0 

Andrej @fotokaj 25. Dec 2007, 14:10

Kaj takega pa še ne. Tole sem posnel v petek, 21.
Posnetek je nastal z D200 (star leto in pol, cirka 150 jurjev škljocev) in Sigminim 10-20mm objektivom (f/11, 1/25s), ISO 100, RAW/NEF format. NEF fajl sem odprl v Capture One PRO 3.7.6 in z manjšimi popravki tonov ter ostrine konvertiral v JPEG, maks. kvaliteta.
JPEG fajl sem nadalje odprl v PS CS2, fotko desaturiral (Image > Adjustments > Desaturate), a se mi je vseeno zdelo, da je po tem na fotki ostalo mal enga cian, modrega štiha. Zato sem odprl okno "Hue/Saturation" in drsnik na cian farbi potegnil desno do 100%.
Nastalo je tole; tale krogec v točnem centru posnetka:

http://i156.photobucket.com/albums/t15/fotokaj/Cyancircle_Photo_AK.jpg

Še 200% izrez:

http://i156.photobucket.com/albums/t15/fotokaj/Cyancircle_200crop_Photo_AK.jpg

A je kdo že kdaj kje zasledil kaj podobnega? Se komu svetlika, kako je do tega prišlo?
   0 

Anže @AlienW 25. Dec 2007, 14:12

Pa se ti je isto zgodilo če si kliknil Desaturate?
   0 

Andrej @fotokaj 25. Dec 2007, 14:20

Mah ... kot piše; najprej sem jo desaturiral, nato nabil cian farbo na 100% in tole zgoraj je rezultat.
Če zatem znova "kliknem" Desaturate, krogec izgine, jasno.
   0 

Urban Žitnik @UrbanZitnik 25. Dec 2007, 15:49

"150.000" škljocev....

ti si car, sam to lahk rečem.... hehe

a to se pol kr skoz pomalem škljoca bigeek
   0 

Andrej @fotokaj 25. Dec 2007, 16:22

Hja, če od tega živiš, je treba "skoz pomalem škljocat"... in BTW; slabih 8 jurjev in pol na mesec za enga poklicnega škljocarja sploh ni veliko. Car ni, kdor ima veliko "škljocev", car je kdor ima veliko dobrih posnetkov!

Kaj pa tale moj krogec, imaš kako mnenje?
   0 

Aleš @lial 25. Dec 2007, 16:26

Tole bo videti kakor preganjavica:
Pred nekaj leti so ugotovili, da je v tiskalnikih vgrajena koda, ki se nevidno izpiše na vsaki kopiji. Menda zaradi možnosti sledenja, ki je bilo povečano po letu 2001 (9.11)
Ta krogec je po zunanjem robu neverjetno oster, notranji pa precej manj.
Morda si našel 'elektronski podpis' svojega aparata?

Še enkrat: verjetno pretiravam, vendar mi to edino pride na misel...

LP
   0 

J @Natrix 25. Dec 2007, 16:31

Kaj pa če še kdo proba z svojim D200 enako naredit z eno sliko...
   0 

Urban Žitnik @UrbanZitnik 25. Dec 2007, 16:31

Ja, sej se hecam fotokaj, res je. Jst jih ene 8-10k na dve leti nardim... devilish

Ja glede krogca pa sem samo gledal, nism mogu verjet, spoznam se pa ne, da bi kaj vedel...

LP!
   0 

Andrej @fotokaj 25. Dec 2007, 17:02

Natrix, jaz sem to probal še enkrat, z istim posnetkom po istem postopku, enako sem probal še z nekaj drugimi posnetki iz iste serije, pa mi ne uspe dobit enakega rezultata ...
Nimam pojma za kaj gre, še nikdar nisem videl ničesar podobnega?
No, pozabil sem oment še retušo; pred temi forami z barvami sem še par smeti s senzorja skloniral (ne spomnim se, kdaj sem nazadnje naredi posnetke pri blendi 11, da bi prej smeće videl - ponavad ne grem prek f/8...) in eno zmrznjeno rožco odstranil, a sem prepričan, da s kloniranjem tega nisem povzročil; sploh ker nisem nič "šlatal" po območju, kjer se je pojavil krogec.
   0 

Bostjan @Archie 25. Dec 2007, 17:21

NLP... Rofl
   0 

Lenart @Lenxyx 25. Dec 2007, 17:26

kaj pa a si s čem čistill filter? mogoče je to ostanek kakšne tekočine?
   0 

Andrej @fotokaj 25. Dec 2007, 18:02

Lenxyx je napisal/a:
kaj pa a si s čem čistill filter? mogoče je to ostanek kakšne tekočine?

Nope, če pa bi slučajno imel prav, bi to zagotovo bil najbolj simetričen in najbol nacentriran flek od tekočine vseh časov.
   0 

J @Natrix 25. Dec 2007, 18:12

mogoče je pa Ps zasral s kšno stvarjo...
   0 

JurijVM @JurijVM 25. Dec 2007, 18:17

Če si najprej naredil desaturate in je še vedno ostal moder krogec, je očitno težava v PSju, ki desaturate ni opravil kakor bi moral, oziroma je lahko krog nastal celo pri procesu desaturiranja. Tudi če bi ti aparat naredil roza krog sredi slike bi moral le-ta ob desaturiranju izginit v sivino.

Jurij
   0 

Anže @AlienW 25. Dec 2007, 20:08

Pa saj se je pojavil šele po desaturiranju. Sepravi ga ni razbarval.
   0 

Klemen @DkleMAN 26. Dec 2007, 12:57

Tole pa je! Verjetno je res nek ˝podpis fotoaparata˝ ali pa kaj podobnega samo, da je šlo nekje nekaj narobe. Imaš pa gromozansko srečo, da si to napako odkril. Me prov res zanima zakaj in kaj točno je to.
Na tvojem mestu bi se hec obrnil na nikon in probal poiskati nekoga, ki ve smile
   0 

Aleš @lial 26. Dec 2007, 14:00

Mogoče pa le ne gre za mojo 'preganjavico':
http://www.schneier.com/blog/archives/2006/04/digital_cameras.html

Zanimivo branje...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati