0   

Matej @Nanthiel 26. Maj 2008, 20:44

Pozdravljeni!

Razmišljal sem o nakupu DSLR fotoaparata, saj bi se rad začel ukvarjati s fotografijo...
Glede na ceno in statistični pogled me Pentaxov K10D še najblj zanima.. prebral sem večino review-jev ipd. nisem ga pa še držal v rokah, kar naj bi bilo za DSLR zelo pomembno.

Do zdaj sem slikal samo z enim DSLRom - Canon EOS 350D (kit objektiv), in me zanima primerjava med obema (v smislu praktičnosti gumbov in občutka v rokah)...
Ne vem pa kam naj grem fotoaparat probat, živim pa v Mariboru.

Zanima me tudi, kje bi se zadevo dalo dobiti najceneje (je www.mimovrste.com dobra izbira? - 700€ body, 760€ kit1, 900€ kit2)?

Ne vem tudi, če naj bi vzel kit objektiv(-e) ali ne.
Naj bi bli Pentaxovi kit objektivi boljše kvalitete od npr. Canonovih (res je tisti deloval malo plastično..) In če bi vzel kit objektiv, bi vzel samo DA 18-55 ali še 50-200 z njim? Ali se bolj splača vzet samo body (kljub temu, da pride 18-55 v kompletu pičlih cca. 60€, sam pa okoli 170€) nato pa posebej objektiv zaradi razlike v kvaliteti? (kakšnega fiksnega + še nekaj?)

Razmišljal sem tudi o Nikonu D80, ampak me je teoretično in po določenih testih K10D bolj navdušil, zato bi me verjetno lahko Nikon prepričal samo če bi dosti lepše sedel v roko.

Hvala vnaprej!

- Nanthiel
 0   

Bojan Stepancic @bododo 27. Maj 2008, 06:00

Ne vem sicer kako se dejansko odraža razlika v praksi med K10D in K200D ker nisem imel priložnosti testirati obeh hkrati vendar je K200D v bistvu malenkost okrnjen vendar v nekaterih pogledih posodobljen K10D. Ohišje pri K200D je tudi zatesnjeno ima pa tudi isti AF sistem ter svetlomer. Po mojih izkušnjah so novejši modeli pač programsko in tudi drugače izpopolnjeni.
Oba imata isti senzor vendar je sistem za čiščenje prahu pri K200D malo bolj izpopolnjen.
K10D ima večji bufer in v jpg načinu lahko fotografiraš neomejeno brez zastojev v RAW pa lahko narediš 10 psonetkov potem pa se zadeva upočasni.
Pri K200D je ta zadeva slabša narediš lahko 4 posnetke.

Verjetno ne bi bilo napačno razmisliti tudi o tej kombinaciji. Izogibaj pa se kit objektiva mk.1
ker je aparat sposoben dosti več kot lahko nudi ta objektiv. Moj nasvet je da raje vzami v kitu z 16-45 f4.
 0   

Matej @Nanthiel 27. Maj 2008, 06:43

K200D sem si tudi ogledal, vendar naj bi bil viewfinder na K10 dosti boljši, hkrati pa ima več nastavitev na samem bodyju (da ni treba v menije lazit).

16-45 naj bi bil boljši od kita, ja.. je pa dosti dražji, razen če se da kje najt dobro ponudbo? Nisem vedel, da se K10 prodaja tudi v kitu z 16-45..
 0   

Pentagor @Pentagor 27. Maj 2008, 09:53

Najprej: K10D je razred višje od K200D (še vedno). Ne gre toliko za samo tehnologijo. Predvsem je v ospredju uporabnost aparata (npr. dodatni scroll knof spredaj, ki ga že pogrešam pri mojem K100D).
Če dobiš za dobro ceno zraven objektiv 16-45, si zmagal. Malo še na e-bay poglej za body-je....
 0   

Matej @Nanthiel 27. Maj 2008, 11:50

Nikoli nisem kupoval prek e-baya. Katerega priporočate (državo?), in ali je sploh varno (če sploh dobiš pošiljko, ko daš denar, in če je pošiljka še v celem stanju, ko prispe)?
 0   

Pentagor @Pentagor 27. Maj 2008, 12:27

Jaz sem kupil menda 7 ali 8 objektivov, flash in še par malenkosti. Vedno dobil robo in vedno brezhibno.
Kar se tiče celega stanja je isto kot če kupiš pri nas v spletni trgovini: vedno je riziko, imaš pa zato zavarovanje.
Jaz v glavnem kupujem od Angležev.
 0   

Matej Ružič @mat 29. Maj 2008, 08:58

Danes plačevat 760€ za K10D z enim kit objektivom je greh, saj za dobrih 900€ dobiš že novega K20D.

Osebno se mi zdi ta ponudba http://shop.foto-websline.com/SiPlexX/bin/SiPlexX.dll?Article?ID=5127&Session=1-4zYfqkPx-0 odlična. Če pomisliš da samo ta objektiv stane 350€...zadevo imajo na zalogi, poštnina je 14€ in dobiš v dveh dneh. To je za ta denar najboljša kombinacija.

Zelo dobra cena je tudi za K200D tukaj http://www.pixxass.de/product_info.php?products_id=6964, poštnina 25€.

Lp Matej
 0   

Matjaž Milharčič @MatH 29. Maj 2008, 10:07

Še boljša ponudba za K200D je na foto erhardt - 513+20€ s poštnino
[size=10:ac19f3ba61]Kdor kadi sto let, dolgo živi.[/size:ac19f3ba61]
 0   

miha @justaboy 29. Maj 2008, 11:27

Zdravo

Samo povem, da imam k10d in je res super. Kit objektiv ni vem kak vau, čeprav za ta denar "za po tleh metat" je čisto uredu. Morda pa res razmislite o k20d in doplačate še malo denarja saj je zadeva, kolikor sem prebral precej bolj dovršena. Glede nikona pa se mi zdi da je tako kod z canonom malo bolj napihneno use skupaj, res bolj sede v roko a se mi zdi, da je precej bolj zahteven za uporabo. Kompatibilnost z objektivi kod pravijo je ok, s tem da imam osebno težavo pri 30 let starem objektivu pentax 100 f:1:4 macfo, saj mi brez macro obročka ne deluje. Res pa, da objektiv nima funkcije A, ker recimo vsi ostali objektivi z to funkcijo delujejo nemoteno.
Za nakup pa ne vem, sem kupil pri Beseničarju, ker se mi zdi, da vdiš kaj kupiš, nimaš težav z pošilkami, ne izgubljaš časa, zadevo lahko primeš v roko in pogledaš, imajo tudi servis,... . Tako da ne vem morda bolje dati € več kod pa kakega "prihraniti" in ga potem zugubiti z časom za reklamacije.

L.P.
 0   

Matej @Nanthiel 31. Maj 2008, 20:03

Kaj se pa po vašem mnenju bolj splača vzet, K10D + 16-45 ali K20D + 18-55 mkII? In kakšne spominske kartice priporočate?
 0   

luka @luzdi 31. Maj 2008, 20:40

Jaz bi na tem mestu vzel verjetno kar k10d in 16-45, ker 16-45 res lepo paše na k10d (ali k20d), medtem ko je kit pač kit. Sicer zelo dober glede na kit objektive ostalih znamk ampak še vedno je osnovni, tale 16-45 je pa kar lepo hvaljen.
Jaz imam na k10d sedaj tega 18-55 mkII in je mal razlike med mkI ampak vseeno me močno vleče v nakup 16-45.
 0   

miha @justaboy 2. Jun 2008, 05:42

Jst pa bi na vašem mestu raje vzelk 20d, ker tudi če si želite morda tisti objektiv se na internetu od časa do časa pojavi kakšen zelo ugodno. Sicer pa kod 1. je znano, da vsi kronično kritizirajo kit objektive, vendar se z njimi dela čudovite fotografije. Kvaliteta je kak % slabša, slednjega pa običajni smrtnik sploh ne opazi. Zato bi vsi če so res taki profesjonalci ne uporabljali zoom objektivov, temveč objektive z fiksno goriščnico. 2. je poleg k20 d objektiv 2. serije, saj nosi oznako II in je bolj izpopolnen kod 1. Mislim da je razlika v pogonu. Slednjega je pomoje uporabljalo malo ljudi, med drugim ga tudi sam nisem in žal ne morem kritizerati ali hvaliti. 3. pa je ta objektiv slabši, saj vam aparat ponuja fotografirranje v dežju, objektiv 16-45 je vodotesen, objektiv 18-55 pa ni, saj starejša verzija ne. Pri tem pa se nam spet pojavi vprašanje ali ga bomo močili, ter kakšne svetlobne pogoje mamo ob dežju??? Tako da ne vem k10d gre z prometa, in nima kakšne funkcije katero 20 ima. Pri desetki malo pogrešam Live View, kar 20. ima, poleg tega ima več pixlov, ... vendar če boste vzeli k10d pohitite, ker gre se mi zdi iz prometa. devilish
 0   

Matej Ružič @mat 2. Jun 2008, 13:53

No nisem lih razumel kaj vse je justaboy hotel povedat, ampak z njim se v glavnem ne morem strinjati.

Objektiv 16-45 se tudi rabljen in to na nemških forumih, kjer so občutno nižje cene, nikoli ne proda za manj kot 250€. Torej tudi če ga bi kdaj prodal ne bi veliko izgubil.

k točki 1: Prvo pravilo je, da fotografijo naredi oseba za aparatom.
Drugo pravilo je, da je fotografija tudi v veliki meri odvisna od objektiva in ne od body-ja. Zagotovo se tehnično boljšo fotko naredi, v tem konkretnem primeru, z K10D+16-45 kot pa s K20D+kit objektiv (čeprav je ta nov kit res malenkost izboljšan).
Montirat kit objektiv na aparat s 14Mpiksli je kot bi na Ferarija dal 165 široke gume. Ta objektiv enostavno ne zmore tako velike resolucije. Že na K10D ima zato probleme. Za svoj denar je sigurno dober ampak tukaj ima definitivno svoje meje.

In me res zanima kje si ti videl kakega profesionalca s kit objektivom??? In ti dejansko hočes primerjat tale kit objektiv s kakim Pentax DA* 16-50/2.8 SDM ki stane 900€? Ali kakim primerljivim Canon ali Nikonom ki sta še precej dražja? To so namreč pro objektivi in vsak ki jih je že kdaj vsaj v roki držal ve zakaj toliko stanejo.

seveda se kit objektivom da delat super fotke, tudi z mojim 7 let starim kompaktom se jih da in če nekdo še nikoli ni fotografiral z ničemer drugim bo tudi s tem zadovoljen.

k točki 3: 16-45 NI vodotesen, ampak to, razen če res ne bi hotel fotkat v najhujšem neurju, ni prav noben problem. In kakšno zvezo imajo zdaj tu svetlobni pogoji ob dežju?

V glavnem za tak denar je po MOJEM mnenju K10D+16-45 najboljša izbira.

Samo zato ker je zdaj zunaj K20D še zdaleč K10D ni slab aparat. Je še zmeraj odličen kot je bil do zdaj. Ja K20D ima LiveWiev in več pikslov, vendar za te piksle rabiš tudi že zelo dobre objektive če jih hočeš izkoristiti. objektiv 16-45 sigurno je dober objektiv in ga boš lahko, če boš enkrat body zamenjla, brez skrbi dal tudi na nov body z več piksli.

lp Matej
 0   

Tomaz Gorjup @gorjupt 2. Jun 2008, 14:42

Živjo!

Moj prvi post, pa bom že pameten - hja malo berem tele dva foruma, pa se mi zdi da bi bil moj nasvet lahko koristen.

Kakšen mesec nazaj sem sicer prodal celoten Pentax sistem, imel in uporabljal pa sem tako 16-45, 16-50 in tamrona 17-50.

Vsi trije so optično enaki oziroma so po mojih izkušnjah razlike tako minimalne, da se jih opazi šele pri večjih printih kar se resolucije tiče.
Namesto 16-45 ti bi tako raje priporočil tamrona. Dobiš 2.8 čez celoten razpon za enak oz. par evrov manj, 16-50 pa ima 2.8 in boljšo zgradbo od obeh, ampak po mojem svojega denarja ni vreden, tako da bi jaz dal glas za Tamrona.

18-55 pa nikakor ne dajat k20d. Trenutni 14MP senzor lahko v celoti izkoristiš le s pentaxovimi fiksnimi in kakšnim 50-135 2.8 .
 0   

miran @fenix 2. Jun 2008, 23:08

K10 in Sigma 17-70/2,8-4,5
deal
 0   

luka @luzdi 3. Jun 2008, 21:45

fenix je napisal/a:
K10 in Sigma 17-70/2,8-4,5
deal

Kolikor sem jaz testiral tole Sigmo je ravno tako dobra v kvaliteti in hitrosti fokusa kot Pentaxov kit (ke je za osnovnega res dober napram drugim znamkam). Res pa je da pridobiš nekaj milimetrov ampak bi raje doplačal še majčkeno ralziko za 16-45. Sam sem nameraval zamenjati kit za omenjeno Sigmo in sem bil neverjetno razočaran ali pa sem preveč pričakoval.
 0   

miran @fenix 3. Jun 2008, 23:19

aaaaaaa, pogoj je seveda dobro centrirana Sigma. smile
 0   

luka @luzdi 4. Jun 2008, 11:34

Ja se strinjam, vendar sem imel kar nekaj posnetkov kjer je bil fokus zagotovo točen in to ni bilo to.
Sama hitrost fokusiranja pa s centriranjem tudi nima veze ali pač? smile
 0   

Pentagor @Pentagor 4. Jun 2008, 13:09

@luzdi:
Boš pa moral malce več kot kako testno fotko nardit, da boš lahko vlekel takšne zaključke.
Sam imam oba omenjena objektiva in ti lahko povem, da je razlika občutna. Odkar sem nataknil Sigmo, kontrastov v večini primerov ne rabim popravljat več.
O svetlobni moči ni treba zgubljati besed. Da ne omenim vinjetiranja na 18mm pri KIT objektivu.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati