0 

matej @mmmmm 2. Jan 2008, 13:11

Zdravo!!
Odločam se za nakup stativa,pa me zanima na kaj moram bit pozoren pri nakupu,kaj naj stativ vsebuje,to govorim za tiste stative do 1,5m,kolikšno največjo višino priporočate itd....
Hvala!!
lP
   0 

Boštjan Selinšek @NwA 2. Jan 2008, 14:08

Odvisno od denarja; kakšno opremo imaš, da prenese težo; način slikanja (makro)...
   0 

romc @Romcek1 2. Jan 2008, 19:48

odvisno od tega kakšno težo boš dal na njega in za kaj ga boš uporabljal in seveda koliko denarja si pripravljen žrtvovati. imam in tudi prodajam vanguard digi 6, ki je super izbira za popotniško fotografijo je zelo lahek, ima dovolj razpona, zložen meri samo 36 cm in ga lahko vtakneš v vsak nahrbtnik, prenese pa tudi težo DSLRja z osnovnim objektivom...

http://www.bolha.com/oglas2867473
   0 

M_M @M_M 2. Jan 2008, 20:13

Tudi sam imam ta stativ. Za kompakta in kak fleš je super, pri DSLR pa se vse gunca in je praktično neuporaben. Če uporabljaš DSLR priporočam stativ, ki nima vitalnih delov iz plastike. Glava naj omogoča nastavljanje v vseh smereh. Cenovno ugoden in dokaj soliden je Unomat TH-503 ali TH-513. Če hočeš še boljše, vzemi Manfrotto.
   0 

Matej Mišvelj @matej_m 2. Jan 2008, 20:29

sam že nekaj časa ogledujem velbon sherpa 250 ali 450. kake velike razlike ni, samo v višini. je precej zajeten stativ po teži in velikosti ampak za tako nizko ceno ne moreš pričakovati karbona. za 70€ se mi zdi zelo solidna zadeva, zdržala naj bi 4 kile, raztegne se do 1.5 ali 1.7 metra, ...
   0 

Boštjan Selinšek @NwA 2. Jan 2008, 20:33

Aja pa če imaš lahkega kompakta in si začetnik v fotografiji, je to tudi primerno. Če pa si bolj izkušen v fotografiji in imaš DSLR pa se (braz zamere) to absolutno ne splača kupit. Boljše reskirat malo več pa si preskrbljen za dlje časa. Jaz sem dal okrog 90€, pa se mi je zdelo dosti, samo zdaj opazim, kaj mi še manka, pa mi je žal, da nisem dal malo več.
   0 

Matej Mišvelj @matej_m 2. Jan 2008, 20:54

za začetek bo ta kar dober pomoje. in ja, imam DSLR. med ta poceni je ta še najboljši, če pa hočeš res dobrega, daš pa 500€ za karbonskega, ball head in podobno.
   0 

Miha @Jarm 2. Jan 2008, 22:34

jaz sem si pred kratim kupil stativ, kot zacetnik si nisem privoscil res kako hudega in dragega.. ampak sem si za zacetek izbral Velbon sherpa 750R za 80€. za ne prevec zahtevnega ima ta stativ prakticno vse:
-max visina: 155cm +55cm
-macro: 28cm
-noslivost: 4kg (kar je za zacetnika več kot dovolj)
-in vgrajeno "glavo" z rocajem

pri naslednjem nakupu bom pa porabil vec denarja za dober stativ katerega lep čas nebom zamenjal. zamenjam ga samo ce se mi zlomi na dva dela devilish . ceprav se stativi za 200€+ ne lomijo sami. ali pac? bigrazz
   0 

gogo @gogo 2. Jan 2008, 22:55

http://www.bythom.com/support.htm

nekaj nasvetov - bolijo, ampak držijo
   0 

miha @mihaaa 3. Jan 2008, 01:18

torej glede stativa,.. maximalna teza ki je v deklaraciji naj bi bila 2x vecja kot dejanska teza ki bo gor (stej tudi tezo glave), glava naj bi dtzala 3x vec kot je dejansko gor,..
visina minimalno mora biti taka da imas na ravni podlagi oko v visini okularja ko je aparat na stativu,.. torej sestej visino stojala * glavo * visino na aparatu do okularja,.. pol pa sebe izmeri do kje imas oko biggrin .. seveda je priporocljivo daj e visji ker bo stativ takoj ko bo neravnina nizji ker bo mogla bit noga nizje,..

stativ je bolj stabilen ce ima manj predelov, torej boljse dase noga sestavi na 3 kot pa na 4 dele,..
dodatno sredisnki drog ki se ven potegne zniza stabilnost stojala,.. tako da ga tista res stabilna stojala nimajo,..

pozoren bodi na tezo,.. ker ce ga dolgo nosis okoli je to tudi vazno,.. seveda ce ppotujes je tudi boljse da se zlozi na 4 dele in ne na tri, po drugi strani pa ponavadi bolj ko je stojalo stabilno tezje je,.. (sicer se to kompenzira s karbonom in drugimi materiali ampak vseeno).. vsekakor pa ce mislis ostat v fotografiji kupi malo boljsega ker stojalo ostane (ce je dobro) za vedno, to ni tako kot ohisje ki ga bos cez max 5 let kupil novega :(verjetno pa po 2 biggrin )

z glavami je pa spet malo morje informacij,.. razlicnih glav itd itd (boljsa stojala nimajo glav gor, glavo kupis posebej).. spet je odvisno kaj bos dajal gor, za kasno fotografijo bos to uporabljal, koliko mora nesti, koliko hoces da je tezka, koliko bi placal,.. glava in stojalo ni nujno od istega proizvajalca (oz ponavadi ce hoces kupiti res dobro kupis razlicno, recimo gitzo stojala veljajo ena najboljsih, glave pa ne za kaj prevec dobre)

verjetno je najboljse da napises kaj imas, oz tezo, koliko si pripravljen placati, ce je to samo trenutni hobi ali mislis da bo trajal (opcutak koji traje i traje biggrin ).. sam bi ti svetoval da raje das malo vec kot manj

lp in srecno
   0 

Matic Kos @MaticK 3. Jan 2008, 08:17

Stojalo teoretično kupuješ za vedno. Tako kupi najbolje kar si lahko privoščiš. Priporočljivo je kupiti v dveh delih, noge in glavo posebaj, tako lahko kasneje tudi nadgrajuješ.
Glede sredinjskega droga se ravno ne strinjam z mihaaa-tom, če so kvalitetne noge, je kvaliteten tudi sistem vpenjanja za sredinjski drog in je tako enako stabilen kot fiksni. Je pa drog nepogrešljiv za kakšne macro posnetke, posnetke pod kotom in podobno. Paziti moraš samo, da je višina stojala primerna, da lahko "klasične" posnetke delaš brez podaljševanja sredinskega roba.
Načeloma velja, težje kot je stojalo bolj stabilno je. Vendar pa kot tako ni najbolj primerno za prenašanje in plezanje po Triglavu. Tako moraš res razmislit za kaj in kje ga boš največ uporabljal.
Pri glavi načeloma obstajata dva tipa: krogljična in klasična ploskovna (so še posebne, specialne glave, samo to verjetno ne rabiš). Več ali manj gre tu za osebno izbiro, z obema lahko narediš praktično vse. Paziti moraš, da je ploskovna 3-osna in da je vpenjalna ploščica snemljiva.
Vzami težo aparata, najtežjega objektiva in flesha, ter dodaj vsaj 1 kg in imaš okvirno minimalno nosljivost tako glave kot nog (pri nogah moraš upoštevati še težo glave).

Pred nakupov se ti splača skočiti do trgovca in malo sprobati kaj ti najbolj odgovarja.

Lp, Matic
   0 

Stane Crnjak @staneC 3. Jan 2008, 08:54

Kupuj glede na to, kar imaš in ne na to, kaj boš imel čez 5 let! Lahko da ne boš imel nič. Imam Sherpo 250 in sem s tem stojalom zadovoljen. Če bi še enkrat kupoval, bi kupil isto Sherpo z razklopom nog ( da so noge skoraj vodoravno). Glava na tem stativu mi je v veliki večini situacij odlična, ker jo upravljaš z eno roko. Za fotkanje panoram in/ali sestavljenih fotografij pa ni najboljša. Na Sherpi 250R z lahkoto uporabljam Nikon D80+Sigma 100-300 f/4. Če pa pri 300mm fotkaš pokrajino, je pa pametno uporabit MLU, zamik proženja ali proženje z daljincem. Ali pa vse skupaj grin
   0 

miha @mihaaa 3. Jan 2008, 21:19

@matick: sredinski drog zmanjsuje stabilnost,.. ce je iztegnjen,.. poskusi ,.. uporabi cim tezji setup poglej cez teleobjektiv pa porukaj, ko bo spuscen, pa ko bo dvignjen,...
kar se tice slikanja z sredisnkim drogom pod kotom,.. stojala ki so namenjena tezjim bremenom tega skoraj nikoli nimajo,.. imas moznost uporabe samo navpicno, poleg tega ce imas iz centra postavljen aparat,. torej recimo z vodoravno postavljenim sredinskim drogom pa aparat na koncu postane cela stvar toliko bolj nestabilna, se dobro moznost imas da vse skupaj prevrnes,.. no vsekakor se da,.. bolj so uporabna stojala ki jim sredinski drog obrnes in imas potem aparat med nogami stojala (za kaksne makro posnetke)
ce nimas ne vem kaj na stojalu tudi sredisnki drog prav pride (ne me narobe razumet tudi sam imam sredinski drog,. samo je skoraj vendo spuscen, razen ce res potrebujem visoko stojalo)
lp
   0 

Matic Kos @MaticK 4. Jan 2008, 09:09

@mihaaa: zato sem tudi napisal, da mora biti stojalo tako visoko, da "klasicne" posnetke lahko delaš z spuščenim drogom. Vsekakor je z dvignjenim drogom stojalo bolj nestabilno, samo je pa tudi to velikokrat uporabno, ko rabiš še dodatnih 30-50cm in kjer uporabljaš stojalo za oporo in ne dolgo ekspozicijo. Ni stojalo samo za 1+ sekundne posnetke, tudi za 1/1000 se velikokrat rabi.
Stransko vpenjanje droga (vzporedno z zemljo) pa ima kar nekaj stojal in ce so kvalitetne noge je dovolj stabilno tudi za daljše ekspozicije. Manfrotto 055PRO npr. se lahko raztegna skoraj do tal, kar maksimalno poveča stabilnost, drog pa se vpne tudi stransko in tako dobiš zanimive kote. Na dobri podlagi pa je tudi zelo stabilno, že velikokrat stestirano, tudi za dolge ekspozicije.
Je pa odvisno ce to kupec sploh potrebuje.

LpM

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati