0 

Špela @oka 6. Mar 2008, 00:41

Najprej lep pozdrav vsem skupaj.

Odločila sem se za nakup novega fotoaparata. Do sedaj sem uporabljala čisto navaden Sonyjev digitalec, sedaj pa me je fotografija začela bolj zanimati in rada bi naprednejšega kompakta, ki bi bil uvod v zrcalno-refleksne, za katere sem še 'prezelena'. Slikala bi vse sorte, vendar slike ne bi računalniško obdelovala, vsaj ne še, ker tega še ne znam in nimam programov. Bi se pa rada naučila uporabljati različne funkcije, pomemben mi je tudi čim večji pribižek (predvsem v naravi), torej velik zoom.

Malo sem prebirala forum in šla po tgovinah in nekako se mi najbolj dopadejo Fuji-ji. Najraje bi S6500, vendar se ga ne da več dobiti, tudi čez mejo ne. Zato me zanima mnenje o Fuji Finepix S8000fd in Fuji Finepix S9600fd. Sta ta dva fotoaparata za začetnico, ki ima sicer močno voljo, pretežka? In, ali lahko izdelam dobre fotografije, brez potrebe po računalniški obdelavi? Gledala sem starejše modele, npr. Fuji S5700 in 5800, vendar malce sramežljivo priznavam, da nimata 'DSRL izgleda' kot prejšnja dva. nice

Za kakršenkoli nasvet bi bila zelo hvaležna, ker sem res v dilemi.

Prijazen pozdrav, smile .
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 6. Mar 2008, 11:14

hm... če si prebirala forum, potem si verjetno zasledila, da običajno v takih primerih enoglasno odgovorimo, da je bolje kot "naprednega kompakta" kupit kar nizkocenovni DSLR (Canon EOS 350-400-450d, Nikon D40-60) in začet slikat. "Napredni kompakt" ne pomeni bistvenega napredka v primerjavi z navadnim kompaktom, vsaj kar se tiče kreativnosti, ki ti jo ponuja.
Blog - Portfolio[/size
   0 

David @dlicen 6. Mar 2008, 11:49

Se strinjam, če misliš nekoč preiti na DSLR, stori to sedaj, nima smisla napredne kompakte kupovat. Vstopni zrcalni fototi imajo itak en kup programov, ki jih lahko izkoriščaš, imaš pa tudi ročne nastavitve.
A pozor, nakup DSLR pogosto pomeni tudi začetek kupovanja bolj ali manj drage foto opreme devilish devilish .
Vse je seveda odvisno od tvojih potreb in želja.
   0 

David @dlicen 6. Mar 2008, 11:52

Pa še to: preglej pretekle teme, ker domnevam, da bo tvoje naslednje vprašanje "Kateri vstopni DSLR naj kupim?" Ta vprašanja so ves čas aktualna in gotovo lahko najdeš vso to modrost že nekje prelito...
   0 

Špela @oka 6. Mar 2008, 12:52

Hvala za mnenja. smile
Hm... DSLR-kaj pa vem. Na spletnem portalu e-fotografija sem prebrala, da začetniki, ki nimajo še potrebnega znanja o fotografiranju, niso zadovoljni s svojimi posnetki in ne bi rada kupila nekaj, s čimer ne bom zadovoljna. Kot sem dejala, ne znam niti računalniško obdelati fotografije, želim samo, da dobro izgleda, ko jo prestavim iz aparata v računalnik. Moje potrebe pa so take - nimam namena postati profesionalna fotografinja, želim pa si nekaj več kot samo navadno slikanje za v album. Ali je sploh možno, da se sama učim upravljati DSRL? In, ali je dodatna oprema nujna? Kakšno pa je vaše mnenje o Fujijih, ki sem jih omenjala?

Upam, da ne težim preveč, samo res se počutim kot otrok, ki bo dobil svojo prvo igračo. bigrazz
   0 

iztok @izo 6. Mar 2008, 13:19

večina takih, ki zdej dela odlične fotke (pa ni nujno, da so pro) so začeli tako kot ti, najprej nabavijo enga kompakta, jim postane všeč in hitro pristanejo na dslr-ju.
verjemi, če te fotografija potegne, da boš šla po isti poti. pri nabavi dslr-ja je skoraj nuja se spoznat z obdelavo slike, vendar to je lahko zelo fajn in zabavno, sej podobno so včasih v temnici počenjali. za res dobro fotografijo je obdelava skoraj nujna, sploh iz dlsrja, ampak kot pravim,to še zdaleč ne rabi bit dogločasno opravilo, večina pr tem uživa.
e-fot.., no comment, en bog in verniki (+nekaj svetlih izjem).
   0 

Špela @oka 6. Mar 2008, 13:25

Kaj pa pomeni ta obdelava - če ne bom obdelala slike, bo ta: zamegljena, barve ne bodo žive ... Včasih, ko prebiram, se mi zdi, kot da vzameš sliko iz DSRL-ja, jo daš v računalnik in je kar zanič? Ne razumem še čisto te obdelave. A ko kupiš fotoaparat, dobiš program za obdelavo zraven? Bojim se, da se z DSRL-jem ne bom znašla, da bi rabila tečaj zanj. ?
   0 

iztok @izo 6. Mar 2008, 13:32

fotke si takšne, kot jih nardiš, če bo že v osnovi dolgcajt, tudi z obdelavo ne bo nič boljša (no, je kakšne izjema, ampak pustimo to..)
ftoke iz dslr-ja so lahko malce bolj puste, če imaš vse nastavitve na nuli, lahko pa že v kameri nastviš na močnejši kotrast ipd, da dobiš močne barve ven direkt iz kamere, podobno kot pti kompaktih.
vendar, dosti boljše in natančno (in predvsem po svojih željah) lahko to postoriš na svojem računalniku doma, in ravno v tem je point, kreativnost.
tečaj je lahko fajn, da se pa na netu dobit ogromno materiala za učenja, dostikrat tudi v videu ipd, kjer imaš skoraj tako, kot če imaš učitelja pred sabo ipd. zelo fajn je tudi kakšno knjigo o fotošopu kupit ipd.
tako bom rekel. danes sober fotograf brez poznavanja digitalne obdelave skoraj ne moreš bit in je res nuja, razen če si še vedno res hardcore analog freak (klasična fotografija na film in razvijanje v temnici).
   0 

Matjaž Milharčič @MatH 6. Mar 2008, 14:02

Pojem dobre fotografije je relativen in DSLR slike so lahko povsem primerne tudi neposredno iz aparata. Če si prepričana, da boš šla na DSLR potem preskoči napredne kompakte. Zavedati pa se moraš, da je najcenejši nov DSLR kit 444€ in ima le 3x zoom (K100D Super v Hartlauerju - Lj). In to je le začetni strošek.
Aja, S6500 mogoče dobiš na eBayu.
Kdor kadi sto let, dolgo živi.
   0 

sn0wball @sn0wball 6. Mar 2008, 14:14

Jaz sem sicer še začetnik v DSLR svetu. Pred tem sem imel en mali kompakt Nikon 5900, jeseni 2007 sem pa začel razmišljati o nakupu Canon S5 IS, pa mi je nekdo rekel isto, da če imam občutek da bi rad mal več fotografiral, naj grem raje na DSLRja, kot pa da bom čez pol leta menjal. In tako sem kupil Canon 400D druge roke ki je bil zelo dobro ohranjen in moram priznati da sem prav zadovoljen. Prvi občutek je sicer bil, "joj, a ni to mal preveč zame?", ampak pol ti pride pod kožosmile Verjetno bi z kompaktom veliko manj fotografiral, saj že s tem ko sem dobil tako stvarco v roke, je bil to razlog več za fotografijo. Potem sem si kupil še en 50mm/1.8 objektiv in zdaj uživam:)

Če pogledaš kakšno spletno trgovino so kakšni Olympus ali Nikon DSRLji prav dostopni in jih dobiš za skoraj enako ceno kot naprednejše kompakte. Tudi kakšni rabljeni so zelo poceni (zadnjič sem videl Nikon D40 z kit objektivom za 250eur).
   0 

Miha @majki 6. Mar 2008, 14:56

Zdarvo sem v enaki dilemi kot ti! Zato si poglej na to temo že obšitno debato " Izbira in nasveti pri odločitvi". Sem že po omenjeni temi bil bolj na strani DSLR-ja. ko pa sme sedaj tukaj prebral še dodatne komentarje sem že skoraj odločen. Tam boš tudi videla cene v Avstriji, ki se mi zdijo super. tako kot je bilo že omenjeno je skoraj DSLR kit enako poceni kot višji kompakt! thumbsup
   0 

Miha @majki 6. Mar 2008, 15:16

PS. pa idi še an e-fotografijo pogledat malo. sunny
   0 

Špela @oka 6. Mar 2008, 15:27

Ja, mogoče pa DSRL res ni slaba ideja biggrin. Edini minus je zoom, ki ga je omenil MatH - odločila bi se za Canona EOS 350D, informacije o zoomu pa sploh ni. A je zoom mogoče doseči z objektivom, ki ga dobim zraven - EF-S 18-55? Kako je pa z računalniškimi programi za obdelavo? Dobim zraven?

Najlepša hvala za nasvete yes .
   0 

Miha @majki 6. Mar 2008, 15:34

Kolko vem ima canon kar solidno programsko opremo priloženo! biggrin
   0 

Špela @oka 6. Mar 2008, 17:20

Malo sem še pobrskala po spletu in mislim, da se bom odločila za Nikona D40. Je cenovno ugoden in (kot sem videla v video predstavitvah) dokaj enostaven za učenje. Zraven dobim še objektiv AF-S 18-55 [KIT]. Zanima me, kaj pomeni KIT in za kakšne potrebe bi morala kupiti boljši objektiv? To pomeni zoom, ostrenje? Je ta, ki ga dobim zraven za ljubiteljsko fotografijo dovolj?

Hvala, smile.
   0 

Alien @Alien 6. Mar 2008, 17:40

Kit pomeni, da je v kompletu z aparatom in ga zato dobiš za, recimo da, polovično ceno. Tako je priložen objektiv v prosti prodaji npr.200€, aparat je pa dražji od tistega brez objektiva le za 100€.
18-55 je za začetek kar v redu. Če ne drugega je majhen in lahek, tako da ga ni problem nosit naokoli, oster je tudi dovolj. Ima pa svoje pomankljivosti, ampak za ta denar se jih niti ne sme omenjati. Saj, če boš kdaj imela viška denarja boš še vedno lahko kupila kakšnega 18-70 ali 18-135.
   0 

Matjaž Milharčič @MatH 6. Mar 2008, 18:36

oka je napisal/a:
A je zoom mogoče doseči z objektivom, ki ga dobim zraven - EF-S 18-55?

Zoom imajo vsi objektivi, ki nimajo fiksen goriščne razdalje. Za canonov kit (18-55) je to 55/18= 3,05x zoom.
Kdor kadi sto let, dolgo živi.
   0 

Rok Krisper @Krispi 6. Mar 2008, 18:56

Tudi jaz ti toplo priporočam DSLR.
Ker sem sam naredil napako in nabavil Lumix DMC-FZ8 in kmalu ugotovu,
da to ni to.

Sedaj imam Nikon D40x + Sigma 17-70.
Objektiv iz kita 18-55 je bil za športno fotografijo prešvoh.
Ampak za začetek je čist OK.
   0 

roman @romeno 6. Mar 2008, 21:22

Tudi sam sem kupil naprednejšega kompakta in videl, da sem naredil napako. Kupi raje DSLR in po možnosti v tujini.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati