0 

aleksander @aleks 27. Feb 2008, 17:42

Trenutno še uporabljam Nikon F90x, bom pa v kratkem nabavil dslr. Niham med D80 in K10/20D. Škoda da Fujifilm nima aparata v tem razredu. Me pa pri D80 malo moti, ker nima VR v aparatu, kot ga ima K10/20D, saj so VR objektivi dragi. Zanima me, kakšna je razlika med VR v objektivu(Nikon, Canon) in VR/IS v bodiju oz. na tipalu? Kateri je boljši?
Lahko da je bila že odprta kakšna tema glede tega, brez zamere. Če je, bi prosil za naslov teme.
Hvala.
TNT
   0 

Jaka Ješe @Jaka83 27. Feb 2008, 23:36

Prva vidna razlika je v iskalu, kjer ti IS v objektivu sliko umirja on the fly ... se pravi ti v iskalu gledaš umirjeno sliko. Če imaš SR na tipalu, pa v iskalu še vedno gledaš streseno sliko.

Večina tistih, ki uporabljajo VR in IS pravijo, da je ta sistem boljši in da dela odlično, ampak dejansko moraš pretehtat, ali ti to res tliko več pomeni, kot SR na tipalu, ki deluje z vsemi objektivi.

Pri meni osebno je situacija taka - če bi imel neomejeno denarja, se IS/VR ne bi branil in bi najbrž raje uporabljal tako drago opremo. Ampak ker sem pač gorenc je zadeva nanesla tako, da mi je SR čisto kul.
   0 

Bojan Stepancic @bododo 28. Feb 2008, 06:28

Stabilizator na objektivih sem uporabljal na Nikonu in sedaj na Canonu. Imel sem tudi sony A100 in razlika je!
Prvo kot je že povedano se pri VR in IS sistemu slika umiri tudi v iskalu, kar je dobrodošlo pri fotografiranju z teleobjektivi daljših goriščnic kjer stabilizacija v objektivu močno pripomore pri zanesljivosti AF sistema. Pri goriščnici npr. 400mm (na crop 600mm) so tresljaji lahko tako močni, da se točka, kjer naj bi AF zaklenil focus pač precej premika v iskalu. Tukaj IS ali VR sistem umiri sliko še predno svetloba pade na AF senzor in s tem pripomore, da je focus natančnejši in v končni fazi tudi prej pravilno nastavi ostrino.
Druga razlika, ki sem jo opazil pa je v fotografiranju premikajočih motivov (panningu), kjer sem z IS in VR skoraj vedno dobil dobre rezultate, pri Sonyju pa ne tako dobre.
   0 

Olaf @Olaf 28. Feb 2008, 10:54

Če malo pogoglaš, boš videl da so že kar male vojne okoli te debate. Pač IS/VR uporabniki trobijo v svoj rog, ostali v svojega, testi pa ponavadi pokažejo da ni take razlike kot bi uporabniki radi pokazali...
Kolikor sem sam bral o tem, je IS/VR bolj efektivna pri daljših goriščnicah. Torej če slikaš ptiče potem zna biti to prednost. Če pa slikaš bolj v normalnih goriščnicah, potem pa nimaš izbire - in-body stabilizacija je edina pot! Normalnih oz. širokokotnih objektivov z vgrajeno stabilizacijo nima ne Canon ne Nikon. Na Pentax K10D pa lahko npr. natakneš Sigmo 30/1.4 in dobiš poleg f/1.4 še stabilizacijo.... Seveda je tak sistem primeren za šibko svetlobo, kjer pa prideš do omejitve aparata - Pentaxov AF namreč ni med najhitrejšimi, ko govorimo o low-light.
   0 

Aleš @lial 28. Feb 2008, 11:04

Zame je prednost AS-ja v bodiju predvsem v tem, da imam s tem 'stabilizirane' vse, tudi najcenejše (m42) objektive.

LP
   0 

Peter Atanackov @Geo 28. Feb 2008, 11:07

Olaf je napisal/a:
Če malo pogoglaš, boš videl da so že kar male vojne okoli te debate. Pač IS/VR uporabniki trobijo v svoj rog, ostali v svojega, testi pa ponavadi pokažejo da ni take razlike kot bi uporabniki radi pokazali...
Kolikor sem sam bral o tem, je IS/VR bolj efektivna pri daljših goriščnicah. Torej če slikaš ptiče potem zna biti to prednost. Če pa slikaš bolj v normalnih goriščnicah, potem pa nimaš izbire - in-body stabilizacija je edina pot! Normalnih oz. širokokotnih objektivov z vgrajeno stabilizacijo nima ne Canon ne Nikon. Na Pentax K10D pa lahko npr. natakneš Sigmo 30/1.4 in dobiš poleg f/1.4 še stabilizacijo.... Seveda je tak sistem primeren za šibko svetlobo, kjer pa prideš do omejitve aparata - Pentaxov AF namreč ni med najhitrejšimi, ko govorimo o low-light.

Ta objektiv, ki ga omenjas je itak z HSM ostrenjem in ni velikih razlik(ce splohh so kaksne), ce ga uporabljas na razlicnih sistemih.

Ce bi jaz izbiral med tema dvema DSLR-jema, ki omenjas bi se tezko odlocil. Edino kar me moti so Pentoaxovi meniji, ki so prav odvratni za videt. Po drugi strani imajo pa zdaj v BigBangu akcijo D80 kit za 1000eu, kar je za Slovenski trg kar dobra cena.
   0 

iztok @izo 28. Feb 2008, 11:17

k20d je vreden razmisleka, se mi zdi, čeprav je k10d tudi zelo fajn, d80 pravtako. tako da, jst bi najbrž razmišljal ali k20d ali ostala dva. za pentax prihajajo (oz. nekaj jih je že) novi, hitro objektivi ipd, po drugi strani je pa za nikon več robe po štacunah in ni treba čakat na k20d in kak boljši oz. hitrejši (mislim na hitrosz ostrenja ipd, ne blendo) objektiv itd.
   0 

iztok @izo 28. Feb 2008, 11:26

aja, pardon, tem ni izbor fotiča, ampak razlike v stabilizaciji. so že več ali manj povedali:
stabilizacija v objektivu naj bi bila bolj učinkovita, sploh te nove II. genaracije (recimo pr canonu, kar poznam), ki naj bi "podarile" objektivu kr nekaj blend (govorim seveda o tem, da lahko fotkaš pri daljših cajtih). pri boljših objektivih imaš tudi razne možnosti ker lahko vklopiš in izklopiš stabilizacijo po vsaki osi posebej itd (recimo za panning). prednost stabilizacije v objektivu je tudi v tem, da pade slike že umirjena na af senzorje in okular, kar omogoča boljši af tracking (baje) in lažlje pregled fotkanje med hitro akcijo. mogoče ne tako pomembno za tvoj izbor, ki ni ravno pro.
seveda pa ima stabilizacija v objektivu minuse, največja je seveda cena, ker moreš dražje objektive kupovat itd. če imaš zadevo v ohišju, imaš "stabilizirane" vse objektive, ki jih natakneš gor, kar zna biti zelo dobrodošlo. za eno splošno fotkanje je zato mogoče ravno zarat tega pentax boljša izbira (p da ne omenjam zatesnjeno ohišje itd, aja pa k20d ima cmos senzor po ta novem-beri malo šuma, čeprav so danes že vsi fotiči glede tega dobri)
   0 

aleksander @aleks 2. Mar 2008, 15:21

Torej VR/IS umiri sliko v objektivu in jo umirjeno posreduje na tipalo. Ali torej lahko uporabljamo VR/IS na analognem aparatu? Ali bo problem zaradi cropa?
TNT
   0 

Jaka Ješe @Jaka83 2. Mar 2008, 15:37

Lahko uporabiš VR/IS na analognem aparatu. Če objektiv ni za full frame, potem bo pač vinjetiral.
   0 

slavko @samotar1978 2. Mar 2008, 18:43

Kakšni so pa časi ko lahko še umir sliko. Z KM 5d je 125s, kaj pa IS ali VR?
   0 

misfits @misfits 2. Mar 2008, 18:55

to se ne izraža s časi, če pa že, je pa treba povedat pri kateri goriščnici

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati