0   

Simon @partyzan10 6. Maj 2008, 14:05

Zdravo,

Pred dnevi sem kupil makro predlečo raynox 250. Zanima me kakšno zaslonko za dobro fotografijo? Malce sem probaval in me je dajala ostrina. Kaj in kako fotografirati, da bo slika ostra, predvsem pri velikih povečavah 100-300mm.
 0   

Saša Manojlovič @DrJotz 6. Maj 2008, 14:25

odvisno ali imaš kompakta ali SLR, v vsakem primeru pa je treba ostriti ročno, tako da premikaš fotoaparat naprej/nazaj. polje ostrine je vedno zelo ozko, kvečjemu za eno pikapolonico:)

če imaš kompakta, čimbolj zapri zaslonko (F8 ali 11) in uporabi ISO 100, da ohraniš največ detajlov. boš pa zato verjetno moral uporabiti fleš, ali pa slikati na soncu.

z SLR si lahko privoščiš višji ISO, vendar moraš še bolj zapreti zaslonko.
 0   

Simon @partyzan10 6. Maj 2008, 17:15

Uporablja SLR
 0   

Boštjan Selinšek @NwA 6. Maj 2008, 18:34

Ostrina je odvisna od objektiva. Bolj kot boš zaprl zaslonko več DOFa bo. Kolko jaz vem pa čez zelo zaprej zaslonko je slabša ostrina.
 0   

Katja @Nightwish 22. Maj 2008, 11:34

Živio!
No, a si probal ?
Me zanima, če si zadovoljen s tole predlečo, tudi jaz bi rada nabavila kaj takega.
Lp
 0   

Boštjan Selinšek @NwA 22. Maj 2008, 12:24

Nightwish jaz uporabljam pa je res odlična priporočam.
 0   

Katja @Nightwish 22. Maj 2008, 13:57

Res me zelo mika, da bi jo kupila.
 0   

Boštjan Selinšek @NwA 22. Maj 2008, 14:08

Si jo že kdaj uporabljala? Ker ni tako lahko kot se zdi, ni AF in je zelo mali DOF...
Tukaj je še nekaj mojih slik s to lečo in Sigmo 70-300
http://www.flickr.com/photos/bostjans/sets/72157601815852482/
 0   

Katja @Nightwish 22. Maj 2008, 18:34

Živio!
Ne, predleč nisem še nobenih uporabljala.
Da fotografirati ni lahko, vem. Za domači album ni tak problem, ker je kdaj dovolj, da imaš samo spomin na nek dogodek. Pa tudi za te se velja potruditi.
Na razpolago imam te objektive:
SMC PENTAX-FA 1:4 28-70mm AL ;premer 52mm
Pentax DA 16-45 f/4 ED AL smc; premer 67mm
Tamron AF70-300mm F/4-5.6 Macro; premer 62mm (ni Di serija-ta stari)
Tamron AF18-250
A sploh pride ta predleča za katerega prav?
Tvoje slike sem pogledala, no zdi se mi, da je z ostrino kar nekaj težav na nekaterih. So mi pa lepe. Živalice so mi tako ali tako všeč, drugače so mi pa najlepše snežinke.
Lep dan
 0   

Boštjan Selinšek @NwA 22. Maj 2008, 20:25

Ostre niso ker Sigma 70-300 ni vrhunski objektiv, jaz bi priporočal na Tamron 70-300 al pa 18-250 pač večja gorišnica keri pa je kvalitetnejši pa ne vem. Da neboš presenečena tako kot sem jaz bil ko sem dobil predlečio. Izjemno skrajša fokusno razdaljo, ostriš tako da se premikaš naprej in nazaj, pri velikih gorišnicah je izjemno teško slikat saj se vse zelo trese in DOF je majhen zelo je priporočan fleš ali pa stativ.
Glede premera pa ni težav saj je zraven adapter ki gre od 52 do 67mm
 0   

Tomislav @tomaz_urh 23. Maj 2008, 08:16

predlagam da uporabljaš nzaslonko f16 in bolj zaprto
pri raynoxu 250 imaš prekleto malo globinske ostrine
lp
 0   

misfits @misfits 23. Maj 2008, 08:42

nekaj nasvetov...

- dof ni odvisen od predleče, ampak od povečave
- če hočeš pri povečavah, ki so precej nad 1:1 dost globinske ostrine, je zaslonko dobro zapirat na okoli f40 (nekateri objektivi tega sploh ne omogočajo, zato so pri večjih povečavah v prednosti makro objektivi).
- ne zaslonko zapirat do konca, vsaj na eno stopnjo manj, če ne 2, da ne bo ostrina čist zanič
- če se jo uporablja na objektivu 70-300, sigurno ni dobro slikat pri 300 mm, ker objektiv pri 300 mm nima take kvalitete kot pri recimo 200 mm. Večkrat je bolje naredit manjšo povečavo in s tem posledično dobit boljšo kvaliteto in več dofa, pa potem naredit še malo izreza (pixlov imate itak vsi dost).
- razdalja ostrenja: 100 cm : dioptrija predleče (to je približna razdalja od prednje leče do...)
- kakor vem AF s predlečami dela, ampak je problem, ker imaš omejeno območje ostrenja in če nisi v tem območju ne bo izostrilo, zato je lažje ročno. Razen pri manjših povečavah.
- če se misliš z makrom malo bolj ukvarjat, se splača kupit pravi makro objektiv
 0   

Katja @Nightwish 23. Maj 2008, 10:38

Najlepša hvala vsem za nasvete in razlago. Tebi misfits še posebej, ker vem, da si tole že velikokrat razlagal ( sem prebrala tudi starejše prispevke) in imaš res veliko potrpljenja s takimi kot sem jaz.
Jaz bi seveda raje imela makro objektiv - vendar cene...Res ne vem kaj naredit. Verjetno bom najprej kupila predlečo.
Hvala vsem in lep dan sunny

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati