0 

Andrej @Kunguruj 6. Jan 2008, 23:06

Zdravo

sem nov v DSRL, odločil sem se da kupim Nikon D80. Zraven bi rad ustrezen objektiv. Ker bo to popotniški objektiv, si želim le enega in čim bolj univerzalnega, ni mi do menjavanja. Tudi ne bi rad ugotovil čez leto dni, da mi objektiv ne služi in da moram kupiti novega. Torej skušam gledati malo dolgoročno. D80 bom sicer kupil prek ene od spletnih trgovin.

Razmišljam o sledečih objektivih:

1. Nikon 18-135 mm AF-S DX 3.5-5.6 G IF-ED[/B]

všeč mi je ker je ista firma, čeprav ga zelo kritizirajo, da je sramota za Nikon

2. Sigma 18-200 mm AF 3.5-6.3 DC Nikon AF

je res, da bi znal biti tale Sigma neskladen pri AF z Nikonom, ima pa malo večji razpon

3. Tamron 18-200 mm AF F 3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF) MACRO Nikon AF

v istem rangu kot prejšnja Sigma, kaj priporočate

4. Sigma 18-200 mm 3.5-6.3 DC OS HSM Nikon AF

tale mi je simpatičen, ker ima široko območje zoom-a in stabilizator slike, je pa že malo dražji. Je stabilizator slike res takšna super zadevca ali gre bolj za trgovsko finto.

5. Nikon 18-200 mm AF-S DX VR 3.5-5.6 G IF ED

tale mi je sicer idealen vendar mi je predrag in se zanj ne bom odločil.

Hvaležen vam bom za vsa mnenja, replike, nasvete, razmišljanja, izkušnje.... kaj bi kupil

Hvala
   0 

Alien @Alien 6. Jan 2008, 23:14

Stabilizator je super stvar. Če nimaš za 5 potem bo tudi 4 v redu. Za ugoden kit z D80 se najbrž lahko zmeniš direktno pri našem zastopniku z Sigmo.
   0 

Janez Šturm @jj65 7. Jan 2008, 06:54

Komplet d80+18-135 imaš pro BOF za 990eur (nekaj takega), kar je ugodno. Lp j
   0 

Žiga @zcetrt 13. Jan 2008, 18:35

Pozdravljen.

Sem v popolnoma enaki situaciji kot ti, le da sem bil do pred kratkim zagret za Pentax k10d in Pentax 18-250 objektiv (ki je skoraj enak Tamronovemu). Zadevo sem si šel ogledat in bil razočaran nad morda za nekatere običajno stvarjo: Objektiv "leze" (povečuje se goriščnica), če aparat obneš le nekoliko navzdol. Res sam od sebe, kar bi mi bilo zelo moteče na kakšnem potovanju, ko se aparat pogosto pusti viseti okrog vratu.

Nato sem šel gledat še Nikona D80 in tu ni niti sledu o "lezenju" niti pri 18-135 niti 18-200. Ko sem to omenil prodajalcu, je ta aparat z objektivom še otresal in je objektiv ostal tam, kjer bi moral bit (pa ni bil zaklenjen smile ).

Tule pa je ena fina stran s testi objektivov. http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/175/cat/31 za Sigmo in http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/993/cat/13 za Nikon. Najde se pa še marsikaj drugega.

Verjetno se bom odločil za Nikona, ki je v kitu s tem objektivom res ugoden (Big Bang, Solo in tudi Foto Tivoli ga imasta za 1000 EUR, kjer je že upoštevanih -100 EUR, ki jih do konca januarja vrača Nikon).
   0 

Tomislav @tomaz_urh 13. Jan 2008, 20:29

glede kaj si napisal bi prdlagal
da vzameš še v obzir
nikon 24-120 VR
   0 

Damir Burnac @Damirb 13. Jan 2008, 21:56

sam imam d40 in nikonov objektiv 18-200. Ali si morda razmišljal o kombinaciji d40x in nikonovega objektiva 18-200. glede na to da si napisal, da si začetnik v dslr je morda bolje, da vložiš na začetku v dobre leče (boljše glede na ostale, ki si jih naštel) in kasneje nadgradiš z dobrim aparatom.
res je pa da si z d40x omejen na objektive z vgrajenim motorčkom.

P.S.: 24-120 VR je prav tako super objektiv vendar se cenovno kaj dosti ne razlikuje od 18-200 VR
   0 

Andrej @Kunguruj 14. Jan 2008, 06:33

Odločil sem se in kupil v big bang-u kit za 999 € z objektivom 28 - 135.

Tudi sam sem najprej razmišljal med D40(x) in D80. Tu je odločitev padla za D80, čeprav je D40x tehnično ista zadeva. V roki mi leži fantastično. pri D40 ne vem kam bi dal mezinec. Digitalni zaslonček na vrhu bodyja se mi tudi zdi super za razne hitre nastavitve, točno veš kaj delaš in kaj nastaviš. Je pa res, da ko človek vrže toliko denarja ven, ga poleg dobrega občutka tudi malo peče vest :-) Upam, da si naslednjih 20 let ne bom kupoval novega bodija :-) Malo sem tudi razmišljal, da si je vseeno dobro tale kit kupiti pri nam po tej glede na tujino res pošteni ceni zaradi morebitne garancije.

Objektiv. Upam, da bom v letu dveh nabral nekaj kilometrine in bom sam vedel, kaj je dobro, kaj mi manjka ... V začetku bom uporabljal kar tale 28 - 135. Upam, da ga kasneje ne bo težko prodati in kupiti kaj novega. Kaj novega pa si bi upal kupiti tudi v ZDA, kjer je vseeno ceneje, če ti ga kdo prinese. Mislim, da pri dobrem objektivu manj možnosti okvar in povezane garancije, kot pa pri bodiju.

Po nekaj dnevih uporabe, nimam pripomb, kar je za začetnika v dslr itak razumljivo :-)

LP
   0 

Žiga @zcetrt 14. Jan 2008, 11:03

Ker ti bom verjetno sledil, bi te prosil, da malo slikaš v tem tednu in poveš, kako moteče je vinjetiranje grin Sem sicer že vzel v zakup, da je to še najlaže popraviti s softverom, a me vseeno še malenkost stiska.

Pa veliko užitkov.
   0 

Damir Burnac @Damirb 14. Jan 2008, 17:35

Na tem linku je zanimiv test D80-tke in objektiva 18-135: http://www.e-fotografija.si/templates/?a=625&z=1
   0 

Andrej @Kunguruj 14. Jan 2008, 17:52

zcetrt , daj mi e-mail, pa bom ta teden naredil nekaj fotk in ti jih pošljem in sam oceni.

Glede raznih testov pa je tako, nekje hvalijo drugje grajajo. V zgornjem postu navedeni link recimo kar kritizira objektiv 18- 135 na temle pa ga recimo kar hvalijo (definitivno bolj kot 18 - 200 VR).

http://www.photozone.de/Reviews/Nikkor%20/%20Nikon%20Lens%20Tests/46-nikon--nikkor-aps-c/241-nikkor-af-s-18-135mm-f35-56-g-if-ed-dx-review--test-report

Niti razni "strokovni testi" , niti izkušnje na forumih si med seboj niso enotni. Saj ne moreš vedeti. Zato sem se odločil za tale kit in bom enostavno sam sprobal.

LP
   0 

Žiga @zcetrt 14. Jan 2008, 20:23

Prebral sem veliko mnenj in testov in prišel do nekega osebnega zaključka, da je za ceno 1000 EUR zadeva dobra. V času testiranja je bila cena enakega kompleta 1300 EUR. Če bo kriza oz. bo zadovoljstvo z leti splahnelo, pa še vedno ostane dober body.

Še Kengurujev mail s kakšno fotko in mnenjem počakam in grem po vsej verjetnosti v nabavo.
   0 
   0 

Žiga @zcetrt 19. Jan 2008, 20:24

Pozdrav.

Odločil sem se za nakup Nikon D80 in 18-135mm objektiva v kitu (za 1000 EUR). Imam ga dva dni in lahko povem prvo sodbo:

Vinjetiranje ni tako moteče, kot sem se bal, saj pride do izraza le v skrajnih nastavitvah in ga je mogoče preprosto odpraviti s kasnejšo obdelavo.

Kromatična aberacija je v nekaterih pogojih opazna in je slabost objektiva, ni pa neke pretirane krize. Vendar obstaja in je ob povečavi jasno vidna.

Ostrina je zelo zelo dobra. Pri vseh goriščnicah.

Opozoril bi, da sem nov v SLR. Prej sem uporabljal dva kompakta (moja last Pentax Optio 230 in sposojen v skupno dobro Canon A710). Malo sem šel primerjat fotografije (čeprav jih z D80 še nisem uspel napraviti prav veliko v dobrih pogojih) in zdi se mi, da kompakta nista imela težav z aberacijo. Čeprav tudi pri D80 ni pretiran problem (na eni fotografiji je pač očitna zaradi pogojev). Ostrine ni za primerjati. Sicer je objektiv čvrst in ni nikakršnega lezenja. Toliko glede objektiva.

Body je super. Ostrenje hitro, tiho in natančno (to se sicer delno tiče tudi objektiva), nastavitve logične, oprijem odličen, odzivnost in hitrost super. Spet izpostavljam, da sem malo pod vplivom zaradi prve konkretne uporabe DSLR smile

In še beseda o pomnilniški kartici: Imam SanDisk 133x, ki je bila tedaj, ko sem jo kupil, najcenejša 2GB. Ob nakupu D80 sem razmišljal o nabavi Ultra III ali nekaj takega, a sem sedaj mnenja, da je ne potrebujem. Zaradi predpomnilnika, ki zadošča za cca 6 posnetkov v največji JPG kakovosti in hitremu zapisovanju, dvomim, da mi bo pri moji uporabi kdaj kartica pomenila ozko grlo. Empirični poskus je pokazal, da lahko naredim prvih 6 posnetkov v cca 2 sekundah, nato pa cca 1 posnetek na sekundo.

Zaključek: Z nakupom sem trenutno zelo zadovoljen, čeprav ne morem trditi, da bo priloženi objektiv prvi in edini univerzalni zoom objektiv. Lahko pa, da me bo ob uporabi vseeno popolnoma zadovoljil. Ker je res, da sem bral veliko testov objektivov in šel ob prvi priliki iskat napake na svojih posnetkih.
   0 

Bostjan @Archie 19. Jan 2008, 20:44

D80 ne podpira UDMA pomnilniških kartic, kar pomeni, da je 133x hitrost približno plafon aparata. Lahko vzameš kartico s 266x ali pa 300x hitrostjo pa Nikon D80 ne bo deloval prav nič hitreje.
   0 

Žiga @zcetrt 19. Jan 2008, 21:41

Na dpreview so posneli 110 slik po 3/s s Sandisk exstreme III. Zato sklepam, da je hitrejša od moje TakeMS 133x. Razlika v ceni 11,3 : 27,5 EUR za 2GB. Po vsej verjetnosti torej 133x pri takeMS ni ravno to, kar naj bi bilo.

Ok... SDHC ima podatek za hitrost 4MB/s, 133x pa 19MB/s. Pri kapaciteti 4GB takeMS je 133x cenejša za 40%. Hm... Nič jasno. Malo pregledal Wikipedio... 4GB SD sploh ni standardizirana. Zanimivo.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati