0   

Iztok Medja @Media 25. Mar 2008, 21:31

Zdravo!

Čez vikend mi bo kolega za nek session posodil 7 500 watnih luči, ki v osnovi niso mišljene za fotografijo, ampak za normalno osvetljavo prostora. Slikal bom doprsne in dopasne portrete.
Katero tkanino / matarial priporočate, da bi ne bi kupoval dragih originalnih razprševalcev in da bi si lahko sam naredil meter x meter velike difuzorje, ki bi joh nato postavil kakšnih 20-30 cm pred luč?
V mislih sem imel tanko rjuho, krep papir, barvano steklo... Kaj mislite, da je najbolje od tega oz. še kakšna ideja? Ali lahko že sam ton ne-fotografske žarnice pokivari fotko, če so luči močne, ali to pač rešiš z WB?

Hvala..
 0   

Anže @AlienW 25. Mar 2008, 21:58

Paus papir je recimo kar v redu. thumbsup
 0   

Boštjan @stipe 25. Mar 2008, 22:08

AlienW je napisal/a:

Hm, ne vem, kako je s tako velikimi difuzorji pri takih lučeh - osebno sem bil namreč ravno danes kar malo razočaran nad paus papirjem pri domači izdelavi mini-difuzorja, ki naj bi ga nataknil na bliskavico. Rezultat je bil takorekoč ničen - sploh ni razlike, ali bliskavica useka direktno ali prek pausa (poskusil sem tudi z večimi plastmi, enako neuspešno).

Seveda pa se bliskavice in studijskih luči ne da primerjati, zato zna biti paus v tem primeru res učinkovit.
 0   

Anže @AlienW 25. Mar 2008, 22:13

Jaz imam dva homemade softboxa, ki imata prednjo stranico iz pausa in lepo omehčata svetlobo, je pa res da so notri 300W žarnice ne flash.
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 25. Mar 2008, 23:21

stipe je napisal/a:
AlienW je napisal/a:

Hm, ne vem, kako je s tako velikimi difuzorji pri takih lučeh - osebno sem bil namreč ravno danes kar malo razočaran nad paus papirjem pri domači izdelavi mini-difuzorja, ki naj bi ga nataknil na bliskavico. Rezultat je bil takorekoč ničen - sploh ni razlike, ali bliskavica useka direktno ali prek pausa (poskusil sem tudi z večimi plastmi, enako neuspešno).

Seveda pa se bliskavice in studijskih luči ne da primerjati, zato zna biti paus v tem primeru res učinkovit.

Motiš se. Paus papir je odlična zadeva, le pravilno treba razumeti njeno delovanje. Tudi med navadno bliskavico in studijsko lučjo v principu ni prav nobene razlike.

Glede difuzije treba razumeti sledeča fizikalna dejstva:
1. difuzija v osnovi pomeni to, da točkast vir svetlobe spremenimo v ravninskega. Točkast fleš, ki meče stožčasto poravnane žarke (zatorej ostre sence) treba spremeniti v ravninsko polje svetlobe, kjer bodo žarki, ki prihajajo iz različnih predelov tega polja, en drugemi posvetili v senco. (diagram 1)

2. pri difuznem odboju (matirano ogledalo) ali prehodu svetlobe (paus papir) je potrebno upoštevati relativno velikost motnje na površini glede na velikost in oddaljenost, tako objekta kot svetila. Motnje reda velikosti 1cm ali na nivoju velikosti človeške glave ne bodo povzročale difuzije, pač pa več manjših individualnih dobojev. Primer za to je nagubana alu-folija (svetleča stran). Matirana stran folije ima motnje veliko manjšega reda velikosti, zato deluje difuzno, čeprav je ravna.

3. Pri difuznem odboju ali prehodu moraš upoštevati relativne razdalje med izvorom in objektom (diagram 2).

Prav tako je potrebno upoštevati razdaljo med izvorom in motnjo (diagram 3). Če nalimaš paus papir na fleš, s tem dejansko nisi naredil prav ničesar drugega, kot stran vrgel potrebno svetlobo.

Če boš stavil rjuhe ali pause pred luči, poskrbi, da so na čim večji razdalji. Seveda pri tem izgubljaš količino svetlobe, pridobivaš pa na difuznosti. Difuznost bo večja tudi, če bo objekt čim bliže rjuhi.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Miha @mauss 26. Mar 2008, 00:40

thumbsup
...
 0   

Boštjan @stipe 26. Mar 2008, 01:11

Hvala za izčrpno razlago, Nikio. Očitno sem se zadeve res lotil z napačne strani, čeprav sem poskušal tudi s povečevanjem razdalje med bliskavico in papirjem. Seveda pa je šlo za vsega skupaj par centimetrov razdalje in željenega efekta tako vseeno nisem dobil.

Nočem "ugrabiti" teme, vendar me vseeno zanima - je kdo poskušal narediti difuzor za na bliskavico sam? In če ja, kako (glede na zgornjo razlago je to takorekoč nemogoče - potreboval bi precej veliko razdaljo od papirja do bliskavice)?
Z googlanjem sem namreč našel več različnih "DIY" vodičev za tak postopek, vendar nekako nisem bil zadovoljen z rezultati ali pa je zadeva izgledala precej neestetsko (npr. odrezana bela plastenka, nataknjena na bliskavico bigeek )
 0   

Iztok Medja @Media 26. Mar 2008, 01:36

Ja, hvala za tale članek. Očitno bom moral narediti večje difuzorje kot meter x meter...

Luči bom imel pa čisto iste, kot fantje v temle članku:
http://mmercn.blogspot.com/2008/03/studijska-modna-fotografija.html
 0   

Anže @AlienW 26. Mar 2008, 07:12

Pri homemade stvareh boš redko dobil hudo estetiko Rofl Poizkusi tako:
Iz kartone izrežeš štiri štirikotnike, ki skupaj sestavljajo stožčasto škatlo. Po notranji strani oblepi z alu folijo. Zlepiš v škatlo in pri fleshu, ki je zelo močen recimo uproabiš tanjše blago za difuzno stranico. Na flesh pa naredi "kapico", ki bo svetlobo iz flesha usmerila v stranice softboxa.

Ne morem ti povedati če bo delovalo, ker na svojih ne morem poizkusiti s flashem, ker mam gor pritrjene luči.

Poizkusi thumbsup
 0   

Jessie @Jessie 26. Mar 2008, 07:55

Nikio... thumbsup
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 26. Mar 2008, 09:21

Jaz sem jih že kar nekaj naredil, o tem sem skoraj vsakič pisal tudi na forumu (prebrskaj). Če misliš slikat od blizu, potem so tudi manjši difuzorji lahko sprejemljivi. To so slike iz enega poskusa, kjer smo škatlo 25/40/10 cm obložili s foljo, potem pa je flash vstopil noter iz bočne strani, tako da se je razlil po celem volumnu, nakar je izstopil na največji stranici. Zahteva kar precej poizkušanja: http://my.opera.com/Fotokrozek/albums/show.dml?id=171545

Iz škatel se da že marsikaj naredit. Problem je potem, kako škatlo držiš pokonci. Lahko tudi samo rjuho spredaj postaviš, ampak potem precej svetlobe uhaja ob straneh, kar je po eni strani dobro (ker dodatno mehča direktno, zaradi odboja od sten), po drugi strani pa je vprašanje, če si to želiš.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati