0 

Nogavicka @Nogavicka 18. Feb 2008, 22:06

Imam EOS 400D. Kateri objektiv bi bil najustreznejši za fotografiranje v majhnih (ne preveč svetlih) telovadnicah? Do sedaj sem uporabila objektiv Sigma f2,8, 70mm (zdel se mi je boljša izbira v primerjavi s priloženim kit objektivom 18-55mm).
Narejene fotografije so zadovoljive-v obraz nekoliko neostre, ko fotografijo povečam. Kako še povečati ostrino, ne da bi mi bilo potrebno uporabiti stativ. Fotografiram (za enkrat še) z vgrajenim flešom, ali pa kar brez (če je dovolj svetlobe). V načrtu imam Canon 430EX Speedlite.
Hvala za nasvete,
Pipi
   0 

Gasper @GoZilla 18. Feb 2008, 22:42

kšn 70-200 bi blo kul met ... jst sm fotkal enkat z 28-75 pa je blo dokaj solidno sam ni čist taprava goriščnica da prideš v tisto "dogajanje" vsaj po mojih izkušnjah smile .... sm pa vidu tm mojstre d so uporabljal tut mal daljše goriščnice kot 200 .... tko da tut kj več bi znal bit fajn smile ....
Lp
   0 

Simke @Simke 18. Feb 2008, 23:01

Sam priporočam 85 1.8 čeprav nisem nek fud fotograf..samo mi je ratalo veliko več slik narediti kot pa za mojo Sigmo 18-200 in pa 50 1.8 in pa še kit objektiv.

Res je razlika očitna ...ne moreš verjet...Če rabiš kak primer mi piši ti pošljem slike da vidiš če ti bo slika ok.

Slikal sem na AV iso 800 , F 2.00 potem pa so bli časi tam nekje do 1/400...nisem pa ziher ker sem se malo igral..kupil sem ga ravno tukaj.

Če bo še kdo kaj povedal tudi mene zanima ŠPORTNA FOTOGRAFIJA ..in sicer tudi v dvorani.

aja kar se tiče pa fleša pa itk ne smeš uporabljat..na tekmah ..razen če slikaš kako tekmo ..ne vem ko ni sodnikov ..al pa tako nepomembno!!!
   0 

Nogavicka @Nogavicka 19. Feb 2008, 15:50

Ups, nisem vedela glede fleša. Občasno sem vklopila vgrajenega za bližnje posnetke. Še dobro, da ni šlo za profesionalno košarko...smile) Drugače pa sem dosegala čase cca. 1/200 pri zaslonki 2.8 in ISO 400. Bi navila ISO, a iz izkušenj so fotografije precej slabše (npr. pri ISO 1600: z vijoličnim pridihom).

simke: kje lahko vidim tvoje fotografije? Me res zanima, kakšna je razlika. Je tvoja 85-tka Sigmina? Si zadovoljen z njo?
Preden sem postavila vprašanje na forum, sem imela v glavi objektiv Canon f1,8, 50mm. Menda je zelo dober, a goriščnica...
Vsak nasvetek mi bo pomagal k boljšim odločitvam.

Pozdravček,

Pipi
   0 

Matevž Kocjan @kocjan 19. Feb 2008, 17:15

živjo!

na moje izkušnje, ki tudi uporavljam 400D lahko v dvorani daš nekje na ISO800 pa pridejo še zadovoljive fotografije, na 1600 pa so že mal preveč zrnate na določenih podlagah..

50mm F1.8 pomojem se ti za tako zadevo ne splača, ker je prepočasen pa ti zna velikokrat falit focus, ker enostavno ni planiran za tak način fotografiranja....85mm F1.8 od Canona, je pa čisto druga zgodba...mene ta objekitv navdušuje vedno bolj, neglede na to kaj slikam...F1.8 ti omogoča dovolj kratke čase že recimo pri ISO400, kar se še dodatno skrajšajo pri ISO800, ostri hitro in natančno...je pa mogoče mal problem, ker je fiksni, ampak o tem bi lahko kaj več povedal kakšen profesionalni fotograf športov, kako se obnesejo fiksni objekitvi...70-200 F2.8 bi ti mogoče bil drag...jaz sam uporabljam starejšjo verzijo 80-200 F2.8, sicer sem z njim samo enkrat slikal v dvorani, ampak morem reč, da so taki objektivi precej težki in maš lahko, če si brez stojala, hitro probleme, ker že sama teža objektiva povzroča premikanje objektiva, potem ti lahko osvetljenost ne dopušča tako kratkih časov, pride še kaka res hitra akcija, pa imaš neostro sliko, kar seveda ni vredu...je pa sigurno ga vredno met in ga izkoristit kjer se le da....

drugače pa tudi povej, kolko lahko porabiš za nabavo objektiva, bomo/bodo lahko lažje svetovali

uživaj pri slikanju grin

lp, Kocjan

0 

Peter Bernik @Noob 19. Feb 2008, 17:23

85 1.8 ali pa 100/2. Odvisno katera goriščnica ti bolj odgovarja in iz katerih pozicij fotkaš. 2.8 zaslonka je pa vsaj v slabše osvetljenih dvoranah najbrž premalo (razni zoomi, ki so itak parkrat dražji).

50 1.8 pa pozabi, kot ti je že kocjan povedal.
   0 

Simke @Simke 19. Feb 2008, 17:40

Nogavicka je napisal/a:
Ups, nisem vedela glede fleša. Občasno sem vklopila vgrajenega za bližnje posnetke. Še dobro, da ni šlo za profesionalno košarko...smile) Drugače pa sem dosegala čase cca. 1/200 pri zaslonki 2.8 in ISO 400. Bi navila ISO, a iz izkušenj so fotografije precej slabše (npr. pri ISO 1600: z vijoličnim pridihom).

simke: kje lahko vidim tvoje fotografije? Me res zanima, kakšna je razlika. Je tvoja 85-tka Sigmina? Si zadovoljen z njo?
Preden sem postavila vprašanje na forum, sem imela v glavi objektiv Canon f1,8, 50mm. Menda je zelo dober, a goriščnica...
Vsak nasvetek mi bo pomagal k boljšim odločitvam.

Pozdravček,

Pipi

Sam sem slikal na iso 800 ...in so slike sprejemljive...tudi na iso 1600 sem probal pa je kar vredu ..odvisno za kaj bi rad-a imel-a slike ...za velikost interneta 800*600 je slika super...za velikost za na papir ...10*13 je pa extra super..tud če daš na 1600 iso ...Mislim da tukaj ne bi smelo biti problema..Je pa res da se veliko odvisno od dvorane. Namreč slikal sem neko tekmo ..uradno ..tam je bila svetloba super...medtem ko sem slikal trening ..to je čist neki druzga ...Ja kot ti je nekdo prej povedal je Canon 85mm 1.8 in ne Sigma...Sam pa imam sigmo 18-200 s katero je bilo slikano pred pol leta in so slike za internet bile še kar dobre...no nekih extra akcij se ni dalo ...oz smo bili v fazi učenja..sedaj malo bol vemo kako in kaj ..čeprav še ni to to ..če bi kdo ki zna uzel opremo bi veliko bolše slike delal kot jih delam sam. Kar se tiče pa 50mm 1.8 ga imam doma je nekaj bilo poslikano z njim ...ampak se ne more primerjat s 85 ..edino kar je res ..da ko si nekje v dvorani ..ne moreš neki se igrat...tako kot je je ..fiksna si:D ..Ko bo malo več denarja pa tudi sam razišljam o kakšnem zoom svetlobnem objektivu. Za enkrat je 85 1.8 EXTRA SUPER NAKUP.

OSTR DA KR UREJŽE thumbsup thumbsup
   0 

Nogavicka @Nogavicka 20. Feb 2008, 21:27

Pa ste me popolnoma "začarali" s 85-tko. Če si ne bi ravno včeraj omislila novega stojala, bi planila po njem smile). Tako pa bo še malo počakal, da se nabere dovolj denarja (saj sem prav videla: 386EUR?). Sem mislila, da je ceneje.
To mi je všeč, da je hiter, da ne govorim o blendi-pravo razkošje! Pa ima kdo od vas konkretno izkušnjo z njim in športno fotografijo, ali ga uporabljate samo za portrete? Za kaj vse vam še pride prav? Kakšne so barve?
Če ga bom kupila, moram biti sigurna, da mi bo dobro služil v širšem spektru, ne samo za športno fotografijo.

V glavi sem imela tudi 70-200, žal le f4.0, f2.8 pa je enkrat dražji... Kako rešujete nakupovanje novih objektivov in ostale opreme, ki je tako zelooo draga?

Pozdravček in hvala za vaše odgovore!

Pipi
   0 

Matevž Kocjan @kocjan 20. Feb 2008, 23:29

85ka je mislim, da ena boljših naložb....uporabljaš jo lahko za šport, portrete, ker dela tak bohek da padeš dol, koncerte, predstave v gledališču...karkoli...ostrina je super, barve tudi, hiter, tiho ostri, F1.8 pride prow vedno...zavedaj pa se, da 85mm je kr zajetna goriščna in rabiš tudi dovolj placa za slikanje, zato v majnih zaprtih prostorih, taka zadeva odpade grin

če gledaš za dvoranski šport slikat, obvezno more bit F2.8 ali manj...ne zgubljat denar na F4 al čemu podobnem....drugače kako rešujemo težave...kdor se pač profesionalno ukvarja s tem, ma pač dobiček od tega, je plačan za fotografije pa si potem take objektive kupi, ker mu je to kot službeni pripomoček, drugi ki so/smo amaterji pa šparamo in se občasno kupi kakšna boljša zadeva grin

0 

Nogavicka @Nogavicka 21. Feb 2008, 08:15

Na fiksno goriščnico sem nekako že "navajena". Trenutno uporabljam Sigmo f2,8, 70mm-macro. Z njim je lepo delat, tudi fotke pridejo zelo lepe, a v telovadnicah mu svetlobe res malo manjka ...

Res sem vesela vseh vaših nasvetov, prej se mi še sanjalo ni, kaj bi kupila. Zdaj vem.

Pozdravček,
Pipi
   0 

Olaf @Olaf 21. Feb 2008, 09:55

Sam ti priporočam da temeljito premisliš kaj vse boš slikala in si napišeš katere objektive bi potrebovala za to. Prej si narediš tak plan, manj komplikacij boš imela kasneje. Pri meni se je večkrat zgodilo da sem kupil kak objektiv brez da bi premislil kam ga bom uvrstil v "moj" sistem in so se mi objektivi potem preveč pokrivali. Ker so potem nekateri objektivi stali na policah sem jih seveda prodal in pri tem skoraj vedno tudi nekaj € izgubil....

Napisala si da imaš Sigmo 70/2.8 Macro. Če boš kupila še Canon 85/1.8 boš imela dva objektiva z dokaj podobno goriščnico in velika verjetnost je, da boš enega prenehala uporabljat. S stališča amaterja, ki ima omejen proračun, to pač ni sprejemljivo. Če ne slikaš veliko makro posnetkov, potem je za premislit ali boš Sigmo sploh še potrebovala. Zelo dober (in veliko cenejši) makro nadomestek je kaka predleča (npr. Raynox DCR-250 ali celo Canon 250D / 500D - pogoglaj; rezultati so presentljivo dobri...).
   0 

Gasper @GoZilla 21. Feb 2008, 23:06

Sm lih slučajno naletu še na eno stran ... mogoče komu kj pomaga upset
http://robgoodlatte.com/2008/02/08/basketball-photography-essentials/
   0 

ogabe @ogabe 22. Feb 2008, 10:08

Kosarka v ZDA se "malce" razlikuje od kosarke pri nas. Pri nas Evroligo brez problema postimas s 70-200, v ZDA pa so ze za univerzitetno ligo pogoji cisto drugacni, da o NBA niti ne govorim. Tako tiste stvari, ki za ZDA spadajo pod "essentials" pri nas se zdalec niso potrebne, oz. so nekatere celo povsem neuporabne. Konec koncev je Tivoli krepko manjsi, kot kaksne srednjesolska dvorana v ZDA, kar se seveda odraza tudi na potrebni dolzini objektiva, povrh vsega pa so pravila o premikanju ter stevilo fotografov na tekmi, cisto drugacna kot v ZDA.
Glede same kosarke pri nas pa tole... vecinoma se da za prvo ligo/NLB ligo stvar brez tezav podelati s 70-200/2.8 (v mali dvorani Tivolija, Domzalah in na Kodeljevem, Tabor v Mariboru prides skozi z f2.8, 1/500 in iso1000-1250, v ledeni dvorani Tivolija, kjer se igra zgolj Evroliga pa so stvari skoraj idealne... iso800, f3.2 in 1/640). V ostalih pac das iso na 1600 in cas spustis na 1/400 pa je smile 85/1.8 je po eni strani ok, ampak po drugi je prekratek, in pri f1.8 je dof-a tako malo, da tezko naredis kaj pametnega... vsaj pri kosarki.
   0 

Nogavicka @Nogavicka 22. Feb 2008, 13:02

Olaf je napisal/a:
Sam ti priporočam da temeljito premisliš kaj vse boš slikala in si napišeš katere objektive bi potrebovala za to. Prej si narediš tak plan, manj komplikacij boš imela kasneje. Pri meni se je večkrat zgodilo da sem kupil kak objektiv brez da bi premislil kam ga bom uvrstil v "moj" sistem in so se mi objektivi potem preveč pokrivali. Ker so potem nekateri objektivi stali na policah sem jih seveda prodal in pri tem skoraj vedno tudi nekaj € izgubil....

O tem sem tudi sama razmišljala... Škoda bi mi bilo, če bi 70-tka ležala na polici, zaradi nove 85-tke. Vse skupaj moram lepo prespati, narediti še kakšno fotko (beri:veliko) z obstoječim objektivom in če nikakor ne bo rezultatov, ki jih želim, potem sledi nakup.

Rabim še nasvet: kako dobiti npr. GIBANJE žoge, delno tudi telesa (npr. rok), obraz igralca pa oster kot nož? Je to sploh možno z samo nekaj 10 posnetki? Ostrino dobim, a ni čisto taka, kot bi si želela. To se najbolje vidi pri povečavi. Sem preveč kritična do svojih fotk? Itak vem, da jih ne bom tiskala na plakat...a vseeno.

Pozdravček,

Pipi
   0 

canonndale @canonndale 29. Feb 2008, 00:43

Evo malo za foro kako se to grejo tam preko http://www.microsoft.com/prophoto/articles/finalfour.aspx devilish

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati