0 

Tomo @vtomo 18. Dec 2007, 19:15

Zdravo!
Zanima me če ve kdo za kakšno študijo o povezavi fotografije z glasbo? V smislu kako lahko glasba vpliva na gledatelja fotografij (npr. na razstavi), kako lahko z glasbo forsiramo določene občutke, čustva ozr. mogoče celo spreminjamo pomen fotografije. (iz kaosa izstisnemo spokojnost)!?
Vrjetno so se kakšne raziskave na to temo že delale!
In kakšno je vaše mnenje je to sploh smotrno ali uničuje bistvo fotografije?
(Mogoče debata cool )
   0 

Jošt F. @ser 18. Dec 2007, 20:44

zanimiva tema... upam na kakšne odgovore yes
   0 

Dragan @lippi 19. Dec 2007, 07:09

nisem delal nobenih "študij", vendar mislim, da glasba 100% doda vrednost fotkam. To ne pomeni, da če boš ob slabi fotki dodal trenutni hit, da bo tudi ta postala boljša, ampak kot si rekel sam - če bo razstava z UWA panoramami, pa morja, rekice, narave ipd. bo zraven sigurno pasal en chill out al karkoli že pomirjujočega. kar bo naredilo čisto drugi efekt, če bo razstava o kakšnemu ki je bil misionar v Afriki..
http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
Imagination is more important than knowledge...
   0 

Dragan @lippi 19. Dec 2007, 07:13

evo še en primer / poskus združevanja fotk in glasbe:
Photo & Music

Spam bigrazz
http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
Imagination is more important than knowledge...
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 19. Dec 2007, 10:38

Študije kažejo tako, da je tako pomnjenje kot razumevanje boljše, če je čim več čutov udeleženih. Če gledaš kuharske recepte po TV si nikoli ne zapomneš toliko, kot če bi bil res tam, ker bi lahko še potipal in povohal, na koncu pa tudi poskusil. Z udeležbo večih čutov se vzpostavi več vzročno-posledičnih povezav in s tem več spominskih sledi, ki so bolj aktivne, ker zaposlujejo več možganskih centrov.
Če te več zanima, začni tule: http://en.wikipedia.org/wiki/Perception

Zadevo imajo gotovo zelo naštudirano skladatelji filmske glasbe, kjer se ve, da bo glasba zgolj spremljevalec slike in bo nekje v ozadju, a še zdaleč nepomembna (slovenski filmi pogosto izpadejo precej pusti ravno zato, ker zvoka nimajo poštimanega). Enkrat sem delal poskuse (s sicer premajhnim številom ljudi), ko sem prikazoval videoposnetek dežja (kaplje, luže...), vendar brez zvoka. Ljudje so komaj dojeli, da pada dež. Nato sem dal video posnetek oblačnega vremena, vendar z zvokom dežja in grmenja, in ljudje so vedeli, da pada dež, čeprav ga niso videli (so ga pa dojemali!). Priporočam podobne experimente oz. samoopazovanje med filmi. Ko postanejo toni spremljave visoki in se harmonije sfižijo v razne male sekunde, septime in podobne disonance, vemo, da se bo zgodilo nekaj strašnega, čeprav so na sliki še vsi srečni in nasmejani. grin. V grozljivkah je to standard.

Če hočeš narediti razstavo ali projekcijo bolj zanimivo, potem lahko dodaš tudi glasbo, vendar previdno! Poskusi razmišljat na abstraktnem nivoju; kaj sporočajo slike. Nato pa najdi bodisi ekvivalent bodisi dopolnitev v glasbenem/zvočnem smislu. Če banaliziram; v diaprojekciji boš ob fotki tigra lahko poleg ene afriške glasbe dodal malo renčanja.
Načeloma bi jaz odsvetoval glasbo, kjer je možno razločiti in razumeti besedilo, ker je število interpretacij takoj manjše in se ne sklada več nujno s tvojimi fotografijami. Iz istega razloga bi odsvetoval bolj znane komade ali glasbo nekih mainstream žanrov, ker imajo ljudje zanje že izdelano mnenje (in s tem interpretacijo), ker seveda lahko tebi škodi. Bi se pa na široko razgledal po filmski glasbi, ki je že v štartu komponirana z namenom, da bo spremljala slike.
Blog - Portfolio[/size
   0 

Uroš Uršej @Lucifix 19. Dec 2007, 11:11

@nikio: imaš mogoče kakšen predlog za našo fotografsko razstavo? Razstavljal pa se ne bo en motiv ampak bo vsaka vsaka slika sporočala nekaj drugega.
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 19. Dec 2007, 14:39

Luc: kaj več mi moraš povedat. Daj na ZS.
Blog - Portfolio[/size
   0 

Tomo @vtomo 19. Dec 2007, 17:06

Torej bi verjetno bilo za pričakovat vedno večjo vključenost glasbe v fotografijo, tako na razne bloge, kot tudi v razstavne prostore?! Konec koncev se tudi že kažejo razni ponudniki takšnih storitev
( http://www.musicforphotography.com/about.html ). Mogoče bo to postalo normalno na fotografskih straneh.
Ampak, se vam zdi to smotrno (nenevarno) ali uničuje bitsvo fotografije? Je možno, da je to samo bljižnica do nekega efekta, manipuliranje z fotografijo, ali samo dobrodošel dodatek (pika na i)?
Npr. v glasbi sami imamo glasbenike ki so dobri, z veliko sporočilno in glasbeno vrednostjo, ki na svojih nastopih in spotih ne potrebujejo nekega šova in imamo razne bende ki so tu zgolj z namenom zabavanja raje, morajo pa punce seveda skakat okrog v minicah, pokat morejo rakete, more se dimit in bliskat in oh in sploh! Je možno da je to takšna korelacija?
Moramo tudi pri fotografiji forsirat filinge, ali pustit ljudi da si sami ustvarijo svojo sliko? Kje se forsiranje sploh začne (pri urejanju osvetljave razstavnega prostora)?
Sprašujem vas, ker bom pisal diplomsko nalogo na temo vpliv črno-bele fotografije v primerjavi z barvno, in del tega bo tudi povezava glasbe v fotografiji! Tako da me zanima vaše mnenje... yes
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 19. Dec 2007, 17:23

Ha ha, ti bi hotel, da ti mi diplomsko napišemo... Rofl
Brez zamere; ampak postavil si en kup vprašanj in nobenega odgovora. To ni tvorno za debato.
Postavi eno jasno izdelano mnenje; svoje odgovore na ta vprašanja (zarij se v literaturo, če treba), potem pa bomo debatirali. Jaz sem svoje napisal in če hočeš, ti dam vire...

PS: jaz sploh ne bi odgovarjal na ta vprašanja, ker preveč silijo v zaključke, ki so že v naprej napačni, saj so tovrstne sodbe različn od primera do primera.
Bolje je podati neko teorijo, na podlagi katere se lahko te primere presoja. Za eno diplomo je to več kot dober izziv.
Blog - Portfolio[/size
   0 

iztok @izo 19. Dec 2007, 17:41

vtomo, moderna umetnost (ne mislim na začetek prejšnjega stoletja) skoraj vsa temelji na občutenju ob percepciji dela in ne tolk na sporočilnosti le-tega.
to ti je lahko uvod biggrin
glede o javnem predvajanju glasbe (tudi na web straneh ipd) pa hitro zaidemo na občutljivo območje avtorskih pravic. ok, sej vem, da ne moreš na to gledat v črno-belem, ampak znajo bit problemi, zato je fajn preverit zadeve tudi glede tega.
   0 

Tomo @vtomo 19. Dec 2007, 18:57

laugh Maš prav Nikio, imam preveč stvari v glavi in nisem pravilno začel.
Bi te prosil, za kakšne vire!
Moje mnenje je, da je namen fotografije predstavitev avtorjevega pogleda na določeno zadevo, predstavitev njegovih občutkov njegove duše. V glavnem bistvo je da slike govorijo. Ker ima glasba veliko sugestivno moč se mi dodajanje lete fotografijam zdi nekako nenaravno pa vendarle tako osvobujajoče...

Zdaj se bom lotil tega kar sem zadnje časa postavljal na stranski tir, študiranje izven tehničnih stvari... idea
Hvala vsem...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati