@andyz & ostali: tako na hitro se pa tega vprašanja vendarle ne sme odpraviti
Sicer pa hvala Lial za to debato... super je!
Dejstvo je, da je (umetniško, ustvarjalno) delo vedno večplastno. Določene plasti dojemamo hitreje, sploh tiste, ki so vizualnega značaja (vid je bil evolucijsko gledano med prvimi razvitimi čuti in ima dominantno vlogo pri praktično vseh vrstah našega reda velikosti) ali igrajo večjo vlogo pri preživetju posameznika in vrste*. Sklepamo lahko torej, da obstajajo činitelji fotografije, ki so bolj očitni, kot ostali in ki pri opazovalcu tvorijo t.i. PRVI VTIS. Prvi vtis se tvori kaki 2 sekundi, ko smo bodisi povsem frapirani, bodisi ravnodušni ali pa celo razočarani (in vse variante vmes), nato pa nastopi razloček med poznavalci in laiki. Slednji bodo na tej točki obstali in se popolnoma zadovoljili s tem prvim vtisom; poznavalci (sploh tisti, ki se sami ukvarjajo), pa bodo iskali globlje plasti umetniškega dela. Zanimalo jih bo kako in zakaj je stvar narejena. Več kot vejo, več lahko najdejo (pod pogojem, da je bil ustvarjalec vsaj en nivo višje od njih in je lahko kontrolirano narzoroval dovoljšnjo količino plasti). **
Lahko bi rekli, da so dejavniki prvega vtisa maska celotnega dela. Maska pa lahko skriva tako kvaliteto, kot nekvaliteto (če analogijo nadaljujemo; laikom bo maska dovolj, poznavalci bodo odkrivali globlje).
To je osnovni razlog, zakaj se nepoznavalci navdušujejo nad sončnimi zahodi ali plehko glasbo; ker so to dela, ki poudarjeno (ali celo izključno) manifestirajo samo tiste dejavnike, ki tvorijo impresiven prvi vtis. Ustvarjalci takih del se upravičeno zanašajo na dejstvo, da ti ljudje ne bojo brskali globlje in secirali njihovih stvaritev. Seveda obstaja glasba kakor tudi fotografija (ali katera koli druga imetnost), ki ima zunanjo masko podobno kot prej omenjena dela, pa vendar notri skriva ogromno vsebine, ki bo zanimiva tudi pozavalcem, če se bodo obranili predsodkov in se ji približali. Takšna je recimo v določenem delu Avsenikova glasba, ki na daleč res zveni goveje, notranje pa je kar dobro rafinirana in bo zanimiva tudi kakemu akademiku.
Obstaja tudi drugi ekstrem; če je razkošna vsebina skrita za slabo masko, potem si ustvarjalec dela bolj slabo uslugo... Pogosto je maska tudi namerno "popačena", da izgleda vsebina bolj umetniška in globlja ("
Muti vodu, da dublje izgleda," Bosanski).
Ampak pozor; v pretirani dualizem le ne smemo zapasti. Maska in vsebina, katero pokriva nista povsem ločeni. Kakor "oblika" makeup-a ne more biti prav nič drugačna kot oblika obraza pod njim, tako se tudi globlji činitelji dela zrcalijo na dejavnikih prvega vtisa (oz. maske). Kar nam bo krasno razložilo naslednji pojav:
Ste kdaj opazili, da obstaja nek določen sloj najboljših umetnikov, ki so v nemara enaki meri všečni tako poznavalcem, kot laikom? Vzemimo za primer Prešerna, Plečnika, Danteja, Beethovna, Mozarta... Jaz mislim, da so to tisti, ki so najgloblje zapopali vse principe svoje umetnosti IN človeške psihe obenem. Uspelo jim je neločljivo združiti masko in vsebino v novo tvorbo, ki bo fascinirala, pa čeprav nam mogoče tista zvrst ali celo konkretni avtor ni všeč (Beethovnovi simfoniji ne moreš odreči kvalitete, ne glede na glasbeni okus ali glasbeno izobrazbo). In zanimivo je, kako ensotavna izgledajo njihova dela... Tema Beethovnove IX. simfonije je praktično par četrtink v malo več kot eni kvinti. 5-letni otroci jo igrajo na blok flavto iz prve, ampak notranja struktura (intelektualna, abstraktna) in razlogi, ki privedejo do te enostavnosti, pa zaposlujejo akademike že stoletja.
Dobre ideje so vedno enostavne, pod do njih je pa trnova.
In če se za trenutek vrnem nazaj; ker se del notranje strukture neobhodno odraža tudi v maski, je pomembno, da načela kvalitetnega ustvarjanja (ki izhajajo iz delovanja naših možgan, in pozor, načela in ne pravila) spoštujemo, ker z njimi posredno vplivamo tudi na to, kak prvi vtis bodo dobivali laiki.
Laik se ne bo poglabljal v kompozicijo, ne bo gledal barvnih tonov, barvne temperature, ne bo znal povedati, da so flavte razglašene (itd), ker ne bo šel tako daleč, da bi to raziskoval, vedel pa bo, da ga nekaj moti. Nekaj mu bo čudno in mu ne bo dalo dobrega prvega vtisa.
"Lialovi oblaki" oblaki so po tej
teoriji popolnoma razložljivi; ne glede na napake, ki jih je fotografija imela, je bilo za ugoden prvi vtis še vedno dovolj (preživetvenih?) pogojev izpolnjenih. Slike malih nasmejanih otrok so skoraj vedno simpatične in tudi izmojstreni fotografi se včasih ne morejo premagati, da jim ne bi bilo toplo pri srcu, ne glede na kvaliteto fotografije. Hudičevo težko je v taki fotografiji začeti iskat napake, ne?
Zato je resnično pomembno, da pri ustvarjanju mislimo tako na poznavalce kot na nepoznavalce*** in aktivno razmišljamo, kaj bodo doživeli eni in drugi. Če uspemo zadovoljiti oboje, smo na dobri poti do zvezd
Opombe:
--------------------
* To lahko razloži Darwin (in še kak). Po Darwinu smo tu neobhodno zato, ker smo najbolje opremljeni za okoliščine s katerimi smo soočeni. Za vsako našo lastnost lahko tako retrogradno najdemo situacijo, v kateri je odigrala vlogo pri našem preživetju. Razbiranje in organiziranje vizualnih vzorcev je gotovo pomembno pri navigaciji, iskanje reda in logike pa omogoča hitrejše pomnenje. Navsezadnje je zadeva zelo aplikativna; kdor bo drva zlagal urejeno, bo lahko na površinski meter zložil več drv kot ostali in bo lažje preživel. Takšne razloge malikujejo renesančniki in (post)modernisti, ki so zaljubljeni v zlate reze in podobne stvari. Ampak zadeva gre globlje; tudi prepoznavanje organskih oblik, sploh tistih, ki so vsaj malo podobni človeku, je ključno. Kako bi sicer iz dveh pik, oklepaja in krogca lahko tako nedvoumno prepoznali obraz.

Zaradi teh arhetipskih zaznav tudi v bolj kompleksnih oblikah prepoznavamo "čustva" (cik-cak linija je jezna, drevo je zgrbljeno in utrujeno, velik kvader kamna je spokojen... itd). Nevroznanstvenik
Vilayanur Ramachandran razlaga, da obstajajo fiziološke povezave tako med centri za čute (tip, vid, vonj, sluh...), kot tudi povezave do "centra za čustva" ter abstraktno mišljenje, kar omogoča, da lahko recimo zvoke miselno pretvarjamo v oblike ali barve. Te povezave naj bi bile izrazito močne pri umetnikih (umetniška naravnanost potem je verjetno posledica in ne vzrok).
** Velja tudi, da bo čustvo navdušenja (ali razočaranja) pri poznavalcu (glede na laika) večje in intenzivnejše, ko bo delo globlje spoznal, saj bo zaradi večjega razumevanja imel več razlogov.
***Vsi smo tako poznavalci, kot laiki. Vsak naj pri sebi najde neko umetniško zvrst, za katero misli da jo obvlada in eno, za ketero nima pojma (zame je to recimo balet, ali ples na splošno). Potem pa naj presodi zgornje besedilo na svoji izkušnji, preden piše replike.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size