0   

Saso @saso30lj 23. Nov 2007, 10:43

Pozdravljeni!

Nekaj dni nazaj sem kupil svoj prvi DSLR. To je Pentax K100D. Zaenkrat se z zadevo še spoznavam, opazil pa sem nekaj čudnega. Namreč: pri daljših osvetlitvenih časih (večjih od 1 sek), slišim v kameri neko hreščanje, škrtanje.... kakor, da bi imela zadeva težavo z držanjem zrcalca. Izkušeni, povejte mi prosim, a je kaj takega normalno za ta cenovni razred aparata, ali je priporočljivo, da ga nasem nazaj.

Hvala

LP
 0   

Klemen Bregar @KlemenBr 23. Nov 2007, 12:54

Z aparatom ni nič narobe. Sam imam K10d in se mi oglaša enako pri daljših osvetlitvenih časih. Senzor pri teh aparatih je "vpet" v magnetnem polju in s premikanjem aparata ga elektronika želi obdržati na istem mestu (SR izklopljen) ali pa kompenzirati tresenje (SR vklopljen), rezultat pa je seveda to "čudno" hreščanje.
Za potrditev teorije preizkusi aparat pri daljših osvetlitvenih časih tako, da ga postaviš na ravno podlago in prisluškuješ... hreščanje čudežno izgine grin
 0   

Saso @saso30lj 23. Nov 2007, 13:30

Ravno to sem probal: postavljen je bi na mizi, čas pa na 4 sek. Me je kr srh spreletel od vsega "zvončkljanja". Vendar je tvoja razlaga logična, če je senzor res v magnetnem polju.
 0   

Klemen Bregar @KlemenBr 23. Nov 2007, 16:15

Potem pa, če imaš možnost, primerjaj svoj aparat z drugim k100d(od kolega, znanca...ker se je ta aparat zadnje čase prodajal za med, ti verjetno ne bo težko poiskati nekoga, ki ga že ima) preden ga neseš na servis in po možnosti za brezveze čakaš naprimer 14 dni ali več, da ugotovijo, da je vse ok... confused
Sam še nisem imel možnosti držati k100d v roki, tako da ne vem, kako močan je ta hrup pri njem...
Aja... pa še to: Poizkusi med osvetlitvijo aparat malo stresti in obračati okoli, in v tem primeru se pri meni hrup neha...
 0   

Matjaž Milharčič @MatH 23. Nov 2007, 23:43

Ne vem zakaj bi nekdo obračal aparat med osvetlitvijo razen če želi posebne učinke (zmazano sliko).
Vsekakor pa izklopi stabilizacijo, če uporabljaš stativ ali imaš aparat položen na mizo.
[size=10:ac19f3ba61]Kdor kadi sto let, dolgo živi.[/size:ac19f3ba61]
 0   

Aleš @lial 24. Nov 2007, 08:17

Tudi pri Minoltah 5D, 7D in Sony-ju je senzor v magnetnem polju, pa ni nobenih zvokov. Tako da bi verjetno to možnost lahko izključil...
Sistem stabilizacije je menda enak, čeprav nisem prepričan v to.

Bolj kaže na kakšno napako pri mehanizmu za dvig zrcala, kar si omenil na začetku.

LP
 0   

Matej Ružič @mat 24. Nov 2007, 09:41

Mislim da ima MInolta/Sony drugačen, "mehanski" sistem stabilizacije.
Samo tolk.

Lp
 0   

Matjaž Milharčič @MatH 24. Nov 2007, 18:22

Pentax je patentiral lastno stabilizacijo slike, kar seveda pomeni, da ni ista kot pri Minolti/Sonyu.
Kolikor sem imel K100D po rokah lahko potrdim, da je med daljšimi osvetlitvami s stabilizacijo razločno slišati zvok, ki mu pa ne bi rekel hreščanje temveč brnenje oziroma oscilacija. Z izklopljeno stabilizacijo izgine tudi zvok.
[size=10:ac19f3ba61]Kdor kadi sto let, dolgo živi.[/size:ac19f3ba61]
 0   

Saso @saso30lj 26. Nov 2007, 08:59

Hvala vsem za odgovore. Pobrskal sem malo še po tujih forumih in tudi drugi uporabniki zaznavajo čuden zvok. Očitno je to zvok stabilizatorja slike. Pri izklopu stabilizatorja zvok res izgine.
Hvala še enkrat.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati