0 

Jernej @vwmiki 10. Feb 2008, 22:48

Pozdravljeni!

Zanima me predvsem kdaj se na slikah pojavljajo šumi, katere barve, svetlobni pogoji itd.

Zasledil sem sliko https://www.slo-foto.net/galerija_slika-38192.html in opazil da pri ISO 1250 ni vidnega šuma.
Želel bi, da mi pojasnite kdaj se ponavadi pojavi šum, priporočljiv iso za normalno fotografiranje( jaz večinoma uporabljam standardno iso 400 za kvalitetnejše slike pa iso 100).

Tak, da me lepo prosim malo poučite glede tega, uporabljam pa CANON EOS 400D

LP
Jernej
   0 

andyz @andyz 11. Feb 2008, 08:04

Ne vem, zakaj uporabljaš ISO 400 za "navadne" fotke? Če so svetlobni pogoji dobri, je v vsakem primeru bolje nastaviti nižji ISO. Šum se pojavlja sorazmerno z višanjem vrednosti ISO, je pa zelo odvisno od fotoaparata.
Kompaktti z manjšimi senzorji imajo pri višjem ISO precej več šuma, kot DSLR.
   0 

Jernej @vwmiki 11. Feb 2008, 09:16

To mi je jasno. Samo me pa zanima pri kakšnih slikah se najpogosteje uporablja šum, npr. če pri različnih slikah pri istem iso npr. 800 včasih je zelo viden šum, včasih ga pa sploh ni, kot na priloženem linku z iso 1250. To mi ni jasno na kaj morem biti pozoren da lahko ob slabših pogojih zvišam šum ali ne. So to mogoče posebne barve ki povdarijo šum, ali kako?
   0 

Ban @Ban 11. Feb 2008, 10:00

Ta fotografija, katere link si dal, je pomanjšana in je to največji razlog, da se šuma ne vidi. Če bi gledal to fotografijo v polni velikosti oz. 100% crop bi se šum videlo.

Šum se veča z večanjem ISO-ta, pride najbolj do izraza v temnih predelih fotke ter pri daljših ekspozicijah. Je pa tako, da se to res razlikuje od aparata do aparata. Imaš DSLR, zato lahko ISO brez problema nabiješ čez 1000, tudi 1600 in pri boljših še več. Na ekranu bo šum sicer opazen, ampak na papirju pa veliko manj oz. ga skoraj ni. Ta zadnja stavka sta sicer zelo subjektivna, ker mene tolikšen šum ne moti, medtem ko nekatere že pri 800 moti.
   0 

Jernej @vwmiki 11. Feb 2008, 11:46

No, zdaj mi je že bolj jasno za kaj se gre, torej v bolj temnih predelih je šum izrazitejši, je pa res, da še bom malo probaval in zdaj vsaj vem na kaj moram biti pozoren. Imam pa še dodatno vprašanje in sicer zakaj podnevi, ko sem slikal pokrajino se pri 100% povečavi pri jpeg sliki v polni kvaliteti vidi popačenje pri iso 400? To sem nekajkrat opazil vendar se je to redko pojavilo.
   0 

roman @romeno 11. Feb 2008, 12:07

Pomembno pri fotografijah je tudi, da je pravilno osvetljena. ker če pri iso 100 pod osvetliš fotografijo in jo pozneje popraviš je podobno kot če bi v osnovi fotografiral pri višjem iso-tu.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati