0 

Luka @luka150 29. Jan 2008, 22:54

Pozdravljeni,
morda kdo ve zakaj mi Nikon D80 (objektiv: AF-S Nikkor 18-200 1:3,5-5,6 ED) skoraj vedno zatemni robove na fotografiji. Prav vsi 4 robovi so temnejši od ostale slike, kar je zelo opazno. Kako to odpraviti?
Hvala za morebitno pomoč!
Luka
   0 

Rene @EN-EL9 29. Jan 2008, 23:01

odpraviti se da z kakim programom, najlažje da slikaš v RAW forrmatu in pol v photoshopu te robove "izničiš". to pa se pojavlja pri vseh objektivih takšne kakovosti.
   0 

iztok @izo 30. Jan 2008, 00:09

temu se reče vinjetiranje, upad svetlobe proti robovom slike. ker objektiv (vsaj večina) projecira v bistvu krog na senzor, je to najbolj opazno po robovih, ker je tam pač oddaljenost od središča kroga največja, s tem tudi "upad" svetlobe. ponavadi je problem večji pri širokokotnikih, zna pa biti tudi pr takšnih z velikim razponom goriščnice (zumom, po domače). precej vinjetirajo tudi recimo objektivi z zelo svetlobno jakostjo (f/1.4 ipd) z odprto zaslonko.
pri vinjatiranju največkrat pomaga bolj priprta zaslonka, se pa da odpravit tudi v programih za obdelavo slike. skoraj vsi boljši imajo to opcijo že vgrajeno notr. malo zna bit problem, če recimo vinjetirenje ni simetrično (ali zaradi rahlega ekscentra leč ali česa drugega), ampak ponavadi to ni tak problem.
aja, sem pozabil: vinjeta lahko nastopi rudi zaradi uporabe napačnega filtra ali sončne zaslonke (to je ponavadi pr širokotnikih).

sicer sem zelo površno napisal (tudi ne čist korektno), ampak za prvo silo bo. malo branja pa tukaj
http://www.vanwalree.com/optics/vignetting.html
http://www.the-digital-picture.com/Canon-Lenses/Canon-Lens-Vignetting.aspx
http://www.oreillynet.com/pub/a/oreilly/digitalmedia/2008/01/01/lens-corrections.html
   0 

Aleš @lial 30. Jan 2008, 06:23

EN-EL9 je napisal/a:
odpraviti se da z kakim programom, najlažje da slikaš v RAW forrmatu in pol v photoshopu te robove "izničiš". to pa se pojavlja pri vseh objektivih takšne kakovosti.

Morda pri Nikonih, pri Sony-ju in Konici-Minolti pa zanesljivo ne...
   0 

Luka @luka150 30. Jan 2008, 08:21

Bom poskusil napako odpravit v Photoshopu!
Še enkrat hvala za pomoč.
   0 

Rene @EN-EL9 30. Jan 2008, 09:07

lial je napisal/a:
EN-EL9 je napisal/a:

pri nikonu gre ja. nisem razmišlal, da drugi mogoče nimajo biggrin. Glavno, da se stvar z programi da rešiti
   0 

Luka @luka150 30. Jan 2008, 09:16

EN-EL9 je napisal/a:
lial je napisal/a:
EN-EL9 je napisal/a:

pri nikonu gre ja. nisem razmišlal, da drugi mogoče nimajo biggrin. Glavno, da se stvar z programi da rešiti

Mogoče veš, kako se da to izničit v Photoshopu?
   0 

Stane Crnjak @staneC 30. Jan 2008, 09:58

lial je napisal/a:
EN-EL9 je napisal/a:

A da Sony in KM objektivi nimajo vinjetiranja? confused
   0 

Aleš @lial 30. Jan 2008, 12:18

Tisti, ki jih imam jaz - ne.

Je pa res, da imam večinoma FF (stare) objektive, pa je morda razlog tudi v tem.

LP
   0 

Aleš @lial 30. Jan 2008, 12:39

Mi je Stane dal misliti, morda pa se motim?
Zato sem nataknil na KM7D in nato še na A700 osnovni kit 18-70 in naredil snapšota pri 18 (27) mm, kjer bi se verjetno vigneta morala opaziti.
Morda je ne opazim:

KM7D:

in še A700:

Fotke so samo pomanjšane, nobenih drugih obdelav ni.

LP
   0 

iztok @izo 30. Jan 2008, 12:51

prva f/8 druga f/6,3, probaj pri čist odprti blendi, ziher bo malenkost vidno. lahko pa, da ni preveč opazno, zakaj pa ne, vendar je skoraj ziher prisotno, pač zakon fizike. če delaš z ff objektivi, je seveda tega manj.
   0 

iztok @izo 30. Jan 2008, 12:53

aja, pa za sprobat vinjeto je najboljš dat na mf, pa poslikat en bel zid, ki je enakomerno osvetljen.
   0 

Aleš @lial 30. Jan 2008, 13:05

Sem tudi odprl zaslonko, do 3.5, pa je rezultat isti.
In slikal v steno - tudi nič.
Sem pa zgoraj zapisal, da ni vignete tudi zato, ker je do sedaj nikoli nisem opazil.
Lahko pa, da se motim.

LP
   0 

Stane Crnjak @staneC 30. Jan 2008, 13:12

Moja Minolta 18-70 je pri 18mm kar lepo vinjetirala. Kot smo pa že ugotovili, si ti s tvojim, kot kaže, zadel terno. grin
   0 

D @LEFTY 9. Feb 2008, 16:25

Vse deluje normalno, tudi vinjetiranje mi je v osnovi poznano; vendar pa odkar slikarim ozvezdje in sledi ki jih puščajo zvezde zaradi vrtenja zemlje, uporabljam tudi veliko daljše časove zaslonke. In tu se pojavi problem. Ko imam zaslonko (govorim na pamet) oprto vsaj 5min se mi na sliki v zgornjih dveh kotih pojavijo modre-vijola lise, neglede na ISO vrednost. Dalj ko imam zaslonko odprto slabši je rezultat.
Slikam zaenkrat s kit objektivom: DX AF-S Nikkor 18-135mm 1:3,5-5,6G ED
Vem, da se da to reševati s programi, samo skrbi me če je kaj narobe s tipalom ali kaj podobnega. Če je to čisto zaradi fizike se popolnoma sprijaznim, in spanec bo mirnejši.
Nikjer kjer je ta način slikanja opisan nisem zasledil tega pojava, tudi na tem forumu kjer je govora o tovrstnem fotkanju, ne. Prosim za pomoč, če je komu kaj jasno.

Tkole pa zgledajo popačene slike.

Preizkusna samo s pokritim objektivom.

Tako pa zgleda v praksi.

Hvala
[b][color=red]Visit me on: [url=http://lefty.blog.siol.net/]LEFTY´S SITE[/url][/color][/b]
   0 

Ban @Ban 9. Feb 2008, 16:38

Lefty, to je normalno. Temu pojavu se reče "amp noise" in se pojavi pri dolgih ekspozicijah, tako da s tvojim aparatom ni nič narobe. Naj pa d80 ne bi bil ravno idealen za astronomijo ter dolge nočne ekspozicije prav zaradi tega pojava. Če te zanima kaj več, si preberi tale review od d80. Malce nižje piše tudi od tega problema.

http://bythom.com/d80review.htm

Lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati