0 

Jani Kleindienst @iKmet 13. Dec 2007, 20:53

Sem novopečeni lastnik Tokine 12-24 F4 AT-X. Ker sem v recenzijah videl, da vas kar nekaj uporablja omenjeni objektiv me zanima, kateri zaščitni ali UV filter uporabljate, da obroček ne prihaja v vidno polje pri goriščnici 12 mm.
   0 

Gregor @GreGor 13. Dec 2007, 21:48

Važno je, da je slim varianta. Sam stavim na Hoyo, ki ima serijo slim filtrov. Drugače pa imajo podobne zadeve tudi druge firme.
   0 

Peter @Focus 14. Dec 2007, 09:47

Priporočam Helipan zaščitni (protected) filter, katerega steklo je še posebej zaščiteno proti praskam in cementirano na kovinski obroček, kar da celemu filtru večjo trdnost in kompaktnost.
Za UV filtrom pa ni take sile, saj so osnovni UV žarki pri digitalnih fotoaparatih, za razliko od filmskih fotoaparatov že eliminirani na samem senzorju. Z namestitvijo kakega poceni UV filtra, ki "zapira" nepravilno UV valovanje se lahko napravi več škode, kot koristi.
(Sicer pa večkrat vlada zmotno mišljenje, da UV lahko "nadomesti" PL filter. Temu seveda ni tako)
Slim varinata je obvezna. Na Helipan slim pa vam paše poceni pokrovček od Keiseja, ki gre čez (velja vprašati pri Cumulusu).
   0 

misfits @misfits 14. Dec 2007, 10:15

iKmet je napisal/a:
kateri zaščitni ali UV filter uporabljate, da obroček ne prihaja v vidno polje pri goriščnici 12 mm.

da obroček pride v vidno polje ni mogoče. Da je treba obvezno slim ni glih nujno, to velja bolj za polarizacijski filter, ker tam je večja verjetnost vinjete. Jaz imam za 10 mm navadno debel UV od Sigme in je vredu.
   0 

Peter @Focus 17. Dec 2007, 15:12

Jaz sem prebral v Foto Magzinu, da priporočajo za Tokino 12-24 AT-X slim UV filter in tudi PL bi naj bil slim.
Nekaj je v tem. Zanimivo je, da zadnje čase Heliopan (drugi najdražji filtri) izdeluje, samo slim verzije (gor je sicer pri zaščitnih polovični navoj, a so niski )!
   0 

Andrej @fotokaj 18. Dec 2007, 10:41

Hoyini Super HMC (S-HMC) Pro 1 filtri so res fini - priporočam.
   0 

noname @xpr0ject 18. Dec 2007, 11:07

misfits je napisal/a:
iKmet je napisal/a:
kateri zaščitni ali UV filter uporabljate, da obroček ne prihaja v vidno polje pri goriščnici 12 mm.

da obroček pride v vidno polje ni mogoče. Da je treba obvezno slim ni glih nujno, to velja bolj za polarizacijski filter, ker tam je večja verjetnost vinjete. Jaz imam za 10 mm navadno debel UV od Sigme in je vredu.

Pri 12mm na tej tokini in tudi se pri kaksnemu mm vec obrocek pade v vidno polje. Zato je potrebno imeti slim filtre za ta objektiv.

LP, V
Xpr0
   0 

misfits @misfits 18. Dec 2007, 11:10

xpr0ject je napisal/a:
misfits je napisal/a:
iKmet je napisal/a:

Pri 12mm na tej tokini in tudi se pri kaksnemu mm vec obrocek pade v vidno polje. Zato je potrebno imeti slim filtre za ta objektiv.

LP, V

ups, pol se pa opravičujem za napačne informacije, nisem mislil, da je to možno bigeek
hm...kako se pa pol sončno zaslonko uporablja, če jo je precej več kot enega filtra?
   0 

martin @pikoli 18. Dec 2007, 11:50

Sončne zaslonke za širokokotne objektive so na robovih porezane.
   0 

misfits @misfits 18. Dec 2007, 11:54

pa vseeno sega veliko višje od filtra

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati