sej to je dvorezen meč, kot pravim. teoretično se šum z manjšanjem oz zgoščanjem pixlov (sploh na manjših senzorjih) veča, vendar se hkrati izboljšuje tudi tehnika za odpravo šuma. tako da gre samo za stvar, kaj prevlada.
za kompakte skoraj lahko rečem, da teorija, za dslr pa več ne bi bil tako ziher, ker še imajo malce rezerve (pa ne več kaj dost), zart omenjene veliksoti senzorja.
torej kolk bo šumelo v tvojem primeru je pa tako:
šum na ravni pixla je pri zajemu enak v prvem in drugem primeru. zdej ne vem točno, kako fotič pomanjša fajl, ali dejasnko odstrni odvečje pixle ali samo pomanjša fotko narjeno pri polni ločljiovsti. amapk vseeno, po isti logiki: ko bi fotko povečal nazaj na 10mpix, bi občutek šuma bi eank kot pri 10mpix fotki, le zblurani detajli bi bi bili. tako da mislim,d a ne pomaga, lahko pa probaš.
boljša primerjava bi bila z dejansko kamero, ki ima 6 in druga, ki ima 10mpix. obe z enako vrsto in velikostjo senzorja, procesiranjem, obdelavo šuma, lečami ipd. edian razlika bi bila velikost pixla. kot pravim, na majhnem senzorju (kjer zarat interference fotonov in vem česa še, pa ne me za jezik držat, ne poznam tega) bi po teorji moral dobit već šuma na večji gostoti oz manjšem pixlu gledano v celoti.
sicer pa je tukaj še ogromno ostalih delavnikov, kot toplota, napetost itd itd
če se ti da brat..
http://www.clarkvision.com/imagedetail/digital.signal.to.noise/
http://www.canon.co.jp/imaging/cmos/technology-e/noise_reduction.html
www.pco.de/download/?url=%2Fdata%2Fpco_cooKe_kb_noise_general_0504.pdf
www.cookecorp.com/download/?url=%2Fdata%2Fpco_cooKe_kb_snr_0504.pdf
http://grb.fuw.edu.pl/pi/papers/wilga05/kasprowicz2222.pdf