0 

genetik @genetik 17. Mar 2008, 18:04

Hoj!

Sem že iskal, ampak ne najdem nič uporabnega...zame, ki sem tako rekoč začetnik pri PS;)

Skratka, bil bi zelo vesel, če bi nekdo opisal, kako narediti kolaž; črna podlaga oz. okvir in potem še črne črte med fotkami (če povem po kmečko;)

že v naprej hvala:)
   0 

miha @mihaaa 17. Mar 2008, 22:18

evo to sme ravno zadnjic enmu na pisal na to temo .. bom prekopiral malo popravil biggrin , mogoce ti kaj pomaga

..ti bom povedal kako to naredis v PS cs3

odpres nov dokument (torej file/new ali pa ctrl+n), glej da ne bo velikost premajhna (barvo das kar belo. spremenis lahko potem). potem si odpri slike ki jih bos dal v kolaz (fino je da so malo pomanjsane oz take resolucij kot hoces da so na kolazu ker ce bos imel vec originalov na 1x v kolazu bo to kar velika slika in ti zna stekat racunalnik, oz ce so razlicno velike id lahko potem vsako sliko povecas , pomanjsas s free transform tool (oznacis layer, ctrl+a da ti vse noter oznaci nato ctrl+t za free transform, potem smao vleces vogale)). No potem gres v okno s sliko ki jo bos dal v kolaz in izberes orodje "moov tool" oz crka "v" (ki je bljiznica za move tool) no in potem zagrabi sliko v oknu os slike in jo nesi v okno ki si ga odprl na zacetku (torej tja kamor bos zlagal slikice, za kolaz, ozadje).

Mogoce je fino se si v tem oknu kjer bo kolaz potegnes gudielin-e, pojdi v view in poglej ce imas kljukico pri rulers (da se ti pri strani prikazejo ravnila) rulers, no porem pojdi z move tool na ravnilo klikni in potehni v sliko,.. imel bos novo "guideline" ki jo premikas s tem orodjem, ce jo hoces zbrisati jo nesi nazaj na ravnilo s kjer si jo potegnil ( z moove toole-om).. No in potem lahko te crte uporabljas za poravnavo slik (na printu teh guidelinov ne bo videti).

Tako kot si prvo sliko dodal dodajas tudi ostale (z move toolom), vsaka slika ki jo dodas se doda kot nov layer (vidis na desni v zavihku layers) (predstavlja si to tako kot da bi polagal gor folije za grafoskop.. tako da tudi ko premikas moras imeti oznacen pravi layer drugace bos premikal kaj drugega (po kolaz sliki). no ko imas vse slike gor in poravnane jih lahko zasencis (da bo zgledalo kot da lebdijo ali kaj podobnega (to naredis tak oda oznacis layer pa gre spodaj v oknu layerjev na tiso ikonco ki ima f crko in izberes drop shadow... moznosti je pa seveda OGROMNO.. no barvo ozadja lahko tudi spremenis ipd...

se crte vmes, lahko jih narises z brush toolom, izberes tam pencil, drzis ko rises shigft da bojo ravne in potehnes, lahko namesto tega izberes ravno crto na rectangle tool (bljiznica u) oz poleg tectangle toola je line tool (klikni na trikotnik na knofu da se pokaze) in potegnes..
lahko locis samo layerje s crtami oz jih das v okvircke in ce bodo lepo poravnani bo crta vmes ravna..

na koncu oznaci layerje in pritisni ctrl+e (zdruzi oznacene layerje) ali pa pojdi na layer/flatten.. in jo shrani kot jpg in daj na forum da jo pokazec biggrin

to je to,.. upam da sem prbl jasno razlozil ce ne pa vprasaj, ce je kakna napaka bo pa ze kdo popravil.
lahko pa stvari v photoshopu naredis na veliko razlicnih naicnov tako da to vsekakor ni edina pot..

lp

mihaaa
   0 

miha @mihaaa 17. Mar 2008, 22:24

ampak po guglu pa nisi lih iskal a ? biggrin biggrin

evo ti 1 link bo verjetno bolj jasno, ceprav bral ga nisem..

http://www.rnel.net/tutorial/Photoshop/3222
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 17. Mar 2008, 22:38

Še veliko enostavnejše je, če imaš Corel Draw (lahko tudi Adobe PageMaker, Illustrator ali Indesign), kjer preprosto importiraš slike, ne glede na resolucijo, jih razporediš v željen vzorec (povečuješ in manjšaš jih kar z miško), ter nato exportiraš nazaj v eno JPG sliko.

Spet me bojo linčali; ampak za večino stvari obstajajo programi, ki so veliko boljši in hitrejši od photoshopa. Za zlaganje grafik v večjo kompozicijo so dosti bolj praktični dizajnerski programi (glej zgoraj).
Blog - Portfolio[/size
   0 

miha @mihaaa 17. Mar 2008, 22:43

dizajnerskih programov ne poznam, bi sam verjetno kaksnega drugega izbral,.. samo on je vprasal za PS pa sem mu povedal biggrin
   0 

Marjan Krebelj @Nikio 18. Mar 2008, 03:20

Pa res... to sem spregledal grin
Blog - Portfolio[/size
   0 

genetik @genetik 21. Mar 2008, 14:18

no, mi je ratalo narediti prvi kolaž smile za poizkušnjo bo že grin pa hvala za tutorial, mihaaa smile

pravzaprav drugih programov niti ne uporabljam, zato sem omenil PS. bom pa seveda probal in preizkusil še ostale thumbsup

http://shrani.si/f/3P/5q/4JG2G3Bn/dsc032.jpg

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati