0   

Uroš Uršej @Lucifix 20. Maj 2008, 09:04

Pozdravljeni,

kot se verjetno že vsi opazili galerije še vedno ne obratuje. Dolžan sem vam opravičila in kratko pojasnilo o dogajanju.

Pred časom je stran presegla kapacitete strežnika, zato smo se preselili na nov VPS strežnik. Glavni razlog za selitev je bila prav galerija, ki je največji "porabnik" strežniških resursov.

Po ponovnem odprtju strani na novem strežniku, smo kaj hitro ugotovili, da težav z galerijo nismo rešili, saj se je strežnik takoj sesedel, ko smo omogočili javnosti dostop do galerije.

Verjetno glavni razlog za to, je nepravilna konfiguracija raznih SQL poizvedb s katerimi popolnoma onemogočijo delovanje strežnika. In prav tukaj nastopi problem, saj je galerija zelo obširna in njena optimizacija je lahko dolgotrajna. S pomočjo kolegov se trudimo čim hitreje vse postaviti na noge.

Močno upam, da bomo problem rešili v najkrajšem času, zato vas prosim za razumevanje. Če je kdo od vas strokovnjak na tem področju pa se seveda priporočam za nasvet.

Lep pozdrav,
Uroš Uršej
 0   

Simon Koležnik @simonkoleznik 20. Maj 2008, 13:14

Na čem pa laufa galerija? Coppermine? In kako velika je?
simon[b:3393b3079c]koležnik[/b:3393b3079c]
[url]http://www.koleznik.net/blog[/url]
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 20. Maj 2008, 13:40

4images, SQL baza zaseden cca 80 MB
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 20. Maj 2008, 13:59

A dobivate sporočila na e-maile o novih odgovorih na forum?
 0   

Simon Koležnik @simonkoleznik 20. Maj 2008, 15:15

Ja, sem dobil opozorilo na mail, da me caka odgovor.

Koliko GB slik pa imas v galeriji?
simon[b:3393b3079c]koležnik[/b:3393b3079c]
[url]http://www.koleznik.net/blog[/url]
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 20. Maj 2008, 18:18

Cca 5GB
 0   

alteredego @alteredego 21. Maj 2008, 06:37

Sporocila dobivam, nikakor pa ne morem zavriskati. confused
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 21. Maj 2008, 09:59

Kateri brskalnik pa uporabljaš?
 0   

alteredego @alteredego 21. Maj 2008, 11:12

Firefox, seveda! biggrin
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 21. Maj 2008, 11:31

thumbsup

Čeprav ga imam tudi sam, ampak mi dela. A najprej vpišeš tekst v vriskača ter pritisneš gumb Pošlji ?
 0   

alteredego @alteredego 21. Maj 2008, 11:36

Hm... Zdaj pa dela. bigeek
 0   

Luka @Sendman 21. Maj 2008, 14:03

Kakšne resolucije slik pa so v galeriji. Če bi vsako zmalšali na 1280px širine oz malo več (odvisno od monitorjov, ampk vseno mislim, da to resolucijo uporablja največ ljudi) potem bi ena slika zasedla cca. 0,8mb.
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 21. Maj 2008, 14:08

Slike so max. 900px. Mogoče se bo prvo prikazala fotografija velikosti 300px po kliku nanj pa original.
 0   

Luka @Sendman 21. Maj 2008, 14:14

Imam še eno idejo. Lahko bi dodali sliko samo z linkom, sliko pa bi imeli na svojem serverju ali pa na straneh, ki nudijo brezplačno gostovanje slik (shrani.si slikomat.com ipd.). S tem bi se obremenitev razpecepila na veliko drugih strežnikov. Preview, ki bi ga pa ustvarila php skripta, bi bil pa na slo-foto.

Sicer nevem koliko bi lahko zaupali brezplačnem gostovanju, ker se velikokrat zgodi, da slike enostavno nedelajo.

Teoritočno je to možno, kako bi se pa to obneslo v praksi pa nevem smile
 0   

genetik @genetik 21. Maj 2008, 14:29

shrani.si je že avtomatično "out", ker gre file po 60 (?) dneh pa-pa. pa tudi sicer se mi ta možnost ne zdi ravno ql; kdo se bo pa spravil kopirat linke od par tisoč fotk, ki so bile objavljene do sedaj?
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 21. Maj 2008, 15:56

@sendamn: najbolj bedasta ideja zadnjih časov... najboljš, da pol kar stran ukinemo... no upset
 0   

Tomaž @Tomazz 21. Maj 2008, 16:13

Zaenkrat bi umaknil vse slike starejše od 2008, da stvari tekoče delujejo. Velikost podatkovne baze slik naj nebi bila razlog za nedelovanje (sploh če je do sedaj delovala). Lahko je vzrok postavitev novega SQL strežnika.

LP

Tomaž
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 21. Maj 2008, 16:30

Problem je samo v sql stavkih, ki so potrebni da se fotografije prikažejo z vsemi potrebnimi podatki. SQL baza za slike je že kar velika, tako da tu leži problem. Sedaj poizkušam caching, se pravi da so zahtevani podatki že shranjeni, ampak se bodo osveževali vsakih 15 minut.
 0   

Ditrich @Ditrich 22. Maj 2008, 08:32

Tukaj bi se strinjal z uporabnikom Tomazz..

Starejše slike od tekočega leta, bi se lahko brez problema brisale, ker jih, roko na srce, pogleda le še kakšnih 5% uporabnikov..

To je tako kot s torrenti.. Dokler so aktualni, sijalcev ne manjka, ko niso več, uporabiš Mulo.. biggrin
(malo za hec)..

Zanima me samo še kdaj približno upaš na zagon Galerije..? (Čist na pamet) smile
Hvala za odgovor.

LP Sandi
 0   

Tomaž @Tomazz 22. Maj 2008, 08:41

Upam, da nisem bil narobe razumljen, nobene fotke nebi brisal, trenutno bi jih umaknil, da je enostavneje reševati tekoči problem.

Količina podatkov ni in ne sme biti problem niti pri SQLu niti pri Oraclu. Tako, da ni kriva baza. Seveda, če je zadosti hardwarea, ki pa danes ni problem.

Običajno pa se sistem zamenja takrat, ko je vzpostavljen in stestiran nov, tako, da mi ni razumljivo zakaj to traja toliko časa.

LP

Tomaž

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati