no, sicer smo ot, pa vseeno:
točno tako, če vidiš isto na ekrano, kar dobiš na printu, je kalibracija v tehničnem smislu beseda opravljena.
narobe je "le" to, da
monitor ni umirjen na nek splošen standard, kjer "kalibrator" (ki to ni) nastavi barve monitorja prek svojih "oči" in ne naših, ki vidijo barve glede na ambietalno svetlobo. oz., percepcija barv je odvisna od osebe do osebe. marsikdo je sploh nima, hehe, recimo arne hodalič ipd. pa še vedno znajo naredit fajn fotko, tudi v barvah..
je kr križ s temi barvami, profili ipd, ko enkrat malo bl zares hočeš poštimat zadeve. bi pa rekel takole, za enega hobi fotografa, ki mu je cilj samo printat njemu všečne fotke, mogoče tako nastavljen sistem, ki ga omenja rokin, ni tako slaba rešitev, ker več ne rabiš. to je zdej precej heretično, ampka kot pravim, če fotke niso za objavo za na net, za kakšno publikacijo, ampak samo za print, ko veš, kaj dobiš iz printerja ven.
če se pa gremo resno delo in prenosljivost datotek, kjer imajo ponavadi pravilno skalibrirane zadeve, potem je strojna oprema za kalibracijo nuja.
najbojša varianta za digi fotografa je en boljši
monitor, kalibrator za
monitor, dober printer in narjena kalibracij zanj. ponavadi je to profil, narejen ali prek skenerja (bl hobi varjanta), ali pa prek nameskega hardverja za to. ta profil se potem uvozi v programe za obdelavo ipd in omogoči, da so barve na monitorju in printerju uravnovešene, treba je pa vedat, da je potrebno za vsak papir naredit profil posebej, saj se na različnih površinah barve različno obnašajo.
najbrž ni treba omenjat, da se barve spremenijo, če se zamenja proizvajalce kartup, tako da bi tehnično morel imet tudi za vsako vrsto kartuš svoj profil, itd itd..
v glavnem, vse preveč se pozablja, kaj sploh prava kalibracije je, se pravi izenačitev (ne najboljša beseda, ampak ok) med vhodno in izhodno enoto. monitore je tukaj samo posrednik, nič drugega, v fotografiji je cilj fotka na papirju, vsaj naj bi bila in to naredi printer, ne
monitor, kajneda?
tukaj je recimo razlika med printom, ko enkrat printer uporabi profil, narjen s kalibracijo, drugič pa brez.
http://img144.imageshack.us/img144/8053/razlikavse900uo5.jpg
se lepo vidi, sploh čist spodaj na barvnem klinu, da brez profila čist mimo barve seka, sploh proti hladnim tonom. seveda pa printer ne zmore ujet cele lestvice, saj ima samo 4 kartuše, zato recimo nežne tone (koža ipd) dosti boljše zapišejo pravi foto printerji, ki imajo dodatne kartuše.
še postopek bl "hobi" printer kalibracije (ampak kakor vidite na primeru, deluje).
http://blog.slo-foto.net/izotov/2007/12/10/kalibracija-printerja/