0 

white @white 1. Jan 2008, 18:50

Ugotavljam, da moj povsem novi objektiv (Nikon18-200 VR)"ustvari" dokaj veliko vinjetiranja. Doma imam še 100€ vredno Sigmo 28-200, ki ga ne naredi toliko.

Prilagam stran, kjer sem naredil par slikc (najprej na popolni avtomatiki, potem pa pri prioriteti zaslonke f 8

http://www.dipre.si/nikon18_200.html

Zanima me predvsem ali je to normalno za ta objektiv (ali pa je potreben obisk pri servisu). V naprej se zahvaljujem za kakršnokoli pomoč.

Na objektivu nimam nobenega filtra.
   0 

Gregor Gomboc @George 1. Jan 2008, 19:20

Nikon vinjetira zato, ker je delan za crop kamere in izriše manjši krog slike.
Sigma nasprotno je narejena za film oz. FF kamere. Zato na robovih Sigme ni vidnega vinjetiranja.

Ne vem, če je tolikšno vinjentiranje normalno. Je pa vsekakor ekstremno.
   0 

white @white 1. Jan 2008, 19:33

Osebno se mi zdi vinjetiranje pretirano, zato me zadeva res skrbi.

Glede Sigme : mislil sem da je omenjena sigma tudi narejena za crop kamere (28-200 3,5-5,6 Macro Af-D),
(pa tudi moj kit objektiv 18-55 je svetlobna leta (glede vinjetiranja) pred mojim 18-200VR. jao
   0 

Janez Šturm @jj65 1. Jan 2008, 21:48

Beli, glede na to, da si mi slikal čez streho, lahko sprobaš še mojega (18-200VR) in če je podobno, potem nima smisla nosit na servis. Lp j
   0 

Bostjan @Archie 1. Jan 2008, 22:43

O pišuka, pa je res Cele... LP, B.
   0 

white @white 2. Jan 2008, 07:49

jj65 : te lahko prosim za kak kontakt/tel? Res bi rad preizkusil če je zadeva o.k.. Oz. če ti preizkusiš mojega. (poskušal sem poslat na ZS pa mislim da ni šlo)
   0 

white @white 4. Jan 2008, 14:56

Samo za informacijo. Imel sem priložnost preizkusiti 18-200VR od prijatelja (na mojem ohišju). (Še enkrat hvala smile)

Vinjetiranje je bilo podobno, vendar manj izrazito saj so bile slike pri enakih časih/zaslonkah veliko svetlejše na prijateljevem. Posledično je bilo tudi vinjetiranje bolj opazno na mojem. Ne vem sicer zakaj ampak očitno nekaj ni povsem uredu z mojim.

Zanimivo je tudi, da mi vsi govorijo, da je vinjetiranje povsem normalno pri tem objektivu čeprav na nobeni fotografiji, kjer testirajo omenjeni objektiv nisem videl tako opaznega vinjetiranja. Dvomim pa, da na testih postajo korektirane slike.

(nisem pa prepričan, da so si vsi ogledali slike, ki sem jih priložil).
   0 

Stane Crnjak @staneC 4. Jan 2008, 15:04

A prav vidim, da tebi vinjetira bolj pri tele kot širokem kotu confused ?
   0 

iztok @izo 4. Jan 2008, 15:08

po mojem je to kr splošno pr teh multi zumih. imet širokotnik in teleobjektiv v enem brez nekih optičnih minusov (sodček, vinjetiranje, dosti manjša goriščnica pri fokusu na neskončnost kot piše ipd) je po mojem nemogoče.
   0 

white @white 4. Jan 2008, 15:11

Ja, od 18 -70mm me sploh ne moti. Vse kar je nad (do 200) pa jao jao.
   0 

Andrej @fotokaj 5. Jan 2008, 13:49

white je napisal/a:
Ugotavljam, da moj povsem novi objektiv (Nikon18-200 VR)"ustvari" dokaj veliko vinjetiranja.

Smo mel včasih na šihtu enga tega Nikkorja, tako, za rezervo; ja, vinjetiranje je bilo podobno. Moraš se zavedat, da gre za ekstremen zum in to ni nič nenavadnega. Ja, lahko bi bilo bolje, a ne za tak denar ... Sam sem situacijo izboljšal tako, da sem namesto priložene sončne zaslonke na njemu uporabljal sončno zaslonko od objektiva 24-120/VR; je mal krajša, oz malce bolj "plitka" in malenkost pomaga, ne dela pa čudežev.

white je napisal/a:
Doma imam še 100€ vredno Sigmo 28-200, ki ga ne naredi toliko.

Ta Sigma je FF/FX objektiv, ta Nikkor je pa DX objektiv, zato ju nikakor ne moreš primerjat! Natakni Sigmo na en klasičen, film fotoaparat (al pa na D3 ...), posnemi fotografijo @200mm, f/5,6 in videl boš, kaj je vinjetiranje - te bo skipalo na rit, verjemi!
   0 

misfits @misfits 5. Jan 2008, 13:55

fotokaj je napisal/a:
Sam sem situacijo izboljšal tako, da sem namesto priložene sončne zaslonke na njemu uporabljal sončno zaslonko od objektiva 24-120/VR; je mal krajša, oz malce bolj "plitka" in malenkost pomaga, ne dela pa čudežev.

kaj ima pa sončna zaslonka veze pri vinjetiranju? confused
   0 

Andrej @fotokaj 5. Jan 2008, 14:50

misfits je napisal/a:
fotokaj je napisal/a:
Sam sem situacijo izboljšal tako, da sem namesto priložene sončne zaslonke na njemu uporabljal sončno zaslonko od objektiva 24-120/VR; je mal krajša, oz malce bolj "plitka" in malenkost pomaga, ne dela pa čudežev.

kaj ima pa sončna zaslonka veze pri vinjetiranju? confused

Ne me narobe razumet; sončna zaslonke NE pomaga pri vinjetiranju, oz ga NE odstranjuje ali zmanjšuje, ga pa lahko deloma povzroča ali k več vinjetiranja (na širokem koncu zuma) pripomore, če ni optimalna.
HB-35 zaslonka od 18-200 objektiva je malenkost predolga, pregloboka, morda preozka, whatever, in je vinjetiranja v območju 18- cca 24, 28mm, skratka na širokem koncu 18-200 objektiva, manj, če uporabljaš HB-25 zaslonko od objektiva 24-120/VR. Preverjeno; HB-35 je narejena za 27mm, HB-25 za 24mm, bajonet je pa pri obeh identičen, od tu razlika.

Lahko probaš, če želiš ali ne verjameš. Je pa čista istina!
   0 

bockorek @bockorek 5. Jan 2008, 16:55

Mislim, da se temu pojavu bolj reče light fallof kot pa vinjetiranje, kar je za objektive z velikim zoom razponom normalno, kot že omenjeno.
Zakaj so pol "pro" objektivi z največ tam do 3x zoom? No tu je primer, saj je to 11x zoom.

Ena na hitro pogooglana: http://photocreations.ca/lightfalloff/index.html
   0 

white @white 5. Jan 2008, 19:14

Glede "normalne" stopnje vinjetiranja sem se že sprijaznil. Prijateljev VR je zame povsem sprejemljiv.

Vseeno pa me zanima : Ali ne bi moralo biti ravno obratno? Več vinjetiranja oz. lightfalloffa pri 18mm kot pri 200?
   0 

Jani Kleindienst @iKmet 5. Jan 2008, 21:20

Večino posnetkov imam narejenih s prav takim objektivom na D80. Po moje je vinjetiranje, ki ga imaš, nenormalno. Sem šel še enkrat gledat moje fotke pri različnih zumih in blendah, pa takega vinjetiranja nisem opazil nikjer.
   0 

gogo @gogo 5. Jan 2008, 22:18

Imaš mogoče kak "dober" filter gor. Tudi ne pomaga.
   0 

white @white 6. Jan 2008, 06:58

Nimam nobenega filtra na objektivu.
   0 

iztok @izo 6. Jan 2008, 13:31

zarat napačne zaslonke bi imel problem z vinjetirnjem pr širokem kotu, ne ozkem. najboljš probat kje v štacuni še en enak objektiv, če je problem isti, nimaš kaj, pač živiš s tem, če pa je orenk razlika, uveljavi garancijo ali servisiraj.
   0 

Damir Burnac @Damirb 6. Jan 2008, 15:54

Ali nameravaš nabavit kakšen filter za zaščito prednje leče? Tudi sam sem nabavil omenejeni objektiv pred kakšnim tednom in razmišljam o opciji zaščitnega filtra. Razmišljam o UV filtru pa me zanima kakšne so razlike med firmami UV filtrov oz. katerega priporočate?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati