0 

Pentagor @Pentagor 20. Dec 2007, 11:58

Ker je na forumu precej ugibanj o tem, kakšne so dajatve pri uvozu fotografske opreme iz tretjih držav, sem se odločil, da naredim poizvedbo za USA.

Odgovor iz prve roke je takle:

1. Fotoaparati:
Pri uvozu digitalnih fotoaparatov iz USA velja carinska stopnja prosto (0%), plača pa se 20% DDV od carinske vrednosti (ta vključuje vrednost aparata, prevozni in drugi stroški, zavarovanja ipd. do meje evropske skupnosti).

2. Objektivi:
Za posebej dobavljene objektive za fotoaparate iz USA je stopnja 6,7%. Ta se računa na navedeno carinsko vrednost v točki 1. Na skupni znesek carinske vrednosti in po določeni stopnji določene carine pa se nato obračuna še 20% DDV. (Če je objektiv v kompletu s fotoaparatom in po skupni ceni, se smatra za neločljivi del fotoaparata, če je cena ločeno prikazana gre za posebni uvoz fotoaparata in objektiva).

3. Deli fotoaparatov:
Deli fotoaparatov (bliskavice, filtri,...) so vsi deli, ki niso uporabni še kako drugače (primer: AA akumulatorji niso deli fotoaparatov, čeprav jih nekdo uporablja v fotoaparatu)
Deli fotoaparatov so pri uvozu iz USA, obremenjeni s 3,7% carinsko stopnjo. Ostali obračun DDV je enak kot je navedeno v prejšnjih točkah.

In mogoče še to: Nekdo je v neki temi omenil, da je dal objektiv v torbo in ga prinesel kot osebno prtljago. Načeloma velja, da je blago v vrednosti nad 100€ (ne me držat za jezik, ni pa ta vrednost prav visoka) treba pri izstopu iz skupnosti prijaviti. To je poseben formular, ki se dobi na vsakem mejnem prehodu (tudi letališču) in velja mislim da 3 leta. Pri ponovnem vstopu v skupnost lahko carinik za vso blago, ki ga imate v osebni prtljagi in ki bi lahko bilo večje vrednosti, zahteva od vas to potrdilo. Če ga nimate, ste v prekršku. Kaj sledi? Ne vem natančno, vsekakor pa plačilo carine in kazni.

P.S. Mogoče bi bila tema lahko sticky, pa bi noter dodajali še druge posebnosti, če bi se pojavila vprašanja.
   0 

David @dlicen 20. Dec 2007, 13:17

Dobra tema!

Mene pa zanima, ali pri spletnem nakupu, recimo iz ZDA, plačaš polno ceno iz njihovega cenika, ali pa ti, glede na to, da gre blago v izvoz, odštejejo recimo njihov DDV (ki ga potem plačaš pri nas skupaj s carino)? Če temu ni tako, plačaš DDV dvakrat?!
   0 

Uroš Uršej @Lucifix 20. Dec 2007, 13:24

Dober začetek teme, zato jo objavljam pod "sticky".
   0 

Pentagor @Pentagor 20. Dec 2007, 13:25

dlicen je napisal/a:
Dobra tema!

Mene pa zanima, ali pri spletnem nakupu, recimo iz ZDA, plačaš polno ceno iz njihovega cenika, ali pa ti, glede na to, da gre blago v izvoz, odštejejo recimo njihov DDV (ki ga potem plačaš pri nas skupaj s carino)? Če temu ni tako, plačaš DDV dvakrat?!

Pravilno si ugotovil. Pri nakupu preko spleta boš plačal ameriški prometni davek in DDV pri nas.
   0 

Pentagor @Pentagor 20. Dec 2007, 13:46

Da popravim podatek o oproščenem prometu, bom citiral kar samega sebe:

Pentagor je napisal/a:

......
In mogoče še to: Nekdo je v neki temi omenil, da je dal objektiv v torbo in ga prinesel kot osebno prtljago. Načeloma velja, da je blago v vrednosti nad 100€ (ne me držat za jezik, ni pa ta vrednost prav visoka) treba pri izstopu iz skupnosti prijaviti. To je poseben formular, ki se dobi na vsakem mejnem prehodu (tudi letališču) in velja mislim da 3 leta. Pri ponovnem vstopu v skupnost lahko carinik za vso blago, ki ga imate v osebni prtljagi in ki bi lahko bilo večje vrednosti, zahteva od vas to potrdilo. Če ga nimate, ste v prekršku. Kaj sledi? Ne vem natančno, vsekakor pa plačilo carine in kazni.
......

No tule je pojasnilo:
CURS je napisal/a:

Blago v osebni prtljagi potnika je oproščeno plačila dajatev (uvoznih dajatev, DDV in trošarine), če se uvaža priložnostno in je namenjeno njegovim osebnim potrebam, potrebam družinskih članov ali za darila, do skupne vrednosti 175€ oziroma 90€ (velja za potnike mlajše od 15 let).

In da ne bo pomote še to:
CURS je napisal/a:

Več potnikov ne more združiti svojih pravic do oprostitve uvoznih dajatev, da bi tako brez plačila dajatev uvozili blago večje vrednosti (npr. predmeta v vrednosti 300€ ni mogoče deliti na dva potnika in ga na ta način uvoziti brez dajatev).

In še ta popravek: če imate račun (garancijski list itd.) za opremo, ki jo nosite s seboj in z njim dokažete, da ima oprema skupnostni status (torej izvira iz EU), potem pri izhodu iz EU tega ne rabite prijavljati, saj status blaga dokazujete s tem dokumentom.
   0 

Matej @Teyc 26. Dec 2007, 23:29

...kaj menite o temle SETU?
http://item.express.ebay.com/480-WATT-3-LIGHT-STROBE-FLASH-PORTRAIT-PHOTO-STUDIO-KIT_W0QQitemZ290193302795QQihZ019QQtrZexpQQcmdZExpressItem

Priznam da mam zlo mal izkušenj, hvala za pripombe in kak druge predloge. Vem pa da mi je švicarski ELINCHROM malce draga igrača!!!

lp, M
   0 

Dragan @lippi 27. Dec 2007, 07:32

Teyc je napisal/a:
...kaj menite o temle SETU?
http://item.express.ebay.com/480-WATT-3-LIGHT-STROBE-FLASH-PORTRAIT-PHOTO-STUDIO-KIT_W0QQitemZ290193302795QQihZ019QQtrZexpQQcmdZExpressItem

Priznam da mam zlo mal izkušenj, hvala za pripombe in kak druge predloge. Vem pa da mi je švicarski ELINCHROM malce draga igrača!!!

lp, M

coldshower biggrin
http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
Imagination is more important than knowledge...
   0 

ogabe @ogabe 27. Dec 2007, 08:03

Pentagor je napisal/a:
dlicen je napisal/a:
Dobra tema!

Pravilno si ugotovil. Pri nakupu preko spleta boš plačal ameriški prometni davek in DDV pri nas.

Na sreco ni tako. Pri Americanih ne placas davka, ce nakupujes preko spleta. Cene na recimo B&H webu, so cene brez davka, tako da ce gres pri njih v trgovino dobis se priblizno 10% (odvisno od mesta, vecinoma pa je ta davek med 7 in 12% ) gor na te cene. In Americani nimajo vracila davka, kot je v navadi pri nas.
   0 

Andrej @fotokaj 27. Dec 2007, 10:25

Pentagor je napisal/a:
Za posebej dobavljene objektive za fotoaparate iz USA je stopnja 6,7%.

Razen takrat, ko so prazniki in tudi cariniki ob večerih popivajo, drug dan so pa skurjeni in se motijo pri carinskih stopnjah; pred kratkim sem iz USA dobil en Nikonov teleobjektiv, katerega so mi ga ocarinili za 3.5% - zakaj, kako in čemu so se zmotili, jasno, nisem spraševal ... Se je pa to zgodilo prvič; doslej so me vedno upičili za 6.7%.
   0 

Bostjan @Archie 27. Dec 2007, 10:42

Niso se zmotili in obračunal so ti pavšal 3,5%, pa ni se jim ljubilo gledat v Taric.. jaz te sreče, še nisem imel, vedno so me colal tistih 6,7%.

Citiram:
Uvozne dajatve

Carina se obračuna po predpisani stopnji od vrednosti blaga, ki je običajno razvidna iz računa, drugače pa se ta ugotavlja po vrednosti enakega ali podobnega blaga, uvoženega na carinsko območje Skupnosti. Če je pošiljka brezplačna, je zanjo prav tako treba plačati uvozne dajatve.

Poštne pristojbine se do namembnega kraja v celoti vštejejo v carinsko vrednost, razen kadar gre za blago, katerega uvoz ni komercialne narave.

Pri carinjenju blaga se uporabijo stopnje iz carinske tarife, razen pri carinjenju blaga v pošiljki nekomercialne narave, kjer se lahko uporabi pavšalna carinska stopnja v višini 3,5%. Pavšalna carinska stopnja se ne more uporabiti, če:

vrednost pošiljke presega 350 EUR;
gre za blago, ki je oproščeno plačila uvoznih dajatev;
je za blago predpisana carinska stopnja "prosto". (stopnja "prosto" je predpisana npr. za knjige, ki se največkrat naročajo preko interneta, tako da je za njih potrebno plačati le DDV);
prejemnik zahteva uporabo stopnje, predpisane v carinski tarifi.
   0 

primoz75 @primoz75 27. Dec 2007, 10:59

ogabe je napisal/a:
Pentagor je napisal/a:
dlicen je napisal/a:
Dobra tema!

Na sreco ni tako. Pri Americanih ne placas davka, ce nakupujes preko spleta. Cene na recimo B&H webu, so cene brez davka, tako da ce gres pri njih v trgovino dobis se priblizno 10% (odvisno od mesta, vecinoma pa je ta davek med 7 in 12% ) gor na te cene. In Americani nimajo vracila davka, kot je v navadi pri nas.

vse cene ki se vidijo na ameriških sajtih so brez njihovega davka ravno zaradi tega razloga ker se pri Amerih davek razlikuje od države do države. To večino folka ne ve in se pol čudi ko so v ZDA in dobijo na web ceno še davek
   0 

Pentagor @Pentagor 27. Dec 2007, 13:08

Tudi jaz mislim, da tako kot v trgovini, plačaš davek tudi na spletu. Trgovec je obdavčen v vsakem primeru in ta davek bo seveda zaračunal kupcu. Ne zdi se mi logično, zakaj pri prodaji preko spleta država ne bi vzela kar ji pripada.
   0 

ogabe @ogabe 27. Dec 2007, 13:40

Ne vem kako vi kupujete, ampak do sedaj ga jaz se nisem placal grin Preko weba sem vedno dobil ceno, ki je bila na webu. Je pa definitivno davek (pa se kaksna druga dodatna stvar) na web ceno, ce prides osebno v trgovino.
Pentagor pri americanih se cel kup stvari ni logicen, pa je vseeno tako smile
PS: Narocal sem pa tako na naslove v ZDA kot tudi na nase.
   0 

primoz75 @primoz75 27. Dec 2007, 14:59

valda pri izvozu iz USA ne plačaš še USA davka. majo pa pri tem oni nekaj papirologije, zato povečini privat sellerji (fizične osebe) nočejo prodajat na trge izven USA - za njih preveč zajebancije smile
   0 

Igor @Umetnik 3. Feb 2008, 21:03

Forumaše z izkušnjami bi prosil, če mi lahko opišejo zavite poti paketa, poslanega iz USA po najcenejšem načinu pošiljanja "via USpost", po vstopu v našo državo, do dostave na moj dom.
Predvsem me zanima kam ga najprej dostavijo. oz. kdo ga prvi sprejme, koliko časa se carini, ali obstaja kakšna tel. št. za informacije o prispelosti paketa, itn?
V naprej hvala smile
   0 

Zelod @flambirana_oFca 4. Feb 2008, 21:42

Evo jaz bom podal konkreten povzetek zadnjega mojega nakupa iz ZDA.

Cena artikla v spletni prodajalni: 243 EUR
Tip artikla: foto objektiv

9.7.2007 oddam naročilo in isti dan plačam račun na banki.
Nakazilo samo je bilo 243 EUR + 1,70 EUR provizije, ker
sem plačal preko SWIFT/IBAN transakcije (ni hitra, mi je pa ok).

13.7.2007 prodajalec odpošlje artikel in me opozori, da utegne potovati 14-18 dni
1.8.2007 prispe artikel v Slovenijo in pade v roke Carinskemu uradu Pošte Slovenije
2.8.2007 me pisno obvestijo, da me čaka pošiljka in naj jim pošljem kopijo originalnega računa o nakupu...
To seveda nisem hotel storiti, saj sem jih skušal prenesti okrog in sva se s prodajalcem dogovorila, da mi napiše račun v vrednosti 43 EUR. biggrin Pač jasno sem povedal, da vztrajam, da sem ga kupil po tej ceni in ne po njihovi. Oni so postavili tako ceno kot je v resnici na netu.
Malo sem se z njimi prerekal še po telefonu in potom elektronske pošte, nakar sem videl, da ne popuščajo, pa sem postavil svojevrsten ultimat; ali naj robo vrnejo nazaj ali pa naj me več ne kličejo in prevzel ga bom samo, če se mi bo zdela končna cena upravičena. devilish
7.8.2007 me pokličejo, da so razrešili moj primer nakupa in mi po elektronski pošti pošljejo
predogled o kompletnih stroških.
9.8.2007 prejmem blago na dom, doplačati sem pa moral 71 EUR.

Celotni stroškovni podatki pa si vrstijo nekako tako:

Vrednost v spletni prodajalni: 242 EUR
Provizija za nakazilo: 1,70 EUR
Carinska vrednost: 233,68 EUR
Carinska stopnja: 6,70 %
Osnova za DDV: 249,34 EUR
Stopnja DDV: 20%
Znesek carine: 15,66 EUR
Znesek DDV: 49,87 EUR
Skupaj carina: 15,66 EUR (ker ni bilo zavarovanja)
Skupaj DDV: 49,87 EUR
Skupaj znesek: 65,53 EUR
Posredovalnina: 3 EUR
Obvestnina: 1,25 EUR
SKUPNO DOPLAČILO: 70,75 EUR

Morebitna telefonska številka, ki vam utegne priti prav:
01/476 77 59
meni je že nekajkrat bil v pomoč gospod Dejan Menart na
dejan.menart@posta.si

Če sem komu pomagal s tem ok, če ne pa tudi prav. Vsaj prste sem razmigal. biggrin
   0 

Igor @Umetnik 5. Feb 2008, 01:14

Hvala oFca!!! Dober si thumbsup
   0 

RosaA @RosaA 11. Mar 2008, 23:40

Že pred časom so me zanimale podobne stvari in sem zato pisal na carino. Spodaj je tako moj mail kot odgovor in carine. Verjamem da bo komu prišel prav.

LP

A

Moj mail:
- Kot fotograf sem se dostikrat spraševal kolikšen je znesek dajatev pri nakupu fotografske opreme iz tujine. Po dolgem brskanju po internetu sem ugotovil, da nisem edini, ki ga take stvari zanimajo in da prazaprav nima noben razčiščenih pojmov. Brskal sem tudi po največjem slovenskem foto portalu, a žal neuspešno. Verjetno nisem prvi, ki Vam piše, zato bi vas prosil za pojasnilo, ki bi ga lahko kasneje tudi na portalu www.slo-foto.net objavil. S tem bi verjetno tudi Vam prišparal nadaljnjo delo in zgubo časa pri odgovorih na podobna sporočila.
- Na ameriških spletnih straneh (kot so npr. www.bhphotovideo.com, www.adorama.com, ...) se prodaja fotografska oprema po blazno nizkih cenah, ki so v določenih primerih skoraj polovične v primerjavi z našimi. V primeru, da se naroči opremo na takih spletnih straneh, kolikšne so dajatve? Zanimajo me tako carinske dajatve, kot morebitni DDV ali karkoli pač je. Je tu kakšna omejitev v znesku (recimo da se do 370€ ne plača carine, nad tem zneskom pa ja?)? Se carina oz DDV obračuna na ceno, ki vključuje tudi stroške pošiljanja? Kako se morebitne dajatve plačajo. Se to plača kurirju, ko blago prinese na dom, je to potrebno osebno plačati na kateri carinski upravi ali se to nakaže preko transakcijskega računa? Zanima me npr. tudi koliko časa je ponavadi blago zadržano na carini? Kot vidite bi rad bi zvedel čim več informacij.
- To vprašanje ste verjetno tudi dostikrat že slišali. Nakupi preko eBay-ja. Tukaj me spet zanimajo informacije samo o fotografski opremi. Pred kratkim sem našel izdelek, po izredno nizki ceni, a nisem dobil zadostnih informacij o dajatvah. Po vaši spletni strani sem se zgubljal kar nekaj časa in sem se prav zaradi tega odločil napisati to sporočilo. Gre se za izdelek ki prihaja iz Kitajske. Našel sem podatek, da se v tem primeru računa carino za tretje države, kaj pa to pomeni oz efektivni % dajatev pa žal ne. Ponovno me zanimajo iste stvari. Carinske dajatve, morebitni DDV, karkoli... Omejitev v znesku (recimo da se do 370€ ne plača carine, nad tem zneskom pa ja?)? Se carina oz DDV obračuna na ceno, ki vključuje tudi stroške pošiljanja? Kako se morebitne dajatve plačajo (tudi način plačila). In spet, rad bi zvedel čim več informacij.

Odgovor:
Za carinske formalnosti se blago pri uvozu uvršča v tarifne številke navedene v carinski tarifi Evropskih skupnosti, kjer so za vsako vrsto blaga določene carinske stopnje, na podlagi katerih se obračunajo uvozne dajatve. Glede uvrstitve si lahko pomagate z aplikacijo TARIC, ki se nahaja na spletni strani Carinske uprave RS na naslovu:
- http://carina.gov.si/slov/eu/taric.htm

V tabeli so prikazane carinske stopnje za fotografsko opremo.

Tarifna številka Proizvod Carinska stopnja
9006 30 Aparati, specialno konstruirani za fotografiranje pod vodo 4,2 %
9006 40 Fotografski aparati za trenutno – hitro fotografijo 3,2 %

Drugi aparati
9006 51 - z iskalom skozi objektiv (refleksni z enim objektivom SRL) za film v zvitku, širine do vključno 35 mm 4,2 %
9006 52 - drugi, za film v zvitku, širine manj kot 35 mm 4,2 %
9006 53 - drugi, za film v zvitku, širine 35 mm
9006 53 10 - - kamere za enkratno uporabo 4,2 %
9006 53 80 - - drugi 4,2 %
9006 59 - drugi 4,2 %

Fotografski bliskovni aparati in bliskovne žarnice
9006 61 - bliskovni aparati z žarnicami na razelektrenje (elektronski) 3,2 %
9006 69 - drugo 3,2 %

Deli in pribor
9006 91 - za fotografske aparate
9006 91 00 10 - - deli, ki se uporabljajo v proizvodnji izdelkov iz podštevilke 9006 40 00 3,7 %
9006 91 00 90 - - drugo 3,7 %
9006 99 - drugo 3,2 %

Ob uvozu fotografske opreme iz tretjih držav (npr. ZDA, Kitajska) se plača carina po stopnji navedeni v zgornji tabeli in davek na dodano vrednost po stopnji 20 % ne glede na prodajalca in ponudnika dobave.

V primeru, da je vrednost pošiljke do 22 €, se uvozne dajatve ne plačajo. Prav tako se v carinsko vrednost ne prištejejo stroški poštnih storitev. Če je ta vrednost višja, se stroški poštnih storitev prištejejo v carinsko vrednost in plačajo uvozne dajatve.

Ko pošiljka prispe v Skupnost, se običajno takoj uvede v carinski postopek sprostitve v prost promet. Pošiljka se predloži carinskim organom, skupaj z računom. Običajno nastopajo v imenu uvoznika Pošta Slovenije ali eden od ponudnikov storitev hitre pošte, ki pri uvozu nastopajo kot zastopniki v carinskih postopkih v imenu strank. Nato se pošiljka izroči prejemniku, ki ob prevzemu plača uvozne dajatve.

Časa trajanja carinjenja blaga vam ne moremo navesti ker je običajno odvisen od več dejavnikov, kot je vrsta blaga, vrednost blaga, ali obstajajo za blago kakšne prepovedi in omejitve.

Lep pozdrav.

Pripravil: Franc Plavčak

Andrejka Kostelec vodja oddelka za postopke
   0 

Andrej Pezdirc @Andrejce 14. Mar 2008, 23:51

Na straneh ebaya (zda) nameravam nabavit fotoaparat z dvema do trema objektivoma v paketu (KIT). Ta paket stane 700 EUR s poštnino.

Če mi lahko približno pomaga zračunat koliko bom moral v sloveniji še doplačat carino in DDV?

Hvala, zelo mi boste pomagali.

Lp, Andrej
   0 

Sašo Šelih @Alexx75 22. Mar 2008, 15:41

Rosa, to je bilo to kar smo iskali. Tudi sam sem že pisal na carinsko upravo, a nikoli nisem dobil odgovora. Nekako sem se nato dogovoril s prodajalcem, da mi je poslal aparat preko njihove pisarne v Angliji tako, da nisem plačal carine. A to zdaj ni več mogoče in me je tvoj post v veliko pomoč... Hvala...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati