0 

Marjan Krebelj @Nikio 5. Mar 2008, 15:29

Očitno se je Sigma odločila naredit prestižnega kompakta, ki bo mogoče konkuriral Leicinim klasikam ali vsaj Canonu PS G9...
http://www.sigma-dp1.com/
Blog - Portfolio[/size
   0 

iztok @izo 5. Mar 2008, 15:38

tole je pa že lep cajt znano, vendar šele zdej počasi kapljajo prve fotke ipd, ko se ga da dejansko kupit.
mene osebno zelo moti, da so dali f/4 lečo gor (naj pa bi bila po drugistrani zelo dobro že pr odprti blendi). zamel bi bila idealna rešitev nakj v stilu konice hexar af (35m ekv., f/2, idealna street kamera z zelo dobro optiko).
v vsakem primeru pa, glede na fotke, ki sem jih videl, dela zelo dobre rezultate. če bi dal tolk zanjo? ne, rajš kupim sd14 in imam odprt sistem.
   0 

abo01 @abo01 5. Mar 2008, 18:04

Ja, bo imela Sigma kar ostro konkurenco, zadnji Olympus E-420 in palačinka 25mm f2.8 sta zelo dobra kombinacija, pa še cenejša bo. Tako da bo kar težka, Foveon gor ali dol. In f4 ...
   0 

iztok @izo 5. Mar 2008, 18:16

hja, na vsak dslr lahko natakneš palačinko, nič novega, pač neka retro zadeva, ki jo je najprej pentax (se mi zdi) potegnil iz naftaline, zdej jo očitno vsi obujajo.
dp1 je drug koncept kamere..
glede resolucije pa se mi zdi, da še vedno dp1 pihne ta oly in palačinko, vsaj glede na to, ker sem imel priliko videt.
   0 

abo01 @abo01 5. Mar 2008, 19:22

Saj je DP1 manjša, ampak to je tudi vse. Hm, pa ločljivost ... ne bi dal roke v ogenj.
   0 

Peter Atanackov @Geo 5. Mar 2008, 19:59

Ta sigma bo imela samo 250 gramov, pol manj kot najlazji dslr z najlazjo palacinko gor in se foveon je notri po vrhu vsega. Jaz bi ga takoj imel recimo za ulicno fotografijo in pa za sprehode v hribe itd. Bomo vidli, upam da ne bo predrag.

Še pika na i, večji čip ima od prej omenjenega Oly-ja. laugh
   0 

Sigma @Sigma 5. Mar 2008, 20:23

Na tejle strani si lahko pogledate prve primere fotografij posnetih z DP1.
I don´t suffer from insanity. I enjoy every minute of it.
   0 

abo01 @abo01 5. Mar 2008, 21:42

Z 2.8 zaslonko sploh ne bi razmišljal, bi bil visoko na spisku, tako pa najprej v roke vzet, kakšen teden matrat in se potem odločit.
   0 

Blaž Moškrič @mosseero 5. Mar 2008, 23:10

izo je napisal/a:
hja, na vsak dslr lahko natakneš palačinko, nič novega, pač neka retro zadeva, ki jo je najprej pentax (se mi zdi) potegnil iz naftaline, zdej jo očitno vsi obujajo.
dp1 je drug koncept kamere..
glede resolucije pa se mi zdi, da še vedno dp1 pihne ta oly in palačinko, vsaj glede na to, ker sem imel priliko videt.

Ker najbrž sploh nima AA filtra. Vsaj glede na vse jaggy-je na slikah se tako zdi. Pravih detajlov pa zaradi tega nima nič več kot s filtrom, le slika deluje ostrejša.
   0 

iztok @izo 5. Mar 2008, 23:46

foveon ne rabi aa filtra, ravno v tem je keč pr njem (ker nim mešanje barve pixla iz sosednjih štirih -rgb) in prednost, zato množijo resolucijo x3 (v rpaksi nekeko tam med 2 in3 ).
samo ne mislit, da je cmos brez aa-ja kot noč pa dan (sem videl primerjave itd.), po orenk moire dobiš v vsakem linijskem vzorcu.
v glavnem, foveon je zelo fajn zadeva, če bi ga recimo razvijal kakšen sony ali canon, bi bil danes to trademark za kvaliteto. ker baje "pije" precej štroma, ima potem vpri višjem isu probleme itd, vendar baje bodo to ordpravili v sd15, ki tudi prihaja. pri sigmi gre vse precej počasneje, kot pri ostalih, ki vlagajo v dslr body razvoj neprimerno več kot sigma in foveon. jst pravim, če bi bili pametni, bi sgma vrgla ven ff foveon body z ef-mountom, kar pa seveda canon ne bi dovolil. kr baj d mimo, je sigma že af ipd kr malce po canonu skopirala (ef objektivi z malce predelave mounta delajo na sigmah, tako af kot zapiranje zaslonke-če recimo kdo ne ve).
   0 

abo01 @abo01 6. Mar 2008, 06:48

Ja, pa zadnji Kodakov DSLR z Canon bajonetom je tudi Sigma skupaj sestavila, čeprav so bili o tem vsi tiho. Še slab mesec in do DP1 v Sloveniji, do takrat pa bolj ali manj ugibanja ...
   0 

Bostjan @Archie 6. Mar 2008, 09:55

Po vseh testih, ki sem jih prebral naj bi bila SD14 s 4,7 MP (x3) ekvivalent Bayerju s cca 9 MP. Nekoliko optimistična ocena je 10 MP. Tosmerno je toretične resolucije zadosti, ampak končna velikost oziroma dimenzija fotke v sicer zelo kvalitetnih pikslih je pa še vedno samo 4.7 MP (2640 x 1760), kar je neprimerno manj kot pri recimo D300 (4288 x 2848). Kaj to pomeni pri cropanju je jasno in kaj to pomeni za printe tudi. S SD14 gre s resolucijo printa 300dpi do 22,4 x 14,9 cm s D300 pa do 36,30 x 24,11 cm. Baje se sicer Faveon datoteke zelo lepo obnaajo pri upsize-u, a konec koncev je piksel le piksel in je samo še vprašanje kaj imamo raje: manj pikslov z zelo dobro barvno informacijo, ali več pikslov z nekoliko manj dobro barvno informacijo.

Sigma DP-1 je lep poskus, a še vedno s premajhnim senzorjem, (pre)visoko ceno in svetlobno prešibkim objektivom. Cena v UK naj bi bila 550 GBP, kar je po trenutnem tečaju 720€, v ZDA pa naj bi bila predvidena cena okoli 900$.
Upam, da bo Sigmi sledil še kdo in ponudil "rangefinder" z vsaj APS-C senzorjem, odzivnostjo DSLR-ja ter z možnostjo menjave in ustreznim naborčkom objektivov. Po naporih, ki jih vlagajo v kamere vstopnega razreda DSLR-ja pa v to močno dvomim.

Sam ne mi zdej Leice ponujat upset .
   0 

abo01 @abo01 6. Mar 2008, 10:45

Pri nas bo DP1 okoli 650€, kar je sorazmerno ugodno in primerljivo z ameriško ceno (ok, malo dražje). Če se bo ta koncept res obnesel, bodo zagotovo tudi drugi naredili kaj v tej smeri. No ja, bomo videli, so rekli slepi ...
   0 

Blaž Moškrič @mosseero 6. Mar 2008, 10:47

izo je napisal/a:
foveon ne rabi aa filtra, ravno v tem je keč pr njem (ker nim mešanje barve pixla iz sosednjih štirih -rgb) in prednost, zato množijo resolucijo x3 (v rpaksi nekeko tam med 2 in3 ).
samo ne mislit, da je cmos brez aa-ja kot noč pa dan (sem videl primerjave itd.), po orenk moire dobiš v vsakem linijskem vzorcu.
v glavnem, foveon je zelo fajn zadeva, če bi ga recimo razvijal kakšen sony ali canon, bi bil danes to trademark za kvaliteto. ker baje piše precej štroma, ima potem vpri višjem isu probleme itd, vendar baje bodo to ordpravili v sd15, ki tudi prihaja. pri sigmi gre vse precej počasneje, kot pri ostalih, ki vlagajo v dslr body razvoj neprimerno več kot sigma in foveon. jst pravim, če bi bili pametni, bi sgma vrgla ven ff foveon body z ef-mountom, kar pa seveda canon ne bi dovolil. kr baj d mimo, je sigma že af ipd kr malce po canonu skopirala (ef objektivi z malce predelave mounta delajo na sigmah, tako af kot zapiranje zaslonke-če recimo kdo ne ve).

Ravno odsotnost AA filtra ima za posledico žagice. Ker ni mešanja barv, imaš pa velikokrat čudne barvne odtenke. Svetloba se že filtrira na prvi in nato na drugi stopnji, zato je vprašanje, kako verodostojne barve sploh pridejo do 2. in 3. stopnje.
   0 

iztok @izo 6. Mar 2008, 11:58

@mossero: žagic ni, le vsak pixel ima točno svojo vrednost in ne kombiniranje iz sosednjih 4, kar pa povzroča moire in večjo nazobanost brez filtra.
če pa ti je nazobanost na ravni pixla odveč, je vedno blur filter v fotošopu, hehe.
glede lejerjev- foveon ne dela čist tako, kot je narisano v tistih brošurah, kjer pada svetloba čez 3 plasti, podobno kot na filmu. malce drugače je..
@archie:
v dp1 je enak senzor (z verjetno nekaj izboljšavami) kot v dp14, se pravi 1.7x crop.
@sigma:
ja, http://www.rytterfalk.com/ je dober link za začetek, da vidiš, kaj se da z sigmi v pravih rokah. na kratko, sigma ni za nekoga, ki ne ve, kaj kupuje in ni ravno doma v obdelavi ipd.
   0 

Bostjan @Archie 6. Mar 2008, 23:03

@izo: Vem, da je sensor +/- isti in priznam, da je aparat zanimiv, ampak tudi ko gre za kamere tega tipa sem še vedno leica nostalgik, kar se tiče formata. Hvala za link... zadeva izgleda prilično zanimivo.

Koncept je dober in mislim, da bo pri tem aparatu najbolj pomembna odzivnost. Če je hitrost vklopa, isklopa, AF-a, pregleda slikc in podobno vsej približno na nivoju povprečnega DSLR-ja potem se ni bati za prodajo. Verjamem pa, da so se potrudili pri objektivu. Za v žep, kot dopolnilo DSLR-ju zna bit prav mega. Konec koncev je moj stari kompakt Ixus 400 s 4 MP počasi za v penzijo.
   0 

Miran @Fotograff 13. Apr 2008, 19:09

Archie je napisal/a:
@izo: Vem, da je sensor +/- isti in priznam, da je aparat zanimiv, ampak tudi ko gre za kamere tega tipa sem še vedno leica nostalgik, kar se tiče formata. Hvala za link... zadeva izgleda prilično zanimivo.

Koncept je dober in mislim, da bo pri tem aparatu najbolj pomembna odzivnost. Če je hitrost vklopa, isklopa, AF-a, pregleda slikc in podobno vsej približno na nivoju povprečnega DSLR-ja potem se ni bati za prodajo. Verjamem pa, da so se potrudili pri objektivu. Za v žep, kot dopolnilo DSLR-ju zna bit prav mega. Konec koncev je moj stari kompakt Ixus 400 s 4 MP počasi za v penzijo.

Ja odzivnost in hitrost za takšen aparat po moje ni pomembna (za hitrost imam DSLR-Nikon), važna pa mi je pri majhnem aparatu , ki ga imam skozi pri sebi kvaliteta slike..., kjer pa omenjena SIGMA DP-1 med kompakti nima kunkurence... grin
   0 

iztok @izo 13. Apr 2008, 19:19

to itak, ampak odzivnost bi pa kr prav prišla pr takšnem fotiču. namreč, zelo uporaben je za recimo ulično in "candid" fotografijo, kjer pa je kr fino, da af hitro "zagrabi", psloh v bolj šfoh luči. in tukaj je baje zelo počasna (napram dslr-jem seveda, ampak poročajo, da je tudi slabše od kakšnih bolj naprednih kompaktov).
meni osebno bi zelo fajn bil ena tak fotič za v žep z dslr kvaliteto slike, če bi le bil kakšnih 200€ cenejši, imel f/2 blendo (že stokrat povedano, zakaj niso kopirali konica hexar af 35/2 koncept) in bolj odziven af.
za splošno fotkanje zunaj pa zna bit zelo zanimiva zadeva, sploh v rokah izkušeneg fotografa. po mojem mnenju ta fotič ni za začetnika.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati