0   

Tical @Tical 31. Mar 2008, 09:40

Zdravo,
zanima me z čim bi zčistil diase pred skeniranjem,
skeniral jih bom sam na hp ls 8290, za moje potrebe(družinske fotke) bo čisto ok.
Pri pregledu sem pa opazil da je večina diasov krepko zamazanih, prstni odtisi, prah itc.
Na kakšnen način in z čim bi se to dalo najlažje in najmanj škodljivo odstranit?
hvala in lp
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 31. Mar 2008, 10:15

Obstajajo neke tekočine, ki so namenjene skeniranju diasov. Z njihovo pomočjo se dias popolnoma zalepi na šipo skenerja, tako da dobiš res ostro sliko. Taiste tekočine so pomojem uporabne za čiščenje, ker zaradi zelo dobrega izhlapevanja ne puščajo madežev.

Moj nasvet bi bil tale: poskusi najprej s pihanjem odstranit tgrobe dele, nato s tekočino še ostalo. Če se le da, se izogibaj dotikanja in fizičnega čiščenja. Tiste stvari boš že lahko v photoshopu odstranil.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Tical @Tical 31. Mar 2008, 16:08

OK, hvala za nasvet.
Zanima me pa še katero aplikacijo uporabit za odstranjevanje praha, razpok na slikah?
Nekaj kar bi delalo kolikor tok dobro in avtomatsko ker je preveč slik , da bi jih ročno v PS ju popravljal.
 0   

iztok @izo 31. Mar 2008, 16:22

hja, če hočeš dobro avtomatiko, bo treba imet malce boljši skener z opcijo strojne (cenejši skenerji imajo sicer neko softwersko možnost, vendar je v bečin primerov neučinkovito in precej očitno) odprave prask ipd (osvetljevanj z infrardčo svetlobo za analizo prask in potem avtomatsko brisanje le teh iz skena). traja precej dlje s to opcijo, ni pa treba na roke popravljat v ps-u.
vsekakor pa prej film/diase dobro spihaj, to je najmanj, kar lahko storiš. najbrž ni treba poudarit, da je fajn met rokavice za te zadeve.
za mokro skeniranja je treba imet tudi primeren skener, pladenj ipd. tekočina ni samo zato, da "prilepi" film na boben oz. steklo (pri tem so tudi mehurčki velika težava), ampak tudi zmnajša opaznost prask, poveča kontrast barv itd..
 0   

Tical @Tical 31. Mar 2008, 16:31

Skeniral bom z hpjevim LJ 8290, glede na ceno (cca2200€) ni ravno cenejši vendar ni namenski, se mi zdi da strojne opcije odstranjevanja nima tako da mi preostane software.Kar je na filmu bom spihal kolikor se bo le dalo, problem so izdelane fotografije ki pa jih je prek 500.Gre pa za stare družinske fotke, večinoma čb tako da kvaliteta ni tako zelo pomembna,bomm na en uč zamižal grin
Kakšna batch process varijanta??
 0   

iztok @izo 31. Mar 2008, 16:49

glede na ta link ni ravno 2200€
http://reviews.cnet.com/scanners/hp-scanjet-8290-document/4505-3136_7-30544040.html
sicer pa k višji ceni najbrž primeore največ to, da je a3 (glede na slikco) in avtomatiko za podajanje listov ipd.
na žalost pa vse to ne pripomore ničesar k dvigu kvalitete pri skeniranju. sem že dostikrat povedal, pa bom še enkrat: če imaš precej diasov in hočeš malce boljše rezultate, je najboljša varianta nameski skener (vsaj za leica format). še enkrat bi tu spomnil tukaj na tiste plustek skenerje, ki imajo dokaj ugodno ceno in dobro kvaliteto skenov. pri naš ga dobiš pri conradu in še r enem zastopniku. cena je cirka 200€ za model brez odprave prask, in cirka 350 z to funkcijo. nimajo pa ti avtomatskega podajalce za film, verjetno tudi ta tvoj hp ne.

druga varianta je pa seveda nabava kakšnega rabljenega, samo pri nas se jih kaj dosti ne prodaja. z kakšno minolto, nikonom ali canonom ipd ne boš falil.
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 31. Mar 2008, 16:56

Mene bi glava najmanj bolela, če bi nesel v studio skenirat, pa bi potem praske odstranil v photoshopu. Pri Klemencu je sken 0.80€ na dias, oziroma ene 2€ za cel film, če je film v traku (ne v okvirčkih).
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Tical @Tical 31. Mar 2008, 17:04

Hmm, ali mu je v zadnjem času krepko padla cena ali pa pri nas krepko nategujejo.
Skener je služben in smo ga plačali cca 4 leta nazaj okrog 800 starih jurjev.
Ceno 220 sem ruknu iz http://www.kfm.si/asp/cenik.asp?link=21 ker je edina stran na kateri ga pri nas še prodajajo.
A3 ni ma pa feeder in je kar hiter za dokumente.Za film ma pa nastavek in ga lepo ročno menjaš, nobene avtomatike. Mogoče je na tvojem linku mišljen model brez scsi vmesnika vendar je še vedno prevelika razlika v ceni.
 0   

iztok @izo 31. Mar 2008, 17:05

hja, to je ok, če imaš nekaj filmov. vendar če tako računaš, se ti recimo za dobrih 200 skenov že povrne investicija v skener, s tem da ima recimo tist plustek optično resolucijo 7200dpi, s tem pa lahko že kr orenk povečavo nardiš, po svoje obdelaš/poskeniraš itd.
je pa še ena opcija, ki zna biti ok, če nis prezahteven in je veliko hitrejša: preslikovanje diase za dslr-jem prek adapterja (hama jih dela recimo). tako dobiš v momentu preslikavo v digi obliki, ostrina bo tudi zelo dobra, saj imaš možnost af in ročnega ostrenja, lahko shraniš v raw formato za poznejša obdelavo ipd. ok, tudi pri skenerjih se lahko skenira v raw formatu, vendar spet rabiš poseben softwer ipd.
jst bom definitvno to opcijo probal, ko (če) nabavim 5d.
 0   

iztok @izo 31. Mar 2008, 17:09

emtec, seveda nategujejo, z skenerji ipd pa sploh. pri nas takih zadev na kupovat, čist enostavno povedano.
oz. da razložim, takšne zadeve, ki niso glih redne na policah in so kao pro ipd, pri nas včasih dodelijo prav smešno visoke cene. največrat je to vezano na to,da kot ponujajo servis, nadgradnje itd, večinom s tem namenom, da spraznijo skladišča, ker se jim valja to že kr nekaj let. še hujš je, da ko vidiš, da je celo kakšen starejši model dražji od novejšega ipd. ne se dat speljat na te limanice..
vse kar je nad 200, nad 500€ pa ziher, se splača malce naokrog pogledat, vsaj zame. če bi bil direktor firme, mi tudi ne bi bilo vseeno. v državnih službah je pa drugače najbrž, hehe.
sem se zdej spomnil, kolk so računali enkrat za neke ibm prenosnike, ki so jih robili v banki, kjer fotr dela. zadeva jih je prišle 2-3x več kot v štacuni, ne lažem. njim pa seveda kul, kr to so posebni, pa vse naštimano itd. ja , seveda, vsak, ki je vsaj kolkr tolk tehnični pismen, bi jim lahko povedal, da so jih nategnili (in najbrž ne prvič).
banda.
 0   

Janez Vrhovec @Crnobeli 6. Feb 2009, 18:28

do zdajle sem skozi medion P91010MD90093 preskenirov več kot 30 svojih starih (30 in več let) barvnih negativ/dias filmov z resolucijo 3200/4200 dpi. zadeva gre počas, ampak jo sprot obrežem, retuširam prah in praske, pa še kakšen štih iz ORWOta/ferranie popravm. stvar ma tud šažerček za 4 diase, ampak če so v steklu, so tudi njutni. iz zasteklenih okvirčkov jemat je pa ....
stvar je primerna samo za hobi, bi pa komu za pametno plačilo tudi kaj naredu.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati