj razložil to z vnašanjem goriščnic (večino ste že).

Ko na aparat natakneš objektiv, ki nima kontaktov za informacijo (to se zgodi tudi pri uporabi starih Pentax tele konverterjev), se ob vklopu aparata pojavi menu, v katerem s smernimi tipkami izberemo goriščnico objektiva (če nataknete zoom objektiv naj bi se vnesla neka povprečna goriščnica oziroma tista, ki se jo bo bolj uporabljalo).
Fora tega je, da stabilizator ve, koliko mora vplivati na senzor ... vsi vemo, da daljša kot je goriščnica, bolj more stabilizator "garat" in to sistemu omogočimo z vnašanjem goriščnice.

Če ne vneseš pravilne, bo stabilizacija še vedno delovala, ampak ne optimalno.

Je pa res, da pri 0,8s iz roke težko dobiš ostro sliko in mislim, da celo v navodilih piše, da sistem deluje do nekje 1/30s. Sicer pa je to zelo odvisno od fotografa do fotografa (nekateri ste pravi kipi) in pa seveda od kadra samega. smile
 0   

Saso @saso30lj 27. Nov 2007, 08:26

Še eno opozorilo: kolikor vem, je pri tem aparatu (podobno kot pri K100D) treba aparat izključiti, premakniti SR gumb in ga nato ponovno vključiti. Tako sem jaz razumel pravilno vklapljanje in izklapljanje SR.
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 27. Nov 2007, 10:03

Ne, aparata vmes ni potrebno vmes izklapljat.
 0   

luka @luzdi 3. Dec 2007, 20:12

Gumba za vklop izklop SR praktično ne moreš zgrešiti..na hrbtni strani desno od ekrana je velik knof ki to vklopljaš smile
Kot pa že povedano pri 1,5 sekunde iz roke ti nobe SR ne bo pomagal smile Jaz imam z mojimi rokami tam do 50mm nekako optimalno dolžino časa nekje 0,3 do 0,4s, kar je več se že pozna malce stresenosti.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati