0   

Martin Peca @mPECA 24. Mar 2008, 12:21

kupujem nov stativ (manfrotto 055xprob) in glavo za stativ...

trenutno si ogledujem krogeljno glavo manfrotto 488 RC2, ki ima po specifikacijah nosilnost do 8KG in je visoka le 10.8cm!

ogledoval sem si tudi 3 smerne navadne glave vendar me ne prepričajo najbolj, moram pa povedat da manfrotto trismernih glav razen ene stare video glave (podobni 128RC v trenutni ponudbi) nisem poizkusil.

zdej pa sprašujem najprej če ima kdo kakšno krogeljno glavo iz serije 488 in kako se mu zdi...

na takem stojalu si želim čimvečjo trdnost in stabilnost saj bi se gor uporabljal fotoaparat predvsem srednjega formata, kjer so časi kratki (v povezavi s flashem max. 1/60s) in je ogledalce veliko (dosti tresljajev) predvsem pa si želim glavo čim NIŽJIH mer zaradi fotografiranja s tal navzgor oz, za makro posnetke...

drugo vprašanje pa bi bilo katera trosmerna glava bi bila še primerna za tako uporabo... recimo kakšna v stilu glave z oznako 160 ali 329RC4 (pri obeh me moti nestandardna ploščica za pritrditev aparata na stojalo)...

če poznate pa kakšnega drugega proizvajalca stojal/glav in da ima res solidna stojala mi prosim dajte kakšen link!!!

hvala vsem ki se boste podali z mano v iskanje thumbsup
 0   

iztok @izo 24. Mar 2008, 12:32

krogelne so fajn za hitro delo, vendar za mf boš rabil kr orenk zadevo najbrž (čeprav 1000s s tem objektivom še ni neka teža, če boš dal kakšem večji objektiv gor, pa že, tudi težišče se spremeni ipd). tako da, poglej tudi za malce boljše trosmerne.
no, tolk od mene, bolj splošno, ker nimam tolk izkušenj s stativi.
prevdsem pa špegl gor, pa model gledat za pravi trenutek biggrin
 0   

gogo @gogo 24. Mar 2008, 16:27

Jaz sem po apr zgrešenih stativih in glavah pristal pri Velbon 740 in Markins M20 glava. Imel sem tudi Slik glavo in stativ (500 pro) pa Benro glavo na Slik nogah (niti ni tako slabo), sedaj pa omenjeni komplet.
Zaenkrat - zelo zadovoljen. Uporabljam za Nikon sistem od 10 do 500mm objektive in aparate (za teleobjektive še Wimberley SideKick).

http://www.fotomarket.net/katalog/product.php?catalogue_cat_id=2766&orderby=pricedesc&product_id=1447

https://www.photoproshop.com/product_info.php/cPath/21/products_id/29

moram priznati, da je bilo branje naslednjega članka zelo blizu resnice:
http://www.bythom.com/support.htm
 0   

Peter Atanackov @Geo 24. Mar 2008, 16:51

Jaz imam manfrotto 804RC glavo, meni se dopade. Kar lepo tece, je zlo robustna in ni draga.
Se posobej mi je vsec, da ima notri vmet ki ti vedno da fotoaparat v priblizno vodoravno pozicijo, ce odtegnes rocico. To mi je vsec, ker sm vcasih pri ta starem stativu pozabil zategnit rocico in se mi je vse lepo obrnilo in objektiv je udaril v stojalo. Je pa motece, ce slikas zuzke smile.
 0   

Matic Kos @MaticK 25. Mar 2008, 08:56

Imam 486 RC2 krogeljno glavo in je super. Ze 486 je za D300 z Tokino 80-200 (1.6kg) vec kot dovolj, drzi super. Samo za makro pa ne vem ce bi vzel krogeljno. Tam vseeno rabiš mm nastavljanje v eno smer, z tako glavo pa to ni ravno enostavno.

Lp, Matic
 0   

Andrej @fotokaj 25. Mar 2008, 09:36

Jaz mam isti komplet; 055 PROB stojalo in 488 RC2 glavo, krasen komplet. Res priporočam - delam gor tud z MF Rolleiflexom 6008 PRO ki tehta enako (2.3 kg z objektivom) kot D200 s 70-200/VR objektivom.

Če hočeš bit ziher v svoj nakup nekako velja, da kupiš stativ, ki ima max nosilnost trikrat višjo od najtežjega kompleta (aparata in objektiva), ki ga nameravaš na tem stativu uporabljat. Isto velja za glavo, ta ima namreč svoj podatek o nosilnosti, popolnoma ločen od nosilnosti stojala. Torej, če bi rad gor uporabljal 2 kili težek koomplet, mora bit nosilnost stojala in glave vsaj 6 kil.

Stojala tipa 055 imajo nosilnost 7 kil in glave tipa 488 imajo nosilnost 8 kil - na tem kompletu se da odlično delat z vsakim aparatom oz kompletom pod tremi kilami, brez problemov. Kar bo več, bo pa že vibriralo.

Če boš imel kaj težjega, kot naslednje stojalo priporočam Monfrottov Neotec 458B (nos. 8 kil in drag, a vreden!), za glavo pa 490RC4 (nos. 12 kil).
 0   

Bostjan @Archie 25. Mar 2008, 09:56

mPeca... poglej pod male oglase oziroma na:

http://www.bolha.com/oglas3159502

Benro je sicer kitajska kopija Kirk-ovih glav. Gre pa za model KB-1 s Arca-swiss kompatibilnimi ploščicami in deklarirano nosilnostjo 12 kg. Meni je brez problema nosila D200 z gripom +70-200/2,8 ali 300/4 s ali brez 1.4 TC-ja. Benro KB-1 je kot noč pa dan proti M 468RC2, ki sem jo imel prej. 468 in 488 imata enak premer glave, le zaklepni mehanizem je pri 488 močnejši in paning je ločen.

Fotokajev nasvet je zelo dober, ampak jaz vseeno pikiram na Gitzo 3540LS + Markins Q20, pa da do konca življenja ne slišim več za stojala in glave smile. Prodajam pa zato, ker je zdej nekaj težjega pri hiši.
 0   

gogo @gogo 25. Mar 2008, 11:21

Markins glava je res odlična. Kje nameravaš kupiti Gitzo? Sam sem gledal isti model pa sem spet malo pred koncem klonil, ker je bila razlika v ceni še vedno 2× več za Gitzo in še to iz USA. Velbon moram zaenkrat zelo pohvaliti. Pri nosilnosti stativa pa je potrebno upoštevati še težo glave, poleg aparata in objektiva.
 0   

Andrej @fotokaj 25. Mar 2008, 12:22

Še nekaj; stojala/glave Manfrotto in Bogen so enaka, gre le za dvoje različnih poimenovanj.
Zadeva, na katero se splača bit pozoren pri stojalu je tudi obloženost kovinskih nog s kakšno prevleko, peno... - pride prav v mrazu, ko so kovinske noge prekleto mrzle in zaj... za nosit.
 0   

Anže Miš @magus 25. Mar 2008, 23:34

Ravno danes kupil mislim da prav manfrotto 488 RC2 glavo, ko sem kupoval tudi stativ. Skratka glava je kar super. Sicer sem se malo zeznil, ker se mi trosmerna glava vseeno bolj dopade, je pa res, da je delo s to glavo precej hitrejše. Zamerim ji le to, da je malenkost nenatančna.

Če boš slikal bolj studijsko ti priporočam kakšno trodelno glavo, ali pa če že želiš krogelno glavo, eno od culmanna ki košta 150€ ter ima notri neke teflone ipd da lahko štimaš trenje in s tem hitrost premikanja glave (ne vem pa komercialne oznake te glave).
 0   

gogo @gogo 26. Mar 2008, 07:23

Pametno je tudi predvidevati malo za prihodnost. Manfrotto, Slik in tudi nekateri drugi imajo posebne hitre ploščice-nastavke , ki se privijačijo na objektiv ali aparat in ko menjaš glavo, lahko vse to podariš in kupiš novo. Če kupiš glavo, ki ima Arca Swiss priključke-kompatibilno, lahko glave menjaš kasneje in ti vse ostalo ostaja enako.
Poglej malo pri Kirk, Wimbereley, RRS, Arca Swiss,... imajo komplet nastavkov za hitro menjavo objektivov in aparatov na stativu.
 0   

Martin Peca @mPECA 26. Mar 2008, 08:47

ej fantje, glede glave sem se odločil kupiti Arhie-jevo BENRO, ki je le kopija KIRK glave in kakor vidim kar precej trpežna žival biggrin

zdej preostane samo še stojalo, najverjetneje bom naročal kar v italiji, kjer imajo kar nekaj bolj poceni zadeve, pa še na voljo so, ne pa kot pri nas, kjer je potrebno čakati za vsako zadevo! smile pa še poštnine ne bom plačal hah biggrin

torej... jaz še vedno gledam manfrotto 055XPROB... ker:

-ima najnižji položaj le 10cm nad tlemi (+glava 10cm = 20cm višine)
-dokaj lahek
-trden
-visok tudi do 178cm (čeprav dvomim da bo tak položaj kdaj uporaben!)
-ima sredinski drog, ki ga lahko postavimo v prečni položaj (MAKRO)!

u bistvu prva in zadnja lastnost sta mi najbolj pri srcu, a je še kakšno stojalo, ki bi imelo te dve lastnosti?
 0   

Andrej @fotokaj 26. Mar 2008, 09:26

mPECA je napisal/a:
u bistvu prva in zadnja lastnost sta mi najbolj pri srcu, a je še kakšno stojalo, ki bi imelo te dve lastnosti?

Sredinski drog lahko vržeš prečno še pri Neotec in Magfiber seriji Manfrottovih stojal, z oddaljenostjo od tal je pa tako, da vsi ostali pridejo še bliže tlom; 055 ima najmanjšo oddaljenost 11cm, ostali pa od 8 do 10cm - sicer je pa to totalno brezpredmetno. Namreč, ko se boš šel makro fotografijo, boš drog itak obrnil kontra, z glavo/aparatom navzdol, ne boš aparata k tlom spuščal tako, da boš širil noge stativa.

055 je gotovo eden najbolj priljubljenih stojal, po mojem ne rabiš nič kaj dosti več iskat; kupi, pa je.
 0   

Martin Peca @mPECA 26. Mar 2008, 09:30

fotokaj... ta neotec mi je všeč za znoret... samo cena je 3 kratnik cene navadnega stojala iz 055 serije... :S mogoče pa ga bom nekega dne kupil, sicer pa sem glih bral en pregled tega neotec stojala... pravijo da se lušči barva z njega dosti bolj kot pri vseh ostalih manfrotto stojalih... kar ni nek pomemben podatek pri delu, pri prodaji stojala pa že...
 0   

Andrej @fotokaj 26. Mar 2008, 10:06

Glej, Neotec ti ne nudi ničesar bistveno boljšega od ostalih ali od 055 serije; ima enako težo (2.4kg), enako višino (64cm + glava), praktično enako višino razprtega (131/135cm) in kilo več nosilnosti (7<8kg).
Pri Neotecu plačaš teleskopski patent nog brez klipsen, nič drugega.
Je ta patent tud vreden keša? Po mojem ne, ni.
 0   

Martin Peca @mPECA 26. Mar 2008, 14:22

no sej to sem tudi jaz mislil biggrin vsekakor ni vredno dat 3x več za na glavo obrnjen patent biggrin

sicer pa trenutno zmaga manfrotto 055xprob! (če je še kaj kvalitetnega v istem rangu ampak kakšnega drugega proizvajalca... kar se razpisat)
 0   

Peter Atanackov @Geo 26. Mar 2008, 14:39

mPECA kje v Italiji bos to narocal? biggrin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati