0 

Mitja @jagger 26. Dec 2007, 13:12

Ali ima kdo katerega od teh dveh objektivov za Olympus:

Zuiko Digital 70-300 f 4.0-5.6

SIGMA APO 135-400

Ker so PRO objektivi Olympusa nesramno dragi sleep me zanimajo mnenja uporabnikov teh dveh objektivov.

Če je kdo v okolici Celja, ki ima kaj podobnega za Olympus se pa priporočam za kakšen test.

Lepe praznike, Mitja
   0 

maMile @maMile 26. Dec 2007, 17:29

Pro so res dragi. Samo Olympus ni izjema sad
Ta se mi pa zdi kar uredu zadevca za dobrih 400€. Na dpreview poglej v forum. Tam je dost fotk in mnenj o tem objektivu.
   0 

Marko @marko-k 28. Dec 2007, 18:34

jagger je napisal/a:
Ali ima kdo katerega od teh dveh objektivov za Olympus:

Zuiko Digital 70-300 f 4.0-5.6

SIGMA APO 135-400

Ker so PRO objektivi Olympusa nesramno dragi sleep me zanimajo mnenja uporabnikov teh dveh objektivov.

Če je kdo v okolici Celja, ki ima kaj podobnega za Olympus se pa priporočam za kakšen test.

Lepe praznike, Mitja

Lahko pokličeš na Sigma Slovenija, tam imajo zelo prijaznega možakarja, kateri ti bo znal svetovati in tudi za test se lahko dogovoriš. Sam imam olita 70-300, vprašaj kar te zanima, morda ti lahko pomagam.
Lp
Marko
   0 

steppenwolf @steppenwolf 28. Dec 2007, 20:02

marko-k:
Če sem pravilno razumel imaš Zuiko 70-300?
Ali ga morda lahko primerjaš z 40-150? Predvsem me zanima hitrost ostrenja, pa mogoče če lahko še kakšno slikco pokažeš?

LP
   0 

j3rn3j @j3rn3j 29. Dec 2007, 09:34

No jaz sem se že fiksno odločil za nakop zuiko 70-300, 40-150 pa sem že prodal.
Nasl. čet dobim objektiv in takrat ti lahko napišem svoje mnenje. Sem pa prebral razna mnenja na dpreview in vsi so bili zadovoljni z njim...tako da...koooomaj čakam...
   0 

David @dlicen 29. Dec 2007, 11:37

Tudi jaz čakam na kakšno mnenje novopečenega uporabnika...
   0 

Mitja @jagger 29. Dec 2007, 14:34

marko-k:

pokaži nam kakšno fotko in napiši s kolikšne razdalje je bilo fotkano. Predvsem me pa zanimma ostrina objektiva in kako bi se obnesel na E-500 (brez IS).

j3rn3j:

OK. Čakam..
   0 

Marko @marko-k 29. Dec 2007, 16:55

Tudi meni je bil edini kriterij za nakup, primerljivost tega objektiva s starim kit objektivom (40-150 F3,5-4,5), predvsem v kvaliteti slike in natančnosti ostrenja in preden sem ga kupil sem ga temeljito pretestiral. V obsegu ki jima je skupen sta, kar se tiče ostrine in aberacij skoraj neločljiva, morda je 70-300 za odtenek ostrejši, vendar manj kontrasten, kar meni osebno bolj odgovarja, mpak na 70-300 se pa rad pokaže purple fringing (ampak daleč od tega, da bi bilo kritično, le rahle sledi), na 40-150 pa tega nisem opazil. Velika razlika pa je v barvni temperaturi, 40-150 je toplejši, 30-700 pa hladnejši, vendar pa ima slednji identični barvni odziv kot 14-54, kar je verjetno bolj pravilno. Potreba po pripiranju zaslonke je na obeh enaka, oziroma je ni, saj sta oba zelo ostra (vsaj moja dva primerka – morda imam srečo), tudi, če sta wide open, edino na 40-150 objektivu ostrina malce upade pri 150mm@F4,5, pri F5,6 pa je spet brezhiben, tega problema pa 30-700 nima saj tudi pri 300mm@F5,6 ostrina ne upade tako opazno in je pri F8 samo za malenkost ostrejši. Maksimalna možna zaslonka pa je v prekrivajočem obsegu (70-150mm) na obeh ista, čeprav je kit objektiv F3,5-4,5, ampak pri 70mm že pride na F4, pri 150 pa ima tudi 70-300 še vedno F4,5, tako, da sta v praksi, svetlobno enako močna. Zaradi malce večje teže objektiva 70-300, mi je z njim precej lažje slikati pri daljših žariščnicah, kot z 40-150, sedaj mi uspevajo celo posnetki iz roke pri 150mm in 1/160 ali pa tudi 200mm in 1/200, za 300mm pa potrebujem vsaj 1/500, kar pa mislim, da je tudi še zelo v redu, vendar to ni lastnost objektiva ampak tega, kakšno razporeditev teže kdo potrebuje za mirno roko. Na E-1, je vsaj zame to optimalna kombinacija. V hitrosti ostrenja in sami sposobnosti sploh izostriti, pa je med tema dvema objektivoma ogromna razlika. Kit objektiv ni posebej hiter, vendar se nikoli ne izgubi (tako, da bi iskal po celem fokus obsegu naprej in nazaj) in niti enkrat se mi z njim ni zgodilo, da sploh ne bi sfokusiral, če ni v prvem poskusu, je pa sigurno v drugem ali tretjem, 70-300 je pa žal veliko počasnejši, tudi kadar se ne lovi (kar se pa zelo rado dogaja celo pri sončnem vremenu), občasno se pa preprosto kar vda in preostane samo še ročno ostrenje. Vem, da ostri v resnici aparat (skozi objektiv) in ne objektiv, vendar takšnih "problemov" nimam z nobenim drugim objektivom na istem aparatu. Sprva sem te težave povezoval z oteženim delovanjem AF senzorja zaradi tresenja in plesanja slike pri daljših žarišnicah, vendar tudi na stojalu in pri zelo kontrastnem motivu ni nič bolje. Morda na novejših in hitrejših aparatih ta problem ni tako hud, vendar z mojim E-1 se dogaja to, kar sem napisal in to je pač dejstvo, ki mene osebno ne moti, saj moj način slikanja ni takšen, da bi potreboval hitro odzivnost in sama hitrost niti ni bila na moji prioritetni listi, važna mi je bila edino kvaliteta slike, na tem področju pa ta objektiv lahko samo pohvalim in to zelo. Edino kar me resnično moti, je nenormalno trd zoom ring, ki ga je, še posebej ob nizkih temperaturah skoraj nemogoče obračati, upam, da bo poleti bolje. Pa še nekaj bo morda koga zelo presenetilo, vsaj mene je, to je razlika med 40 in 70mm, namreč 40-150 je v sili uporaben pri 40mm tudi kot "standardni" 80mm objektiv, 70-300 je pa v ta namen povsem neprimeren s svojimi minimalno 140mm EFL, tako, da se sedaj ne morem več "reševati" s tem, da preprosto pozumiram nazaj, ampak moram pred slikanjem dobro premisliti kateri objektiv bom uporabil, saj včasih res ni časa ali pa ni primerno, da bi po večkrat menjaval objektiv zaradi dveh ali treh slik. Na kratko; po mojem mnenju je 70-300 optično (in mehansko – razen zoom ringa, ki je živa katastrofa – ko zumiram se mi objektiv v mountu obrača za cel milimeter okrog osi!) zelo dober objektiv, preden sem ga kupil sem testiral še dva druga primerljiva objektiva (eden je bil za 4/3 mount, drugi pa za Canon) in že prvi vtis je bil z olitom najboljši, ko sem pa doma pregledal slike, se mi pa sploh ni bilo več težko odločiti. Vseeno pa vem, da je vsak nakup v tem cenovnem razredu, sprejemanje določenih kompromisov, ampak glede na moje zahteve, sem s tem objektivom sklenil najboljšega (glede cene, teže, dimenzij, obsega, praktičnosti…) in to nikakor ne na račun kvalitete slike, kar mi je glavno. Vse to so samo moje izkušnje, mogoče ima kdo drug povsem drugačne in nikoli ni dobro kupovati s pomočjo testov ali mnenja nekoga drugega, torej najbolje je, stvar preizkusiti lastnoročno, npr. vzorčne slike iz raznih forumov me niti malo niso prepričale in sem z veliko skepso šel preizkusit ta objektiv, prvi na moji listi (tudi zaradi vzorčnih slik in testov) je bil nek drug, precej dražji, izkazalo se je pa ravno obratno.
Ko bom utegnil, lahko pošljem na Shrani.si še nekaj slik.
Lp
Marko
   0 

steppenwolf @steppenwolf 29. Dec 2007, 18:01

Marko:
Slo-Foto zakon (zamisli ni napis marko namesto Slo-foto)
Se najlepše zahvaljujem za izčrpen opis delovanja in primerjavo z 40-150. Tudi jaz imam E1, torej je tvoje mnenje in izkušnja še posebej dobrodošlo!
Sedaj ne vem, ali naj varčujem za 50-200 ali pa naj kar tegale zgrabim...
Hvala!
   0 

Mitja @jagger 29. Dec 2007, 18:23

Marko, zahvala tudi z moje strani. Res izčrpno thumbsup

Kaj pa Sigma 135-400 (4/3) ? Je kakšen lastnik omenjenega objektiva tukaj, da bi delil z nami svoje izkšnje?

LP
   0 

Marko @marko-k 29. Dec 2007, 21:30

Hvala obema za pohvalo, me veseli, če so moje izkušnje komu v pomoč, obenem pa močno upam, da ne učim kakšne krive vere in ponavljam, najbolje je pred nakupom preizkusiti objektiv na svojem aparatu in v miru pregledati slike. Tukaj je nekaj "pravih" in nekaj testnih slik (tudi na 300mm@5,6 - glej EXIF) in upam, da je iz njih, kljub megli in oblačnemu vremenu, vsaj do neke mere razvidno zakaj sem tako navdušen nad tem objektivom. Tistih najlepših, katere so me pa dokončno prepričale, pa zaradi obljube, da jih ne bom objavil, ne morem pokazati. Vse slike so originali iz aparata, brez kakršnihkoli popravkov na računalniku.
Lp
Marko

http://markok.shrani.si/?Olympus_70_300
   0 

j3rn3j @j3rn3j 10. Jan 2008, 13:12

no danes sem tudi jaz prejel zuikota 70-300 ampak ga še nisem mogel ravno super stestirat namreč zunaj imam takšno meglo da ne vidim sosednje hiše oddaljene 40 metrov. Sem pa stestiral malo makro in morem rečt da se da res lep makro nardit..in sicer veliko bolši kot na 14-54. Z ostrenjem imam tudi jaz majhne težave na e-510 ampak ni sile...je kr hiter. Boljše ga bom pa stestiral med vikendom na zlati lisici, upam da le nebo takšne megle kot je danes ovila naš maribor.
No pa naj še povem da lahko s pomočjo stabilizatorja v e-510 slikam na 300 kr iz roke.
Fotke pa sledijo čez par dni...
   0 

David @dlicen 11. Jan 2008, 22:29

@j3rn3j
Ali imaš tudi ti tako trd zoom ring kot pravi marko-k?
   0 

j3rn3j @j3rn3j 11. Jan 2008, 23:36

bom rekel da ne....meni se zdi čist normalen...kompakten...glede na velikost objektiva pravšen...
   0 

zoranv @zoranv 12. Jan 2009, 22:27

Mare, ti si car!

LP/Z
   0 

Saltamontes @Saltamontes 21. Nov 2009, 16:40

j3rn3j je napisal/a:
no danes sem tudi jaz prejel zuikota 70-300 ampak ga še nisem mogel ravno super stestirat namreč zunaj imam takšno meglo da ne vidim sosednje hiše oddaljene 40 metrov. Sem pa stestiral malo makro in morem rečt da se da res lep makro nardit..in sicer veliko bolši kot na 14-54. Z ostrenjem imam tudi jaz majhne težave na e-510 ampak ni sile...je kr hiter. Boljše ga bom pa stestiral med vikendom na zlati lisici, upam da le nebo takšne megle kot je danes ovila naš maribor.
No pa naj še povem da lahko s pomočjo stabilizatorja v e-510 slikam na 300 kr iz roke.
Fotke pa sledijo čez par dni...

Kaksni so rezultati?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati