0 

Damjan @corso 29. Feb 2008, 20:19

Lep pozdrav, moje vprašanje je sledeče. Ali mi lahko kdo "na kratko" obrazloži, kam se najbolj "splača?", dati fotografije v morebitno prodajo - recimo istock,itd. Zanima me tudi, kako poteka postopek nakazila ali plačila, ali je registracija za upload brezplačna ali obstajajo še druge možnosti, katere vi najbolj pogosto uporabljate? Ter predvsem, kako se zadeva obnese v resnici.

Upam, da sem bil jasen ter, da vprašanje ni preveč "mimo"

Hvala za odgovore in Lp
   0 

Živa @ZivaK 6. Mar 2008, 11:17

Jaz imam (v svoji zelo kratki fotografski karieri) izkušnje s tremi agencijami, in sicer:
iStockphoto, je super agencija. Ko se slike začnejo prodajat se prodajajo konstantno. Registracija je brezplačna, moraš pa opravit nekakšen test in jim poslat 3 fotografije, da te ocenijo.
Shutterstock v bistvu proda VSE, kar je sprejeto. Imajo nižje cene, 0,25 dolarja za vsako sliko, neglede na velikost. Dobra ali slaba lastnost Shutterstocka je v tem, da se fotografije začnejo prodajat takoj, vendar se prodajajo tako dolgo, dokler uploadaš. Ko nehaš uploadat, se tudi prodaje popolnoma ustavijo. Se pravi, da ni primerno za tiste, ki ne slikajo in uploadajo konstantno. Registracija je brezplačna, ampak najprej jim moraš poslat 10 fotografij v oceno. Če jih odobrijo 7 si sprejet.
Dreamstime, tu pa meni ni nikoli uspelo. V dobrem pol leta samo kakih 8 prodaj. Pa tudi slik ne moreš umaknit, če niso vsaj 6 mesecev na portalu. Kako je z registracijo se ne spomnim več, vem pa, da je brezplačno.

Kar se plačila tiče uporabljam Moneybookers. iStock ima še neko opcijo nakakšnih debetnih kartic, ampak mislim, da se to splača le ekskluzivnim in tistim, ki zasluižijo že malo več.

Te tri so microstock agencije, kar pomeni, da prodajaš za "male pare" ampak prodaš količinsko več.

Vem pa še za eno macrostock agencijo Alamy, vendar tam se fotografi zelo pritožujejo.

No, to so na kratko moje izkušnje.
   0 

iztok @izo 6. Mar 2008, 12:03

eno vprašanje: kako je z davkarijo pri tem prodajanju fotk prek neta?
   0 

Živa @ZivaK 6. Mar 2008, 12:30

Hja, tako daleč pa še nisem, ker si še nisem izplačevala denarja.
Davek se pa seveda plača tu v Sloveniji.
Vem pa, da je treba tak dohodek prijavit z obrazcem "Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve (dohodek iz drugega pogodbenega razmerja) – DOHZAP" za vsak mesec posebej davčni, ki pol izda odločbo in pošlje položnico. Mislim da se plača 25 % od 90 % (na enem blogu enega slovenskega iStockerja sem brala o tem).
Nimam pa še konkretnih izkušenj, jih bom pa imela kmalu.
   0 

iztok @izo 6. Mar 2008, 12:36

thnx!
   0 

Živa @ZivaK 6. Mar 2008, 12:40

Lucifix je napisal/a:
Tale članek ti zna priti prav:
http://tomazl.sopca.com/2006/11/06/microstock-ali-kako-prodati-svoje-digitalne-fotografije/

smile ja, saj tu sem jaz dobila informacije.
Drugače pa 100% informacije lahko dobite le na pristojnem davčnem uradu.
   0 

Aljoša @kranjskijanaz 10. Feb 2009, 20:53

Mene tudi zanima nekaj gledae iStocka.

Baje,da je kr težko pridi noter.
Pa me zanima,kakšna (tri) fotke je najbolje poslat,da te sprjmejo.
So to fotke,ki so primirne tudi za iStock prodajo,al bl "umetniške"?
   0 

Žiga @zcetrt 10. Feb 2009, 21:26

Tiste, za prodajo. Dol jim visi za umetniška ustvarjanja. To je stock fotografija.
   0 

Aljoša @kranjskijanaz 10. Feb 2009, 22:03

Ja sej sm že nek bral,de je imel en kr dost problemau,k je košiljal dost hude fotke ke,pa ga sploh niso sprejel.. none

Tnx
   0 

Armin @parniV 8. Apr 2009, 15:21

Živjo!

zanima me kje uploudaš 10 fotografij ko si registriran na shutterstock-u?

hvala za odg
   0 

Oracle @Oracle 9. Apr 2009, 08:18

moje izkušnje so pozitivne samo z iStockphoto. Fotke raznih rožic gredo za med, fotografije avtomobilov ali drugih izdelkov je potrebno predelati, da ni nikjer logotipa (znamke), pri portretih pa potrebuješ pisno dovoljenje slikane osebe (ali večih oseb na fotki), kar načeloma ni problem (lahko ponarediš). Razni umetniški motivi odpadejo, splača se uploadati samo komercialne fotografije, take, kot jih vidite pri raznih oglasih in katalogih v ozadju.

Kar se tiče denarja imam jaz tako rešeno, da mi gredo vsa izplačila na paypal account in tisti denar porabim za nakup stvari preko ebaya, tako da sploh ne pride do slovenije tisti denar (razen v obliki objektivov, DVDjev in podobnega, hehe).

Pa še nekaj: če misliš imeti uploadanih 10 fotk, je škoda truda, zaslužki se delajo s 100 odobrenimi fotkami, kolega jih ima "naprodaj" celo nekaj več kot 500, kar pa že lahko prinese lep kupček denarja.
   0 

Stane Crnjak @staneC 9. Apr 2009, 08:27

Živ,

a mi posreduješ tvoj nik na istocku?
   0 

ogabe @ogabe 9. Apr 2009, 09:29

Oracle je napisal/a:
pri portretih pa potrebuješ pisno dovoljenje slikane osebe (ali večih oseb na fotki), kar načeloma ni problem (lahko ponarediš).

Dokaj dobra logika... dokler se nekdo, katerega podpis si ponaredil ne opazi na jumbo plakatu in te gre tozit grin
   0 

Andrej @fotokaj 9. Apr 2009, 09:36

Ne, ne, še bolj pestro lahko postane; tožil bo naročnika jumbo plakata, ta bo šel nad agencijo, ta nad iStock, pol si ga pa šele ti nayebal ... in po tolk yebanju zna rit pečt do smrti.
Ampak važno je, da zaslužiš s to fotko 15$ (če jo dobro prodaš) ...
   0 

Oracle @Oracle 9. Apr 2009, 09:48

heh, ne mešati hrušk in jabolk biggrin

Če delaš shootinge za to, da fotke prodajaš naprej, moraš tako ali tako podpisati pogodbo oz. dovoljenje, da fotke prodajaš naprej. Jaz načeloma porinem kar angleški in slovenski obrazec pod nos, pa imam mir tako za slovensko kot tudi tujo prodajo. seveda se ta model tudi ustrezno plača!

Govoril sem za primere ko slikaš brata, sestro, mamo, punco,... kar tako za foro in potem ugotoviš, da bi lahko fotko prodal. tu mislim da ni panike s pravicami, bratu pa potem daš za pivo ali pa za tank bencina in je thumbsup
   0 

Andrej @fotokaj 9. Apr 2009, 09:58

Oracle je napisal/a:
heh, ne mešati hrušk in jabolk biggrin

To sam sebi povej, ne pa nam; ti si pisal o ponarejanju, zdaj smo pa mi krivi za mešano ponudbo sadja ...?
   0 

Oracle @Oracle 9. Apr 2009, 10:00

ok, sorry biggrin saj verjetno sam veš kako je pri slikanju oseb, ki so v "krogu zaupanja", verjetno ne boš svoji mami turil v podpis pogodbe, fotka pa je vseeno tako huda, da gre za med...to sem imel v mislih, da ne bo kdo narobe razumel thumbsup
   0 

Andrej @fotokaj 9. Apr 2009, 10:08

Ja, ja, ampak preberi citat, ki ti ga je že Ogabe prlepu; kaj SI tam napisal, si tam kaj omenjal mamico in bratca?

Nisi, zato nič zdaj motovilit.

Zato ti stavki.

FIN.

Aja, pa ko se bosta z bratom skregala, kdo bo za fotrom štalo poverbal, mu bo tud tole prav prišlo ...
   0 

Stane Crnjak @staneC 9. Apr 2009, 10:20

Oracla, daj napiši pod katerim imenom si na istocku. Bi prav rad šel pogledat tvoje fotke, ki gredo za med. Ali je to skrivnost?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati