0   

Matevž Kocjan @kocjan 19. Maj 2008, 13:25

Pozdravljeni!

Že po nekaj slikah na EOS 40D sem opazu, da nekaj ne štima s focusom, ker mi slike niso in niso prihajale ostre. Pol sem dobil namig, da je lahko back al pa front focus na bodyu in naredu sledeče teste na chartih:

Lens: 85mm F1.8
ISO100
F1.8
1/500

Mnenja? Kakšna ideja?

V naprej hvala lepa za vse odgovore in nasvete
Kocjan
[img:9135e59418]http://shrani.si/files/canonuserb1078961.png[/img:9135e59418]
 0   

iztok @izo 19. Maj 2008, 13:54

meni zgleda ok, sicer pa ta test naredi rajš, da je tarča na ravni površini in potem fotič 45 stopinj glede na njo in ne da imaš tarčo postrani s strani.
pa predvsem probaj, če fula pri normalnem fotkanju in tudi z ostalimi objektivi. če je recimo back ali front fokus z vsemi objektivi, potem bo treba kamero poštimat, če ne, pa možno, da samo posamezen objektiv.
 0   

brane4 @brane4 19. Maj 2008, 18:29

za 1,8 blendo je to zadovoljivo - poizkusi z 2,8 in rezultat bi moral biti kanček boljši...
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 21. Maj 2008, 13:05

hvala za nasvete

razmišljam sem, da bi enak test naredil še z 80-200 2.8 od Canona...se splača poskusit? pa pri kateri goriščni razadlji bi bil test optimalen pa najbolj zanesljiv?
 0   

Matej Galič @NeoN 21. Maj 2008, 13:56

Čakaj malo, glede na slike, kaj hudiča pa ti še hočeš??

paranoja na višku
 0   

MareŽ @maremare 21. Maj 2008, 14:02

jap, te slike so vse zelo dobre, objektiv je čisto ok.Tle ni kej komplicirat.
S canonom isto naredi pri 2.8 na 80 in na 200mm.
lp, mare
 0   

iztok @izo 21. Maj 2008, 14:45

še enkrat, najboljši je test v praksi, se pravi splošno fotkanje. za test je tudi to s torčo ok, vendar se lahko naredijo napake z prešfoh ambientalno svetlobo, razdaljo do tarče itd itd.
če vidš, da imaš na veliko ali večini fotke problem z front ali back fokusom, zan bit problem, drugače pa ne.
nenazadnje se je treba tudi fotič naučit uporabljat (vem da zveni arogantno, vendar se včasih še sam presentim, da ne poznam osnovnih zadev). predvsem preberi tisti del navodil o fokusiranju, kako zadeva sploh deluje in kdaj deluje prav in kdaj ne ipd.
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 22. Maj 2008, 11:42

@NeoN:

paranoja...mogoče...že po naravi sem tak, da od novejše in boljše stvari pričakujem maximalno in potem me, glede na to da je nov aparat, mogoče zmotijo stvari, ki me prej nikoli ne bi

@izo:
nič ni arogantno, vsak nasvet je dobrodošel in priznam da se morem o marsičem še doosti naučit in svoje napake rad priznam ter jih z nasvetih izkušenejših fotografov tudi skušam popravit.

Drugače, pa bom poskusil prilepit kakšno sliko iz prakse, da ocente še to, pa da vidimo naprej

drugače pa hvala za vse nasvete, kritike in komentarje
kocjan
 0   

andyz @andyz 22. Maj 2008, 13:30

Ne vem, no - testne slike nič ne povedo o problemu, ki ga imaš.
Zagotovo pa problem je, saj praviš, da sedaj pri novem (boljšem) aparatu nisi zadovoljen s slikami. Predvidevam, da si pri prejšnjem bil.
Ko sem sam preklopil na 40D, so se mi fotke zdele v vsem najmanj takšne, kot prej ali celo boljše, zato verjamem, da nekaj ni v redu.
Kot so že svetovali - prilimaj kakšno fotko, pa bomo videli.
 0   

Tadej @Neptune 22. Maj 2008, 22:04

Probaj 50 f1.8 pa boš nehal pikoloviti - boš videl kaj je to front/back fokus. sunny

Glede na tvoje testne fotke ti objektiv ostri perfektno, še posebej pa pri f1.8. Če ga ne maraš, mi ga ugodno prodaj.

Sploh pa ti ta test ne pomaga kaj dosti, ugotoviš le, da v laboratorjiskih pogojih tvoj set (body + objektiv) ostri tam kot mora. V praksi pa je napaka ostrenja skoraj vedno zaradi uporabnika (ali ne najdeš vedno najbolj kontrastnega dela na kadru ali pa npr. zaradi AI fokusa body še nekaj časa lovi fokus, če najprej fokusiraš in meriš svetlobo in prehitro premakneš body za kompozicijo, ...).

Glede na to, da imam tudi sam 40d, moram reči, da je natančnost ostrenja proti prej (300D) kot bi meril šublerjem proti šiviljskem metru. Hitreje in predvsem natančneje (da ne omenjam servo načina). Problemi so samo z 50ko f1.8 pri blendah do f4, kar pa se mi zdi da je normalno za ta objektiv (to mi je delal tudi na 300D). Z drugima (70-200L in 10-22) ostri brez napake, kadar zgreši, sem sam kriv: to najlepše ugotoviš, če si instaliraš Zoom Browser (priložen aparatu) in si vklopiš prikaz točk, kjer je bil ulovljen fokus. Tako boš hitro videl, ali delaš napako ti (ali je v področju AF senzorja dovolj kontrasta) ali pa je res kaj z aparatom.

LP

P.S: Če res nočeš 85ke, sem zainteresiran.
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 23. Maj 2008, 12:38

@Neptun:

smile hvala za nasvet in pojasnila, 85mm pa si jo bom sigurno držal, ker mislim da je glede na ceno in kvaliteto to bestbuy smile problem sigurno ni v samem objekitvu, ker me je prej na 400ki navduševal z vsako fotko posebej

sem pa že napisal, da bom takoj ko bo možno, namreč vremenske razmere na obali v zadnjem tednu so obupne poleg tega pa mam maturo pred vrati, naredil kakšno praktično sliko, pa vam jo pripopam, da jo ocenite

lp
kocjan
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 23. Maj 2008, 14:39

Evo 3 praktične slikane nahitro slikane doma. Slika mačke so bile narjene pri F1.8 in ISO250, svinčnika pa F1.8 in ISO400.

sledeča fotografija, je fokusirana v levi spodnji kot levega mačjega očesa:

naslednja je fokusirana na desno mačje oko:

in zadnja je fokusirana točno na minico tehničnega svinčnika:

Slike so v polni velikosti, lahko pa jih tudi zmanjšam.

lp
Kocjan
 0   

j @sikoj 23. Maj 2008, 15:47

Ja kaj pa še hočeš bigrazz Jaz ne vidim nobenega problema z fokusom. A ma tale 85ka tudi pri 2.8 tako izrazit CA pri kontrastnih motivih?
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 23. Maj 2008, 15:50

sikoj je napisal/a:
Ja kaj pa še hočeš bigrazz Jaz ne vidim nobenega problema z fokusom. A ma tale 85ka tudi pri 2.8 tako izrazit CA pri kontrastnih motivih?

če ti po pravici povem, mislim da ga nisem nikol uporabu nad F1.8 ker ga uporabljam za koncerte in priložnoste portrete in zaradi DOFa ga držim vedno na F1.8
 0   

j @sikoj 23. Maj 2008, 15:56

Tole je v bistvu res ostro za popolnoma odprto pri 1.8 . Canonova 50 1.4 pri 1.4 ni tako ostra, rabi malo dodatnega ostrenja v PS za tak rezultat.
 0   

Bojan Stepancic @bododo 23. Maj 2008, 18:24

Uf mam občutek, da se mal norca delaš iz vseh na forumih... lej ti nardim uslugo pa rečem, da je tole res zanič in bi bilo dobro, da prodaš to kripo in si kupiš nekaj kar bo delalo tako kot se spodobi... upset upset upset

Ko boš pokazal isti motiv fotografiran z istim objektivom na različnih aparatih ter v istih pogojih potem bi se dalo videti razliko. Vsekakor pa moraš vedeti, da 40D in 400D nista eno in isto. 40D ima 14bitno obdelavo barv 400D pa 12bitno. Že tukaj lahko pride, do drugačnega filinga, ki ga podaja fotografija. Procesiranje fotografije tudi poteka po različnih algoritmih tako da končni rezultat nikakor ne more biti enak. Na to vpliva preveč dejavnikov.
Z AF-jem ni nič narobe ne pri 40D ne pri 85mm... tko da mogoče lahko začneš odgovore na tvoje probleme iskati drugot in ne v opremi... thumbsup
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 23. Maj 2008, 19:06

bododo je napisal/a:
Uf mam občutek, da se mal norca delaš iz vseh na forumih... lej ti nardim uslugo pa rečem, da je tole res zanič in bi bilo dobro, da prodaš to kripo in si kupiš nekaj kar bo delalo tako kot se spodobi... upset upset upset

Ne ne, se nič ne delam norca, sam sem dobil pač občutek, ki je bil očitno napačen in sem zato tukaj povprašal. Z nasvetom onega in tega, sem pač pršu do spoznanja, da očitno nisem bil navajen na fotografije 40D in sem nekako iskal dlako v jajcu.
 0   

stm @stm 3. Jun 2008, 10:53

poizkusi ostriti ročno in primerjaj. me zanimajo rezultati in tvoje mnenje.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati