0 

Marjan Krebelj @Nikio 18. Feb 2008, 12:41

Zdravo...

odločam se med tema dvema modeloma, ki sta cenovno nekje tam-tam. Zanima me, če je že kdo slikal z obema (noob?) in če lahko pokomentira kvaliteto slike. Z robnimi podatki (fps, ohišje...) sem že seznanjen, zanima me izključno kvaliteta posnete fotografije, sploh dinamični razpon, barve....
Malo me skrbi, ker je 1ds šele druga canonova enka, in tista ta prva (1D iz leta 2000, če se ne motim) name ni naredila vtisa... v končni fazi, še noben digitalc name ni naredil vtisa Rofl .... Ne, ampak resno... če lahko kdo IZ IZKUŠENJ odgovori na zgornja vprašanja in dileme, bom hvaležen.

hvala ...
Blog - Portfolio[/size
   0 

Peter Bernik @Noob 18. Feb 2008, 13:30

Z mkI nimam izkušenj, jih pa imam s 5D. Kar se visokega ISO-a tiče, je vsekakor v prednosti, saj je takoj za 1D mkIII. Enako je najbrž z DR, ampak ok, ne bom govoril na pamet, kolikor vem pa tudi na DPR niso takrat še testirali DR. 1D je pa res razočaranje, če ga primerjaš s sodobnimi. V kvaliteti slike ga 350 pelje scat (DR, meni tudi čudno procesiranje, mrtve barve - in nisem imel na aRGB grin ).

Sam bi vzel 5D brez pomisleka, pač novejša tehnologija. Pa tudi lažje ohišje, slabši AF me ne moti. Ok to je že OT...

Imel pa je 1ds mkI eden od članov, mislim da bododo aka bofot.
   0 

Bojan Stepancic @bododo 18. Feb 2008, 15:46

Sam sem imel oba aparata. 1Ds je bil prvi moj aparat ko sem se odločil za canonov sistem.
Teško je odgovorit kaj je boljše... čisto odvisno od namena za kaj boš aparat uporabljal.
Dinamični razpon je približno enak pri obeh, ISO pa vsekakor na strani 5D. Pri 1Ds so mi bile barve in sam izgled fotografije bolj všeč kot pri 5D, kjer je fotografija delaovala malo umetno.
1Ds je kar se focusa tiče malo v prednosti pred 5D še posebej pri premikajočih se motivih, je pa 5d precej bolj enostaven glede rokovanja kot 1Ds, če hočeš z 1Ds normalno fotografirati potem moraš vsaj enkrat na teden ponovit kako se pride do vseh nastavitev, ker v nasprotnem primeru pač pozabiš kje je kaj in kako se to naštela... smile 1Ds ima veliko bolj eksploziven zaklop in čas zatemnitve je resnično minimalna 5D pa ima zelo len sistem tako, da pač ni ravno najbolj za fotografiranje hitrih športov. Z bliskavico dela tudi 1Ds brezhibno, vsaj pri mojem je 580EX osvetljeval natančno pri 5D tudi ni bilo večjih problemov.
1Ds je narejena kot tank in zatesnjena proti prahu in vodi 5D pa ne blesti ravno po kvalitetnem ohišju, vsaj kar se zunanjega dela tiče deluje precej naprepričljivo. Pri 5D me je motilo tudi to da je prah kar prcej vdiral v okular kjer so se nabirale smeti...
Na koncu sem ugotovil, da mi crop senzor bolj odgovarja kot FF tako da sem tudi 5D prodal in sedaj imam 40D... zakon!!!

Tko da čist odvisno za kaj boš rabil aparat.... drgač pa če se ne pališ preveč na FF nabav 40D pa še kak dobr objektiv za razliko v ceni...

l.p.
Bojan
   0 

Dragan @lippi 19. Feb 2008, 07:33

@bododo, to mi je res zanimivo. malo ljudi se odloči za pot v "obratno" smer.. sprobal si vse, tako da ti nobeden ne more očitat. kako to da si se odločil za crop? tudi sam se zadnje čase sprašujem, kateri bo moj naslednji body in me res zanima kako to da ti je 40d odtehtal 5tko.. verjetno ni samo zaradi razlike v ceni?
http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
Imagination is more important than knowledge...
   0 

Bojan Stepancic @bododo 19. Feb 2008, 10:10

Vsak ma svoje fore... mene je pri FF najbolj motilo to, da objektivi niso čist 100% izkoriščali površine senzorje vsaj kar se ostrine in vinjete tiče niso dostavl tko kot je treba(no vsak ma svoja merila). 24-105IS je sicer super delal na 5D sam je mel na FF senzorju precej popačenja pri 24mm.
Glede na to da dosti potujem me je motilo to da ni vgrajenega fleša ter 200mm objektiv je na FF 200mm pri crop pa 300mm kar se na potovanjih precej pozna. Cel sistem pri cropu je manjši in lažji za prenašanje na potovanjih. 40D je vse kar sem pri 5D pogrešal zatesnjeno ohišje, čiščenje senzorja, live wiev.... Razlika v prid 5D je edino pri ISO 3200 kjer je 5D nekoliko boljši. Trenutno tudi dosti fotografiram prireditve kjer mi nekaj več DOF-a zelo koristi... pa pri cropu na canonu dobiš sedaj fantastičen širokokotnik 10-22USM, pri meni se obnese odlično... barve ostrina tudi popačenje so super. Na FF bi dal za tak objektiv 1500 ali več EUR... za minimalen DOF pa sem nabavil 50 f1.4 ter 85 f 1.8 in se mi obneseta supre.
Moje mnenje je da je crop trenutno kar se optike tiče zelo dobro izkoriščen... bolše bi bilo edino 1.3x crop vendar so aparati preveliki.

l.p.
Bojan
   0 

Dragan @lippi 19. Feb 2008, 13:04

bododo je napisal/a:
Vsak ma svoje fore... mene je pri FF najbolj motilo to, da objektivi niso čist 100% izkoriščali površine senzorje vsaj kar se ostrine in vinjete tiče niso dostavl tko kot je treba(no vsak ma svoja merila). 24-105IS je sicer super delal na 5D sam je mel na FF senzorju precej popačenja pri 24mm.
Glede na to da dosti potujem me je motilo to da ni vgrajenega fleša ter 200mm objektiv je na FF 200mm pri crop pa 300mm kar se na potovanjih precej pozna. Cel sistem pri cropu je manjši in lažji za prenašanje na potovanjih. 40D je vse kar sem pri 5D pogrešal zatesnjeno ohišje, čiščenje senzorja, live wiev.... Razlika v prid 5D je edino pri ISO 3200 kjer je 5D nekoliko boljši. Trenutno tudi dosti fotografiram prireditve kjer mi nekaj več DOF-a zelo koristi... pa pri cropu na canonu dobiš sedaj fantastičen širokokotnik 10-22USM, pri meni se obnese odlično... barve ostrina tudi popačenje so super. Na FF bi dal za tak objektiv 1500 ali več EUR... za minimalen DOF pa sem nabavil 50 f1.4 ter 85 f 1.8 in se mi obneseta supre.
Moje mnenje je da je crop trenutno kar se optike tiče zelo dobro izkoriščen... bolše bi bilo edino 1.3x crop vendar so aparati preveliki.

l.p.
Bojan

hvala bojan! tudi sam imam nekaj podobnih mišljenj, zato sem ti tudi postavil tako vprašanje.. me pa nekako najbolj "odvrača" trenutno tudi cena objektivov za FF. Kot si sam napisal je 10-22 res hud lens za skoraj 2x manj denarja kot nek 16-35.. ok, sej imamo tudi 17-40, samo mislim da je 10-22 vsaj 1x boljši. In isto je za 24-70 itd itd.. pa da nebi kdo razumel, da s tem pravim da so L serija škart - vse drugo!!! ti objektivi so prfekt, jaz govorim samo o razmerju kvaliteta / cena med crop in FF sistemom.. treba je res dobro premislit in potegnit črto, ko se odločaš o takih stvareh.

omehčaš se le, ko pomisliš na nakup preko luže bigrazz
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 19. Feb 2008, 13:49

To imata mogoče prav, ampak jaz sem svoj FF sistem zidal zadnjih 8 let in to s precej truda... Nazadnje sem dokupil 16-35L in se mi zdi brez veze tiste milimetre dajat v nek crop. Sploh ker mi je še 16 mm včasih preozko biggrin

Gre pa tudi za komfort slikanja. FF imajo res lepo veliko svetlo iskalo (ki je bilo v času filma nekaj samoumevnega). S cropi kar precej slikam, vendar se z njimi ne znajdem. Nikoli ne veš čisto točno, ali je ostro ali ni... Sploh za low-light (koncerti) ali akcijo (šport) se mi tista majhna špranja zdi popolnoma neuporabna.
Blog - Portfolio[/size
   0 

Dragan @lippi 19. Feb 2008, 14:33

Nikio je napisal/a:
To imata mogoče prav, ampak jaz sem svoj FF sistem zidal zadnjih 8 let in to s precej truda... Nazadnje sem dokupil 16-35L in se mi zdi brez veze tiste milimetre dajat v nek crop. Sploh ker mi je še 16 mm včasih preozko biggrin

Gre pa tudi za komfort slikanja. FF imajo res lepo veliko svetlo iskalo (ki je bilo v času filma nekaj samoumevnega). S cropi kar precej slikam, vendar se z njimi ne znajdem. Nikoli ne veš čisto točno, ali je ostro ali ni... Sploh za low-light (koncerti) ali akcijo (šport) se mi tista majhna špranja zdi popolnoma neuporabna.

ja, jaz na žalost (ali srečo) sem več ali manj preskočil 35mm fazo biggrin skoraj v celoti pripadam e-đenerejšn, tako da je moje iskalo vedno tisto - isto.

Nikio, na tvojem mestu z 8 letno artilerijo pa sigurno nebi dosti razmišljal kateri body vzet.. saj je ta ob boku treh-štirih dobrih objektivoh, še najmanjši strošek, pa tudi če gre za 5d. biggrin
   0 

Matjaz @mbbirdy 19. Feb 2008, 14:48

5D nedvomno.
   0 

j @sikoj 19. Feb 2008, 21:14

Bododo; kako pa kaj shajaš z 50ko in 85ko v smislu tega, da imaš mogoče en objektiv od teh dveh veliko več gor kot drugega, ker v goriščnicah vseeno ni taka razlika?
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 19. Feb 2008, 22:32

sikoj: če dovoliš, da se vmešam...v goriščnicah, dofu in bokehu je zelo opazna razlika! To sta dva popolnoma različna objektiva. Vsak govori drugo zgodbo... gre za to, koliko ozadja dobiš v primerjavi s objektom. Sploh na FF je prepad med njima precej globok. OK, priznam... za 50 1.4 ne morem dat roke v ogenj, ker imam samo 1.8 verzijo, but I think I get the idea. grin
Blog - Portfolio[/size

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati